Elektromobilita pokec komplexně...

Moderátoři: frawd, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
cernymotyl
**
Příspěvky: 223
Registrován: 19 říj 2019, 20:01
Bydliště: Kozinec

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od cernymotyl »

Jeden názor jednoho člověka na jaderné elektrárny. Do jaké míry má nebo nemá pán pravdu, nedokážu objektivně posoudit. Jak do budoucna zabezpečit dodávky energie by měla udělat nějaké nezávislá komise expertů. Ale opravdu nezávislá. A to může být tady v Babišistánu problém.

Electro dad je propagátor electro aut a solární energie. Tím směrem jsou nastaveny i jeho videa. Mně na Electro dad zajímají informace o elektroautech. Kdo chce slyšet dlouhodobé zkušenosti, nabíjení, dojezdy a info o degradaci baterií v autě, moc jiných možností v CZ nemá. Hrubis má velmi dobré recenze, ale jsou to jen krátkodobé testy.

Jestli je směr daný EU správný, ukáže až čas. Elektroauta se mi líbí, ale určité pochybnosti mám. Dojezd pro mě už dostatečný, dobu nabíjení neřeším, protože na moje trasy bych z 95% nabíjel doma, ale z čeho obavy mám, je kde se ta energie v rámci Evropy vyrobí, až budou těch aut miliony. Zatím máme přebytky výroby a na 1 milion aut postačí cca 10% kapacit Temelína, ale až budou Němci závislí jen na svých obnovitelných zdrojích a špičky budou vykrývat od nás? Co se stane, až uhelky odstaví i tady, jaderné elektrárny doslouží a nic nového se nepostaví?

Není ani řešením mít v horizontu desetiletí závislost jen na spalovacích motorech.
Hyundai Kona EV Smart
Suzuki SX4 1.6 VVT, 4x4, 2013
Staré pověsti české: Hyundai Kona
Suzuki S-Cross, Honda CR-V, Honda Civic, Honda Jazz, Renault Mégane, Š 120LS, Š 120L.
Suzuki SX4, VW Lupo, Suzuki Ignis, Subaru Justy, Suzuki Alto 2x.
Reklama
 

willy50
****
Příspěvky: 1095
Registrován: 16 lis 2009, 13:11

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od willy50 »

Což o to, taky si dovedu představit že mám doma auto na baterky. V současné situaci - nemám zaměstnání, 95% jízd je do 250km - klidně. Mohu nabíjet doma, v nouzi, vzácně, někde na nabíječce například u hyhoše. Zatim ale cena ](*,)
Dal jsem odkaz na video proto, aby bylo vidět jak mají zapálení propagátoři naivni představy o možnostech energetické sítě.
Nebo že by byli někým placeni? :^o
*
A to jsem chtěl Electro Dad pochválit za velmi pěknou recenzi Kona electric!
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od stefanpilat »

Podle názoru jednotlivce nelze soudit všechny uživatele elektrických aut. Kolik lidí, tolik názorů. Jiní zase JE podporují.

Co se týče otázky nerentability jaderné energie, tak jsem viděl odborné práce, které tvrdí pravý opak. Tato je sice z roku 2013, ale snad se situace za těch pár let radikálně nezměnila: https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... e_id=68694

Sám nemám dost odborných znalostí v této oblasti, abych to byl schopen sám posoudit. Nicméně v případě ČR, kde kromě uhlí nemáme žádné vlastní větší energetické zásoby, vidím JE prozatím jako nezastupitelnou.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
willy50
****
Příspěvky: 1095
Registrován: 16 lis 2009, 13:11

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od willy50 »

Vůbec nesoudim vlastníky/uživatele elektroaut. Vždyť píšu, ze si taky dovedu představit zivot s e-autem.
Mé příspěvky byly zaměřeny na youtubera Electro Dad a chtěl jsem poukázat na to, že je to demagog a elektromobilitě spíše škodí. :(
kolomaz
**
Příspěvky: 371
Registrován: 01 led 2021, 18:02

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od kolomaz »

Spalovací motory skončí za 14 let, zní z EU. Předpisy nesplní ani hybridy

Zdroj: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi ... jetiny_fdv

Ale stále nějak postrádám , kde se ta elektrika bude vyrábět ? Němce a Rakušáky jsme jen za loňský rok ( 2020 ) zachránili od Black-outu my , z našich elektráren.
Kdo zachrání nás ?

