Couvací kamera - kabel

Osvětlení, signalizace, audio, pojistky.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
svsv
*
Příspěvky: 24
Registrován: 24 dub 2015, 05:48

Couvací kamera - kabel

Příspěvek od svsv »

Zdravím vás,
neví prosím někdo k čemu jsou ty červené kabely u propojovacího videokabelu k couvací kameře?
Na každé straně je asi 10 cm vyvedený ze žlutého cinche. :?:
Díky.
Přílohy
Kabel_01.jpg
Kabel_01.jpg (36.22 KiB) Zobrazeno 4266 x
Naposledy upravil(a) svsv dne 20 čer 2016, 09:27, celkem upraveno 1 x.
Reklama
 

Romko1
*
Příspěvky: 62
Registrován: 20 bře 2009, 07:39
Bydliště: Vráble

Re: Couvací kamera - kabel

Příspěvek od Romko1 »

Pravdepodobne to bude zapinanie alebo prepinanie monitoru pri zaradeni spiatocky. Pripaja sa to na na ziarvku spiatocky a ta prepina alebo zapina monitor.
svsv
*
Příspěvky: 24
Registrován: 24 dub 2015, 05:48

Re: Couvací kamera - kabel

Příspěvek od svsv »

Na to to nejspíš nebude, monitor má také extra napájecí kabel (+ a -) jako na obrázku. Po standardním zapojení vše funguje a zmiňované červené kabílky vychází jaksi "navíc". Ale proč?
Jirka123
*
Příspěvky: 27
Registrován: 23 úno 2011, 16:59

Re: Couvací kamera - kabel

Příspěvek od Jirka123 »

Jako elektrikář radím nespravovat, co není rozbité. hlavně bez podrobných informací!
Miloslav.k
*
Příspěvky: 28
Registrován: 07 led 2011, 17:39
Bydliště: Lužice-(Hodonín)

Re: Couvací kamera - kabel

Příspěvek od Miloslav.k »

Je to stoprocentně tak, jak píše píše Romko1.Je to na přepnutí kamery, (při zařazení zpátečky) v autorádiu.
Ty máš pravděpodobně je monitor a pochopitelně nic nemusíš přepínat a proto nezapojovat.
ix35 classic 1,6gdi
svsv
*
Příspěvky: 24
Registrován: 24 dub 2015, 05:48

Re: Couvací kamera - kabel

Příspěvek od svsv »

Díky za odpovědi. Jen mi stále není jasné kam konkrétně se zapojují ty červené kabílky? Někam tedy do autorádia s displayem místo dodávaného monitoru ke kameře? A ten druhý k couvacímu světlu spolu s napájecím kabelem? Nedokážu to z odpovědí rozklíčovat :|

Moje prozatím zkušební zapojení: 1x napájecí kabel kamera = na + a na -
1x napájecí kabel monitor = na + a na -
1x propojovací kabe cinch mezi kameru a monitor = funkční system
Přílohy
671-1429824327-l.jpg
671-1429824327-l.jpg (32.37 KiB) Zobrazeno 4267 x
Naposledy upravil(a) svsv dne 20 čer 2016, 09:23, celkem upraveno 3 x.
Romko1
*
Příspěvky: 62
Registrován: 20 bře 2009, 07:39
Bydliště: Vráble

Re: Couvací kamera - kabel

Příspěvek od Romko1 »

Aby nebola kamera a monitor stale pod napajacim napetim je potrebne to zapojit na ziarovku spiatocky, inak bude monitor stale zapnuty a bude ti zobrazovat obraz za vozidlom aj ked sa budes pohybovat dopredu. Monitor by ta pocas jazdy stale vyrusoval a oslnoval.
Přílohy
kamera1.jpg
kamera1.jpg (82.55 KiB) Zobrazeno 4297 x
svsv
*
Příspěvky: 24
Registrován: 24 dub 2015, 05:48

Re: Couvací kamera - kabel

Příspěvek od svsv »

Děkuji za přehledný nákres zapojení, takto to budu zapojovan načisto do auta.

Kam ale pořád patří ty krátké červené kabílky (10 cm) od žlutých cinchů (dovolil jsem si použít obrázek jako vzor) ?

Už mě to zajímá hlavně ze zvědavosti :-k
Přílohy
kamera1.jpg
kamera1.jpg (34.57 KiB) Zobrazeno 4267 x
Miloslav.k
*
Příspěvky: 28
Registrován: 07 led 2011, 17:39
Bydliště: Lužice-(Hodonín)

Re: Couvací kamera - kabel

Příspěvek od Miloslav.k »

Ty dva červené káblíky nevedou ze žlutých konektorů,ale vidíš jen dva konce vodiče(drátu)ze svazku (kabelu) video a napájení.Jsou to dva konce jednoho drátu.
Můžeš si to zapojit tak, jak to sám popisuješ.Monitor bude po zapnutí klíčku trale pod napájením.Druhá možnost je použít zapojení podle nákresu,monitor bude napájen jen po zařazení zpátečky.Na propojení )použiješ vodič s těma červenýma koncema.Já bych asi použil to tvoje původní zapojení,je to jednoduší na montáž.Předpokládám,že bez video signálu monitor nesvítí.
ix35 classic 1,6gdi
svsv
*
Příspěvky: 24
Registrován: 24 dub 2015, 05:48

Re: Couvací kamera - kabel

Příspěvek od svsv »

Díky Miloslave.K za objasnění "záhady" dvou červených kabílků, ze kterých se vyklubal vlastně jen jeden...

