Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátor: Moderátoři

Gooo
*
Příspěvky: 52
Registrován: 19 črc 2014, 18:44

Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od Gooo »

Zdravím

Mám IX35 z roku 2010, manuální 5 stupňovou převodovkou, náhonem 4x4 a motorem 2,0i. Pamatuji si, jak mi mechanici vždy dávali na srdce, že nemám startovat se zmáčknutou spojkou, ale vyřadit na neutrál a spojku pustit. Přiznám se, že neznám úplně návaznosti, ale proč je to nastaveno u mé IX tak, aby bez stlačené spojky nešlo nastartovat? Jestli je to jen nějaká pseudoochrana proti skoku při zařazené rychlosti, tak si myslím že jsem velký kluk a umím si vyřadit. Jde to nějak jednoduše vypnout, nebo to má hlubší smysl?
Reklama
 

Uživatelský avatar
bony
******
Příspěvky: 3409
Registrován: 14 říj 2012, 00:03

Příspěvek od bony »

Jiste ze nejde. Uz v autoskole pred lety pene uci startovat s vyslapnutou spojkou. Proc by jsi chtel vypnout ma to nejaky hlubsi duvod? Nastaveno to neni jen i IX ale u vsech aut ve kterych jsem za posledni dva roky sedel.
mmv
*****
Příspěvky: 1702
Registrován: 06 kvě 2012, 22:50
Bydliště: skoro Praha

Re: Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od mmv »

mechanici ti radili dobře, axiální ložisko klikového hřídele dostává při sešlápnuté spojce docela za uši, mělo by stačit vytáhnout od spojkového pedálu konektor a mezi dva dráty dát spínač a zase dát konektor z5, můžeš se pak kdykoliv rozhodnout, jestli tuto funkci chceš používat nebo nikoliv, má to bohužel i stinné stránky, přestane ti mimo jiné chodit HAC
odesláno z křesla u televize
ix20 1,4 MPI LPG 5/2012
Uživatelský avatar
bony
******
Příspěvky: 3409
Registrován: 14 říj 2012, 00:03

Re: Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od bony »

Tak asi u moderních aut, je nějak ošetřeno nadměrné opotřebování axiálního ložiska... Takové balastění jako je odpojování káblů mám opravdu nejraději. Svůj význam to asi mít bude jinak by to tam nebylo. Já už ničemu nerozumím, to si potom v autě můžu odpojit varování pásů, sešlápnuté spojky, vypnout varování námrazy, ještě doporučuji vypnout všechny airbagy atd. Nebude lepší si nekupovat moderní auto a vrátit se k žigulíku? ](*,) ](*,)
mmv
*****
Příspěvky: 1702
Registrován: 06 kvě 2012, 22:50
Bydliště: skoro Praha

Re: Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od mmv »

bony, to auto je jeho a tím pádem si tam může namontovat třeba křídla, já mu jenom nastínil kde by se to dalo udělat a co to může obnášet
https://www.hyundaiclub.net/viewtopic.p ... AD#p356331
odesláno z křesla u televize
ix20 1,4 MPI LPG 5/2012
Uživatelský avatar
bony
******
Příspěvky: 3409
Registrován: 14 říj 2012, 00:03

Re: Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od bony »

Není až tak pravda, pokud je to montováno od výroby, tak to má asi svůj význam. Tvé tvrzení znamená, že když jsem majitelem auta, tak si můžu začernit zadní lampy, odmontovat ruční brzdu abych nezapomínal ji odbrzdit... Ona ta spojka tam má svůj význam a tak jak píše v odkazu který jsi zde dal uživatel pilotzz. Pokud ti vleze malé dítě do auta, otočí klíčkem a přejede další dítě stojící před autem, potom bych rád viděl tvé vyjádření, že jsi byl líný sešlápnout spojku a odpojil jsi... Chápu spoustu úprav, které jsou na místě, ale toto opravdu nechápu a ani tvé tvrzení, že když je to tvoje auto, že si můžeš dělat co chceš... :twisted:
mmv
*****
Příspěvky: 1702
Registrován: 06 kvě 2012, 22:50
Bydliště: skoro Praha

Re: Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od mmv »

hmm
„Tady švagrová Pilátová by vám nejlépe řekla, co děti bez dozoru dovedou. Prosím švagrovou Pilátovou, aby vám nejlépe řekla, co děti bez dozoru dovedou.”
Pilátová: V obci Kukleny si vyšli dva nezletilí chlapci ke stohu slámy. Pomocí dvou kamenů zkoušeli vykřesat oheň. Pokus se podařil, stoh shořel do posledního písmenka... stébélka.

