výmena reproduktorov + subwoofer

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od robertbulko »

Popri všetkým ostatným prácam dneska na Eaglovi, som zhodil aj tapacír čo zakrýva subwoofer vzadu v kufri. Vo štvrtok idem na 3. garančku a dohodol som sa, že skúsime na test vymeniť externý zosilovač za infinity z vyššej výbavy a zároveň možno ak bude na sklade by som rád odskúšal aj Infinity subwoofer. Som zvedavý aký bude rozdiel. :P
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Reklama
 

Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8980
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od idam.i »

Nech ti to dobre šlape. :mrgreen:
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od robertbulko »

UPDATE: Stále sa zahrávam s myšlienkou ako dotiahnuť to "nešťastné" audio do finálneho konca. Hrá to po výmene reprákov o hodne lepšie, ale postupom času ani to nie je úplne ono. Chýbajú basy. Originál subwoofer je šmejd, skusil som na jeho miesto napojiť iný. Výsledok bol z časti uspokojivý. Konečne som počul pekné basy, ale výkon nula nula nič. Bolo to hodne slabé. Keďže originál zosilovač poháňa subwoofer cez dva kanály, napadlo ma ich premostiť a teda zdvojnásobiť výkon. Bohužiaľ, premostiť sa nedajú. Na premostenie treba invertovať vstupný signál jedného kanála, ale v obvode 4 kanálového TDA to nie je možné. Druhá možnosť bola prepojiť kanály na výstupe paralélne, ale keďže impedancia na kanál je 2Ω, výsledná impedancia by bola 1Ω. Je to hodne málo a na hranici zničenia zosilovača. Takže tadiaľto cesta nevedie. :?

Uvidím zajtra ako to dopadne v servise po otestovaní JBL/Infinity zosilovača. Mám pocit, že celú túto kapitolu uzatvorím pridaním ďalšieho zosilovača a subwoofera a na originál subwoofer zabudnem. :P
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od robertbulko »

UPDATE: dneska som zainvestoval už asi posledné peniaze do Eaglovho audia. Pribudlo toto > bassreflexový subwoofer JBL GT5-1204BR a dvojkanálový zosilňovač JBL GT5-A402. Inštalácia prebehne asi cez víkend. Už sa neviem dočkať. Počul som to hrať a som si istý, že je to presne to čo tomu ešte chýbalo. :D

P.S.: Neskôr sem hodím fotky z inštakácie.
Přílohy
JBL GT5 Bass Set.png
JBL GT5 Bass Set.png (255.23 KiB) Zobrazeno 4733 x
Naposledy upravil(a) robertbulko dne 08 bře 2015, 12:22, celkem upraveno 2 x.
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od robertbulko »

Keďže som kúpil subwoofer aj zosilňovač, ospravedlňujem sa tým čo čakali na test JBL/Infinity zosilňovača. Od tohoto som upustil. Nemá to už pre mňa výzam. :P
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od robertbulko »

UPDATE: Prikladám sľúbené fotky z inštalácie. :P

Nechcel som, aby bolo zosilňovač vidieť - aby zbytočne nezavadzal. Našiel som mu miesto tam, kde bol osadený originál subwoofer. Samozrejme som musel vyrobiť konzolu na uchytenie, ale nebol to problém. Použil som kúsok hliníkovej lišty čo ostala otcovi po inštalácii lexanu. :D Kábel k subwooferu som nechal trochu volnejší/dlhši, aby som s ním mohol v pohode manipulovať v prípade potreby. Samozrejme ho môžem v stave núdze dočasne úplne vyhodiť z auta. :P

Pri inštalácii som nemusel ťahať káble od NAVI cez celé auto. Na vstup do zosilňovača som použil pôvodné káble z originál subwoofera. Napájanie zosilňovača som dotiahol z kábla 12V zásuvky v kufri.

PART 1 :wink:
Přílohy
IMG_0869.JPG
IMG_0869.JPG (231.74 KiB) Zobrazeno 4797 x
IMG_0868.JPG
IMG_0868.JPG (243.63 KiB) Zobrazeno 4797 x
IMG_0872.JPG
IMG_0872.JPG (251.33 KiB) Zobrazeno 4797 x
Naposledy upravil(a) robertbulko dne 26 bře 2015, 14:14, celkem upraveno 10 x.
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od robertbulko »

PART 2 :wink:
Přílohy
IMG_0881.JPG
IMG_0881.JPG (181.95 KiB) Zobrazeno 4796 x
IMG_0886.JPG
IMG_0886.JPG (222.72 KiB) Zobrazeno 4796 x
Naposledy upravil(a) robertbulko dne 26 bře 2015, 14:14, celkem upraveno 2 x.
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od robertbulko »

