1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Uživatelský avatar
Tudy
****
Příspěvky: 1257
Registrován: 13 dub 2009, 10:10

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od Tudy »

Asi tak a poznámka pro Mexicana ohledně karbonizace: to auto jsem využíval téměř výhradně na delší meziměstské trasy (>100 km), ročně najeto 25-28 tis km, žádný klobouk styl, otáčky stále =>2 tis./min. Motor 1.6 GDi, měnit u těchto přímovstřiků olej včas je prevence/oddálení problémů, na to už přichází postupně i výrobci.
Seat Leon 5F FR 1.8 TSi 162 kW
i30 II combi 1.6 GDi 99 kW (2013)
___________
i30 III 1.4 T-GDi 103 kW
i 30 I 1,4 l CVVT 80 kW crashed
Ford Focus combi 1,6 74 kW crashed
Suzuki Swift 1,3 50 kW
Suzuki Wagon 1,3 56 kW
Škoda 120 L, LPG
Reklama
 

Durino
**
Příspěvky: 208
Registrován: 01 úno 2017, 13:19

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od Durino »

Ja som mal prvu vymenu pri 4300km, a menim kazdeho pol roka, vzhladom na tazke prevadzkove podmienky pre motor (vela kratkych jazd okolo 2km). Auto jazdi priemerne rocne okolo 8500km, samozrejme, nie len tie 2km. :mrgreen: Ked sa da, ide aj dlhsie trasy. Je to ale I20 1,25 MPI.
[SK]peter
**
Příspěvky: 104
Registrován: 09 pro 2018, 12:25

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od [SK]peter »

Hmm existuje seriózna studia že sa ma meniť olej 2-4x častejšie než predpisuje výrobca? Už teraz odporúča po 15/7,5.

Nové auto si kupujem preto aby som mal bezstarostnosť. Aj tak ho predávame pomôže rokoch
Uživatelský avatar
Zubesuch
**
Příspěvky: 110
Registrován: 08 črc 2017, 12:27

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od Zubesuch »

kristepane to sú mi otázky [-o<

štúdia nazvaná: Treba meniť olej 2-4x častejšie ako predpisuje výrobca z princípu existovať nebude. taktiež ako nebude existovať na žiadne auto predpis, kde po 3tkm pojdes na prvú výmenu. dane auto by asi do fleetu nikto nechcel :D.

ale! výrobca udáva maximálny výmenný interval a ten zrovna nemusí vyhovovať spôsobu akým svoje auto využívam a jazdím. ja síce nejazdím krátke trasy, ale tiež sa nedržím toho debilného radcu radenia a dosť často auto dostane napiť. Mením olej s výmenou kolies jar/jeseň a rozhodne by som povedal, že ja si tými častými výmenami oleja "kupujem" bezstarostnosť. Pretože jedna bandaska oleja za 20 eur + 7eur filter ma rozhodne nezrujnuje ani na mňa nepôsobí nejak tak, že by som mal starosti.



a odporucam rozsirit si malinko obzory, minimalne tymyto dvoma dost serioznymi clankami. Je to každého rozhodnutie. vždy je všetko každého rozhodnutie. nemusíš meniť, môžeš:
https://www.oleje.cz/clanek/Mazivarske- ... orovy-olej
https://www.oleje.cz/clanek/Vlastnosti- ... race-oleje
i30 PDe 1.4 T-GDI Now!, 6MT, Fiery Red
Durino
**
Příspěvky: 208
Registrován: 01 úno 2017, 13:19

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od Durino »

V manuali k autu je jasne napisane, ze ak je auto prevadzkovane v tazkych podmienkach, co su aj caste kratke jazdy so studenym motorom, vymenny interval oleja sa skracuje na polovicu - bud km oproti normalnej vymene, alebo casovo, oproti normalnemu casu (roku), takze menit olej kazdeho pol roka je odporucane priamo aj vyrobcom.
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7901
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od Mexican »

odbiehate od povodnej temy - otazka bola, ci menit olej u noveho auta v "zabehu" alebo cakat na bezny termin (tz 15 000km u TGDi motorov
zastancovia tu operju faktami, ze ak to nevymenia skor, tak budu mat bud zakarbonizovany motor (WTF) alebo motor plny pilin (to je asi tiez asi spomienka na zigulaky a skody 120)
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
TheCory
**
Příspěvky: 247
Registrován: 23 led 2019, 17:56

