Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Moderátoři: amaize, Moderátoři

mihlit
**
Příspěvky: 303
Registrován: 07 říj 2014, 22:58
Bydliště: Brno

Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od mihlit »

Ahoj,
tak se mi dnes poprvé poštěstilo stát se účastníkem dopravní nehody. Cestou z Brna do Hradce jsem ve Vysokém Mýtě zastavoval před přechodem pro chodce. Když už pán na chodníku viděl, že zastavuji, tak vlezl na přechod. Už jsem zastavil, chlap byl zhruba na úrovni pravého světla, když v tom to do mě ze zadu naprala paní ve fabii. Náraz nás hodil dopředu a tím jsme nabrali toho chlapa. Bylo to celkem rychlé. Jak jsem zastavil, ještě jsem ve zpětném zrcátku zaregistroval, jak se rychle blíží auto a stihl jsem si v duchu jen pomyslet "sakra" a už jsme letěli. Chlapa to vzalo přes kapotu, čelní sklo a odhodilo do boku ke krajnici. Naštěstí měl jen dvě nevelké rány na hlavě, ale jinak vypadal v pořádku. Přes zadní sedačky (kufr nešel otevřít) jsem vytáhl lékárníčku (možná splňuje zákon, ale je v ní prd, hrůza) a dal jsem mu na rány obvaz. Paní ze zadního auta zatím zavolala policajty. Mile mě překvapilo, že dokonce přišlo pár lidí, jestli můžou nějak pomoci, takže bych jim i tímto chtěl poděkovat.

K policejní části. Docela mě překvapilo, že nás ten náraz hodil až přes celý přechod dopředu. Zadní auto skončilo zhruba půl délky auta před přechodem. Jako jediný důkaz (kromě možná nějakého výpočtu energie), že jsem toho chlapa nenabral přímo já nebrzděním, je jen zadní spzetka, která při nárazu upadla a skončila zhruba uprostřed pod zadním autem, což je zhruba délka auta před přechodem. Brzdná dráha spálených gum nebyla, protože já jsem prudce brzdit nepotřeboval a auto za mnou zas moc nebrzdilo. S policajty se to vypisovalo zhruba dvě hodiny. Dostali jsme jen velmi stručný papír, kde nehoda byla, jaké jsou škody na autech (na fabii poměrně malé, na mé i20 zadní nárazník, levý blatník rozmačkané komplet, světlo pomačkané, asi i dvěře kufru, jelikož nešly otevřít, plus čelní sklo a asi škráblá kapota). Dle zběžného odhadu policie na fabii 15 tisíc škoda, na i20 70 tisíc (vzhledem k cenám autorizovaných servisů mi to přijde nereálně málo). Dále jsme potvrdili rozkreslení situace na silnici a dostali jednací číslo. Překvapilo mě, že nebyl žádný vysloveně protokol s jasně potvrzeným viníkem nehody. Prý na ně čekala už nějaká další nehoda, tak to budou řešit až pak. Hlavně jsem připomínal, jestli mají zaevidované to místo spz (víceméně jediný důkaz, že při nárazu jsem stál před přechodem a ne na něm). Prý ano, ale že to není třeba řešit, že paní prý vinu nepopírá.

K technické části. Auto je staré sotva půl roku (od konce září), najeto tři a půl tisíce km. K novému autu jsem si sjednal od uniqy i havarijní pojištění. Dostal jsem i kartičku na asistenční službu, takže jsem tam zavolal a poslali odtahovku. Odvezli to tedy do nejbližšího autorizovaného servisu u České Třebové (což je k řešení fakt super, když jsem z Brna). Zavolal jsem si i známým, kam jsme měli namířeno, a odvezli nás i s věcmi. Chlap z odtahovky říkal, že na tu opravu si asi i dva měsíce počkám. To mě tedy vůbec netěší. Když jsem se ptal na náhradní auto, tak volal do toho servisu a prý měli dost nehod, takže žádné volné nemají.