Zhodnotenie: ak sa niekto z vás rozhodne urobiť upgrade, to čo som urobil ja bude zrejme presne to čo treba urobiť - nič viac a nič menej. Výmena reprákov vo dverách nestačí. Budú stále chýbať basy a vymeniť subwoofer za iný je strata času. Originál zosilovač je slabý a umiestnenie originál subwoofera je nevhodné. Výkonnejší subwoofer na miesto pôvodného nevlezie a ak by sa náhodou aj taký našiel, originál zosilovač ho nevybudí, alebo sa budú triasť všetky okolité plechy. Pomôže ďalší zosilovač a umiestnenie subwoofera mimo karosérie auta. Zároveň odporúčam dorobiť ovládanie hlasitosti subwoofera, aby ho bolo možné korigovať. :P
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
Beri
**
Příspěvky: 253
Registrován: 26 led 2014, 09:30

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od Beri »

Na tyto úpravy mám osobně jiný názor. Já jsem z hudbou v autě spokojený a na to moje poslouchání to bohatě stačí. Pokud bych chtěl kvalitní hudbu, tak si ji nebudu pořizovat do auta, ale v tom se každý liší. Další věc je ta, že jsem si nekupoval kombíka aby mi tam zabírala místo takováto obluda. Občas mám problém všechny věci do kufru poskládat, natož tam mít tohle. Ale pokud už si koněčně spojojený s aparaturou, tak hodně štěstí.
Občas když vidím některé řidiče, jak jim to duní a za sebou neslyší houkající sanitku..., tak by se měli nad sebou zamyslet. Tímto teď nenarážím na tebe. Jen můj názor.
Hyundai i40 CW, Premium, 1,7 CRDi, 100kW, 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od robertbulko »

Beri píše:Na tyto úpravy mám osobně jiný názor. ...
Ja mám rád slušné audio. Mám ho doma a mám ho rád aj v aute. Eagla som kúpil v rozšírenej výbave Style s NAVIgáciou, ext. zosilňovačom a subwooferom. Podľa mňa táto audio zostava je hodne nešťastná a veľmi - takmer nemožne upgradovateľná. Je možné, že Infinity audio z Premium výbavy hrá slušne. Zatiaľ som nemal možnosť to posúdiť a ak by som sa rozhodol ísť do originál Infinity a vymenil by som všetky reproduktory a zosilňovač, bolo by to hoooodne drahé. Ako som už v minuosti písal, upgrade audia pokiaľ je v aute NAVI je dosť komplikovaný, pretože na rozdiel od bežných autorádii, ktoré majú analógový výstup, NAVI ho má digitálny. Pre lajikov to znamená, že je NAVI absolútne nemožné pripojiť priamo na reproduktory, alebo na hocijaký bežný zosilňovač. Externý zosilňovač z výbavy Style sa skladá z digitálneho procesora, ktorý dekóduje digitálny signál z NAVI, následne ho prevedie na analógový a posunie do koncových stupňov. Digitálny signál z NAVI sa rozkóduje na 8 analógových kanálov. Každý sa frekvenčne upraví, tak aby vysoké frekvencie išli iba do výškových reproduktorov, stredobasy išli do stredobasových reproduktorov a hlboké basy do subwoofera. Toto nastavenie nie je možné zmeniť a to je práve kameňom úrazu. Môžete zapojiť k tomuto zosilňovaču akékoľvek super reproduktory, ale vždy budete limitovaný továrenským (nemenným) nastavením. Napr. ak si dokúpite do auta stredobasové reproduktory s oddelenými výškovými, je bežné že k týmto reproduktorom dostanete zároveň výhybky a tieto reproduktory potom zapojíte na výstup výhybiek. Na vstup výhybky by malo prísť plné frekvenčné pásmo, ktoré sa vo výbybkách špeciálne nastavených pre dané reproduktory rozdelí. Čo ale urobiť ak sa výšky a stredobasy rozdelia už priamo v zosilňovači - to je príklad original :hyu: ext. zosilňovača. Ako potom zapojiť výhybku? Aké vlasne originál zosilňovač púšťa do reproduktorov frekvencie? Samozrejme môžete použiť ekvalizér, ale aj tak budete schopní korigovať zvuk, len v mantineloch továrenského prednastavenia. Ak sú predné reproduktory nastavené tak, že prehrajú basy napr. od 250Hz, môžete prestavovať ekvalizér akokoľvek, hlbšie basy vám predné repráky nezahrajú. Preto som nakoniec musel vymeniť aj subwoofer, ktorý som pôvodne meniť neplánoval - tie basy tam proste neboli. To, že sa niekomu zdá veľký je subjektívny pocit. Mne v kufri určite nezavadzia. Na druhej strane nemusíte použiť práve ten. Ja som ponúkol len jednu z ciest. :P

Nie som "hlukofil", hudbu obvikle nepočúvam veľmi nahlas, aj keď... Rád si ale vychutnávam, kvalitnú muziku so všetkým čo k nej patrí. V aute strávim min. polovicu môjho pracovného času a rád si tieto chvíle skrášlim slušnou hudbou. Nemusí byť hlasná, ale plná. :wink:

Investícia do úpravy, ktorú som podstúpil (predné komponentné reproduktory, zadné koaxiálne, subwoofer + zosilňovač) bola menšia ako je cena za originál :hyu: Infinity zosilňovač bez reproduktorov.

