ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Lak, koroze, výměna dílů karoserie.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

cestovatelcasem
**
Příspěvky: 138
Registrován: 07 dub 2022, 17:19

ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od cestovatelcasem »

Ahojte,

možná by tenhle můj dotaz měl být spíš do sekce tuningu, ale týká se víceméně ochrany karoserie..
Už dlouho k našemu i30 PDE kombi (r.v.2019) sháníme nějakou ochranu, ideálně lišty, na zadní dveře kufru i30. Bohužel totiž bydlíme v oblasti, kde je při couvání z parkovacích míst notoricky málo místa a na konci jsou (městem nedávno postavené) robustní kovové klece na popelnice. Délka přes 30 metrů :( Navzdory couvacím senzorům jsem do nich už asi 4x naboural, resp. naťuknul tak, že se promáčkla hrana zadních dveří dovnitř. Na výměnu celých dveří to ale samozřejmě není, na vzhled moc nekoukám. Je mně ale jasné, že i přes dodatečné nalakování je to zákonitě jen otázka času, kdy tahle poškozená místa začnou rychleji rezivět...

Couvací senzory pomáhají vyvarovat se nechtěnému přiblížení jen částečně, protože klece nejsou z plného kovového materiálu, ale s dírkami, které mají senzory občas problém (včas) zachytit :(

Protože bohužel nemůžu vyloučit, že do takovýchle překážek narazím znovu i v budoucnu, typicky s plným kufrem, přes který zrovna neuvidím, hledal jsem na Inetu nějakou ochranu, která by pomohla tyhle nárazy alespoň vytlumit, když už ne úplně eliminovat. A ejhle... :( Překvapilo mě, že se na kufrové dveře i30 PDE combi prakticky nikde nic neprodává, ani v čínských store. A ani na starší generace i30! Všude jsou to max. jen nalepovací fólie spíš na boční dveře, nebo krátké gumové nebo ocelové lišty na boční hrany nárazníků, nanejvýš ochrana kufru (resp. horní hrany nárazníku u kufrových dveří). Pak ještě pár šílených obřích krytů na nárazníky, ale jen pro případ parkování na místě, ne pro jízdu.. Jediné, co jsem zatím po dlouhém hledání našel, bylo trochu speciální příslušenství tady až z Austrálie, ale je to jen pro nejnovější typy i30 (2020+).

https://parts.philgilberthyundai.com.au ... 1ade00stk/

Nevíte někdo o nečem podobném nebo ještě lepším, co by se dalo sehnat ideálně i v ČR? Přinejhorším na ebayi?
Problém je, že sháním lišty trochu delší, ne jen nějaké 30-55cm. Tj. asi by nebylo moudré na tuhle delší hranu dveří nad SPZ nalepovat nějaké původně určené pro hrany nárazníků. A lepit jen fóliové typy taky není nic moc - jsou spíš jen proti oděrkům, ne vyloženě k (i jen malému) odpružení nárazů..

Budu rád za jakýkoliv nápad nebo Vaše zkušenosti :D Nejsem tak špatný řidič, ale při nočním couvání s plným kufrem proště často nevím, kdy ještě mám místo a kdy už ne... :oops: ](*,)

Díky,
C.C.
Přílohy
chrome_tailgate_strip-moulding_HYG4491ADE00STK_(G4491ADE00STK)_for_i30_PDE_2020+.jpg
chrome_tailgate_strip-moulding_HYG4491ADE00STK_(G4491ADE00STK)_for_i30_PDE_2020+.jpg (111.45 KiB) Zobrazeno 1231 x
Reklama
 

Uživatelský avatar
Pjotr1
***
Příspěvky: 800
Registrován: 26 črc 2020, 17:51
Bydliště: ostrov pozitivní deviace

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od Pjotr1 »

Pokud by měly lišty utlumit náraz a ne jen odření tak by musely mít nějakou deformační zónu, t.zn. být značně tlustý (např víc jak 3cm) a to by vypadalo hnusně.
Já bych zkusil instalovat silnou led couvací žárovku a spoléhat se na couvací kameru.
i30 kombi 2020- Style 1.4 t-gdi navi Olivine Grey
ex : Nissan Primera 2.0i
Uživatelský avatar
TheFirstman
**
Příspěvky: 135
Registrován: 29 črc 2009, 16:37