Teď bych potřeboval poradit, jak to řešit. Auto určitě potřebuji, takže bych snad mohl získat náhradní auto přes to havarijní pojištění? (Teď jsem v HK a papíry od havarijka mám v Brně, takže si to teď přečíst nemůžu). Je lepší to řešit přes povinné ručení toho druhého auta nebo přes moje havarijní (a ať si to vyřeší pojišťovny mezi sebou)? Prý je to při řešení přes havarijní pojištění rychlejší. Můžu už vůbec jít případně na pojišťovnu toho druhého auta, když mám zatím od policie jen číslo jednací a ne nějaký "výsledek"? No a nakonec, odhadoval bych, že škoda bude něco kolem 80-100tisíc (známe ceny autorizovaných servisů a práce asi bude dost). Známý tvrdí, že to pojišťovna vezme možná na totálku, ale to se mi nezdá, to by mělo snad být jen při opravě, která by vycházela dráž, než zůstatková cena auta, nebo to tak není?

Nevím jak to co nejlépe vyřešit, abych něco nezanedbal a zároveň abych využil všechny své možnosti. S bouračkami jsem do teď naštěstí žádnou zkušenost neměl, takže ocením jakékoliv rady. Díky
ix20 2019- 1.6/92kW Trikolor Club White Sand
i20 2014-2019 1.2/64kW Family Start Baby Elephant
Reklama
 

Uživatelský avatar
bony
******
Příspěvky: 3409
Registrován: 14 říj 2012, 00:03

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od bony »

Napis mi do SZ vice podrobnosti jakou ma pojistovnu pani jakou mas ty? Pokud nevis pojistovnu pani posli mi jeji SPZ. Prave jsem doresil svoji havarku a tak bych ti predal par info. Hned jak se vratim ze svahu tak se na to muzeme mrknout.
Uživatelský avatar
lenkakytka
*
Příspěvky: 85
Registrován: 23 říj 2008, 21:41
Bydliště: Plzen

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od lenkakytka »

Ahoj,teď jsem zrovna řešila v Lednu pomalu to samé.Pan jel vedle mě a prý mě neviděl(já jela v levém on v právem a chtě do levá)Auto na odtah škoda 90.000.V servisu mi řekli že je lepší,si náhradní auto půjčit přes pojišťovnu viníka,auto odtáhnou a půjčí náhradní.Pohlídej si jak to řeší pojišťovna viníka a hlavně že je jasný viník ta paní.Já to od 8 ledna řeším ještě teď,viník a hlavně majitel vozidla to zpochybňuje.Možná se to bude znova prošetřovat.Vždy je dobré volat policii,i v případě že to není 100 tisic škoda,známějšího si celou opravu zaplatil,protože si to viník rozmyslel,prý byl v šoku.Já měla auto půjčené od servisu 3 týdny.Ještě ale nemají zaplacenou opravu.
Hyundai i30 1,4 Satin Amber New Komfort.
Můj nugàtek .
Předchozí i20 1,2 Bery Red Incuslive Plus
Úspěšně prodán po čtyřech letech
ixík35
*
Příspěvky: 42
Registrován: 13 led 2015, 10:34

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od ixík35 »

Vše budeš řešit s pojišťovnou viníka, tudíž s paní z Fabie. V protokolu policie bude její pojištovna a číslo smlouvy. Na toto číslo nahlásíš svoje požadavky, kolem tvých škod. Nahradní díly, náhradní vozidlo, odtah, práci servisu a další případné tvé prokazatelné náklady.
Ze své havarijky nic neřeš, ta má vždy nějakou spoluúčast, kdežto u povinného ručení nic takového není.
Ještě odpověď, co je totálka z hlediska pojišťovny: Pokud cena celé opravy vozidla přesáhne 70 procent ceny vozidla (v dané chvíli) může být prohlášeno vozidlo na totálku. Nad osmdesát procent je to totálka vždycky bezdiskusně. V poměru 70-80 procent lze jednat s pojišťovnou, (bude to vždy na hraně rentability).
Ty asi totálku mít zdaleka nebudeš. Jsi asi na na necelých padesáti procentech a to, že jste volali policici ti určitě pomohlo (museli jste, bylo tam zranění chodce) a škodu z poviného ručení dostaneš v pohodě zaplacenu. To že policie napsala nějakou škodní cifru tě moc zajímat nemusí, policie nemá přehled o cenách dílů v autorizovaných servisech. Policie je tam pouze od toho, aby určila viníka a případ zaprotokolovala.
IX 35 crdi 1.7
Seat Altea XL 1.9 PDI
Seat Toledo 1.9 Tdi
Seat Cordoba 1.2
Seat Leon 1.4
Seat Cordoba 1.0
Škoda Felicia 1.3
VW Polo 1.6
Fiat Polski 1.3
Škoda 100
V práci střídavě autobus Karosa a sklápěcí souprava Liaz.
ajrton
**
Příspěvky: 354
Registrován: 24 črc 2011, 16:10