Môj upgrade určite nie je jediné možné riešenie. Snažil som sa urobiť audio v mojom aute, mojim ušiam ladnejšie, čo som bez pochýb dosiahol. Budem rád ak moje praktické skúsenosti pomôžu a je jedno v akom smere... Veď od toho je fórum. :D
Naposledy upravil(a) robertbulko dne 11 kvě 2015, 21:20, celkem upraveno 1 x.
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od robertbulko »

Rekapitulácia. :wink:

Reproduktory vo dverách:
- JBL GTO6508C, komponentné reproduktory - vpredu
- JBL GTO6528S, koaxiálne reproduktory - vzadu
Cena 130€

Subwoofer:
- JBL GT5-1204BR, basreflexový subwoofer
- JBL GT5-A402, dvojkanálový zosilňovač / v zapojení premostený
Cena: 95€ (subwoofer a zosilňovač som kúpil na bazoši o cca 80€ lacnejšie v porovnaní s trhovou cenou.)

Ovládanie hlasitosti subwoofera:
- 50cm tienená dvojlinka
- elektrolitický SMD kondenzátor 4,7µF/16V
- SMD odpor 6,8kΩ
- logaritmický potenciometer 50kΩ
- kúsok plošáka
Cena: 5€

Vytlmenie:
- samolepiaca protihluková pena 200x100cm
Cena: 15€

Spolu náklady cca 250€

A približne 10 hodín voľného času.
Naposledy upravil(a) robertbulko dne 25 lis 2015, 01:20, celkem upraveno 1 x.
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od robertbulko »

Přílohy
IMG_0937.jpg
IMG_0937.jpg (165.18 KiB) Zobrazeno 4552 x
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Libas
*
Příspěvky: 15
Registrován: 22 lis 2011, 22:16

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od Libas »

Zdravím, mám novou i40 a chtěl bych si tam dát zesilovač se subwooferem , dělal to už někdo?? Jde mi o to jestli rádio s velkou navi má RCA výstup,dále jak se vám dařilo natáhnout kabel od baterie. A pokud RCA výstup rádio nemá,jak jste řešili připojení High/Low adaptéru a kde.
Děkuji mnohokrát.
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od robertbulko »

Libas píše:Zdravím, mám novou i40 a chtěl bych si tam dát zesilovač se subwooferem , dělal to už někdo?? Jde mi o to jestli rádio s velkou navi má RCA výstup,dále jak se vám dařilo natáhnout kabel od baterie. A pokud RCA výstup rádio nemá,jak jste řešili připojení High/Low adaptéru a kde.
Děkuji mnohokrát.
Ahoj, navigácia má len digitálny výstup. Ja osobne som napojil zosilňovač na 12V zásuvku v kufry. Hign/low adaptér som neriešil, napojil som sa so zosilňovačom na káble pôvodného subwoofera (v akých frekvenciách má zosilňovač pracovať som nastavil priamo na ňom). Originál subwoofer má pripojené 2 páry, použil som len jeden pár.

Máš vyriešené ako budeš meniť hlasitosť subwoofera? Podľa mojej skúsenosti je to viac ako potrebné.
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Libas
*
Příspěvky: 15
Registrován: 22 lis 2011, 22:16

Re: výmena reproduktorov + subwoofer

Příspěvek od Libas »

robertbulko píše:
Libas píše:Zdravím, mám novou i40 a chtěl bych si tam dát zesilovač se subwooferem , dělal to už někdo?? Jde mi o to jestli rádio s velkou navi má RCA výstup,dále jak se vám dařilo natáhnout kabel od baterie. A pokud RCA výstup rádio nemá,jak jste řešili připojení High/Low adaptéru a kde.
Děkuji mnohokrát.
Ahoj, navigácia má len digitálny výstup. Ja osobne som napojil zosilňovač na 12V zásuvku v kufry. Hign/low adaptér som neriešil, napojil som sa so zosilňovačom na káble pôvodného subwoofera (v akých frekvenciách má zosilňovač pracovať som nastavil priamo na ňom). Originál subwoofer má pripojené 2 páry, použil som len jeden pár.

Máš vyriešené ako budeš meniť hlasitosť subwoofera? Podľa mojej skúsenosti je to viac ako potrebné.



Bohužel já originální subwoofer nemám,proto musím někde chytnou z obou basových reproduktorů signál pro High/Low adaptér a z toho to už přivedu do zesilovače. Zesilovače berou docela šťávy,tak si myslím že proto se natahuje + přímo od baterie,bojím se aby se pak kabel od zadního zapalovače neroztavil kdyby se zesilovač připojil k němu,bylo by to jednodušší,ale nevím,nevím. Měnit hlasitost subwooferu nebudu, v druhém autě mám nastaveno tak akorát a vyhovuje.
Ještě pak budu muset vyřešit kde napojit remot kabel pro spínání zesilovače.
Ve druhém autě (Seat) jsem to napojil všechno jak má,ale tady u funglovky vůbec nevím rady abych něco nezkazil .
Díky za rady.
Odpovědět

Zpět na „i40 Jak na to“