Stavba parkovacího místa (stání)

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Uživatelský avatar
Scaild
**
Příspěvky: 381
Registrován: 14 kvě 2019, 12:18
Bydliště: Praha

Stavba parkovacího místa (stání)

Příspěvek od Scaild »

Jelikož je situace s parkováním v Praze tristní a snaha řešit to přes úřady a pokusy o pronájem kousku městské zeleně před domem pro parkování ztroskotaly, tak jsem se rozhodl zničit kus zahrady a udělat tam parkovací místo. Tímto bych vás chtěl poprosit, jestli s něčím podobným nemáte zkušenosti - především v oblasti různých povolení či ohlášek. Původně jsem to chtěl řešit na klíč - objednám firmu, ta udělá projekt, zařídí povolení a stavbu provede. Nicméně nejspíš mají teď všichni dostatek zakázek a nikdo se na poptávku neozval, takže asi nezbývá než to řešit svépomocí, případně postupně.

Dotazy jsou následující:
  • Nemáte někdo stavební firmu? :D
  • Máte někdo zkušenosti s vyběháním všech potřebných povolení a jak řešit případnou stavbu svépomocí, když je potřeba projekt?
Dával jsem dotaz na městskou část a je prý potřeba následující:
  • Územní souhlas a ohlášení stavby včetně statického posouzení,
  • rozhodnutí o připojení vjezdu z odboru dopravy MČ,
  • stanovisko odboru životního prostředí MČ,
  • souhlas vlastníka komunikace (Magistrát),
  • souhlas včetně identifikace vlastníků okolních pozemků,
  • projektová dokumentace k stavebnímu záměru.
Co plánuju dělat - Vyhloubení stání do svahu (výška cca 1.8m), opěrné zdi k okolnímu terénu, podkladová deska, vjezd místo plotu.
Obrázek

Budu rád za všechny rady :)
i30 Fastback - Engine Red, T-GDI 120, Trikolor Komfort
Reklama
 

Uživatelský avatar
Sanchez
***
Příspěvky: 518
Registrován: 01 lis 2020, 13:20
Bydliště: Rakovník

Re: Stavba parkovacího stání

Příspěvek od Sanchez »

2 poznamky

1. Obecny chodnik bude asi potreba upravit, znizit apod.
2. Suhlas vlastnikov okolitych pozemkov ti moze do.ebat cely zamer. Staci jedna "mila" osoba, ktora musi parkovat na ulici :)

Ale myslienka dobra a drzim palce nech to hladko prebehne co najskor.
i30 Fastback 2019 PDE Trikolor-komfort, 1,6 crdi 100 kw, polar white
Uživatelský avatar
Scaild
**
Příspěvky: 381
Registrován: 14 kvě 2019, 12:18
Bydliště: Praha

Re: Stavba parkovacího stání

Příspěvek od Scaild »

1. Chodník je asi to nejmenší, tam by podle mě stačilo i udělat jen asfaltový nájezd
2. Sousedi jsou naštěstí v pohodě, máme dobré vztahy

Vždycky se parkovalo na širokém bahnito/travnatém pásu před domem (viz profilovka), jenže se v okolí staví pořád nové bytové domy a jeden jistý pán z těchto nových domů chodí ulicemi ve staré zástavbě a nahlašuje MP každé auto, které stojí, kde by nemělo... Desetiletí se tu takto parkuje, nikomu to nikdy nevadilo, do komunikace to nezasahuje, ale bohužel někteří jedinci mají potřebu se víc starat o ostatní než o sebe. MP to vždycky tolerovala, ale bavil jsem se s nimi když rozdávali pokuty a prý to dělají neradi, ale když je to na udání, tak musí...
i30 Fastback - Engine Red, T-GDI 120, Trikolor Komfort
Uživatelský avatar
stanKon
***
Příspěvky: 585
Registrován: 04 říj 2019, 13:28
Bydliště: Plzeň

Re: Stavba parkovacího stání

Příspěvek od stanKon »

Tak tam by bylo zajímavý komu patří ty travnaté pozemky. Policie ani měšťáci nemůžou pokutovat stání na soukromých pozemcích :!: . Pokud nepatří městu, je každá taková pokuta nezákoná ](*,) .
Hyu Kona 1.6 T-GDI, DCT, 2WD, Style, 7/2019, Pulse Red,...aka Dáša
Š Oct I 1.9. TDI nezmar Barča
ex AUDI 5000 2.5, AUDI 80 2.2
OPEL Kadet combi 1.6, Opel Kadet 1.3
Uživatelský avatar
Gyngy
**
Příspěvky: 368
Registrován: 06 led 2018, 00:31
Bydliště: Praha

Re: Stavba parkovacího stání

Příspěvek od Gyngy »

Po svych zkusenostech bych se na nejaky stavebni urad a papiry zvysoka vys*ral.
Soused si stavi co chce, bez projektu, ma od stavebniho uradu oznacenou cernou stavbu a urad je absolutne bezzuby. A to mluvim o Praze :?
Takze si s tim nelam hlavu, udelej to podle sveho nejlepsiho svedomi a pak to muzes zlegalizovat, jestli budes chtit :D