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od TheCory »

Já jsem majitelem 1,4 T-GDI a momentálně mám auto 5 měsíců a najeto necelých 5 500 km. Osobně počkám do podzimu, kdy budu dělat 1. garanční prohlídku (chci ji dělat na podzim, ne v zimě, jiný důvod tam není). To budu mít najeto +- 10 000 km.
Auto mám se zárukou 5 let, dodržovat intervaly budu. Můj styl jízdy je takový, že pod 2 000 otáček se motor nepodívá, při zahřátém motoru jezdím v rozmezí 3 000 - 6 000. Tankuji jen prémiová paliva s aditivy. Víc dělat nebudu, auto si kupuji jako nástroj, ke kterému se sice chovám ohleduplně, ale nebudu jeho otrok.
Už tak jsem byl jednou odtažen (praskla sponka k hadičce od turba). Po 5 letech budu auto prodávat.
Hyundai i30 Fastback 1,4 T-GDI, Best of Czech + paket Style, Polar white - od 02/2019
Škoda Octavia III Kombi 2,0 TDi, Style + paket Sport, Denim blue - od 10/2016
Lokalita: Kladno
Uživatelský avatar
Tudy
****
Příspěvky: 1257
Registrován: 13 dub 2009, 10:10

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od Tudy »

Po nájezdu prvních 3-5 tis km měnit! Znovu opakuji, vypláchne se bordel ze záběhu motoru, filtr nechytí všechno.
Prevencí se nic nezkazí, pokud auta točíte každých 5 let, tak pak je to zbytečná investice.

Cituji:
Oficiální servisní plány automobilek sice intervaly výměny oleje stále prodlužují, ale rozhodně nic nezkazíte, když budete olej měnit častěji. Ideálně po deseti až patnácti tisících kilometrech. Odborníci na ojetiny dokonce umí vyjmenovat motory, kterým uměle natahované intervaly výměny oleje zadělávají na chronické potíže.

Záběhu a výměny oleje se týká ještě jedna rada. Naši dědové a tátové si vzpomenou na proplachování motoru a hlavně první výměnu oleje po prvních stovkách, nejvýše tisícovce kilometrů. Dnes to při snaze udržet co nejnižší servisní náklady výrobci v doporučeních nemají.

Opravdu pečliví motoristé výměnou oleje po prvních tisícovkách kilometrů rozhodně nic nezkazí. Alespoň motor zbaví první dávky mikročástic obroušených z jednotlivých komponent při záběhu.

Doporučuje to i Pavel Růžička: „Je účelné interval první výměny oleje zkrátit. A to nikoliv z důvodu předčasné ztráty kvality mazacího oleje, ale zejména z důvodu kontaminace oleje právě částicemi vznikajícími při opotřebení motoru či možnými zbytkovými kontaminacemi z výrobního procesu. Tím je zajištěn i zároveň zpravidla dostačující proplach motoru,“ vysvětluje pro iDNES.cz. Motorové oleje jsou dnes podle experta doplněné vysoce účinnými aditivy, jež minimalizují opotřebení komponent spalovacího motoru a redukují degradaci oleje za provozu.

Zdroj:
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi ... tomoto_fdv
Seat Leon 5F FR 1.8 TSi 162 kW
i30 II combi 1.6 GDi 99 kW (2013)
___________
i30 III 1.4 T-GDi 103 kW
i 30 I 1,4 l CVVT 80 kW crashed
Ford Focus combi 1,6 74 kW crashed
Suzuki Swift 1,3 50 kW
Suzuki Wagon 1,3 56 kW
Škoda 120 L, LPG
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7901
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od Mexican »

