Vlastní garáž nebo nové auto?

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Vlastní garáž nebo nové auto?

Garáž
21
68%
Nové auto
10
32%
 
Celkem hlasů: 31

Storman
**
Příspěvky: 164
Registrován: 14 říj 2021, 12:22

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od Storman »

Na to si musíš asi odpovedať sám.

Je tam toľko variabilít, aké staré auto máš aktuálne? blíži sa servis/veľká investícia? má poruchy?
Samozrejme, že z dlhodobého hľadiska je garáž lepšia voľba - narozdiel od auta narastá na hodnote ale či bude mať pre teba aj inú hodnotu ako finančnú, musíš vedieť sám.

Ja osobne som hlasoval za auto.
Aktuálne ako mám rok staré auto by som peniaze investoval do seba ako napísal Mexičan.
i30 Fastback 1.5 T-GDI DCT Style Shimmering Silver
BMW E36 323i Touring M-Packet Avusblau(1998)
BMW E36 323i Sedan M-Packet Cosmosschwarz(1996)
Favorit 136 GLX Seagreen Metallic(1994)
Reklama
 

Sprite
**
Příspěvky: 250
Registrován: 05 pro 2022, 14:49

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od Sprite »

milosh píše: 04 zář 2023, 08:48 Co se tyce pronajmu, pokud by stala pul mega a pronajimal jsem ji za 2 litry/mesic, to driv umru nez si na sebe vydela :D

Jasne, nikdo nemohl vedet jak ty ceny vyleti, a nikdo asi nemame 10 a vic mega doma pod polstarem na pripadne nakupy domu, garazi a jinych nemovitosti, kdyz to je "levne".
Myšleno tak, že pokud by byla dobrá cena, tak bych dal (pokud máš ty finanční možnosti) přednost garáži a klidně ji pronajímal. A kdyby mi někdy chyběly peníze, tak věřím, že za minimálně stejné peníze ji prodáš, což se u auta říct nedá. Nebo Ti nájmem bude něco vydělávat a máš z nájmu alespoň každý měsíc třeba na benzín :D

Druhá věc myšlena tak, že mě by tehdy stačilo 250-350tis (dle velikosti garáže) na druhou garáž, což by mi dnes udělalo ve splátce hypotéky třeba 1tis, ale měl bych buď druhou garáž na vlastní auto, nebo bych ji v klidu za 2,5tis pronajímal a ještě bych měl 1,5tis každej měsíc do plusu a garáž v záloze :) Kupovat ji dnes, tak by splátka hypotéky byla vyšší než to, za co by se garáž dala pronajmout, takže cenovej nesmysl. :wink: Proto jem taky psal, že "pokud by mě netlačily peníze", což není případ ten, že bych si na ni musel půjčovat nebo brát hypotéku. :)
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2044
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od milosh »

Auto rok 2005, najeto 250t, v 81t jsem ho kupoval z Nemecka (Opel Astra), servis vice nez pravidelny, je to clen rodiny, mozna to nekdo znate, kdyz se k autu chovate lip nez ke klasicke spotrebni veci. Snad jeste bude chvili slouzit. Garaz beru jako investici, ktera na hodnote ztracet nebude, coz se o novem aute (ktere bych stejne asi koupil mirne jete), rict neda.

Fanta, teda Sprite:

Plne te chapu, my ale nastesti bydlime ve meste velkem, kde je mhd dostupna nekolikrat za hodinu a staci nam auto jedno, navic denne nejezdim, takze lepsi ho mit v garazi nez pred barakem, kde si 80% lidi svych aut nevazi :roll:

Ono je to podobny ad ten pronajem jako kdyz nekdo bydli cely ziivot v byte v najmu a nevadi mu to a nekdo by si hned v 25 chtel koupit vlastni byt/dum. Kazdy at zvazi financni moznosti, mit treba garaz pronajatou 30 let bych osobne nechtel, doted jsem mel a kdyz by byla moznost koupit svoji garage, tak to asi bude lepci :lol:
Sprite
**
Příspěvky: 250
Registrován: 05 pro 2022, 14:49

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od Sprite »

Taky bydlím ve "velkém" městě. A právě tím je dána i ta cena garáží a v některých hodinách i zhoršená situace s parkováním před domem. Takže jsem mega rád i za tu jednu garáž v domě :)

Druhé auto máme vyloženě starého otloukánka, který parkuje na ulici a jezdíme s ním převážně jen občas do práce a do obchodů - tam je to za mě úplně nejhorší na parkování ve smyslu, že tam auto někdo obouchá, odře,... Takže toto druhé auto slouží primárně k těmto účelům. Kupovalo se původně ženě jako její první auto na naučení se a tak nám zůstalo i dál a vzhledem k tomu, jak po pár letech parkování na ulici vypadá, tak je nám líto ho měnit za nějaké nové, které by muselo zase stát na ulici, protože druhé novější auto stojí v garáži :)

