Světla

Osvětlení, signalizace, audio, pojistky.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
WalterB
***
Příspěvky: 576
Registrován: 01 zář 2020, 12:45
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Světla

Příspěvek od WalterB »

Stringo: nevím, jak to bylo před FL, ale po FL u Full LED reflektorů je to v případě č. 3 jinak - ve předu svítí DRL véčko naplno, ztlumí se pouze, když zatáhnu ruční brzdu. Podle mne tedy člověk nic neporušuje, protože vepředu svítí jak má a jen si k tomu přidá zadek.
To véčkové přední DRL svícení je navíc opravdu velmi velmi výrazné a je celkem vysoko, takže je "realitně" bezpečné i při snížené viditelnosti (rozsvícením běžných světel se viditelnost auta zvenčí už dramaticky nezvýší - tím ane netvrdím, že se to tak má používat!).
Jak je to s véčkem vzadu, to nevím.
je: Hyundai i30 Combi 1,5 DPI Smart - Heduše (21-)
je2: KIA Ceed II 1.4 MPI (15-), Škoda Octavia I 1.9 TDI Combi (04-)
bylo: Opel CorsaB 1.0, BMW X1 1.8D F48, Šk. Fabia I 1.2 HTP
dávno: Šk. Fabia I 1.4 MPI, Šk. Forman LX, Šk. 105 L, VAZ 21011
Reklama
 

Uživatelský avatar
Stringo
******
Příspěvky: 2641
Registrován: 27 led 2019, 12:54
Bydliště: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od Stringo »

Tak máš pravdu, byl jsem to vyzkoušet. Ono totiž záleží na zátažné ruční brzdě. Takže v poloze 0 nesvítí zadek a svítí DRL a po zařazení ruční brzdy DRL zhasne. V poloze 3 svítí zadek a DRL a po zařazení ruční brzdy svítí zadek a DRL se utlumí na cca 50% :-k každopádně moc nechápu tohle nastavení, které je papírově ve vyhlášce zakázáno používat pro jízdu (specifikace parkovacího světla na voliči světel je jasně daná) , navíc v poloze 3 pak můžeš zapnout i mlhová světla a to už je při použití v provozu úplný hardcore a už jsem to několikrát viděl v mlze... :roll:

Ale ano, v poloze 3 se dá běžně jezdit, já nevěděl, že když povolím ruční brzdu, že se zase DRL rozsvítí na 100%
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDi 103kW MR.2019 (Polar White, Style, NAVI)
Obrázek
Uživatelský avatar
WalterB
***
Příspěvky: 576
Registrován: 01 zář 2020, 12:45
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Světla

Příspěvek od WalterB »

Měl bych jeden dotaz ke světlům, nechci zakládat nové téma a nic jsem k tomu zatím nenašel, tak to dávám sem.
Přivedl mě na něj kolega z práce. Popisoval mi, jak si doma manuálně u Fordu Kuga předchozí generace upravil sklon světel - svítila mu moc dolů. Měl na mysli celé paraboly, protože má Xenony, kde se mu operativní sklon řídí automaticky. Zjistil, že v normě je prý nějakých 1% sklonu a on měl prý skoro 3%.
Napadlo mě, jestli i u full LED světel i30 (po FL) je něco takového možné. Řekl bych totiž, že jakkoli svítí pěkně, jdou také až moc dolů. Na normálních světlech (halogenech) bývají štelovací šrouby a je možné to nastavit (třeba u Oktávky I jsem schopen to udělat velmi snadno, ostatně na STK si s tím často taky hrají). Na těch LEDkách u i30 jsem ale nikde nic takového nenašel. :-k Nevíte o tom někdo něco?
je: Hyundai i30 Combi 1,5 DPI Smart - Heduše (21-)
je2: KIA Ceed II 1.4 MPI (15-), Škoda Octavia I 1.9 TDI Combi (04-)
bylo: Opel CorsaB 1.0, BMW X1 1.8D F48, Šk. Fabia I 1.2 HTP
dávno: Šk. Fabia I 1.4 MPI, Šk. Forman LX, Šk. 105 L, VAZ 21011
Uživatelský avatar
Stringo
******
Příspěvky: 2641
Registrován: 27 led 2019, 12:54
Bydliště: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od Stringo »

Xenony nebo LED s nivelací se naklápí samy, manuální světla nebo Low LED bez nivelace se stěhují těmi šroubky. Nicméně potom se většinou dá ještě upravit sklon podložkou pod světlý, která je taky štelovatelná (hýbe se celým světlem, které je na ní uchycené). Každopádně pokud svítí špatně, dál bych podnět prodejci, aby to zkontroloval a případně sešteloval, protože sám doma to akorát rozhodíš a bude to horší než lepší...
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDi 103kW MR.2019 (Polar White, Style, NAVI)
Obrázek
Uživatelský avatar
WalterB
***
Příspěvky: 576
Registrován: 01 zář 2020, 12:45
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Světla