... :-k :-k :-k
odesláno z křesla u televize
ix20 1,4 MPI LPG 5/2012
Uživatelský avatar
mechoun
**
Příspěvky: 460
Registrován: 14 bře 2009, 19:47

Re: Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od mechoun »

Tady Pilátová ještě jednou:
Sešlápnutí spojky má svůj význam nejen jako ochrana proti nechtěně zařazenému kvaltu, ale zvláště v zimě šetří baterku - nemusí točit s převodovkou se ztuhlým olejem. A axiálnímu ložisku spojky je to fuk, jedná se o jedno z tisíců sešlápnutí navíc. Kdysi u Lantry jsem to dělat musel, teď to dělám automaticky, přestože nemusím.
4) 2/2020: Mazda 6 Revolution 2,0i s manuálem
3) 9/2015: Toyota Corolla
2) Už nemám, ale byla a stále je dobrá, protože byla ještě z Ulsanu: I30 1,6 CVVT Comfort, Champaigne Silver na 16" Alu od 9/2007
1) Asi 6 aut...
Uživatelský avatar
69pavel
*****
Příspěvky: 1711
Registrován: 30 srp 2009, 20:29

Re: Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od 69pavel »

nema se slapat na spojku kvuli axialniho loziska,pokud neni pod tlakem oleje tak pri slapnuti a startovani se axial vydira,pak tam postupem casu vznikne vule a olej misto do olejovych kanalu tece kolem axialu zpet do vany a nasledne se pridira klika
Hyu ACCENT MCT 1.5CRDi VGT rok: 10/2008 barva: 2X INDIGO BLUEMICA oil: TOTALQUARTZ9000 5W/40
Uživatelský avatar
Netron
*
Příspěvky: 95
Registrován: 15 říj 2014, 09:57

Re: Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od Netron »

Což takhle nestartovat vůbec, aby se neopotřeboval motor?
i30 kombi MY2014, 1,6 CVVT 88kW, trikolor komfort v barvě... jak oni to nazývají? No prostě bílá.
Dodělaná parkovací kamera se zobrazením v zrcátku.
Uživatelský avatar
bony
******
Příspěvky: 3409
Registrován: 14 říj 2012, 00:03

Re: Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od bony »

Asi od dnešního dne taky po rozjezdu tam rovnou 6ku abych nemusel řadit a šlapat na spojku... Jak tu psal mechoun jedno sešlápnutí navíc tomu opravdu přidá na velkém opotřebení.
mmv
*****
Příspěvky: 1702
Registrován: 06 kvě 2012, 22:50
Bydliště: skoro Praha

Re: Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od mmv »

nebuďte tak zarputilý, uživatel se ptal jak to vypnout, a ne na keci typu že se to nesmí, na IX foru se taky jeden zeptal jak hasnout přístroje při chodu motoru , tak jsem mu poradil jak by se to dalo udělat, to že se mu v případě fatální závady motoru ale nerozsvítí kontrolka mazání je čistě jeho problém, a moje zbytečná starost,
takže až se mě někdo zeptá jak se dají objet stažené závory na přejezdu, tak i pro něj nějakou radu najdu :-)
odesláno z křesla u televize
ix20 1,4 MPI LPG 5/2012
Gooo
*
Příspěvky: 52
Registrován: 19 črc 2014, 18:44

Re: Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od Gooo »

Zdravím


Již několikrát jsem zaregistroval, že výrobce čehokoli nastaví některou nesmyslnou funkci a to globálně, třeba kvůli tomu že jej v asii někdo zažaloval, protože uživatel neudělal něco, co je pro zbytek světa samozřejmost. Nevím, jestli stlačení spojky je ochrana výrobce, kterému je jedno že za pár let odejdou právě axiální ložiska. Jak jsem psal, neznám návaznosti a třeba má sešlápnutí hlubší smysl.

Dotaz jsem napsal proto, že kdyby někdo odpověděl že to nemá jiný důvod a lze to jednoduše přepnout v řídící jednotce, nechám si to udělat. Hádat se ale zde nemá smysl.
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8982
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od idam.i »

Goo vidím to úplne rovnako.Kopu reči a útokov pre nič. #-o
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
Uživatelský avatar
mechoun
**
Příspěvky: 460
Registrován: 14 bře 2009, 19:47

Re: Lze vypnout startování se stlačenou spojkou?

Příspěvek od mechoun »

69pavel píše:nema se slapat na spojku kvuli axialniho loziska,pokud neni pod tlakem oleje tak pri slapnuti a startovani se axial vydira,pak tam postupem casu vznikne vule a olej misto do olejovych kanalu tece kolem axialu zpet do vany a nasledne se pridira klika
Axiální ložisko je u suché spojky přece v luftě ne? Je samomazné.
4) 2/2020: Mazda 6 Revolution 2,0i s manuálem
3) 9/2015: Toyota Corolla
2) Už nemám, ale byla a stále je dobrá, protože byla ještě z Ulsanu: I30 1,6 CVVT Comfort, Champaigne Silver na 16" Alu od 9/2007
1) Asi 6 aut...
Odpovědět

Zpět na „ix35 Motor a převodovka“