Oprava 4x4 Santa Fe III

Santa Fe třetí generace, 2013-

Moderátoři: miooo, Moderátoři

Odpovědět
lubos78
Příspěvky: 2
Registrován: 07 črc 2020, 20:32

Oprava 4x4 Santa Fe III

Příspěvek od lubos78 »

Ahojte,
na mojom Santa Fe III, r.v. 2013, žiaľ nefunguje 4x4 pohon, problem je s rozvodovkou a kardanom. V znackovom servise odhadli cenu opravu na cca 5000€. Nemate nahodou nejaky tip, ako zabezpecit opravu lacnejsie? Tip na specializovany servis 4x4, ktory by to vedel lacnejsie urobit? Bratislava a okolie. Díky.
Reklama
 

nizzmo
*
Příspěvky: 74
Registrován: 14 čer 2010, 10:28
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava 4x4 Santa Fe III

Příspěvek od nizzmo »

Ahoj. Riešil som rovnaký problém. Mne tiež servis povedal cenu 5000€, tak som opravu riešil po vlastnej línii. Nakoniec ma vyšla oprava na 1800€ bez DPH (2160€ s DPH).
Totiž toto je častá chyba. Niekoľký mali šťastie, že sa im 4x4 pokazilo počas záruky, a iní, ako ja a ty sme ju museli riešiť za vlastné.
Problém je v tom, že diferák pre zadnú nápravu (v prevodovke) a rozvodovka sú prepojené dutým hriadeľom zo 47-mimi zubami a tieto vzhľadom na váhu auta a točivý moment nevydržia a navzájom sa zomelú. Potom tento prepoj prešmykuje a kardan sa netočí (teda točí, ale len od zadných kolies pri zopnutí haldexu).
Oprava je v podstate pre skúseného mechanika jednoduchá. Je potrebné kúpiť novú rozvodovku (alebo minimálne nový hypoid do nej), nový obal diferáku pre pohon zadnej nápravy a sadu ložisiek k nemu. Potom zhodiť rozvodovku, zhodiť prevodovku, otvoriť ju, vybrať diferák, rozobrať ho a vymeniť poškodený obal spolu s novími ložiskami. Následne poskladať prevodovku, uložiť ju na miesto, uložiť na miesto novú (alebo opravenú) rozvodovku a pripojiť ju na diferák a kardan, hriadele pre predné kolesá a oprava ja hotová.
Ja som rozvodovku kupoval na ukraine, vyšla ma polovicu oproti cene na Slovensku (na ukraine stála 1250€). Obal diferáku + ložiská som kupoval u nás u dealera Hyundai (cca 200€) a opravovu urobil kamarátov servis, ktorý sa mi stará o auto. Pred opravou si v servise celý úkon s rozobratím prevodovky a diferáku pozreli na youtube. Je toho tam plno.
Hyundai Santa Fe 4WD CRDi Premium .... Phantom Black
Hyundai ix35 2.0i Style 4x4 .... biely - predaný
Renault Megane 1,6 2013 .... Ženiné auto :)
Suzuki Jimny 1,3 VVT 1999 .... totalka v 2009
Nissan 200sx s14a (Silvia) .... (280HP) predane
Lukas40
*
Příspěvky: 47
Registrován: 12 čer 2021, 12:37

Re: Oprava 4x4 Santa Fe III

Příspěvek od Lukas40 »

Ahoj, není problém tohle vyřešit.
Opravy a servis automatických převodovek všech tipů a značek.Repasovani hydromenicu,. Prodej náhradních dílů olejů a kapalin.. +420608675576 www.prevodovkyautomat.cz
Tempo62
Příspěvky: 8
Registrován: 02 srp 2021, 18:47

Re: Oprava 4x4 Santa Fe III

Příspěvek od Tempo62 »

Zdravím, kolik by cca +/- stála oprava tohoto problému? U mne je problém takový: kardan jde protočit rukou s lehkým zadrháváním. Při puštění plynu je slyšet jakési hučení z převodovky, při záběru je ticho. Hučení je nezávislé na rychlosti auta, ale intenzita se mění podle otáček motoru. Mám Santa Fe, r.v. 2015, 2,2crdi automat. Děkuji (zdenektempo@seznam.cz)
Hyundai Santa Fe 4WD CRDi AT Premium 2015
Tempo62
Příspěvky: 8
Registrován: 02 srp 2021, 18:47

Re: Oprava 4x4 Santa Fe III

Příspěvek od Tempo62 »

Tempo62 píše: 02 srp 2021, 21:20 Zdravím, kolik by cca +/- stála oprava tohoto problému? U mne je problém takový: kardan jde protočit rukou s lehkým zadrháváním. Při puštění plynu je slyšet jakési hučení z převodovky, při záběru je ticho. Hučení je nezávislé na rychlosti auta, ale intenzita se mění podle otáček motoru. Mám Santa Fe, r.v. 2015, 2,2crdi automat. Děkuji (zdenektempo@seznam.cz)
Ještě upřesním zřejmě podstatné info, celé to začalo ránou po svižným rozjezdu.
Hyundai Santa Fe 4WD CRDi AT Premium 2015
nizzmo
*
Příspěvky: 74
Registrován: 14 čer 2010, 10:28
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava 4x4 Santa Fe III

Příspěvek od nizzmo »

Ahoj. Máš rovnaký problém ako ja. Zomleté ozubené kolesá (47 zubov) na prepoji medzi rozvodovkou a diferenciálom v prevodovke. Na rozvodovke máš zuby obrúsené a na diferenciály úplne zbrúsené. U mňa tiež problém začal poriadnou ranou pri pohýnaní sa z križovatky a rovnako ušiel kardan rukou potom pretočiť (na rozvodovke kĺže a haldex je pri vypnutom motore rozpojený). Opravu popisujem vyšie. Mňa vyšla na cca 1800€. Cena opravy totiž výrazne záleží na tom, za akú cenu zoženieš buď novú, alebo použitú, ale nepoškodenú rozvodovku.
Hyundai Santa Fe 4WD CRDi Premium .... Phantom Black
Hyundai ix35 2.0i Style 4x4 .... biely - predaný
Renault Megane 1,6 2013 .... Ženiné auto :)
Suzuki Jimny 1,3 VVT 1999 .... totalka v 2009
Nissan 200sx s14a (Silvia) .... (280HP) predane
Odpovědět

Zpět na „SANTA FE III“