I proto dnes lituju toho, že jsem tehdy nekoupil garáže dvě, protože by tím odpadlo občasné hledání parkování (když člověk přijede v čase, kdy je parkoviště plné) a zároveň by i druhé auto mohlo být nějaké zánovní a hezké, protože by nehrozilo, že ho hned někdo obouchá dveřma na parkovišti apod.
A v neposlední řadě chtějí u nás ve městě zavádět placené zóny za parkování, kdy člověk sice ročně zaplatí nějakou částku, ale jistotu, že zaparkuje, stejně nemá. Takže i toto by garáž řešila, že by měl člověk jistotu parkování a nemusel by platit městu parkovné.
Sprite
**
Příspěvky: 250
Registrován: 05 pro 2022, 14:49

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od Sprite »

milosh píše: 04 zář 2023, 09:16
Ono je to podobny ad ten pronajem jako kdyz nekdo bydli cely ziivot v byte v najmu a nevadi mu to a nekdo by si hned v 25 chtel koupit vlastni byt/dum. Kazdy at zvazi financni moznosti, mit treba garaz pronajatou 30 let bych osobne nechtel, doted jsem mel a kdyz by byla moznost koupit svoji garage, tak to asi bude lepci :lol:
K tomuto co jsi ještě dodatečně doplnil asi tolik, že já si právě ten byt na hypotéku kupoval právě v těch 25ti letech (dnes je tomu 17 let a ještě je 13 let hypotéky přede mnou). Ale bral jsem to tak, že než stejné peníze platit někomu za nájem, tak budu radši splácet svoje. Nehledě na to, že ten byt za těch 17 let stoupl cca 3x na hodnotě (což jsem tehdy samozřejmě nemohl vědět), takže to, co mě tehdy vadilo, že ten byt ve finále skoro 2x přeplatím, tak dnes už taky není pravda.

Ale chápu i opačný názor, kdy někdo radši platí nájem a má tu svobodu... že se může kdykoliv přestěhovat do většího/menšího bytu dle potřeby, do jiného města, atd. a není nijak vázán na tu danou nemovitost.

Zároveň jsem si vědom toho, že získat v dnešní době hypotéku na třeba stejnej byt jakej máme, tak bych to dnes, kdyby mi bylo těch 25, si dovolit nemohl. Jednak vzhledem k dnešní ceně toho bytu a s tím spojené výše splátek, druhak s ohledem na to, že já si tehdy bral celých 100% hypotéku, dnes je potřeba složit tuším 10%, což si neumím představit, kde by mladej člověk měl vzhledem k dnešním cenám bytů ušetřit třeba 600tis na akontaci, když musí předtím bydlet asi v nájmu a ten platit. Čili platit někde nájem a do toho ještě šetřit na složení 10% své akontace a pak si vzít hypotéku s dnešním vysokým úrokem... A to se nebavím o bytech třeba v Praze, kde jsou ty ceny ještě jinde, ale bytech v menším (oproti Praze) městě. Na druhou stranu, nedávno jsme byli u známých v Krnově a za 2x tak velký byt jak máme my dali 1/3 ceny našeho. Takže je to i o tom, kde chce člověk bydlet, jak moc je ochoten dojíždět případně za prací, atd. Ale ano, dá se koupit i v dnešní době obrovský byt za 1/3 ceny polovičního v krajském městě. Když nad tím tak přemýšlím, tak vlastně za ten 140m2 byt dali tolik, co u nás ve městě stojí dvě 25m2 garáže :wink:

A co se týká nájmů, vidím to i v našem domě, kde když jsme se stěhovali, tak bylo třeba 4/5 bytů majitelé, kteří v nich bydleli. Dnes je v domě 1/3 až skoro 1/2 nájemníků. A podle mě bude nájmů obecně přibývat, protože pro mladý lidi bude získání bytu čím dál složitější :? Ale abysme úplně neodbočili od tématu, tak stejně tak to vidím i s garážema. Aut je čím dál víc a po garážích bude pořád větší hlad a lidi budou ochotni za ně nebo jejich nájmy platit víc, aby měli jistotu parkování. Můj názor :wink:
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2044
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od milosh »

Mexican píše: 03 zář 2023, 20:52 garaz je dobra maximalne pre veterana alebo motorky. Vo vacsine RD sluzi ako bordelaren :-)
Za mna ani jedno, prachy precestovat a prechlastat
Nepiju a nechapu lidi, kteri ano a nici si zdravi a navic utraci takto zbytecne.
Cestovani souhlas, ale kdyz mas deti skolou povinne a zena jen 6 tydnu dovolene v roce a nemuze mit homeoffice, pak se s tim moc delat neda a lze vyuzit jen letni prazdniny vesmes, coz je v dnesni dobe uz taky slusna suma. Ale co by clovek pro deti neudelal, nebudou "maly" vecne, zejo.
Uživatelský avatar
Vilda
******
Příspěvky: 3712
Registrován: 15 kvě 2008, 21:26
Bydliště: Praha 5

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od Vilda »

Za mě jednoznačně garáž .... u nového vozu jde cena dolu, u garáže naopak nahoru. Pronajatou garáž jsem měl dvakrát a stačilo to.

