Elektromobilita pokec komplexně...

Moderátoři: frawd, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7904
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Mexican »

polozim vam otazku - ak by ste mali doma noveho Chargera SRT (ako priklad) tiez by ste nemali tendenciu siahat po klucickoch prave toho, noveho a ineho auta? (kedze sme na foru Hyundai, vacsina jazdime takou tou korejskou konfekciou

ja ano. A pocitam tak nejak ze asi absolutna vacsina z nas. A nema to nic spolocneho ci je to EV alebo nie. Je to proste ine, nove a neokukane auto
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Reklama
 

devotional
**
Příspěvky: 225
Registrován: 01 úno 2022, 18:07

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od devotional »

MrHuyndai
a to je presne ono!
ja som dokonca ešte zvažoval k novemu yarisu GR, 3 letej i3 ešte bmw2 2.0i cabrio. ani som to radšej nepísal, pretože ak to niekomu poviem tak si tuká na čelo ako so mohol vyberat medzi tymi 3 autami a ja jednoducho!
chcem si kupit auto čo ma bude hlavne bavit! potom nech je spolahlive a bezpečné. samozrejme, že na tolko co chceme jazdit by sme uživili aj 3 litra, ale prečo platit za niečo čo ti niečo poskytne skoro za nulové náklady?

presne chápemMr. Hyundai čo tym myslíš, kto to neskusi , ten nepochopí

btw a kto ešte može povedat, že ma doma karbonové auto? ved kua mam supersport za 650k kč :mrgreen:

edit Mexican:

doma mám ešte niečo vačšie a to je 6,75 V8, síce staré, ale spolahlivé auto a priznávam bez mučenia i3 ma baví viac, omnoho viac :-k
pravda, je že je "nové" a neokukane, uvidíme za rok
BMW i3 120 2019
BMW 320D 2015
Ford Focus 2.0i 2007
RR Silver Wraith II 1977
Uživatelský avatar
PomalyPredek
**
Příspěvky: 105
Registrován: 01 srp 2019, 15:44

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od PomalyPredek »

@devotional
@Mr. HYUNDAI
Diky za zajimave prispevky. Zatim mam dve ciste benzinova auta, ale muj zajem o elektro stoupa...

P.S. Je zajimave, ze na foru venovanem elektromobilite je tolik prispevku (od nekolika malo diskutujicich) stale se snazicich ostatnim vysvetlit, ze je to blbost. Pripada mi to, jako bych se na foru zeleznicnich modelaru snazil presvedcit zucastnene, ze investovat cas a penize do modelareni je nesmysl...
Opel Crossland 1.2 AT6 Ultimate 2022
Hyundai i30 III Fastback 1.4 T-GDI Style + Nav 2019
---
ex Nejaka auta...
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2042
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od milosh »

Lidi se bojí toho, co neznají, bylo to tak vždy.
devotional
**
Příspěvky: 225
Registrován: 01 úno 2022, 18:07

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od devotional »

@PomalyPredek

díky! potešilo

ja som to tu ale nechcel spamovat, pretože nemám ani morálne právo písat na stránkach hyundaie, ktoré ani nevlastním, ale po prečítaní asi 6 stránok tohoto vlákna som už skrátka nevydržal.

ono nie nadarmo česko spolu s polskom patria k najskeptickejším národom čo sa týka elektromobility. Dost aj vo svojom okoli počúvám, mne by sa to aj páčilo, ale štve ma ako ma do toho nutia, preto to nechcem! toto je trošku také detinské...to ako ked zakázali olovnaty benzín tak som si šiel hned z principu kupit škodovku 120?

nechcem sa nikoho dotknut, ale ludí najviac štve to, že na to nemajú (prekvapuje ma, že ich neštve, že nemaju na žiadne nové auto) takže jazdenku benzína si kupia, ale elektro musí byt nové minimálne za 1,2 mil
ked som bol mladší choval som sa rovnako, nemal som na Iphone, alebo lepšie bolo mi luto dat 2x viac za rovnaky tel a nadával som všade aky je to predraženy krám. Raz som ho skusil a už si neviem predstavit používat niečo iné. skrátka mi vyhovuje a neberiem nič ludom, ktorým nevyhovuje.

