Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Zimní, letní, disky

Moderátoři: Martun, Moderátoři

Uživatelský avatar
cert
****
Příspěvky: 1414
Registrován: 29 zář 2008, 09:39
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od cert »

Zdar všichni, když jsem přezouval a tak nějak celkově připravoval auto na zimu, vyvstala otázka z nadpisu. Po umytí wapkou jsem měřil hloubku dezénu na letním obutí (Pirelli P6000) - po třech sezonách jsem naměřil na předních kolech lehce pod 3 mm, na zadních lehce nad 3 mm (kola jsem vždycky v polovině sezony prohodil na každé straně přední za zadní. Ojetá jsou rovnoměrně, žádné zuby, či sjetá ke straně. Má cenu je ještě na příští sezonu nebo její část s opatrností používat (na vodě jsem už musel opatrněji, už to nebylo to pravé), nebo zahodit a koupit si nové? Dálnice nejezdím a většinou se motám po městě nebo takový příměstský provoz do 30 km kolem baráku. Nějak se v tom motám - peněženka říká ještě používat, ale pro dobrý pocit bych je raději vyměnil... Při jaké hloubce vzorku pneumatiky vyhazujete?
Rozměr 185/65 R14 s předepsaným rychlostním indexem H. K tomu indexu - auto má v TP max. rychlost psanou 190 km/h - na což by podle indexů stačilo T (to mám uvedeno u zimních pneumatik), které je i citelně levnější... Jakou byste vybrali značku a dezén? Uvažoval jsem o Barum Brilantis 2, ale koupil je kamarád na Feldu 1,6 a říká, že prý proti starým Continentalkám nebo pak po Fuldách co měl je to strašná mizérie... Co ten rychlostní index, má smysl ušetřit a koupit T i na letňáky? Kdysi jsem mluvil s likvidátorem ČP a ten mi ta tuhle otázku říkal, že by koupil T, protože v případě nehody se zjišťuje příčinná souvislost a tu by rychlostní index nijak neovlivnil, ledy bych boural při vyšší rychlosti jak 190 km/h...Řeším to už teď, protože přes zimu by mohl být nějaký výprodej a pod.
Díky za odpověď.
Hyundai Accent 1,6i CVVT Elegance, Velvet Red (TZ), BORBET CA, audio MAGNAT, MAD Classic Collection, 10/2008
Reklama
 

Uživatelský avatar
Vilda
******
Příspěvky: 3712
Registrován: 15 kvě 2008, 21:26
Bydliště: Praha 5

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od Vilda »

Certe, většinou je ojedu, až k těm ploškám ( indikátor ojetí ) a jestli se motáš jen po okolí, navíc v normálním jízdním režimu, tak bych je příští sezonu dorazil do smrti ...... jseš klídkovej řidič, žádnej závodník :-k ještě pár kiláčků vydržeji. O těch Barumkách Brilantis uvažuju taky ... na to moje ježdění stačí bohatě a jestli se naplní prognozy, že příští rok bude stát litr benzínu 40 kč, tak ze mě bude svátečnější řidič, než do teď :? takže na co nějaký super bačkory na auto, který vytáhnu jednou za týden z garáže ..... :roll:
Ssangyong Korando 1.5 GDI 2024

Fiat Tipo 1.4 T-Jet 2018 Red Amore - prodaný

Yamaha Midnight Star 1300 De luxe

New Accent 1.6i CVVT celadon blue - prodaný
Uživatelský avatar
FISHkaa
Moderátor
Příspěvky: 3367
Registrován: 28 dub 2010, 14:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od FISHkaa »

já takové nevyhazuju, ale dávám na jaře na aukro od korunky. Najde se vždycky šílenec co si je koupí za kilo, dvě... Navíc ušetřím za likvidaci (4x 25,-) . Nevím jaký máš roční nájezd, ale zbytečně budeš utrácet za opakované přezouvání uprostřed sezóny...
Člen Hyundaiclub.cz
Hyundai i30 kombi 1.6i Weekend+
Hyundai Ix35 2.0i Style LPG 2010 = prodáno
Mazda 6 Sport MZR-CD 2003 = out
Audi A4 Avant 2002 TDi = out
Škoda Fabia 1.4 MPi = out
Škoda Favorit 135LS = out
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od Hardcam »

Ja se pneu zbavuju kdyz maji pod 5mm, protoze obvykle uz nema ty vlastnosti jako kdyz byla nova. Obvykle se daji jeste za velmi peknou cenu prodat a na nove ten kousek doplatim - jak pise Pavel, na Aukru/Bazosi lidi koupej vsechno. Ale jestli to mas jen kolem komina, tak ji dojezdi, tech 1,5mm je na pomerne dost km.
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
Chasnik
******
Příspěvky: 4140
Registrován: 08 srp 2011, 19:23
Bydliště: Litoměřicko

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od Chasnik »

Jezdit se na tom ještě dá, ale musíš opatrně - a to nejen za deště. Otázka není jen výška vzorku, ale i stáří té pneušky, která už se potom chová jinak.