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od ajrton »

mas nove auto, mas havarijne poistenie, rozhodne to ries cez havarijne poistenie a PZP vinnika si vyriesia poistovne medzi sebou ... dokonca do PZP poistovne vinnika ani nemusis nic nahlasovat ... cez HP to budes mat rychlejsie, nebudes musiet (okrem spoluucasti) nic platit z vlastneho vrecka ...
co este budes moct spravit je to, ze papier z poistovne o likvidacii poistnej udalosti z havarijneho poistenia posles do poistovne vinníka a budes ziadat preplatenie spoluucasti ...

a este jedna rada, kedze stale nemas od policie papier o vysetreni nehody ktory by jasne poukazoval na vinu druheho vodica, a 15-dnova lehota bezi, urcite by som isiel do SVOJEJ PZP poistovne a nahlasil tam udalost s tým, ze vysetrovanie stále prebieha a vinník bude známy neskor ... je to len pre istotu, keby sa karta zvrtla a za vinnika by si bol oznaceny ty, aby ti neuplynula 15-dnova lehota ... ked to nahlasis, a vinnik bude ten druhy, nic sa nedeje, poistovna tvoje oznamenie zalozi a nikomu nic vyplacat nebude
Hyundai i30cw classic, 1,4 CVVT, 80kW, 4/2011
mihlit
**
Příspěvky: 303
Registrován: 07 říj 2014, 22:58
Bydliště: Brno

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od mihlit »

Zajímalo by mě, po kom mám chtít to náhradní auto? Po pojišťovně viníka? Nebo po mé pojišťovně dle havarijního pojištění? Nebo si to musím vyřídit sám někde a pak to jen pojišťovně naúčtovat?

Pokud mi pojišťovna od toho druhého auta zaplatí spoluúčast z havarijní pojistky, tak to mi přijde asi bylo nejrychlejší řešení.
ix20 2019- 1.6/92kW Trikolor Club White Sand
i20 2014-2019 1.2/64kW Family Start Baby Elephant
Uživatelský avatar
robil
**
Příspěvky: 449
Registrován: 14 zář 2013, 10:59

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od robil »

Že dostaneš náhradní auto zdarma po celou dobu opravy s tím nepočítej.Nejspíše to bude několik dní.Jestli se vyšetřovaní protáhne stejně ti nezbude nic jiného než opravu zaplatit sám a modlit se at pojišťovna po skončení vyšetřování vše zaplatí.
25.7.2013Hyundai i30 combi.1.6GDi 99KW,Trikolor Parking světle modrá metalíza 155000km.6,59 l/100km
2.7.2003-13.7.2013 Š.fabia combi 2002 1.4 74KW,Comfort-modrá selhání rozvodového řemene.173000km.
4.1983-6.2003.Š120LS červená.Prasklou poloosu.340000km,
Uživatelský avatar
robil
**
Příspěvky: 449
Registrován: 14 zář 2013, 10:59

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od robil »

