výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Osvětlení, signalizace, audio, pojistky.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Maras
*****
Příspěvky: 1696
Registrován: 09 srp 2020, 14:44

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od Maras »

A co takhle místo světel zkusit tohle: https://www.deramax.cz/deramax-kitty-ul ... M0QAvD_BwE
Hyundai i30 HB 1.5 DPi 81 Kw Smart
Hyundai i30 HB 1.5 DPi 81kw Comfort
Hyundai i30 GDW 1.6 MPI 88 kW Ambassador
HONDA Jazz 1.4 73kW
Ford Focus II Combi 1.6 74kW
Š.120,Favorit,Fabia...
Reklama
 

Uživatelský avatar
PomalyPredek
**
Příspěvky: 105
Registrován: 01 srp 2019, 15:44

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od PomalyPredek »

Ja bych se vratil k prvnimu prispevku tohoto vlakna.
Reseni bych (jako clovek, ktery potrebuje bryle) videl takto:
1. Navstivim dobreho ocniho lekare.
2. Najdu dobreho optika (nebude levny).
3. Necham si udelat kvalitni bryle (nebudou levne).
4. Budu dbat na dokonale vycisteni bryli.
5. Necham si v dobrem servisu seridit svetla.
6. Poradne umyju predni okno, hlavne vnitrni stranu.
Poznamka:
Opravdu je mozne, ze neodbornik koupi a namontuje nehomologovane LED tak, aby nikoho neoslnoval, ale pravdepodobnost je mensi, nez ze vyhraje 100 milionu.
Opel Crossland 1.2 AT6 Ultimate 2022
Hyundai i30 III Fastback 1.4 T-GDI Style + Nav 2019
---
ex Nejaka auta...
cestovatelcasem
**
Příspěvky: 140
Registrován: 07 dub 2022, 17:19

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od cestovatelcasem »

Maras: díky za link, už o tom delší dobu uvažujem. Ale slyšel jsem i názory, že to může mít paradoxně opačné účinky (zvěř se leknutím začne pohybovat i v situaci, kdy by za jiných okolností stála na místě).

Pomalý předek: vy mně ale dáváte... :cry:
ad 1) k očařce jdu za necelý měsíc na kontrolu, tož uvidíme :o
ad 2) + 3) + 4) mám dost nadstandardní "řidičský" brýle za cca 11 tis. s Zeis optikou, všemi možnými filtry, záměrně nezakalovací, pravidelně čištěné (o což se mně stará i obsedanntní drahá polovička); fat poznám, kdy je mám špinavé,
ad 5) seřízena ok, auto bylo za necelé 2 roky od koupě (jako nové - r.v. konec roku 2019) snad 3x v autoriz. servisu, vždy vše překontrolováno,
ad 6) do myčky se snažím jezdit pravidelně, čelní sklo není nikde poškozené, aby to překáželo ve výhledu (bodejď by ne, za necelé 2 roky užívání nového auta a najetých jen 35tis. km),

+ mám sice už, bohužel, 4 dioptrie a stále, oproti drahé polovičce, která má oči jak rys, nevidím tak dobře, ale zas tak mizérie to není. Proč? Protože když mě na potemnělých okrskách na horách předjíždí cca 80% aut, vždy v momentě, kdy mě míjejí, jim to svítí mnohem lím a mnohem dál :cry: A teď nemyslím zrovna 5500K+ světlo. Všímal jsem si toho už mnohokrát a štve mě to. Kdyby to bylo jen starými "slábnoucími" hlavními světlomety, jako u naší staré i20, nedivil bych se. Ale u takhle nového auta? Navíc komplet celý pravý kus světlometu nám v servisu po té velké bouračce se srnou za cca 30tis. vyměnili za ještě novější, tj. stáří má jen cca 1rok. Tj. vysvícenými světly ta (subjektivně pociťovaná) nedostatečná intenzita svícení taky není.. Bohužel fakt musím potvrdit, že v Octáviích, Superbech, ale i v takovém starém Renaultu Clio r.v. 2009 s přídavnými světlomety vidím po přisvícení podnárazníkovými světly výrazně líp :cry:

Nuže dobrá. Díky za nápady a doporučení. Nejvíc asi od Efisa.