Za mě situaci řeší většinou pražský provoz, přejezdy tramvajových kolejí a občasné parkování na chodníku - geometrie na autech bývá rozhašená, i když ji nechávám štelovat cca 2x do roka. Takže na předchozích autech to vypadalo tak, že na jedné straně bylo 5 mm a na druhé se už jsem byl někdy i pod nulou a drhnul jsem ten běhoun - samozřejmě šla pryč. Když náhodou vydržela s rovnoměrným vzorkem, tak pod 4 mm už jsem ji nenazouval.

Pokud jseš rozumnej a uvědomuješ si, na čem jezdíš, tak se to dá dojezdit. Jak říkal Hard, 1,4 mm ti vydrží dlouho. Zřejmě až do dalšího zimního přezouvání :)

S tím rychlostním indexem - podívej se do velkého TP, jaké tam máš napsány kola a pneumatiky. Plus v poznámkách jsou alternativní použitelné kola a pneu, včetně toho rychlostního indexu. Ten bys měl dodržet, i když max. rychlost v TP třeba odpovídá jinému. Teoreticky by se na tom mohl blb likvidátor hojit, kdyby na to přišlo.
i30 combi PDe 1.5 DPi 110k
i30 kombi CRDi Weekend Design 109 k (17-20), Cee'd SW 1.6 GDI 135 k (15 -17 )
i30 cw 1.6 CVVT 126 k (11 - 15), C-MAX 1.6 TDCI 109k (06 - 11), Punto 1.2 16V 80k (02 - 06)
6 x Š 120/125 (95 - 02)
Uživatelský avatar
cert
****
Příspěvky: 1414
Registrován: 29 zář 2008, 09:39
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od cert »

Vilda, Hardcam:
jednou, ještě s Favoritem, jsem na cca 2mm vzorku dostal na mokru v zatáčce takovej smyk (a jestli jsem jel 60km/h bylo to všechno), že jsem skončil ve strouze (naštěstí se tenkrát ani mně ani autu nic nestalo) - od tý doby nerad jezdím na nizerným vzorku.

FISHkaa:
mám dvě sady kol, takže nepřezouvám pneu na ráfcích. Najedu bez mála 10k km za rok včetně zimních (na zimákách cca 3k km, zbytek letní).

Chasnik:
pneumatiky jsou starý jak auto - podle DOT 3 roky. To co píšeš o rychlostním indexu mi tak právě vrtá hlavou. Za nějakej průšvih by ta ušetřená tisícovka nestála, ale na druhou stranu každá kačka dobrá...
Hyundai Accent 1,6i CVVT Elegance, Velvet Red (TZ), BORBET CA, audio MAGNAT, MAD Classic Collection, 10/2008
Uživatelský avatar
ZdeněkSvoboda
*****
Příspěvky: 1879
Registrován: 29 pro 2007, 13:51
Bydliště: Jihlava (Stará Říše)

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od ZdeněkSvoboda »

Já jsem Pirelky vyhodil (mám je doma schované na horší časy :D ) při 3 mm vzorku.
Současnost: Škoda Octavia combi 1.6 TDI 77kW (chip na 96kW), Elegance (2012)
Minulost: Hyundai Accent 1.5 CRDi 81kW, Elegance (5/2008 - 8/2015)
Otcovo: Hyundai i20 1.2i 57kW, Inclusive Plus Comfort (9/2011)
Uživatelský avatar
zolda
**
Příspěvky: 305
Registrován: 09 srp 2010, 21:13
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od zolda »

:hyu: Čerte,
já osobně souhlasím s Vildou a určitě bych je dojel. Pokud nejseš "závodník" jako někteří pitomci, tak ještě něco najedeš a z toho čtvrtého roku používání bych strach neměl. Kdys si seš vědom, co máš obuto, tak je to v pohodě :D/
Citroen Berlingo Multispace Shine, 1,6 BlueHDi 120 MAN6 bílé barvy, září 2016
ix20 1.4 CVVT 66 kW Tricolor reed, březen 2013
NewAccent 1.4 i Alpha Style Indigo blue, duben 2010
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od Hardcam »

cejtim flame...
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
Chasnik
******
Příspěvky: 4140
Registrován: 08 srp 2011, 19:23
Bydliště: Litoměřicko

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od Chasnik »

cert píše:Vilda, Hardcam:
jednou, ještě s Favoritem, jsem na cca 2mm vzorku dostal na mokru v zatáčce takovej smyk (a jestli jsem jel 60km/h bylo to všechno), že jsem skončil ve strouze (naštěstí se tenkrát ani mně ani autu nic nestalo) - od tý doby nerad jezdím na nizerným vzorku.
Tak to neřeš a kup nový. Máš je kupovat teď (myšleno na jaře) nebo další sezónu... Stejně tomu neutečeš :D Jestli ti ty gumy vydrží 3 nebo 4 roky, to už jsou nicotný vícenáklady oproti tomu, co do toho nacpeš v PHM.