Jasný viník může být určen jen u lehkých nehod kde nedošlo k zranění!Nechci malovat čerta na zet ale zraněný pán může ležet v nemocnici s smrtí na jazyku.
25.7.2013Hyundai i30 combi.1.6GDi 99KW,Trikolor Parking světle modrá metalíza 155000km.6,59 l/100km
2.7.2003-13.7.2013 Š.fabia combi 2002 1.4 74KW,Comfort-modrá selhání rozvodového řemene.173000km.
4.1983-6.2003.Š120LS červená.Prasklou poloosu.340000km,
mihlit
**
Příspěvky: 303
Registrován: 07 říj 2014, 22:58
Bydliště: Brno

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od mihlit »

To fakt nebývá tak, že náhradní auto je na celou dobu, než se to opraví? Já bych to čekal, že to tak bude. Když kvůli nehodě nemám čím jezdit, tak náhradní auto, ne?

S tím, že možná bude rozhodnutí trvat a pojišťovna (možná) dělat obstrukce, tak se mi právě nejvíc líbí řešení přes havarijní pojistku a pak ať jim to ta druhá pojišťovna zaplatí (i včetně původní spoluúčasti na havarijním).

Tomu nerozumím. Proč by nemohl být určen viník u "složitější" nehody?

Pán snad v nemocnici nebude mít důvod být moc dlouho. Ono to nebyl zas náraz v padesátce. Částečně přes roh (takže ho to hodilo hned mimo auto) a hlavou o čelní sklo. Největší náraz utrpěla hlava a na té byly dvě rány, které jsem mu ošetřoval. Podobné jsem měl když jsem spadl ze schodů. Tak na dva a tři stehy. Samozřejmě je těžké říct, co se dělo "uvnitř" hlavy. Komunikoval "normálně" (s ohledem na někoho v šoku). Mohl se hýbat i chodit. Jeden z pomocníků od nehody s ním jel do nemocnice a pak posílal sms, že pán je v pořádku.
ix20 2019- 1.6/92kW Trikolor Club White Sand
i20 2014-2019 1.2/64kW Family Start Baby Elephant
Uživatelský avatar
black_sheep
Moderátor
Příspěvky: 6616
Registrován: 17 čer 2007, 18:39

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od black_sheep »

zaplaťte si DAS a ty to umí vyhádat po celou dobu, nebo bojuj. právně na náhradní auto nárok máš.
I cars
Driving a Mazda MX-5 and a BMW M3 E46 convertible.
History: Mondeo ST 220, Focus ST 170, Lancia Prisma Integrale, Hyundai Scoupe LS
mmv
*****
Příspěvky: 1702
Registrován: 06 kvě 2012, 22:50
Bydliště: skoro Praha

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od mmv »

pán bude mít masivní krvácení do mozkových plen s trvalými následky... , bejt tebou, tak do doby než budeš mít jasný papír že nejsi v žádném případě viník, (ani spoluviník) tak bych se tak vehementně toho náhradního auta (nebo třeba i taxíku) nedožadoval, neb pak si to před odsouzením taky všechno z vlastní kapsy zacvakáš ...
... to je jenom takový malování čerta na zeď :-k :-k :-k
odesláno z křesla u televize
ix20 1,4 MPI LPG 5/2012
mihlit
**
Příspěvky: 303
Registrován: 07 říj 2014, 22:58
Bydliště: Brno

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od mihlit »

No nevím, proč to policajti nevyřešili rovnou. Viníka ze mě (myslím) nemohou udělat nijak. Se spoluviníkem je to horší, protože náraz nás k překvapení všech hodil hodně daleko. Já už jsem zastavil a už jsem nijak extra na brzdě nestál, takže (asi) proto jsme letěli takový kus. Jediný důkaz, že jsem zastavil původně před přechodem, je místo, kde v nárazu upadla spz. Svědci bohužel žádní nejsou. Pokud ale najednou někdo nezačne tvrdit, že si vzpomněl, že něco bylo jinak, tak ani spoluviník nebudu.
ix20 2019- 1.6/92kW Trikolor Club White Sand
i20 2014-2019 1.2/64kW Family Start Baby Elephant
mmv
*****
Příspěvky: 1702
Registrován: 06 kvě 2012, 22:50
Bydliště: skoro Praha