PS: zas takový hňup po 25 letech ježdění nejsem :? :roll:
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8982
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od idam.i »

Tak držim palce nech ti vylepšenie vyjde k tvojej spokojnosti a k našej tiež. 8-[
Inak roky som jazdil s bežnými halogénami a bol som spokojný.
Až som vyskúšal viac a je to lepšie. :lol:
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
Mgls
*
Příspěvky: 69
Registrován: 27 črc 2020, 17:50

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od Mgls »

Narazil jsem na tento článek
https://www.autosalon.tv/novinky/ridicu ... -nekterych

Mám i20 a uvazuju o změně na led, nevíte, kde seženu nějaké homologovane led žárovky ?
Hyundai i30 Fastback N-Line 1.5 T-GDI 2024-
Hyundai i20 Family+ Club 1.25i 2019-2024
ToMa
*
Příspěvky: 48
Registrován: 09 dub 2022, 10:29

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od ToMa »

Dle výrobce jsou homologované pro I20 rv 2012-2015, koupit se dají prakticky kdekoliv na netu
I30N Fastback DCT 2023
Mgls
*
Příspěvky: 69
Registrován: 27 črc 2020, 17:50

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od Mgls »

Aha, škoda, já mám rv 2019. Tak ještě budu muset počkat na jiné.
Hyundai i30 Fastback N-Line 1.5 T-GDI 2024-
Hyundai i20 Family+ Club 1.25i 2019-2024
cestovatelcasem
**
Příspěvky: 140
Registrován: 07 dub 2022, 17:19

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od cestovatelcasem »

Dodatečně se vracím k části původního tématu. Docela mě překvapila informace z tohohle asijského testu (zhruba v polovině článku):
https://www.team-bhp.com/news/diy-led-h ... yundai-i20

"To summarise, stay away from 360-degree LEDs or fancy 3-sided, 4-sided designs. They are all just gimmicks."

Tj. údajně by se měl každý, kdo má zájem o lepší / tuningová světla, vyvarovat novým (sic třeba i drahým) LEDkám s 360° úhlem svícení. To mě docela dostal, přiznám se. U těch mých "vysněných" Dland Own Y1 je to bohužel právě 360°:

https://s.click.aliexpress.com/e/_DEk185d

dotaz asi nejvíc pro Efiso: v čem je 360°tak nežádoucí? Mimochodem díval jsem se na to, kolik je na trhu (vč. toho čínského) dostupných LEDek s 180° aj. úhly svícení než 360°a je jich velmi málo.. Anebo se tenhle parametr u LED ani neuvádí, pro jistotu... :cry:
Uživatelský avatar
XMira
*****
Příspěvky: 1699
Registrován: 23 lis 2005, 10:11
Bydliště: CB

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od XMira »

Dovolím si drobnost dle mých zkušeností: Zkusil jsem spoustu různých žárovek (vždycky homologovaných). Osram víceméně jen změnil teplotu světla. PIAA nebo Philips bych řekl svítily o něco víc. Obecně mi připadalo, že větší rozdíl byl v případě projektrorových světel.
Zásadní rozdíl nastal až s novým autem, kde jsou z výroby LED. Ty svítí opravdu víc.
Ale mám novou zkušenost: Většinou jsem si nikdy nevzpoměl na úpravu sklonu světel. I když jsem jel naloženej. A nikdo mě nikdo neprobliknul. Teď se mi stalo, že jsem jel naloženej s LED a probliklo mě za pár kiláků několik lidí (pak mi to došlo). Z toho usuzuji, že LED dokáží opravdu výrazně víc oslňovat.
Takže až zas zas bude někdo razit myšlenky o tom, že zákaz nehomologovaných LED je buzerace EU a on ví, co dělá, tak ne - neví. A krom problémů s PČR nebo na technický bohatě stačí, aby řidič, se kterým si urazíte zrcátko, nebo i hůř, řekl, že jse ho oslnili. A papá pojistko ;-)
Toliko můj pohled na věc.
Kia Xceed GTline 1.5 T-GDI DCT
ex Opel Astra 1.4 110kW AT
ex i30 1.6 CVVT Tricolor Exclusive
ex Getz 1.4
ex Opel Vectra B 1.6
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8982
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od idam.i »