Vem si, že sada gum tě bude stát 4800,- Kč (slušný se dají v jarních akcích sehnat za 1200, ne?)
Když s nima budeš jezdit 4 sezóny, tak tě budou ročně stát 1200,-
Když s nima budeš jezdit 3 sezóny, tak že budou ročně stát 1600,-

Pokud je vyměníš už letos, a ne až napřesrok, bude to na ročních nákladech dělat 400 kaček navíc. To jsou cca 3-4 lahváče nebo 1,5-2 točený měsíčně :D

Benzín tě stojí cca 25 000,- ročně, těch případných 400,- Kč dělá cca 1,5 % nákladů na PHM. A navíc je po vzoru jiných tady můžeš prdnout do annonce, na bazoš aukro po stovce a ještě něco urveš zpátky :)...
i30 combi PDe 1.5 DPi 110k
i30 kombi CRDi Weekend Design 109 k (17-20), Cee'd SW 1.6 GDI 135 k (15 -17 )
i30 cw 1.6 CVVT 126 k (11 - 15), C-MAX 1.6 TDCI 109k (06 - 11), Punto 1.2 16V 80k (02 - 06)
6 x Š 120/125 (95 - 02)
Uživatelský avatar
Martun
Moderátor
Příspěvky: 4475
Registrován: 28 pro 2008, 22:53
Bydliště: Teplice

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od Martun »

Cert
Ty 3mm máš nad tu značku? Ti vydržely docela dlouho, ale ty málo najezdíš viď?
HYUNDAI IX55 3.0crdi V6 176KW

prodáno
NISSAN X-TRAIL 1.6 DCI 96KW
KIA SORENTO XM FL 2.2 145KW
NISSAN MURANO 3.5 V6 188KW
HYUNDAI GRANDEUR 3.3 V6 173KW
HYUNDAI ACCENT 1.5 crdi
Koupeno: 03.08 ukradeno 02.14
Uživatelský avatar
cert
****
Příspěvky: 1414
Registrován: 29 zář 2008, 09:39
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od cert »

Martun:
Kdepak, ty 3mm jsou komplet - tj. nad indikátor TWI je to jen kolem 1,5mm. Dlouho vydržely na dobu, to jo, ale jinak něco přes 20k km.
Hyundai Accent 1,6i CVVT Elegance, Velvet Red (TZ), BORBET CA, audio MAGNAT, MAD Classic Collection, 10/2008
Uživatelský avatar
Gandalf
*****
Příspěvky: 2059
Registrován: 07 říj 2008, 19:22
Bydliště: Brno-venkov

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od Gandalf »

Chasnikův názor o přezutí hned bez rozmýšlení má rozumné argumenty. Ale řeknu Ti mou letošní zkušenost s druhým autem. Mám tam +/- stejný rozměr gum a letos v červnu jsem si na webu našel Pirelli Cinturato za 990 Kč/ks. Na autě jsem měl gumy už desátý (!) rok a stejně si je za pár stovek nechal mechanik v pneuservisu, což mi zaplatilo komplet přezutí, vyvážení a ještě malinko navíc. Takže za sebe, nespěchal bych a spíš si v okamžiku potřeby našel co nejlepší příležitost k nákupu nebo ještě udal ty staré gumy, protože dnes se najde kupec opravdu na všechno. Hodně štěstí :)
Bohužel gumy lehce podražily, ale co vlastně v nejbližší době zlevnilo... :-k
Accent 1.4i Active - Continental Silver (10/2008-4/2015) prodáno
Uživatelský avatar
Vilda
******
Příspěvky: 3712
Registrován: 15 kvě 2008, 21:26
Bydliště: Praha 5

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od Vilda »

Certe, tak to bych na nich v klidu ještě příští letní sezonu odjezdil .... a na podzim, bych koupil nový letňáky :-k po létu jdou většinou s cenou dolů.
Ssangyong Korando 1.5 GDI 2024

Fiat Tipo 1.4 T-Jet 2018 Red Amore - prodaný

Yamaha Midnight Star 1300 De luxe

New Accent 1.6i CVVT celadon blue - prodaný
pivis
**
Příspěvky: 188
Registrován: 22 zář 2009, 14:35
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Vyhodit nebo ještě aspoň kus sezony nechat...

Příspěvek od pivis »

Při přezouvání na zimní jsem řešil úplně stejný problém,mám najeto 42000km a původní letní mají kolem 3mm,jsou ojeté všechny stejně.Teď babo raď.Asi je nechám ještě na příští sezonu,jak píše Vilda po sezoně určitě najdu nějaký ve slevě.To courání po městě a nějaký cesty do 100km snad ještě zvládnou.
New Accent 1,4 Dynamic -celadon blue 11/2008-prodáno 2/2014
Hyundai Sonata NF 2,4
Odpovědět

Zpět na „New Accent - Pneumatiky a kola“