nehnevajte sa ale na mna, to čo tu niektorí píšete na elektromobilitu už hraničí s fanatickým strachom a nie všetko, hlavne vášen (ktoru niektorí ako motorizmus) máme sa da počítat len na peniaze (to potom možeme všetci jazdit daciami a pod). pozor, nezamenovat s nostalgiou!
BMW i3 120 2019
BMW 320D 2015
Ford Focus 2.0i 2007
RR Silver Wraith II 1977
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7904
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Mexican »

tak a vratme sa na podlahu. EV od Hyundai / KIA. Dobre, nebudeme brat nove ktore stoja od 900 000kc aj ked na Sauto je mnozstvo tych novych

Ioniq - 16 kusov
https://www.sauto.cz/inzerce/osobni/hyu ... vo=elektro
najlacnejsi 585 000kc, rv 2018

Kona - 30 kusov
https://www.sauto.cz/inzerce/osobni/hyu ... levnejsich
najlacnejsia od 680 000kc, rv 2020

eSoul - 2 kusy
https://www.sauto.cz/inzerce/osobni/kia ... levnejsich
najlacnejsia od 314 000kc, rv 2015

eNiro - 26
https://www.sauto.cz/inzerce/osobni?zna ... levnejsich
najlacnejsia 859 000kc

A to si myslim, ze su vyuzitelnostou uz celkom blizke auta idealu stredoeuropskej kotliny. Cena je proste brutalna (okrem tych uz celkom starych Soulo v objeme 2 kusy). Ono je to samozrejme dane takou tou socialnou bublinou v akej sa pohybujete. Ja v zasade chapem, ze pre mnohych z vas to nie je moc. Mne osobne sa to zda ako peklo. Proste je nutne zvazit prijmy a vydaje, potrebu auta (k comu). Myslim bez nadsazky ze rozsirenim eBikov (ak k tomu bude smerovat aj rozvoj infrastruktury) je cesta k lepsiemu vzduchu vyrazne priamociarejsia ako nasadzovanim EV

Sme tu na fore Hyundaia a sme v pokecu o elektrobobilite. Ak mate ocakavania, ze sa tu bude len hykat pozitivami, tak to sme tu asi uplne zle. Pretoze tu aspon vidiet coho sa ludia boja, z coho maju strach a preco to s predajmi EV vyzera tak ako to vyzera. A opakujem po X-ty krat - myslite si ze by Venca z vidlakova nechcel vymenit svoji 20 rocnu Octaviu 1 za 3 roky stareho Ioniqa? Ja si myslim, ze by to mozno (pravdepodobne) zvazil. Ale nema na to dat 585 000kc ked moze za Octaviu z 2018 (ako priklad) 250 000kc( su aj lacnejsie, ale budiz). Chapete to uz konecne? CHapete to ze 99% ludi nie je trotlov a moc radi by jazdili novsim autom hoci aj na elektriku, kor ak by ich kilometer jazdy vysiel na tretinu, nemuseli by riesit olej, sviecky a podobne hovadiny. A ze 99% ludi by rado malo na streche FVE, pretoze im to proste objektivne usetri prachy. V oboch pripadoch ale 99% ludi z hypotetickeho okruhu zaujemcov ktori si to nakoniec nekupia (ci EV alebo FVE) skonci prave z dovodu toho ze to proste je drahe a nemaju na to. A ak im do toho este stat/EU hodi vidle ze im vezme inu (dostupnu) moznost, tak sa tie socialne noznice otvoria takym sposobom, ze ta "spodnejsia" cast populacie bude sakra nasrdena a vypustaci ventilkov su len zaciatok. A to pisem ako clovek byvajuci v novostavbe baraku, s dvoma (coskoro tromi) autami mladsimi 2 rokov. Chodte sa previezt do Talianska na juh od Rima, chodte do Bulharska, Rumunska, do Pobalitia a mrknite sa aky je tam vozovy park. Ono vlastne staci ist aj na Slovensko a do CR. Co by ti ludia dali za hoci aj rok stareho benzinoveho Stonica (napriklad 8)
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
devotional
**
Příspěvky: 225
Registrován: 01 úno 2022, 18:07

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od devotional »

Mexican, jasne.
mam len z teba dojem, že tu stale operuješ so sociálnou otázkou a tak nejak to ide stále dokola a dokola..
ok vyradme ludí, ktorí na to nemaju. tiež nechodím na stránky ferrari nadavat ludom, že je to totalná hovadina kupit LaFerrari.