Člověk je pořád na nervy :? jak dlouho mě v garáži nechají parkovat nebo o kolik zase majitel zvedne nájem. A tak jsem letos v únoru koupil garáž a v Praze je to opravdu raketa ( 1 100 000 Kč ). Musím ale napsat, že to není pidi garáž na Žigulíka nebo škodu 105, kde jdou ledva otevřít dveře od auta. S délkou 6.5 metru a šířkou 3 metry, se mi do ní v pohodě vejde velký chopper i můj Fiat 8).

Vlastní garáž = na prvním místě.
Ssangyong Korando 1.5 GDI 2024

Fiat Tipo 1.4 T-Jet 2018 Red Amore - prodaný

Yamaha Midnight Star 1300 De luxe

New Accent 1.6i CVVT celadon blue - prodaný
motorol
***
Příspěvky: 726
Registrován: 20 srp 2016, 20:37

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od motorol »

Co mi tu vlastně chybí je info, jestli garaz je vidět z okna nebo je 5 stanic tramvaji či za kopcem? Není tu ani jestli je to garaz s elektrikou nebo jen proste bouda bez ničeho. Ani se nepíše v jakem stavu ta garaz je - jestli tak tak drží pohromadě nebo je jen par let stará. Takže odpovědi jsou “ideální” co by bylo fajn.
Aktuálně: Hyundai i30 2014 new weekend 1,6 MPI
Dříve: Renault megane II sedan 1,6
Felicia 1,3
š105
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2044
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od milosh »

Garáž je kousek od baráku (cca 300m), je zděná, bez elektriky. Postavena za komančů, ale už na ni byly dělány úpravy jako new střecha atd, takže řekl bych 10 let by snad měla vydržet bez mého zásahu.
motorol
***
Příspěvky: 726
Registrován: 20 srp 2016, 20:37

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od motorol »

300 m bez elektřiny=jen ruční otevírání, to je pro občasné ježdění nebo pronájem. Popr i pro denní ježdění, pokud člověk bežně musí parkovat dal… garáž se hodí vždycky a i pro jiné věci než auto.
Aktuálně: Hyundai i30 2014 new weekend 1,6 MPI
Dříve: Renault megane II sedan 1,6
Felicia 1,3
š105
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2044
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od milosh »

Kdyz mam garaz, mam v ni auto. Nechapu kdyz si nekdo postavi barak treba a pak tam ma kramy a auto stoji pred domem.
Uživatelský avatar
oltcitak
****
Příspěvky: 1475
Registrován: 31 led 2010, 22:54

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od oltcitak »

Garaz sa hodi, ked vypukne hypotekárna kriza a bude sa treba presťahovať, vtedy je aj garáž dobrá :mrgreen:
"Rexik" 4WD,2,5l CRDi 103kW

Kód: Vybrat vše

http://oltcitak.rajce.idnes.cz/
motorol
***
Příspěvky: 726
Registrován: 20 srp 2016, 20:37

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od motorol »

Ono když člověk bydlí v místě, kde je před barakem volno a auto je tam v bezpečí, tak často panuje lenost v zajizdeni. Pak taky se najde dost veci jako kola, lyze, sekačky, hrabe,.. na co jsou lidi líní stavět další budku a nechají to radsi v garáži… v místech kde je nouze o parkovani lidi garaz využívají..
Aktuálně: Hyundai i30 2014 new weekend 1,6 MPI
Dříve: Renault megane II sedan 1,6
Felicia 1,3
š105
Martinsp
****
Příspěvky: 1399
Registrován: 25 zář 2010, 09:59
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od Martinsp »

milosh píše: 04 zář 2023, 19:57 Kdyz mam garaz, mam v ni auto. Nechapu kdyz si nekdo postavi barak treba a pak tam ma kramy a auto stoji pred domem.
To pochopíš až si ten barák postavíš. Okolo baráku potřebuješ o dost víc věcí než v paneláku a ty musíš někam dát. Já bordelář nejsem, ale až tak že mě vadil bordel který je po autě v zimě, tak tam auto ani nestálo. Takže vrata zazdít a nechat jen dveře.
Jednu garáž ještě v ČB. mám, ale můj výpočet jestli koupit, pronajmout, nebo prodat garáž - cena garáže 600000 (soused vedle mojí garáže ji loni tak prodával), pronájem roční 20-25000 ročně. Úroky z 600000 jsou ročně 30000.
Hyundai I30 kombi, 1.6gdi, weekend. Tucson 2022, 1,6 T-gdi, 110kw, 4x4, smart
Honda Jazz, 1,4, 2008- prodaný
Hyundai Getz, 1.3, 2003- prodaný
Stephanos
*
Příspěvky: 27
Registrován: 19 srp 2023, 23:18

Re: Vlastní garáž nebo nové auto?

Příspěvek od Stephanos »

Rozhodně bych doporučil pořadí nejprve garáž a pak třeba až o něco později do ní nové auto. Nechtěl bych zažít situaci, že si koupím nové auta a za chvíli mi ho na ulici někdo potluče. Pak už by bylo pozdě litovat, že jsem radši nevzal tu garáž a na nové auto ještě chvilku nepočkal.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI
Odpovědět

Zpět na „Pokec“