Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2041
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od milosh »

JJ dobry pak je kdyz uz nemas za co nakupovat protoze jsi vse utratil na ATH :)))
Reklama
 

Uživatelský avatar
Pjotr1
***
Příspěvky: 800
Registrován: 26 črc 2020, 17:51
Bydliště: ostrov pozitivní deviace

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Pjotr1 »

Hele jako nevím co chcete kupovat, ale zatím nespadlo (až na lokální drobné propady) nic. CZ akcie (Erste, ČEZ) poslední rok jen rostou, US akcie, všechno je hodně nahoře. Byl bych obezřetný.
Z čeho čerpáte :
- já si koupil roční zasílání doporučení od https://www.youtube.com/channel/UCHZBx- ... VBH1pgbU_w
- občas sleduju https://www.investicniweb.cz
i30 kombi 2020- Style 1.4 t-gdi navi Olivine Grey
ex : Nissan Primera 2.0i
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2041
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od milosh »

No, spadlo vše, hlavně technologické tituly i ETF, třeba tady je pěkný graf, kde se můžeš podívat, jak to pěkně rostlo za minulé roky a v lednu ten propad.

https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 7#overview
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od stefanpilat »

Zatím je to jen korekce, ale největší od covidového propadu v březnu 2020. Myslím, že největší výprodej se spustí, až se bude blížit zvyšování úrokových sazeb v březnu tohoto roku. Někdo by se mohl myslet, že nám může být jedno, co dělá centrální banka někde v Americe, ale ono to stahuje dolů akciové indexy po celém světě.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2041
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od milosh »

Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2041
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od milosh »

Oživím téma. Asi každý si musel všimnout, jak Bitcoin padá. Někdo má depresi, někdo naopak nakupuje. Ale jak nakoupit a trefit dno? To je složité, proto je lepší investovat průběžně a o nic víc se nestarat, když bude cena dole, nakoupíte víc BTC a když bude vysoko, koupíte sice méně, ale díky pravidelnému investování se vám cena zprůměruje a v konečném důsledku na tom vyděláte.

Pokud to znáte, že jste koupili a pak šla cena hned dolů, už to neřešte, vytvořte si účet u české služby ŠTOSUJ, posílejte si do BTC každý měsíc stejnou částku a je vyřešeno :)
vojta.merta
**
Příspěvky: 127
Registrován: 09 kvě 2022, 12:33

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od vojta.merta »

Já bych do kryptoměn nešel, chápu jak mají teoreticky fungovat a to čeho se obávám není volatilita, ale fakt, že je dřív nebo pozdějí legislativa postaví do šedé ekonomiky. Osobně mám kromě stavebka, penzijního připojištění s dynamickou formou investování ještě fyzické zlato a na důchod se nechci spoléhat na stát, tak jsem koupil v Brně 2 byty v novostavbě a doufám, že se do té doby nedostanou k moci nebo vlivu Piráti :lol:
E60 525D 145kW 2007
2x Accent 1.4 MCIII 74kW 2007
i30 GDi 99kW 2015
lumix
****
Příspěvky: 1381
Registrován: 03 říj 2016, 21:58

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od lumix »

Bitcoin má už tolik instituci, ze mu věřím, navíc je ho málo a většina je už vytezena. Digitalizace penez se už nezastaví, mozna na chvíli zpomalí a bude stagnovat. I to € bude časem jen “digitální”. Teď už zase par dni prikupuji. A ano jsem teď s Bitcoinem v minusu asi 20%, minuly rok s kryptem (různé druhy) + 50% teď -60%. Jen skoda ze jsem propásl pád LUNA Terra tam se dalo napakovat za 1000 bylo během 15 dnů 2,5 mio. Teď se to alepoň očisti od různých shitcoinu. Zlato bylo dobre prodat nekdy v dubnu to bylo vysoko.
Uživatelský avatar
Pjotr1
***
Příspěvky: 800
Registrován: 26 črc 2020, 17:51
Bydliště: ostrov pozitivní deviace

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Pjotr1 »

každý si musí nejprve rozmyslet, jestli chce "penězovod" = malé pravidelné částky. Na toto je dobý nájemní byt. Problém je že se o nájem musíš starat. Ne každý nájemník je slušný.
Další možnost je "buy low sell high" neboli nákup a prodej se ziskem. Na to jsou dobré akcie. Já teď kupuju ERSTE. pokud se to někdy dostane z5 na cenu před 6měs tak bude zisk 55%.
Určitě bych nedoporučoval BTC (obecně crypto), protože to má sice značnou cenu, ale nulovou hodnotu. Proto se nedá udělat hodnotová analýza.
i30 kombi 2020- Style 1.4 t-gdi navi Olivine Grey
ex : Nissan Primera 2.0i
Mi.Ha.
**
Příspěvky: 294
Registrován: 18 led 2022, 23:40

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Mi.Ha. »

vojta.merta píše: 20 čer 2022, 11:41 Já bych do kryptoměn nešel, chápu jak mají teoreticky fungovat a to čeho se obávám není volatilita, ale fakt, že je dřív nebo pozdějí legislativa postaví do šedé ekonomiky. Osobně mám kromě stavebka, penzijního připojištění s dynamickou formou investování ještě fyzické zlato a na důchod se nechci spoléhat na stát, tak jsem koupil v Brně 2 byty v novostavbě a doufám, že se do té doby nedostanou k moci nebo vlivu Piráti :lol:
Pokud jsi si ty byty nepostavil sám,tak,tím bych se ani nechlubil, jelikož je nejhorší vydělávat na neštěstí druhých. A pokud máš kde bydlet,tak na vše ostatní,co je prekupniceni ,tak daň a s nikým se nemazat.
vojta.merta
**
Příspěvky: 127
Registrován: 09 kvě 2022, 12:33