Jinak to bude urcite hezke, dal bych tam jeste strisku nad auto. ;-)
Hyundai Tucson, 1.6 T-GDI, FWD, 2017
Uživatelský avatar
Scaild
**
Příspěvky: 381
Registrován: 14 kvě 2019, 12:18
Bydliště: Praha

Re: Stavba parkovacího stání

Příspěvek od Scaild »

Bohužel ten pozemek je ve vlastnictví magistrátu, respektive Technické správy komunikací. Snažil jsem se ten malý kousek pronajmout, ale bylo to všemi orgány zamítnuto... Odbor životního prostředí samozřejmě z důvodu že je to zeleň a ostatní odbory z důvodu že je potřeba to místo řešit koncepčně... Ale samozřejmě se tim nikdo zabývat nebude.

Gyngy - tohle je asi až ta uplně poslední věc co bych chtěl... :D Už jen kvůli tomu bonzákovi co tu chodí a otázka je, jakej je případnej postih za černou stavbu. Stříšku třeba časem, to se dá dodělat vždycky :)
i30 Fastback - Engine Red, T-GDI 120, Trikolor Komfort
Uživatelský avatar
Stringo
******
Příspěvky: 2641
Registrován: 27 led 2019, 12:54
Bydliště: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba parkovacího místa (stání)

Příspěvek od Stringo »

Podle mě projekt na přístřešek nepotřebuješ, budeš muset pouze ohlásit na stavebním úřadu stavbu (asi budeš muset dělat základy, z fotky není poznat to převýšení) a ani nepotřebuješ žádný souhlas sousedů jako by to muselo být u garáže. Asfaltový nájezd k chodníku udělat nesmíš, budeš muset zaplatit úpravu chodníku, kdy ho sníží. Takže být tebou si najdu telefon na stavební úřad ve tvém obvodu a zavolal tam :wink:
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDi 103kW MR.2019 (Polar White, Style, NAVI)
Obrázek
Uživatelský avatar
Scaild
**
Příspěvky: 381
Registrován: 14 kvě 2019, 12:18
Bydliště: Praha

Re: Stavba parkovacího místa (stání)

Příspěvek od Scaild »

Stringo: Jak jsem psal, oproti chodníku je výška zahrady 1.8m :) a přístřešek zatím neplánuju, bude mi stačit díra :D

Stavební úřad jsem kontaktoval, z toho byl ten výcuc v bodech, ale celé znění odpovědi je:
Dobrý den,
k záměru vybudování opěrné zdi nad 1 m je potřeba územní souhlas a ohlášení stavby vč. statického posouzení. Pro vybudování nového vjezdu na pozemek rodinného domu, budete potřebovat také stanovisko - rozhodnutí o připojení vjezdu od ÚMČ Prahy 5 odboru dopravy. K záměru je potřeba dále doložit stanovisko ÚMČ Prahy 5 odboru životního prostředí a souhlasy vlastníků sousedních pozemků vč. vlastníka komunikace – Magistrátu hl. města Prahy. Souhlasy, vč. identifikace vlastníků sousedních pozemků, se vyznačují na situaci stavby. K žádosti připojte projektovou dokumentaci stavebního záměru.

Vzhledem k tomu, že se jedná o obecný dotaz, nemůžeme poskytnout bližší informace.
i30 Fastback - Engine Red, T-GDI 120, Trikolor Komfort
Uživatelský avatar
stanKon
***
Příspěvky: 585
Registrován: 04 říj 2019, 13:28
Bydliště: Plzeň

Re: Stavba parkovacího místa (stání)

Příspěvek od stanKon »

Co se týče "stavby", vzhledem k tomu, že v našem bordelistánu má každý stavební úřad svou výkladovou pravomoc :evil: , je nelepší řešení zajít na příslušný stavební odbor a nechat si vysvětlit co všechno požadují. Obecně platí : Na ohlášku též lze stavět opěrné zdi do výšky 1 m, které hraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi a s veřejným prostranstvím. Ohlášení též stačí například u terénních úprav a reklamních staveb.. S největší pravděpodobností tedy prosté Ohlášení stavby+ náčrtek. Otázka je vyjádření města k využítí chodníku, někde automaticky chtějí hasiče apod.
Proto si to nech nadiktovat od nich.

Doplněno:
Hm, ten zářez je "problém" , ale co si nařikají je bohužel na nich. Musel bys to upravit do toho jednoho metru, tzn nájezd.
Hyu Kona 1.6 T-GDI, DCT, 2WD, Style, 7/2019, Pulse Red,...aka Dáša
Š Oct I 1.9. TDI nezmar Barča
ex AUDI 5000 2.5, AUDI 80 2.2
OPEL Kadet combi 1.6, Opel Kadet 1.3
Uživatelský avatar
Scaild
**
Příspěvky: 381
Registrován: 14 kvě 2019, 12:18
Bydliště: Praha

Re: Stavba parkovacího místa (stání)

Příspěvek od Scaild »

