Jazda na diaľnici

Moderátoři: amaize, Moderátoři

Eqoo
Příspěvky: 6
Registrován: 30 dub 2010, 13:45

Jazda na diaľnici

Příspěvek od Eqoo »

Pri jazde nad 100km/hod, teda po diaľnici mám pocit ako keby auto mierne plávalo. Volant začnem držať dosť napäto, príde mi že, minimálny pohyb zmení viac smer jazdy ako by som očakával. Viac ako 130 ani neskúšam ísť, lebo sa mi zdá, že auto prestane byť každú chvílu ovládateľné. Tento pocit mám hlavne na rovinkách.
Mám i20 motor 1.2, pneumatiky 175/70 R14. Je to moje prvé auto, neviem či je to bežné, alebo je to profilom pneumatík, prípadne rýchlosťou, že všetko sa deje rýchlejšie ako je človek zvyknutý.
Zaujíma ma teda názor ostatných majiteľov i20, nováčikov aj tých čo už majú skúsenosti s iným autom, či je to bežný pocit, alebo mám si nechať zmerať geometriu.
Reklama
 

Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od Hardcam »

V jakem aute jsi absolvoval autoskolu? Jaky jsi u toho mel pocity?

Ja pred dvema dny mel tu cest s i20 1.4 (pneu ale nejake sirsi 15ky) a stopu si to drzelo skvele i pri 120km/h. Pritelkyne ma Getze 1.1 (o 10kW slabsi jak 1.2 i20), na seriovych 155/80 R13 to stalo za prd, ale na 175/65 R14 je to jedna radost, neplave, nikam neutika. Samozrejme, ze na vytizenych a zvlnenych silncicih (vyjete koleje) je tento pocit normalni. Ani se ta silnicice nemusi zdat zvlnena, presto muze byt. Zkus absolvovat nejakou delsi cestu s ruznymi typy povrchu - zkus jet i na okresni silncii tech 120km/h a pokud to bude neunosne, vyhledej servis.
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
koloman.brutus
**
Příspěvky: 358
Registrován: 24 dub 2009, 16:39
Bydliště: Prešov

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od koloman.brutus »

Mam ten isty motor a taketo stavy pri 100 pocitujem iba za silneho vetra. Auto sice neplava ale citit napor vetra a musim to mierne korigovat. Kludne mozes ist aj 130 nic mu nebude. Ja mam odskusanych necelych 175. Ale to uz bolo tak ako si pisal. Citil som, ze auto nema taky kontakt s vozovkov ako pri nizsich rychlostiach a bolo viac nachylne na vsetky zmeny smeru jazdy (vietor, volant atd.). Stale to vsak nebolo take aby sa auto malo kazdu chvilu vyvratit.

A co sa tyka volantu tak i20 je vybavena progresivnym posilovacom riadenia elektronickeho typu a to znamena ze riadenie prisposobuje rychlosti jazdy. Pri nizsich rychlostiach ide lahucko a musis tocit viac kdezto pri vyssich rychlostiach stuhne a ide tazsie preto s nim netreba tak velmi tocit.
R.I.P. Opel ASCONA 1,6D 40kW (r.v 1985)
HAIL to new Hyundai i20 1,2 DOHC 57kW/77HP (model Kappa) - Berry Red
58 000km - motoricka porucha ziadna
Uživatelský avatar
koloman.brutus
**
Příspěvky: 358
Registrován: 24 dub 2009, 16:39
Bydliště: Prešov

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od koloman.brutus »

ak sa bojis, ze to plava tak to sa da vyriesit takto :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

http://www.mojevideo.sk/video/88c1/extr ... olesa.html
R.I.P. Opel ASCONA 1,6D 40kW (r.v 1985)
HAIL to new Hyundai i20 1,2 DOHC 57kW/77HP (model Kappa) - Berry Red
58 000km - motoricka porucha ziadna
krči
*
Příspěvky: 39
Registrován: 18 srp 2009, 21:21
Bydliště: Žilina