Ja som to vlákno tiež tak nejak pochopil, že sa tu človek niečo dozvie. zatial je tu 99% kecov o nezmyselnosti EU a drahých autách. Samozrejme, každý ma na to svoj nazor, ale ak psychicky dáš, prečítaj si 30 poslednych strán..ako kolovratok, stále dokola a dokola

ked som sa pre BEV rozhodoval, tak som už potom len čítal ludí, ktorí tu skusenost s BEV mali/maju, zbytok odpad ako u piva

ale ano vlakno sa vola pokec, ale objektívne, ak by sa vymazalo 130stránok, človek čo sa chce niečo dozvediet o nič neprijde
BMW i3 120 2019
BMW 320D 2015
Ford Focus 2.0i 2007
RR Silver Wraith II 1977
Birdr
**
Příspěvky: 260
Registrován: 24 úno 2022, 13:28

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Birdr »

Tak Mexičan rád diskutuje a zdá se mi, že jen svůj názor považuje za ten jediný správný.

Nedávno si koupil obytné auto a je nadšený. Určitě to prokalkuloval ze všech možných i nemožných stran. Já si třeba myslím, že je to blbost, protože ta tolik vykřikováná "svoboda" u těchto aut už dávno skončila. Ta byla naposledy možná tak před 20 lety, teď už má tato záliba tolik klacků pod nohama, že o nějaké svobodě nejde mluvit. Ale protože tu dobu, zřejmě, nezažil, tak o ní neví a je nadšený. A já nemám potřebu ho přesvědčovat o tom, že to tak není. A ještě k tomu přidávat, že bude muset měnit ramena a čepy a já nevím, co ještě. A brát mu jeho nadšení.
A to je to, co mu chybí. Nadhled a pochopení potřeb druhých. Vědomí, že není jen jedna pravda. Ta jeho.
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8982
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od idam.i »

Dobre obrátme list.
Ty čo jazdia s EV autami ako vychádzajú reálne náklady?
Mám podozrenie že skôr či neskôr bude cena elektriny na pohon áut inak účtovaná. :-k
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
devotional
**
Příspěvky: 225
Registrován: 01 úno 2022, 18:07

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od devotional »

Birdr: neke, že Mexican ma aj emocie a koníčky a nepočítá celý život len na mať dal a dal, pretože ak niečo je fakt motoristický finančný non sense, potom je to karavanizmus :lol:

idam.i:

tato vec je hrozne individualná, zase ako vždy hovorím len za seba.

ked som doma, tak mam auto permanentne zapojené na wallboxe, ktorý si sám riadi nabíjanie. logiku mám takú (mám fotovoltaiku):
pokial je plná baterka v dome spustí sa nabíjanie do auta len zo slnka (aktualne náklady za nabitie nula) tých dní od marca (březnu) je stále viac a viac.

ak niesom doma cez den, alebo nestačí fotovoltaika, mám na WB nastavenú automatiku, aby nabíjala len v nízkom tarife.
Pretože mám zriadenu virtualku od ČEZu a celkom nadimenzovanú FVE počítám, žeby som nabíjanie mal zvládat len z uložených prietokov. v tomto prípade ma stojí 1kWh 0,67 kč (tie stotiny už nepamatam presne). Auto ma baterku 42kWh, tak ma teoreticky stojí plná "nádrž" cca 28kč na ktoru teraz realne ujdem okolo 250km a v lete tých 300
mám klasický istič 3X25, takže WB nabíja cca 11kWh - za necelé 4hod mám plnú (nízky tarif mám denne 8hod, takže to nebudem ani zvyšovat. Teoreticky možem až na 22kWh

nechal som si zriadit aj BMW charging card s tým tarifom, kde mesačne neplatím nič, ale 1kWh ma aktualne stojí (prave som pozrel najblišiu dobíjaciu stanicu DC 50Kwh/hod 9,93kč a AC 22Kwh/hod 8,32kč
Nikdy som to ale zatial nevyužil. Ak by si dobíjal pravidelne tak klasika, fixný mesačný poplatok a tie ceny su už tiež inde