Teď už je mi to jasné. A ten monitor se chová přesně tak, jak píšeš - bez videosignálu nesvítí, i když je zapojen přímo na napájení.

Ještě jednou díky všem za ochotu.
Uživatelský avatar
Ivicoo
Příspěvky: 6
Registrován: 04 led 2021, 20:27

Re: Couvací kamera - kabel

Příspěvek od Ivicoo »

Miloslav.k píše: 17 čer 2016, 21:11 Je to stoprocentně tak, jak píše píše Romko1.Je to na přepnutí kamery, (při zařazení zpátečky) v autorádiu.
Ty máš pravděpodobně je monitor a pochopitelně nic nemusíš přepínat a proto nezapojovat.
Ano správně. Tento kabel se připojuje na zadní světlo zpátečky, napájí kamerku a vede se pod tapecem dopředu k autorádiu. Já měnil původní rádio za rádio 2DIN s Androidem 10. Vzadu na zdířkách rádia je vyvedený drát (myslím že růžový, nebo zmavě růžový), když na něho přivedete napětí po rozsvícení covacích žátovek, přepne se obrazovka do pozice přehrávání obrazu, který se ze zadní kamery přivádí video kablíkem (žluté cinch) na přívod videa VIDEO1 (mám ještě VIDEO2) a zobrazí se obraz z kamery. Vyřazením zpátečky se zruší přívod napětí od zadních žárovek na růžový kablík rádia a toto se přepne zpět do původní pozice. Tak jde realizovat zapojení parkovací kamery napojené na zadní couvací žárovky. Dá se to obejít tak, že dopředu k rádiu vedeme jen video kabel a přepínání rádia na zobrazení obrazu parkovací kamery uděláme přidáním přepínače na čelní panel. Asi nejlepší místo je vlevo k regulaci osvětlení přístrojovky, pokud tam máte volnou pravou pozici. Potom před couváním musíte tento přepínač sepnout při zařazení zpátečky. Zadní kamera je napájena ze zadních couvacích žárovek, proto když není zařazena zpátečka, žádný obraz nepřenáší. Je to trochu neforemné, raději jsem všechno napojil na zadní couvací světla.

Pokud někdo montuje dodatečnou couvací (parkovací) kameru bez napojení k autorádiu (2DIN Android), zřejmě to jde udělat i jinak a pokud jde obraz do zrcátka, musí se kabel vést vrchním tapecem nad dveřmi až k zrcátku. Je to specifické pro každou montážní sadu a kamerku.

Chci nyní přikoupit slušnou přední kamerku (RX Radar ???) a její napájení bych rád vyzkoušel napojením na přední stropní osvětlení, které má dostatečně silný drát, ale je tam trvalé napětí již po odemčení auta. A to bych nerad aby kamera natáčela ihned po odemčení. Ale kamera Niceboy Pilot XE Radar by měla mít v nastavení možnost odložit spuštění až (snad) o minutu, tak by to nebyl problém. Stejně většinou se do minuty rozjíždím. Pokud bych dělal na autě servis, není problém USB kablík z kamerky vypnout.
Při montáži 2DIN rádia jsem nějak opoměl zapojit USB pod středním sloupkem, tak jak přejde zima, kouknu na to. Ještě jsem zkoumal možnost zapojení parkovací kamery tak, že bych kameru hned vzadu napojil na WiFi vysílač a u rádia zase WiFi příjímač zapojil do VIDEO1 cinche. Ale nějak jsem to nezkusil, snad později, zařízení k tomu mám z Alliexpresu. Snad ten šunt made in china bude umět přenášet i české video. :)
3684-1_mt9924.jpg
3684-1_mt9924.jpg (83.07 KiB) Zobrazeno 844 x
Hyundai i30 II 1.4 16V 2014 Tricolor
Renault Laguna II 1.8 16V Initiale
Renault Laguna 2.0i Baccara
Renault 19 1.4i
Dudus_i20
*
Příspěvky: 10
Registrován: 01 bře 2023, 19:11

Re: Couvací kamera - kabel

Příspěvek od Dudus_i20 »

Nezkoušel jste někdo připojit kameru do 7 pól zásuvky na spateckovi konektor,místo na žárovku zpátečky?
Odpovědět

Zpět na „i30 Elektronika“