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od krči »

Skontroluj tlak v pneumatikách. Nejazdíš ešte na zimných pneu?
Hyundai i20 1,4 73kW /100k Style, Diamond Black
Uživatelský avatar
Amalfi
***
Příspěvky: 832
Registrován: 17 bře 2009, 08:25
Bydliště: Ostrava

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od Amalfi »

Presne krci ma pravdu - hned me napadlo ze to bude tlakem v pneu. Ja ani pri 200 nemam problem
Kia Sportage 2016 aktualne
Uz uplne bez Hyundai, ale bylo to fajn.
i10 1.2 - byvavalo
i20 1.6 - byvavalo
Getz 1.6 - byvavalo
Eqoo
Příspěvky: 6
Registrován: 30 dub 2010, 13:45

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od Eqoo »

Tlak v pneu je OK, pred mesiacom som dával letné. Tlak 2.3, plyn. Tie pocity som mal aj na zimných gumách. Práve som myslel, že to bude nimi. Ale na letných je to to isté. Ako píše Hardcam musím skúsiť inú cestu, prípadne iné auto. Ten pocit, že auto sa čochvíľa "rozkolíše" a prestane byť ovládateľné je nepríjemný. Je dosť možné, že nie som zvyknutý na danú rýchlosť a je to bežný jav, ktorý najazdenými kilometrami opadne. S príspevkov je teda predpoklad, že i20-kou to vo všeobecnosti nebude, čo som rád. Bude to teda chyba akurát môjho vozidla, alebo pocity "greenhorna". Otestujem.
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od Hardcam »

Tlakem v pneu to neni, mel bys jiny pocity a i s vyrazne nizsim nebo vyssim tlakem se da jet po dalnici hrave 150:) a spatne vyvazeni by se tez chovalo jinak.
To vim, jel jsem totiz pres 20km hodne sviznym tempem s prorazenou pneu kvuli dulezity pracovni schuzce...v zatackach se to chovalo jako driftovaci auto :mrgreen:
jak jsem psal, zkus s autem najet vice na okreskach, kde zrovna nemeri rychlost a pro jistotu se spis podivej, zda mas dobre nasazene pneu na disku (bud smerove nebo inside-outside strana), ale vzhledem k tomu, ze to delali i zimaky, to nebude ono.
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
Amalfi
***
Příspěvky: 832
Registrován: 17 bře 2009, 08:25
Bydliště: Ostrava

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od Amalfi »

Nekdo tu psal ze mel spatny pocit a zvedl tlak na 2.4 a bylo to lepsi. Zkusil bych laborovat s tlakem
Kia Sportage 2016 aktualne
Uz uplne bez Hyundai, ale bylo to fajn.
i10 1.2 - byvavalo
i20 1.6 - byvavalo
Getz 1.6 - byvavalo
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od Hardcam »

Kdyz uz, tak at to stoji za to :mrgreen: ja vzdycky daval 2.5-2.6...na Getzovi mam ted 2.5 kvuli spotrebe pneu i paliva a chova se to dobre, trochu na ukor komfortu, ktery u tyhle tridy aut nehraje takovou roli.
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
x-bat
*
Příspěvky: 81
Registrován: 11 dub 2009, 14:14
Bydliště: Brno

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od x-bat »

Tlak v pneu mam vzdy 2,5 a nemuzu si stezovat - jasne, pri prejezdu koleji to neni uplne ono, ale jinak auto drzi jako pribite a to jezdim 160km/h na dalnici bezne...
Old: i20, 1.4 Style, Ice blue + modry interier (budiž mu země lehká)
New: Renault Megane Grandtour III GT220, 2.0 (162kW)
Pacho
*
Příspěvky: 10
Registrován: 15 led 2010, 07:40

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od Pacho »