tudy: a znova si urobime koliecko. vyssie som pisal, ze mam priamu zodpovednost za 4 auta od nova, najviac ma moj accent (322000km) - spotreba oleja medzi vymenami 15kkm cca 3-4 deci. Ani u jedneho sme nemenili olej pred prvou doporucenou prehliadkou (u fabie to bolo asi 9000km, pretoze viac rocne nenajazdi). nikto v okoli v blizkom okoli (i30 2 a tretia generacia, i40 diesel, mondeo diesel, mazda 6, ...). vsetky auta prvy majitel, momentalne medzi 50 az 140tis. vcera vecer som sa o tom pri pive s majitelmi bavil a krutili hlavami. olejovy filter je dimenzovany tak aby motor ochranil, na to tam je. z ineho sudka: minuly tyzden sme menili po pol roku a 4000km olej u BMW F800GT, pretoze kamos sa chysta na nordkapp. ma magneticky vypustak. po 4000km tam nebola ani supinka. a to ten motor toci uplne ine otacky ako bezny automotor. znova to zhrniem, prosim nedemonizuj to. menit po par km ak clovek nevie kam inak peniaze dat. nic ineho to neprinesie
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
kolemjdoucí
*
Příspěvky: 32
Registrován: 28 pro 2018, 09:45

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od kolemjdoucí »

TheCory píše:Já jsem majitelem 1,4 T-GDI a momentálně mám auto 5 měsíců a najeto necelých 5 500 km. Osobně počkám do podzimu, kdy budu dělat 1. garanční prohlídku (chci ji dělat na podzim, ne v zimě, jiný důvod tam není). To budu mít najeto +- 10 000 km.
Auto mám se zárukou 5 let, dodržovat intervaly budu. Můj styl jízdy je takový, že pod 2 000 otáček se motor nepodívá, při zahřátém motoru jezdím v rozmezí 3 000 - 6 000. Tankuji jen prémiová paliva s aditivy. Víc dělat nebudu, auto si kupuji jako nástroj, ke kterému se sice chovám ohleduplně, ale nebudu jeho otrok.
Už tak jsem byl jednou odtažen (praskla sponka k hadičce od turba). Po 5 letech budu auto prodávat.
Ok, za 5 let se ozvi. Koupím :D :D :D
Hyundai i30 combi 1,0 T-GDI
............................................

Fabia 1,2 HTP
Felicia 1,9 D
Škoda 120 L
Uživatelský avatar
Tudy
****
Příspěvky: 1257
Registrován: 13 dub 2009, 10:10

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od Tudy »

Mexican:
Ke shodě jestli ano nebo ne nedojdeme, je to každého věc, ale rozhodně se tím ničemu neuškodí a určitě to má větší smysl než si tím papírkem (bankovkou) utřít nos, jak jsi popisoval ve svém přirovnání - už jen proto, že dobrý pocit po výměně oleje vydrží mnohem déle než po vysmrkání... :wink:
Seat Leon 5F FR 1.8 TSi 162 kW
i30 II combi 1.6 GDi 99 kW (2013)
___________
i30 III 1.4 T-GDi 103 kW
i 30 I 1,4 l CVVT 80 kW crashed
Ford Focus combi 1,6 74 kW crashed
Suzuki Swift 1,3 50 kW
Suzuki Wagon 1,3 56 kW
Škoda 120 L, LPG
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7901
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od Mexican »

este jedna vec. ak budem predavat buchty, tak budem tvrdit: ludia ladujte sa buchtami. to plati pre toho ruzicku z Totalu. doporucujem niekedy exkurziu do fabriky, obzvlast motorarne. tam na nezmysly z dob 80. rokov rychlo zabudne. furt viac doporucim s tym novym autom najma jazdit. to mu robi najlepsie
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
Zubesuch
**
Příspěvky: 110
Registrován: 08 črc 2017, 12:27

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od Zubesuch »

takto by som to zhrnul. samozrejme nebudeme vyvracat fakt, ze nejake "metal shavings" sa v motore tvoria bez ohladu na to aky je ten motor stary. a to ze ich volnym okom nevidno neznamena, ze tam rezidua nie su. Ja som ich napr. na 1.2 tsi dokonca videl a nielen pri prvej vymene. Povedal by som, ze z principu sa viacej metal shavings tvoria prave prvych par tisic kilometrov. Ci uz viac alebo menej zalezi asi od viacerych faktorov, konstrukcie motora, podmienok, rezimu jazdy. Samozrejme oter nejaky bude vzdy a samozrejme velku cast necistot zachyti olejovy filter, aspoň tie jemnejšie a tie väčšie asi zostanú v olejovej vani. Ja nemam predstavu aka je jeho filtracna schopnost a kedy by mohlo nastat to, ze bude olej poslany obtokovym ventilom bez filtrovania.