Příspěvek od WalterB »

Aha, tak to teda nechám na garančnku - půjdu na ni v lednu a těch pár měsíců to počká. A možná, že je to OK, mě to jen tak napadlo, když jsme o tom v práci mluvili.
je: Hyundai i30 Combi 1,5 DPI Smart - Heduše (21-)
je2: KIA Ceed II 1.4 MPI (15-), Škoda Octavia I 1.9 TDI Combi (04-)
bylo: Opel CorsaB 1.0, BMW X1 1.8D F48, Šk. Fabia I 1.2 HTP
dávno: Šk. Fabia I 1.4 MPI, Šk. Forman LX, Šk. 105 L, VAZ 21011
Uživatelský avatar
Dvory
*
Příspěvky: 16
Registrován: 03 úno 2021, 14:46

Re: Světla

Příspěvek od Dvory »

S těmi světly vím přesně o čem mluvíš. Zejména u potkavaček pozoruji to co ty, že by mohly svítit o trochu dál. Ale podle mě je to schválně kvůli tomu, že to svítí víc jak halogeny, takže by to víc oslňovalo a bílé světlo je méně příjemné pro oči projíždějících. Každopádně dálkové svítí luxusně za mě 8)
Hyundai i30 HB 1,5DPi 81kW SMART, engine red
Ford fiesta mk5 1,25 55kW
ex: Nissan primera p11 2,0 96kW
Uživatelský avatar
Stringo
******
Příspěvky: 2641
Registrován: 27 led 2019, 12:54
Bydliště: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od Stringo »

On je to taky hodně pocit, protože žluté světlo se víc rozptyluje, sice nesvítí tak silně, ale pocitově se více šíří do okolí, kdežto bílé světlo svítí intenzivněji, ale kontrastně osvětluje okolí jakoby blíž (dělá takové ohraničené pásmo, což žluté světlo nedělá tak výrazně) a proto se zdá, že to svítí víc před auto...

S tím oslňováním bych to tak neviděl, jde především o kužel světla a pokud dáš obyčejné světlo a LED světlo na stejnou úroveň, tak ani jedno nebude oslňovat víc, oslňují vždy špatně seřízená světla. Dálková světla oslňují vždy, protože jsou nastavená výš, aby svítila do dálky.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDi 103kW MR.2019 (Polar White, Style, NAVI)
Obrázek
Uživatelský avatar
WalterB
***
Příspěvky: 576
Registrován: 01 zář 2020, 12:45
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Světla

Příspěvek od WalterB »

Dvory, já to možná vnímám přesně obráceně a naopak bych asi víc uvítal "přidat" na dálkových - je to takový zvyk z halogenů, kde při tlumených toho člověk moc neviděl a tak, když si zapnul dálky, byl to velký rozdíl. U LEDek mi ta tlumená přijdou celkem dobrá a tak, když se to přepne na dálky, už to velký rozdíl není. AŤ už z tvého pohledu nebo mého - bylo zkrátka fajn, kdyby to šlo trochu víc nahoru :). Uvidím, jak pochodím na té garančce.
Stringo má ale určitě pravdu s tím kontrastem - ten je u LEDek opravdu hodně znát. Ale to se trochu "vyřeší" i časem, až plexisklo na reflektorech zestárne a bude víc rozptylovat. Znám to i z halogenů - po bouračce mi kdysi vyměnili jedno světlo a ten rozdílí levá/pravá byl skoro nesnesitelný. Pomalu se to začínalo vyrovnávat, až přišla druhá bouračka, kdy vyměnili obě světla a bylo to srovnané hned :D
je: Hyundai i30 Combi 1,5 DPI Smart - Heduše (21-)
je2: KIA Ceed II 1.4 MPI (15-), Škoda Octavia I 1.9 TDI Combi (04-)
bylo: Opel CorsaB 1.0, BMW X1 1.8D F48, Šk. Fabia I 1.2 HTP
dávno: Šk. Fabia I 1.4 MPI, Šk. Forman LX, Šk. 105 L, VAZ 21011
Scrat
Příspěvky: 3
Registrován: 09 lis 2021, 23:15
Bydliště: Brno

Re: Světla

Příspěvek od Scrat »

Ahoj chlapi,chtěl bych se zeptat,i30 2021 vybava smart s LED světlomety a auto přepínáním dálkových svetel,funguje tato funkce i na automatickém rozsvícení hlavních světel při vjezdu do tunelu nebo při změně světelných podmínek venku?Možná se ptám blbě,ale u předchozího auta bylo toto spojeno s dešťovým senzorem a tato třicina dešťák nemá.Auto se mě má narodit v lednu.Díky.
Hyundai i30 kombi 1.5 DPI 81kw Smart Dark Teal 3/2022
Škoda Octavia 3 kombi 1.6 TDI 81kw 2017
Škoda Octavia 1 kombi 1.9 TDI 66kw 2001
Škoda Felicia kombi 1.9 D 47kw 1998
Škoda Favorit 1.3 46kw 1993
VW Golf 1.6 63kw 1982
Škoda 120L 1.2 38kw 1982
Uživatelský avatar
Verxes
**
Příspěvky: 175
Registrován: 10 srp 2012, 08:47

