matice zadniho leveho kola

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Odpovědět
Pepa2353
Příspěvky: 2
Registrován: 13 kvě 2017, 21:41

matice zadniho leveho kola

Příspěvek od Pepa2353 »

Accent 1.3 1997 coupe. Mám problém na zadním levém kole mám strženou matku která nejde povolit ani utáhnout. nevíte někdo co by se s tím dalo dělat? moc děkuji za odpověď
Reklama
 

Uživatelský avatar
alarm
******
Příspěvky: 3685
Registrován: 08 kvě 2009, 21:31
Bydliště: BLAVA

Re: matice zadniho leveho kola

Příspěvek od alarm »

Skúsil by som dve možnosti.
1) vrtačka, vrták 2,5-3mm a tesne vedla závitu sa pokusil odvrtať dieru. Material sa zoslabí a pri povolovaní maticu roztrhne.
2) Stopkové brusne kotučiky priemer okolo 3-4mm ,a ak to vôjde medzi koleso a maticu, tak na jednej strane vybrúsiť (zoslabiť stenu matice) .Pri povolovaní ju roztrhne.
http://www.extol.sk/naradie/prislusenst ... usky/1822/

Ak je ale závit zošlahaný v mieste kužela, to už je horšie.
Vtedy by som sa pokusil kupiť pár kvalitných vrtákov tak fí 8 , jeden náhradný štift na zalisovanie a prevrtal durchom skrutku. Potom ju golou odtrhol.

Skrutky sú kvalitný material , odhadujem že podla starého značenia K10, takže chladiť vrták, a nie vysoké otáčky, aby so nespálil.
Accent 94 .... 1998-2003
Favorit 135 ,Favorit 136
Škoda 100, Škoda 100
i 30 COMFORT 1,4 continental silver 2007 (predaný)

Accent LC 2004
Suzuki Vitara 2WD

alarm.ba@gmail.com
Uživatelský avatar
MICHAL77
****
Příspěvky: 1044
Registrován: 22 kvě 2010, 22:29
Bydliště: Vysočina

Re: matice zadniho leveho kola

Příspěvek od MICHAL77 »

Záleží zda je tam klasický plechový disk či nějaký elektron. U plechového sekáč a rozseknout matici, stejně bude načnutý i šteft. Ty matice jsou už od výroby jak blato a štefty také. Pak sundat buben a vyklepnout šteft z náboje a natáhnout přes oříšek novej šteft a novou matici. Pokud je to v elektronu, tak je to na 90% na sekáč nepřístupné, tak pak odvrtat matici menším vrtákem proti sobě, ale i tak není záruka že se nepoškodí sedlo v elektronu. No a pak novej šteft i s maticí.
.........
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: matice zadniho leveho kola

Příspěvek od Richard555 »

No pokud to někdo narval "přes závit" mělo by to jít povolit, ale je třeba použít dost velké násilí - přinejhorším urveš ten šteft a ten se dá celkem v pohodě vyměnit navíc to budeš muset udělat tak jako tak.
Protože bude třeba použít opravdu dost brutální sílu doporučuji 3/4 golu a trhák a aspoň metrovou trubku, klidně i delší - něco určitě povolí, nejspíš praskne šteft, ale ten budeš muset stejně měnit, tak bych to neřešil.
Opravdu nemá cenu zkoušet použít běžnou 1/2 golu, tu většinou zohýbáš s vyjímkou 1/2 trháku, ten co mám je testován na 450Nm ........ ale stejně nevím, jestli bych s ním ten šteft urval a nepraskl by ořech :wink:
Povoluj to na zemi se zabržděným autem.....
Jinak existují i tzv. : násobiče momentu, to se používá u náklaďáků a ručně s úsměvem s ním uděláš i moment 1000 - 1500 Nm :wink:
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Pepa2353
Příspěvky: 2
Registrován: 13 kvě 2017, 21:41

Re: matice zadniho leveho kola

Příspěvek od Pepa2353 »

Moc děkuji za rady. Matku jsem úspěšně odvrtal která je jak jsem čekal i s tím ''šroubem'' je v hajzlu. Teď už jen musím sundat buben a vyměnit šroub z druhého auta a koupit matku.
Odpovědět

Zpět na „Accent - Pneumatiky a kola“