Ja napr. neplanujem auto ani vymenit a neplanujem si ho ani nechat. Proste neplanujem. Ked ma bude srat, prestane mi vyhovovat tak ho poslem do sveta. Ale ako hovorim je o cloveku... bud tu vymenu spravim (hocijaky dôvod) alebo na to kaslem lebo to mam u prdele, lebo nie som presvedceny, ze to ma na kondiciu motora nejaky signifikantny vplyv. nechapem preco musi byt o tomto kazdy nejak siahodlho presvedcovany. stoji to kolko 30eur? kazdy si vie povedat ci je to pre neho vela alebo malo. a kazdy si vie najst videa, kde vidi aky bordel zostava/nezostava v oleji po prvej (akejkolvek) vymene.

v principe sa toto sprava ako podobny fenomen - nizke otacky. a vzdy tato tema bude, vzdy sa o tom bude pisat, vzdy sa o tom budeme hadat. presne ako keby som cital tie riadky od nejakeho motorara zo škodovky... novodobým motorom nevadia nízke otáčky, sú na to stavané. ano su. maju v 1500 rpm torque peak a v podstate to, ze by sa motor (napr. 1.4 t-gdi) nejak trapil pri 1500rpm nema vacsina vodicov schopnosti ani sancu postrehnut.... tak preco nie? k tomu by som len by som dodal, ze nema to sancu postrehnut hned.

preto hovorim, robte ako uznate za vhodne. len na margo piatich aut a jednej motorky "pod dozorom" Mexicana - to je ale velmi slaba vzorka - statisticky nevyznamna. dufam ze si to uvedomujes. Aj keby si mal tych aut 20. furt je to velmi slaba vzorka.
i30 PDe 1.4 T-GDI Now!, 6MT, Fiery Red
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7901
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od Mexican »

to f800gt nie je moje ;) doma mame Yamahu xj600 (170 000km) a BMW f650cs (myslim ze tam je asi 55000km). tie sme vsak nekupovali nove. maly bawor ma tiez magneticky vypustak a tiez tam nema pri vymenach oleja (raz rocne, cca 5000km) ziadne piliny. neviem odkial tie herky beriete, resp mozno riesite neexistujuce problemy
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
TheCory
**
Příspěvky: 247
Registrován: 23 led 2019, 17:56

Re: 1.4 T-GDI vymena oleje po prvnich 3000 km

Příspěvek od TheCory »

kolemjdoucí píše:
TheCory píše:Já jsem majitelem 1,4 T-GDI a momentálně mám auto 5 měsíců a najeto necelých 5 500 km. Osobně počkám do podzimu, kdy budu dělat 1. garanční prohlídku (chci ji dělat na podzim, ne v zimě, jiný důvod tam není). To budu mít najeto +- 10 000 km.
Auto mám se zárukou 5 let, dodržovat intervaly budu. Můj styl jízdy je takový, že pod 2 000 otáček se motor nepodívá, při zahřátém motoru jezdím v rozmezí 3 000 - 6 000. Tankuji jen prémiová paliva s aditivy. Víc dělat nebudu, auto si kupuji jako nástroj, ke kterému se sice chovám ohleduplně, ale nebudu jeho otrok.
Už tak jsem byl jednou odtažen (praskla sponka k hadičce od turba). Po 5 letech budu auto prodávat.
Ok, za 5 let se ozvi. Koupím :D :D :D
Aby to zase nevyznělo, že jsem k vozu necita, tak má u mne nadstandardní péči. Auto umývám ručně, voskuji. Neparkuji na sídlišti, dbám na vzhled. Příští rok dostane nástřik podvozku a dutin. Nikdy netočim studený motor, nehrabu na křižovatce a po dojezdu nechám dostatečný čas na vychladnutí turba. Ale zase to nebudu přehánět. Před prodejem nechám vyměnit všechny provozní tekutiny včetně oleje v převodovce a všechny svíčky... Když něco prodávám, nechci, aby se kupující cítil poškozen.
Hyundai i30 Fastback 1,4 T-GDI, Best of Czech + paket Style, Polar white - od 02/2019
Škoda Octavia III Kombi 2,0 TDi, Style + paket Sport, Denim blue - od 10/2016
Lokalita: Kladno
Odpovědět

Zpět na „i30 2016- Motor a převodovka“