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od mmv »

jinak k tý škodě, já mám promáčklý jedny dveře tak, že když ti neřeknu na co se máš zaměřit, tak to hnedle neuvidíš, ale v servisu je škoda 27k Kč takže i stou totálkou bych klidně počítal...
... uvidíš co ti řeknou v servisu
... kdo platil pokutu ???
odesláno z křesla u televize
ix20 1,4 MPI LPG 5/2012
mihlit
**
Příspěvky: 303
Registrován: 07 říj 2014, 22:58
Bydliště: Brno

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od mihlit »

Nevím, na kolik to ohodnotí tu škodu v servisu. Havarované auto se vždy případně hůř prodává, takže peníze by byly lepší, ale na druhou stranu teď už není žádná velká akce a tak bych za ty peníze nebyl schopen koupit to samé, aniž bych musel přihodit dalších čtyřicet či víc.

Kdo platil pokutu, to netuším. Respektive já žádnou pokutu neplatil. Při pokecu s policajty, jestli mají zapsané vše, mi řekl, že jo a že to je v pohodě, že paní vinu nepopírá. Jestli ale platila nějakou pokutu, to netuším. Zatím jsme ale od policajtů dostali jen papír "potvrzení o účasti na dopravní nehodě", kde je jen kde se to stalo a kdo se toho zúčastnil. Vysloveně protokol s "výsledkem" jsme ještě nedostali.
ix20 2019- 1.6/92kW Trikolor Club White Sand
i20 2014-2019 1.2/64kW Family Start Baby Elephant
mihlit
**
Příspěvky: 303
Registrován: 07 říj 2014, 22:58
Bydliště: Brno

Re: Řešení dopravní nehody přes povinné ručení / havarijní

Příspěvek od mihlit »

Tak jsem dnes ráno volal na policii, kdy asi tak můžu očekávat výsledný papír pro pojišťovnu. Prý nemají ještě vyjádření z nemocnice, které bude později. Že to ale určitě nebude nějaké minimální zranění, takže se to bude řešit složitějším postupem. Řešit to prý budou ve Vysokém Mýtě a ti prý jsou poměrně pomalí. Takže výsledný papír prý bude za dva až šest měsíců.

Aby nebyl problém s čekáním na to, než to pojišťovna zaplatí, tak jsem se rozhodl to vzít přes havarijní pojištění od uniqy. Mám s nulovou spoluúčastí, takže ani tu platit nebudu a to ostatní si vyřídí pojišťovny mezi sebou. Pouze podmínka pro tu nulovou spoluúčast je ta, že to musí opravit autorizovaný servis. Což by mi nevadilo, ale ve skutečnosti je to poměrně zádrhel. Asistenční služba to odvezla do nejbližšího autorizovaného servisu v České Třebové. Problém je ale ten, že ten servis končí jako autorizovaný servis k 9. březnu. No a vzhledem k byrokracii a rozsahu škody (mimo jiné je prý i vzadu zlomená podlaha, takže cena škody bude ještě vyšší), tak mohou s opravou začít jako autorizovaný servis, ale oprava by byla dokončena v době, kdy už autorizovaným servisem nebudou. Pak by prý mohl být od pojišťovny problém. Tak jsem volal zas znovu do pojišťovny. Operátorka netušila, tak předala dotaz likvidátorovi a ten se k tomu vyjádří, jestli to mohou dělat, nebo ne.

Mám takové tušení, že odpověď bude zamítavá, takže bude potřeba auto znovu přesunout do jiného autorizovaného servisu - nejbližší jsou (dle nejkratší cesty na mapy.cz) tři - Hyundai Hradec Králové 61 km, Pardubice 59 km, Boskovice (u Brna) 59 km. Tak by mě zajímalo, kdo ten odtah bude platit, jestli to zaplatí asistenční služba (těžko), pojišťovna (malá šance) nebo to budu muset zaplatit já.
ix20 2019- 1.6/92kW Trikolor Club White Sand
i20 2014-2019 1.2/64kW Family Start Baby Elephant
Odpovědět

Zpět na „i20 Pokec“