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od TheFirstman »

Já bych si dal pevné tažné zařízení :-)
Hyundai i30 WG 1.5 DPi Smart Nav, engine red (2022)
Hyundai i20 1.4i Comfort, vínová metalíza (2009) - prodáno
Hyundai i10 1.1 48kW, modrá metalíza (2008)
Škoda 125L, zeleň topolová (1989)
sud
**
Příspěvky: 214
Registrován: 01 kvě 2020, 12:07
Bydliště: SVK

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od sud »

ja by som skusil parkovaciu kameru a poriadne LEDky do spiatocky
i30 Combi FAMILY; vyrobene 3/2020; 1.4T-GDI
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8980
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od idam.i »

TheFirstman píše: 18 srp 2022, 17:33 Já bych si dal pevné tažné zařízení :-)
Milujem tieto týpky. :oops:
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
motorol
***
Příspěvky: 721
Registrován: 20 srp 2016, 20:37

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od motorol »

Pokud parkujes na stejném místě, tak ideálně tu mříž obalit izolaci ta trubky- stoji par Kč a neco utlumi. Pokud ne, tak s sebou mít nasadu na smetak a položit vždy jako hranici bezpečného a po vyjeti opět naložit.
Tažné je naprd, protože se trefí do díry oka.
Aktuálně: Hyundai i30 2014 new weekend 1,6 MPI
Dříve: Renault megane II sedan 1,6
Felicia 1,3
š105
Uživatelský avatar
TheFirstman
**
Příspěvky: 135
Registrován: 29 črc 2009, 16:37

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od TheFirstman »

idam.i píše: 19 srp 2022, 08:30
TheFirstman píše: 18 srp 2022, 17:33 Já bych si dal pevné tažné zařízení :-)
Milujem tieto týpky. :oops:
Jaké týpky? Pokud narážíš na řidiče, kteří se opírají koulí do jiných aut, tak nemusíš hned všechny lidi házet do jednoho pytle, když je ani neznáš. Sám jezdím s pevným tažným přes 10 let a nikdy jsem se do nikoho neopřel, sám toto nesnáším.
Autora tématu k tomuto ani vůbec nenavádím, je tady snad řeč o mřížích kolem popelnic a případné ochranné liště. Koule na tažném by v tomto měla stejný ochranný efekt jako ta lišta, pokud by to velikost díry oka dovolila, jak je tady tak okomentováno.
Jestli si si svým komentářem narážel na něco jiného, tak beru zpět, ale pak by bylo dobré se příště víc rozepsat.
Hyundai i30 WG 1.5 DPi Smart Nav, engine red (2022)
Hyundai i20 1.4i Comfort, vínová metalíza (2009) - prodáno
Hyundai i10 1.1 48kW, modrá metalíza (2008)
Škoda 125L, zeleň topolová (1989)
Uživatelský avatar
speci
*
Příspěvky: 88
Registrován: 27 čer 2022, 22:17

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od speci »

Já bych zkusil z auta vylézt a podívat se jak jsem daleko... Když tam couváš s plným kufrem není lepší tam najet předkem? Jak ty věci potom z kufru vytahuješ?
Co se tak dívám tak u i30 combi bych očekával, že první trefíš zadní nárazník a ne tu hranu kufru.
A tažné? Jen mě to utvrzuje v tom parkovat co nejdál od lidí co to jde...
Hyundai Tucson NX4 Style HEV 169kW 4x4
Toyota Corrola Hatchback 1.8 Hybrid Selection 90kW
Uživatelský avatar
i30mpact
***
Příspěvky: 764
Registrován: 15 zář 2021, 16:50
Bydliště: Praha

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od i30mpact »

sud píše: 19 srp 2022, 07:24 ja by som skusil parkovaciu kameru a poriadne LEDky do spiatocky
Prevence nárazu je nejlepší řešení.
cestovatelcasem
**
Příspěvky: 138
Registrován: 07 dub 2022, 17:19

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od cestovatelcasem »

Ahojte,

díky za názory a nápady :D Většinu z nich jsem už ale zrealizoval, leč nepříliš účinně...