Re: Světla

Příspěvek od Verxes »

Rozsvítí se i v tunelu, má to prostě světelný čidlo.
Hyundai i30 III Combi 1.5 DPI Smart (od 26.4.2021)
prodáno: Hyundai i30 II HB 1.6 CVVT Trikolor 88kw
Uživatelský avatar
Stringo
******
Příspěvky: 2641
Registrován: 27 led 2019, 12:54
Bydliště: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od Stringo »

Podle mě si to pleteš Scrate... Neměl jsi náhodou u předešlého auta tu funkci tak, že se světla rozsvítila při aktivaci dešťového čidla - začalo pršet? Protože takhle to u jiných automobilek funguje, bohužel u Hyundai ne (což mě dost sere), začne pršet, že stěrače nestíhají a všechny Hyundai jedou na denní svícení ](*,)

Je pravda, že třeba koncernová auta mají světelný senzor spojený s dešťovým, ale to není věc funkce, ale věc výbavy - abys měl jedno, musíš zaplatit paket a tam máš i druhé :roll:

Jinak ta světla když necháš na AUTO, tak se rozsvítí při setmění ať už venkovního, nebo třeba v tunelu a při větším světle se zase vypnout, ale ať už máš nebo nemáš dešťový senzor, stejně musíš přes den za deště manuálně rozsvítit potkávací světla...
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDi 103kW MR.2019 (Polar White, Style, NAVI)
Obrázek
Scrat
Příspěvky: 3
Registrován: 09 lis 2021, 23:15
Bydliště: Brno

Re: Světla

Příspěvek od Scrat »

Díky za odpověď,šlo mě o to,jestli se světla automaticky rozsvítí při setmění.Špatně jsem to napsal.Ještě jednou dík.
Hyundai i30 kombi 1.5 DPI 81kw Smart Dark Teal 3/2022
Škoda Octavia 3 kombi 1.6 TDI 81kw 2017
Škoda Octavia 1 kombi 1.9 TDI 66kw 2001
Škoda Felicia kombi 1.9 D 47kw 1998
Škoda Favorit 1.3 46kw 1993
VW Golf 1.6 63kw 1982
Škoda 120L 1.2 38kw 1982
Uživatelský avatar
sarin007
*****
Příspěvky: 2089
Registrován: 26 říj 2012, 11:32
Bydliště: Písek

Re: Světla

Příspěvek od sarin007 »

Nevím jak u i30 s LED, ale u Tucsona mám u potkávacích LEDek možnost upravit sklon světel pomocí šroubu na zadní straně světlometu. I u Tucsona svítily hrozně před auto, nedalo se s tím jezdit. Upravil jsem sklon výš, tak, abych našel hranici, kdy neoslňuju, ale svítím co nejdál. Dokonce je tu možnost i nastavování do stran. Myslím si, že něco takovýho by mělo být možný i u i30, už jen ze servisního pohledu :-k
Hyundai Tucson 2.0 CRDi 136KW, A/T, Style Premium, barva Ara Blue +
Hyundai i30 Fastback, 1.4 T-GDI, Style, barva červená

Hyundai Elantra Style Premium, 2011, světle modrá
Renault Scenic 1.9 dCi r.v. 2002
Peugeot 306 r.v. 1996
VW Golf I r.v. 1979
Uživatelský avatar
Stringo
******
Příspěvky: 2641
Registrován: 27 led 2019, 12:54
Bydliště: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla

Příspěvek od Stringo »

Teď jsem měl půjčenou 3 dny náhradní i30 ze servisu a u ní světla katastrofa, svítili tak 1m před auto... Moje i30 se stejnými světly svítila mnohem dál. Ptal jsem se na to a on mi říkal, že prý je.po bouračce a že to asi špatně seřídili #-o

Navíc za jízdy nešla zařadit skoro vůbec čtyřka a pětka vyskakovala sama od sebe v zátěži - měla ta jejich i30 měla najeto stejných 60000km jako já a nehorázný vrak, nechápu jak to může někdo takhle zhuntovat za 4 roky a pár tisíc km ](*,)
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDi 103kW MR.2019 (Polar White, Style, NAVI)
Obrázek
pozorovatel
**
Příspěvky: 137
Registrován: 31 říj 2019, 17:46

Re: Světla

Příspěvek od pozorovatel »

Mne svietili tiež blízko pred auto, full LED. Išiel som do autorizáku ale všetko bolo podľa rysky. Týpek to dvihol vyššie a teraz to svieti super. Nikto oproti zatiaľ neblikal :D/
Hyundai i30 fastback 1.4 t-gdi 7DCT 2018 Ultimate
Odpovědět

Zpět na „i30 2016- Elektronika“