Určite viac budu vediet chlapci, mojím cielom je 99,99% nabíjanie doma

edit: práve sa prehnala cez litomericko prietrž mračien a začalo svietit, aktualne do auta WB pere 6,4kWh
BMW i3 120 2019
BMW 320D 2015
Ford Focus 2.0i 2007
RR Silver Wraith II 1977
Erik T
*
Příspěvky: 68
Registrován: 14 bře 2021, 19:22

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Erik T »

Přemýšlím že bych i30 FB nahradil novou Kona EV. Super je že je krouťák snížen na 255Nm. Škoda jen 400V nabíjení ale asi vadit nebude 85% okresky, město. Po dálnici jezdíme na pohodu 110km/h + předjížděčky.
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11579
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

V podstatě pracuji s velmi podobným plánem, pokud se přijede později, tak se to bude nabíjet právě z baterie soustavy FVE, aby se zvenku tahalo co nejmíň, a když tak v NT. Zatím mám NT 8 hodin denně, po přechodu na elektrokotel to bude zhruba 20 hodin denně.
Distribuční poplatek je prakticky stejných 0,67 za kWh v NT, jen já mám v kalkulaci zhruba Kč 0,60 - 0,80 za 1 kWh rozpočet nákladů na FVE dělených předpokládanou výrobou za dobu životnosti.
Jasně, teď to není žádná hitparáda, když elektřinu ještě normálně "kupuju", ale když se podívám na Spritmonitor, tak zatím vychází náklady na 1 km u BEV cca Kč 1,-- (jasně, je to průměr od 1.9.2022, přičemž do 31.12.2022 byla cena elektřiny citelně nižší než teď), u spalováku je to na 1 km od června 2021 cca Kč 2,35...
Co udělá s cenou za kilometr pád "ceny" elektřiny na zhruba čtvrtinu oproti současnému stavu, to není až tak těžké odhadnout :wink: .
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
devotional
**
Příspěvky: 225
Registrován: 01 úno 2022, 18:07

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od devotional »

super!
len nedoporučujem nabíjat auto z baterky v dome, zbytočne velké stráty pri nabijaní jednej a potom druhej baterky (radšej si to schovávaj len pre spotrebu domu.
v zime som to mal dokonca nastavene tak, aby dom cucal z baterky len vo VT a v NT som šiel zo siete aby som baterku čo najviac zefektivnil a používal len ked je elektrika najdrahšia
BMW i3 120 2019
BMW 320D 2015
Ford Focus 2.0i 2007
RR Silver Wraith II 1977
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11579
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

Uvidíme jak to v praxi bude fungovat a vycházet, každý systém je trochu jiný, u baterek je podstatné jakou rychlostí se dokáží nabíjet a vybíjet. První rok bude takový zkušební :wink: .

Tenhle článek je jak na objednávku :mrgreen: - https://www.autickar.cz/clanek/corsa-vs-corsa
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Martinsp
****
Příspěvky: 1399
Registrován: 25 zář 2010, 09:59
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Martinsp »

Těžko se ta návratnost počítá. FVE za ty peníze co uvádíš dnes nepořídíš a cenu elektřiny třeba mě po konci fixace dal Eon za nějakých necelých 5 a to v nejvyšších cenách loni na podzim a ne za 8 jak počítáš ty.
Zrovna jsem četl test na Opel Corsa kde je rozdíl v ceně benzín a El. 500 000 což je návratnost když počítám že elektřina nestojí nic 250 000km. Zrovna ho Mr. HYUNDAI přiložil.
Hyundai I30 kombi, 1.6gdi, weekend. Tucson 2022, 1,6 T-gdi, 110kw, 4x4, smart
Honda Jazz, 1,4, 2008- prodaný
Hyundai Getz, 1.3, 2003- prodaný
Odpovědět

Zpět na „IONIQ“