1) tažné zařízení s koulí namontované mám (za 12tis., rachota...), ale kouli zpravidla nasazenou nemám. Jednak proto, aby mi ji někdo na sídlišti neukradl (je docela nová, celonerez), jednak proto, že prý za to dávaj dopraváci pokuty, když člověk zrovna nic netáhne. Nevím, jestli to platí v ČR, anebo jen v zahraničí (Rakousko a tak), ale vzal jsem si to radši k srdci...
2) kameru už montovat nebudu. Nemám s ní dobré zkušenosti... Jestli si nějakou přeci jen do auta pořádám, tak nanejvýš dopředu pro případný nehody, ale to je asi tak všechno,
3) nejtrefnější dotaz byl ten skoro poslední: pravda je, že za normálních okolností bych opravdu měl bourat zadkem do nárazníku (u mé i30 v základní variantě jen plastový černý kryt těsně pod ním/okolo něj), a ne do téhle poměrně vysoko postavené lišty nad SPZ. Jenže problém je, že před naším barákem a u těch krytů popelnic je svažitý pozemek, resp. parkoviště i cesta. Není to sice moc, ale je to dost na to, aby moje i30 kombi při couvání byla lehce nakloněná směrem k popelnicím, tudíž nejbližší hrana kontaktu je právě na téhle liště nad SPZ, ne standardně na nárazníku :( :oops: ](*,)

Máte pravdu, že nejlepší je při couvání se kouknout. Jenže často jezdíme s malym synem (ani ne 1 rok), který dělá furt rotiku a u baráku máme tu silnici s parkovištěm docela rušnou, takže svým případný vystupování a nastupování jen proto, abych věděl, kolik cm ještě za kufrem mám, by pravidelně rozpalovalo doběla ostatní řidiče okolo... :(

Někteří sousedi s Octávkami kombi atd. ro opravdu řeší raději tak, že s autem parkují obráceně. Je to ale při parkování složitější a časově víc zdržující, než můj styl...

Dnes nebo zítra to vyfotím, abyste věděli, o čem konkrétně mluvím. Šťastlivci ti, co parkují komfortně u svých rodinných domů :roll:
C.C.
Uživatelský avatar
pecka411
*
Příspěvky: 69
Registrován: 02 dub 2022, 15:43

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od pecka411 »

Přidávám se ke kolegům, za mě je jasné řešení parkovací kamera. Nevím, jaké máš špatné zkušenosti, používal jsi ji někdy dlouhodobě? Já v ní ve vypůjčených autech nikdy nic neviděl. Konkrétně spíš nevěděl, co vlastně mám vidět. Ale co ji mám ve vlastní i30, nemůžu si ji vynachválit. Zaparkuju v pohodě na 10 cm i méně. Otázka samozřejmě je, co by obnášelo ji do auta extra dodělat...
i30 Kombi 1,5 T-GDI iMT N LINE PREMIUM Sunset Red (2022)
ex Hyundai i30 II kombi FL 1.6 MPI Weekend Ash Blue (2015)
Martinsp
****
Příspěvky: 1398
Registrován: 25 zář 2010, 09:59
Bydliště: Č. Budějovice

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od Martinsp »

Ze své zkušenosti u Tucsonu je kamera jedna z mála věcí z moderní výbavy aut, kterou beru jako super věc, takže bych řekl že tvoje špatná zkušenost bude spíš ze špatné instalace, nebo nekvalitní kamery. Závěs mám také a to pevný. Nemám ho z důvodu mého bourání (pokud si někdo k němu čichne sám a promáčkne si nárazník, tak jeho problém), ale abych ho mohl využít a také ho odmítám sundávat a ohýbat hřbet.
Hyundai I30 kombi, 1.6gdi, weekend. Tucson 2022, 1,6 T-gdi, 110kw, 4x4, smart
Honda Jazz, 1,4, 2008- prodaný
Hyundai Getz, 1.3, 2003- prodaný
cestovatelcasem
**
Příspěvky: 138
Registrován: 07 dub 2022, 17:19

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od cestovatelcasem »

Díky za názory a nápady.
Nakonec jsem tu lištu na kufru ("tailgate chrome trim" alias "lišta víka zavazadelníku") přeci jen identifikoval i ve vztahu k PDE combi a překvapivě našel i v ČR. Jde o číslo dílu G4491ADE00ST a stojí různě, od cca 1,8tis. do 2,5tis. Kč.