Nemáš na aute nastavenie sklonu svetiel z dôvodu zaťaženie?
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
Uživatelský avatar
petzl62
*******
Příspěvky: 5091
Registrován: 03 pro 2011, 17:09
Bydliště: Opava

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od petzl62 »

Dovolím si odpovědět za tázaného. Ne nemá ](*,) Kia v rámci asi úspor #-o na tuto položku nějak prdí a dá ti ruční regulaci sklonu světlometů- to vyjde zcela zřejmě levněji. Takže pokud vezeš vzadu lidi a ještě zaplníš kufr, tak musíš regulovat a to i docela značně. Opravdu ty ledky dokáží oslňovat a brutálně.

A ještě takový minitip pro XMiru :wink:
Zajeď si někam do servisu/STK- kde opravdu UMÍ pracovat s regloskopem a nech přeměřit nastavení světel. Je až neuvěřitelné jak XCeed umí svítit, když se opravdu dobře seřídí světla. =P~
KIA XCeed 1,5T-GDi 118kW 7°DCT - GT line
Dlouhodobá spotřeba od 8/9/2023 - 6,72 l/100km-dle tankování. Dle PP 6,0l/100km
Aktuálně 30250 km
palivo: EO N95,pokud možno bez biosložky.
Uživatelský avatar
XMira
*****
Příspěvky: 1699
Registrován: 23 lis 2005, 10:11
Bydliště: CB

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od XMira »

Možná jsme si neporozuměli - úpravu sklonu jsem měl a mám. Jen jsem na to většinou zapoměl. Ale u halogenů to nikomu nevadilo. U LED to asi oslňuje brutálně. Samozřejmě, hned jak mi to došlo, světla jsem sklopil. Vím, že jsem vemeno, ale to nebyla pointa - pointa byla, že LED dokáží oslnit násobně víc, než halogeny. A nacpat LED do parabol, který na ně nejsou homologovaný může být dost nebezpečný pro protijedoucí auta.
Kia Xceed GTline 1.5 T-GDI DCT
ex Opel Astra 1.4 110kW AT
ex i30 1.6 CVVT Tricolor Exclusive
ex Getz 1.4
ex Opel Vectra B 1.6
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8982
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od idam.i »

Z toho vyplíva že LED sú omnoho silnejšie ako halogénky,čo je dobré.Len treba dať pozor na nastavenie. [-o<
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
Boryš
****
Příspěvky: 1088
Registrován: 30 bře 2019, 12:18

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od Boryš »

XMira píše: 08 led 2023, 13:05 Možná jsme si neporozuměli - úpravu sklonu jsem měl a mám. Jen jsem na to většinou zapoměl. Ale u halogenů to nikomu nevadilo. U LED to asi oslňuje brutálně. Samozřejmě, hned jak mi to došlo, světla jsem sklopil. Vím, že jsem vemeno, ale to nebyla pointa - pointa byla, že LED dokáží oslnit násobně víc, než halogeny. A nacpat LED do parabol, který na ně nejsou homologovaný může být dost nebezpečný pro protijedoucí auta.
Byla určitě myšlená automatická změna sklonu. To u originálních LED není nutnost mít automatiku? No vím že je tam nějaká hranice svítivosti, takže jsou i originál LED se svítivostí srovnatelnou s halogeny?
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11579
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Re: výměna halogen.žárovek za LED - Canbus ?

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Odpovědět

Zpět na „i30 2016- Elektronika“