Ahoj Eqoo,

kazda rada dobra, nie ze by ma to tesilo, ale sme na tom podobne, ja som tuto temu tiez zacal a do dnesneho dna nedoriesil, skusil som ist s tlakom hore ako sa tu pise , myslim ze to ciastocne pomohlo, ale pokial je cesta horsiej kvality bude triast cele auto. Cakam na 1. prehliadku a som rozhodnuty skusit neaku predvadzacku . Nadobudol som dojem ze zrejme to bude neaka zavada a jedna sa len o par aut, kedze citam len priaznive reakcie .
Neviem odkial si , ale mozno by bolo dobre sa spojit osobne - viac hlav viac rozumu .
Stara Tura 0903 703 227 . Pacho - ( Ivan )
Uživatelský avatar
Had21
**
Příspěvky: 199
Registrován: 25 úno 2011, 12:16
Bydliště: Martin, SR

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od Had21 »

Čaves!

Neviem, či je to to isté, ale neisté riadenie - tak to sa mi stalo práve dnes a bolo to dosť nepríjemné.

Pri rýchlosti okolo 130 km/h zrazu začalo auto akoby fakt "plávať". Ani spomalenie 120 - 110 celkom nepomohlo. Až okolo 100 km/h to prestalo (aspoň som to prestal vnímať). Sranda je, že inokedy (asi po pol hodine jazdy som zas zrýchlil na vyše 130 km/h a ... a nič. - Nerobilo to. - Auto držalo na ceste ako pribité.)

Dôvod tej neistoty (a strašne zlého pocitu pri riadení) bolo vibrovanie volantu - také si pamätám keď som mal kedysi na mojej prastarej Š 105L nevyvážené kolesá - lenže - keď boli nevyvážené kolesá viborvali volantom zakaždým, keď rýchlosť prekročila určitú hodnotu - a teraz je to len niekedy.

Tak sa mi zdá, že asi využijem 5-ročnú záruku už po troch dňoch :roll: (auto mám od 2.3.2011)
i20 1.4 CRDi, 55kW, Comfort, Ice blue - od 2.3.2011
Opel Corsa 1.3 CDTi, 51kW, od 6.11.2003
Uživatelský avatar
romishowski62
*
Příspěvky: 25
Registrován: 08 bře 2011, 21:20
Bydliště: Ostrava - Kateřinice

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od romishowski62 »

Minulý víkend jsem byl u rodiny v Čechách na Vysočině a auto jsem protáhl po D1 . Jel jsem 130km/h stabilně a auto sedělo jak přibité. Měl jsem tlak 2,5 od koupě v březnu. Na zpáteční cestě jsem ubral na 2,2 v pneu,protože jsem jel pouze s manželkou a auto mírně plavalo. Takže znovu nahustím na 2,5 . Mám pirelli 175/14/70
Trošku mě to nahuštění překvapilo,protože donedávna jsem jezdil daewoo leganza na 15 kolách a tam jsem vždy pouze 2,2 tlak.
Ještě technický dotaz - nemá vyšší tlak v gumách vliv na tlumiče? :?:
Jinak spotřeba mi ukazovala 6,1 průměr při dálničním provozu
Hyundai i20 , 1.25 Kappa /57kW ,Electric green,inclusiv plus 3/2011
najeto prozatím 34500 km-velice spokojen, ex Mitsubishi galant 2.0 2004, ex Daewoo leganza 2.0 2011, Dacia Duster 10/2012,4x2 ,1.5 dCI, diesel spotřeba kolem 5litrů
Eqoo
Příspěvky: 6
Registrován: 30 dub 2010, 13:45

Re: Jazda na diaľnici

Příspěvek od Eqoo »

Dal som si trochu čas na odpozorovanie. Vtedajší pocit plávania by som dnes pripísal asi neskúsenosti a možno bočnému vetru, kŕčovitému držaniu volantu začiatočníka.
Odpovědět

Zpět na „i20 Pokec“