Počkat, teď nevím jestli se zcela chápeme :D Chci tam vykopat jámu, která bude v úrovni chodníku. Tzn že je zahrada a pak bude 1.8m hluboká jáma s autem.
i30 Fastback - Engine Red, T-GDI 120, Trikolor Komfort
Uživatelský avatar
Stringo
******
Příspěvky: 2641
Registrován: 27 led 2019, 12:54
Bydliště: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba parkovacího místa (stání)

Příspěvek od Stringo »

Já bych prostě zašel na úřad, měl sebou vytisknutou fotku stávajícího stavu včetně okolí příjezdové cesty (plánované) k tomu v ruce načrtnutou představu s hrubými rozměry a jak psal stanKon, nechej si nadiktovat co potřebuješ oběhat. Je to sice trochu práce, ale firma si za to vezme 10-15 tisíc a navíc ti započítá projekt, který podle mě nebudeš u tohoto potřebovat :-k

Každopádně já vloni běhal po úřadech kvůli dědictví, barák neměl hotovou kolaudaci (to jsem ani nevěděl že před 30ti lety bylo vystavené nějaké stavební povolení, které nebylo ukončené), narazil jsem na celkem solidní paní, která mi napsala co vše musím zařídit, já si to oběhal během 2 měsíců, pak přišla, zkolaudovala a mohla se nemovitost přepsat.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDi 103kW MR.2019 (Polar White, Style, NAVI)
Obrázek
Uživatelský avatar
Sanchez
***
Příspěvky: 518
Registrován: 01 lis 2020, 13:20
Bydliště: Rakovník

Re: Stavba parkovacího místa (stání)

Příspěvek od Sanchez »

Scaild píše: 27 dub 2021, 14:50 Stringo: Jak jsem psal, oproti chodníku je výška zahrady 1.8m :) a přístřešek zatím neplánuju, bude mi stačit díra :D

Stavební úřad jsem kontaktoval, z toho byl ten výcuc v bodech, ale celé znění odpovědi je:
Dobrý den,
k záměru vybudování opěrné zdi nad 1 m je potřeba územní souhlas a ohlášení stavby vč. statického posouzení. Pro vybudování nového vjezdu na pozemek rodinného domu, budete potřebovat také stanovisko - rozhodnutí o připojení vjezdu od ÚMČ Prahy 5 odboru dopravy. K záměru je potřeba dále doložit stanovisko ÚMČ Prahy 5 odboru životního prostředí a souhlasy vlastníků sousedních pozemků vč. vlastníka komunikace – Magistrátu hl. města Prahy. Souhlasy, vč. identifikace vlastníků sousedních pozemků, se vyznačují na situaci stavby. K žádosti připojte projektovou dokumentaci stavebního záměru.

Vzhledem k tomu, že se jedná o obecný dotaz, nemůžeme poskytnout bližší informace.
Su tam ine informacie.
Urad spomina vjazd na pozemok RD a ty uvadzas, ze je to cudzi pozemok. Takze urad nedostal presne info?
i30 Fastback 2019 PDE Trikolor-komfort, 1,6 crdi 100 kw, polar white
Uživatelský avatar
Scaild
**
Příspěvky: 381
Registrován: 14 kvě 2019, 12:18
Bydliště: Praha

Re: Stavba parkovacího místa (stání)

Příspěvek od Scaild »

Sanchez: Tím magistrátním pozemkem jsem reagoval na stanKona, kopat chci samozřejmě na svém u baráku.

Stringo: Jojo, asi se tomu nakonec nevyhnu... já se snažím úřadům vyhýbat jako čert kříži, ale asi to nakonec tak dopadne :D
i30 Fastback - Engine Red, T-GDI 120, Trikolor Komfort
motorol
***
Příspěvky: 725
Registrován: 20 srp 2016, 20:37

Re: Stavba parkovacího místa (stání)

Příspěvek od motorol »

Doporucuju kromě přístřešku i vrata na dálkové ovládání. Pokud neni vlastník chodníku proti tak bych to nějak extra neřešil...
Aktuálně: Hyundai i30 2014 new weekend 1,6 MPI
Dříve: Renault megane II sedan 1,6
Felicia 1,3
š105
Uživatelský avatar
KamZehr
**
Příspěvky: 217
Registrován: 27 dub 2012, 16:48
Bydliště: Praha

Re: Stavba parkovacího místa (stání)

Příspěvek od KamZehr »

Ahoj, pokud to budeš asi vyzdívat (aby ti to nespadlo na auto), tak podle § 104 odst. 1 písm. h) stavebního zákona se jedná o stavbu s ohlášením.
§ 104 odst.
(1) Ohlášení stavebnímu úřadu postačí u
h) stavby opěrných zdí do výšky 1 m, které hraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo s veřejným prostranstvím,

Co potřebuješ k ohlášení upravuje § 105 zákona a je tam toho hafo.
Pokud by jsi to nevyzdíval, tak bych do realizoval jak doporučil Gyngy. Za užívání „černé stavby“ lze uložit pokutu do výše 500 tis. Kč.
Tucson 1,6 T-GDi Adventure - 09/2020
Odpovědět

Zpět na „Pokec“