S dodatečnou montáží alektronických serepetiček mám obecně špatné zkušenosti proto, že skoro pokaždé, když mně to někdo montuje (vč. autorizovaného servisu Hyundai!), tak se něco nezdaří. Buď něco funguje jen napůl, anebo se to nepovede správně napoprvé :cry: :(

Příklad? U parkovacích sensorů mně v autorizovaném servisu Hyundai namontovali (za 6tis.) ty, co pípají i mají display, ale nakonec funguje jen to pípání, display je "off". A k RMA se nemají..
U autorádia mně neautorizovaný servis sice namontoval Alpine dobře, ale musel při tom sundavat celou přední přístrojovou desku a zase zapomněl zezadu připojit k Alpine standardně přibalovaný mikrofon. A to jsem chtěl používat Alpine s mobilem a bluetooth...
No a bezpečnostní kamery to je věc sama pro sebe. Mám na chalupě kvůli cikánům aj. šmejdům 3 Boschky (nová stála 25-45tis.) a 1 Axis (nová za 15tis. po slevách) a jsme s nimi všechno možné jiné jen ne spokojení.. Naposledy mě "vypekly" při ztrátě napájení způsobený opravou z ČEZu, a to tam mám záložní UPSku Opti.. Navíc když už kameru do auta, tak pořídit jí spíš pro ochranu před lživými tvrzeními účastníků nehod než jen pro couvání. Jenže... jezdím často v tak temných lokalitách (Šumava), že tam i Boschky Starlight mívají problém něco bez veřejného osvětlení zachytit, natož nějaká autošméčka-kamery...

Čím jsem starší, tím víc dávám přednost něčemu, co není elektronikou, ale prostě jen středověký "manual" :lol:
Ten nápad s koulí by byl dobrý, ale bohužel funkční jen někdy - když auto při couvání nenatáčím. Což v mé lokalitě jinak nejde...
zopper
**
Příspěvky: 235
Registrován: 15 úno 2022, 13:49

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od zopper »

Pokud je TZ pevné (tj. nelze sundat bez nářadí), tak s ním můžeš jezdit trvale. Ne, že bych obcházení deformačních zón považoval za dobrý nápad. Ale když někomu nevadí pak místo pomačkaného nárazníku řešit hejbnutou nápravu…

A k couvací kameře: prodávají se i dodělej-doma sady. Kamera je v držáku na značku a jen se připojí na parkovací světla. Což zvládne průměrný kutil s páječkou. Displej je krabice zvíci navigace na autozásuvku a obraz se přenáší bezdrátově. Takže žádné tahání kabelů skrz celé auto. Jen někam musíš dát tu obrazovku.
i30 2021 1.5 T-GDI MHEV Style, DCT
cestovatelcasem
**
Příspěvky: 138
Registrován: 07 dub 2022, 17:19

Re: ochranná lišta pro zadní dveře (kufr) combi?

Příspěvek od cestovatelcasem »

Ok, s kamerou uvidím... Všiml jsem si, že dělají i kamery s bateriemi pro stav, kdy auto parkuje a má vše vypnuto. To by se taky někdy mohlo hodit, protože těch ignorantských blbců, co jezdí okolo a odírají se o ostatní auta (hlavně po nocích), je bohužel pořád dost :oops:

Tady posílám ty fotky. Ta promáčknutí teď nejsou až tak moc vidět, protože jsem je už pro jistotu zalakoval bílou "tužkou", ale i v servisu mě varovali, že se to časem začne loupat a pod tím rezivět... :cry: Ale kupovat kvůli téhle relativní drobnosti celé nové dveře od kufru se mně fakt nechce.. To mně přijde lepší ta přídavná ochranná lišta.
Přílohy
promacknuti_kufru.JPG
promacknuti_kufru.JPG (99.41 KiB) Zobrazeno 733 x
Odpovědět

Zpět na „i30 2016- Karosérie“