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od vojta.merta »

Chápu tu frustraci, když si teď vlastně kvůli takovým jako jsem já nemůže byt jen tak někdo dovolit, na druhou stranu nikdy jsem nic neměl v životě zadarmo a stalo mě to vystoupení z komfortní zóny a vycestovat. Když jsem kupoval první v 2011, stál jsem před rozhodnutím kolik financovat z vlastních zdrojů a kolik z hypotéky. Jednoduchou matematikou jsem zvolil 100% hypotéku a splátka byla 6300 Kč za byt v ceně 2352000,-. Ušetřený milion který jsem chtěl použít jako první splátku jsem tedy musel někam investovat a jelikož jsem měl příjem z Itálie a Unicredit uznával stravné jako příjem, navýšil jsem hypotéku o další byt za 2450000 a splátka mi skočila na 12600,- Letos jsem refinancoval z původních 1,49% variabilních úroků (1,49-1,69) na současných 1,89% a vzhledem k raketovýmu růstu cen jsem jeden byt mohl vyvázat že zástavního práva. Takže po těch 12ti letech je byt v tržní hodnotě 8,9M technicky vzato splacený a druhý má zůstatek jistiny cca 60% hodnoty, takže za chvíli koupím nějakou chatu nebo garáž a vyvážu zástavní právo i na druhý byt =P~ Jinak, je to čistě investice, zatím jej nepronajímám, ale máme celkem pěkný velký pozemek v Mikulově (přítelkyně zdědila) a tak když budeme stavět, počítám že budu muset oba pronajat.
E60 525D 145kW 2007
2x Accent 1.4 MCIII 74kW 2007
i30 GDi 99kW 2015
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od stefanpilat »

Hodlování BTC se zatím vždy vyplatilo a snad to tak bude i nadále, ale přesto zachovávám opatrnost a nedávám do toho větší částku, než si můžu dovolit ztratit a rozhodně bych na něj nesázel jako na své jediné zajištění na stáří. I když by z nějakého superdlouhodobého hlediska platilo, že bude jen růst, nemusí to nutně znamenat, že se překonání posledního ATH ještě dožiju. Příklad by tu byl, japonský akciový index Nikkei doteď nepřekonal své ATH z roku 1989. Řekl bych, že i tehdejší euforie z japonského ekonomického zázraku byla dost podobná kryptošílenství z loňského roku. Hodně lidí, co čekali rychlé zbohatnutí, pak zaplakalo, když bublina praskla Jestliže teď přijde nejen recese, ale i hospodářská krize, nevíme, co to s bitcoinem udělá, protože něco takového ještě nezažil. Může se stát úplně cokoliv. Za to riziko to i tak podle mě stojí, ale jen s postupnými nákupy za přiměřeně malé částky, jejichž ztrátu dokážu přinejhorším oželet.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7901
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Mexican »

tiez si myslim, ze ludia ktori mali odvahu kupit 2-3 byty v 2009-2013 urobili dobre, kupil som v 2010 na Vystavisti byt za rovne 2 mil, v priebehu dalsich 3 rokov investoval cca 250000 do miernej upravy (bola to nova vestavba v podkrovi), byvali sme tam s priatelkou/zenou do 2017, nasledne bol v prenajme za 12500kc/mes doteraz. minuly piatok sme predali za 6,2Mil. Mrzi ma ze som si neodrthol od huby a nekupil vtedy este jeden. v tom 2017 sme vsak kupovali dom, narvali do neho prachy a pracu (1 rok aby sme sa prestahovali, posledne 3 roky som dorabal garaz, zahradu atd atd. celkovo nasypanych podla excelu 6,7Mil, momentalne predajne napohodu za 12-12,5 miliona. hned vedla prenajima sused ten isty za 26 000 mesacne (bez energii, tie su momentalne do 5000kc).

v zasade si myslim, ze vzdy je dobry cas kupit. pretoze dole to pojde len v pripade ze tu bude vojna a to nikoho nebudu trapit hypoteky a fakt, ze clovek splaca tolko a tolko. ja vsak casto v CR (a SR) vidim, ze ludia peniaze prezeru, predovolenkuju a minu na operakoch drahych aut namiesto toho aby mysleli par rokov dopredu. A to hovorim ako clovek s nic moc prijmami ktory v podstate vsetky volne prachy vrazam do cestovania :-)
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
Alf6
******
Příspěvky: 4963
Registrován: 26 srp 2013, 23:33
Bydliště: Klatovy

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Alf6 »

Jen pro zajímavost. Binance coin. BNB cena v roce 2017 byla jen $0.10. Na začátku června 2022 se cena zvedla na $300 to je zhodnocení přibližně o 300,000%.

Ale kdo z nás to mohl předpokládat :mrgreen:
Hyundai ELANTRA 1,6 MPI STYLE 97 kw/132hp
vojta.merta
**
Příspěvky: 127
Registrován: 09 kvě 2022, 12:33

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od vojta.merta »

kdokoliv kdo koupil BTC po 21.12.2021 a drží jej, tak na něm jen prodělal a je jedno kolik zainvestoval :) z toho vyplývá, že je krátká doba na nějaký hodnocení výnosů. Zatím jsou v klidu jen ti, co zainvestovali před tím datem a ti pravděpodobně nakoupili za malé částky a teď trnou zda prodat a mít aspoň něco nebo ne :D
E60 525D 145kW 2007
2x Accent 1.4 MCIII 74kW 2007
i30 GDi 99kW 2015
Odpovědět

Zpět na „Pokec“