No a nějak si nedovedu představit, že jedu na dovolenou, turistiku, výlet, návštěvu - po 400 km musím dobít , zastavím na "dobíjecí stanici" kde přede mnou ve frontě stojí 60 aut . Přeháním ? Asi ano, ale byl jsem včera v lídlu, mají tam jedno nabíjecí místo , ve frontě na nabití tam byl odhadem 10 vozů. ( asi je to zadara )
Uživatelský avatar
Pjotr1
***
Příspěvky: 800
Registrován: 26 črc 2020, 17:51
Bydliště: ostrov pozitivní deviace

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Pjotr1 »

Přééésněěě
Z mého pohledu el auto jedině do města a ještě jen pro toho kdo parkuje na svém pozemku s el přípojkou.
Jak a za kolik vyrábět elektriku ? Asi nejlevnější z ekologických na vybudování nového zdroje je paroplyn. Taky zajímavé by bylo koupit tuto https://www.osel.cz/11571-elektrarna-mo ... wende.html vyřazenou tepelku a asi by to nebylo ani moc neekologický.
U jaderek prý velmi závisí na modelu financování. Když budu kalkulovat s 60 letým provozem tak to prý vychází i docela levně https://www.osel.cz/11474-jaka-je-reali ... anech.html Jo a ty politický požadavky na vyřazení některých dodavatelů je asi problém, protože stejně spolu navzájem spolupracují a poskytují subdodávky https://www.osel.cz/11541-jaderna-energ ... -2020.html
i30 kombi 2020- Style 1.4 t-gdi navi Olivine Grey
ex : Nissan Primera 2.0i
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8982
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od idam.i »

Mnohým sa to páčiť nebude,no budúcnosť vidím jednoznačne v jadre.To množstvo energie čo budeme potrebovať žiadne vrtule a pod. nedajú.Býval som poblíž uholnej elektrárne a to teda určite nie. [-(
Keby sa do vývoja jadra investovalo toľko čo rôznych obnovitelných zdrojov,už nemusel tento problém existovať.
Neskutočne ma irituje ako Rakušania pindajú na naše elektrárne,ale šťavu si od nás kúpia.A to nehovorím o celom pohraničí zasranom obrovskými vrtulami. #-o
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
willy50
****
Příspěvky: 1095
Registrován: 16 lis 2009, 13:11

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od willy50 »

Ty vrtule mne taky serou. Nastavějí to všude možně a neuvěřitelně tím hyzdí krajinu. Zvláště v kopcovité krajině, tam je větrník vidět na desitky kilometrů. Já jako milovník hor se s tím nemůžu vyrovnat. A FVE zase vesele zabírají zemědělskou půdu. Všechno špatně!
Uživatelský avatar
Maras
*****
Příspěvky: 1695
Registrován: 09 srp 2020, 14:44

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Maras »

Možná cesta je "Tokamak" . A hádejte kdo ho má?
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3018 ... t-uz-letos
Hyundai i30 HB 1.5 DPi 81 Kw Smart
Hyundai i30 HB 1.5 DPi 81kw Comfort
Hyundai i30 GDW 1.6 MPI 88 kW Ambassador
HONDA Jazz 1.4 73kW
Ford Focus II Combi 1.6 74kW
Š.120,Favorit,Fabia...
Uživatelský avatar
Pjotr1
***
Příspěvky: 800
Registrován: 26 črc 2020, 17:51
Bydliště: ostrov pozitivní deviace

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Pjotr1 »

Tokamak je fajn, jen to má drobný háček. Už před cca 30ti lety se psalo že do deseti let budeme schopni z tokamaku dostat víc energie než do něj vložíme. A píše se to stále.
Plánují se i praktičtější fúzní reaktory než tokamak https://www.osel.cz/11568-technologie-f ... amaky.html ale pořád je to jen výzkum
i30 kombi 2020- Style 1.4 t-gdi navi Olivine Grey
ex : Nissan Primera 2.0i
Uživatelský avatar
cernymotyl
**
Příspěvky: 223
Registrován: 19 říj 2019, 20:01
Bydliště: Kozinec

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od cernymotyl »

Já věřím, nebo spíš chci věřit, že elity v EU vědí, co dělají a v budoucnu bude elektřiny dost, když tlačí elektromobiltu a špinavé zdroje energie včetně jaderných vyřazují z provozu. Je cesta do budoucna cesta skrz malé modulární reaktory, nebo spoléhají jen na zelenou energii s velkými úložišti pro vykrývání špiček? Na fúzi moc nevěřím. No, nějak to dopadne. :shock:
Hyundai Kona EV Smart
Suzuki SX4 1.6 VVT, 4x4, 2013
Staré pověsti české: Hyundai Kona
Suzuki S-Cross, Honda CR-V, Honda Civic, Honda Jazz, Renault Mégane, Š 120LS, Š 120L.
Suzuki SX4, VW Lupo, Suzuki Ignis, Subaru Justy, Suzuki Alto 2x.
Boryš
****
Příspěvky: 1088
Registrován: 30 bře 2019, 12:18

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Boryš »

O Tokamaku se objevují informace již celkem dlouho. Ale vyrábět energii s vyšší spotřebou než kolik se vyrobí nebude to pravé ořechové. Stále je to jen hračka pro výzkumníky. To již hodně dlouho.
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od stefanpilat »

ČR je na tom s výrobou elektřiny pořád docela dobře i s ohledem na budoucnost. Kdyby 6 000 000 současných osobních automobilů bylo na elektřinu, což ani roce 2030 zdaleka nebude, tak spotřebují cca. 10 TWh elektrické energie ročně. Čistý export elektřiny z ČR do zahraničí v roce 2019 byl 13 TWh. Takže tam pořád zbývá nějaká rezerva. Vím, že to není tak jednoduché, že jde o výkonové špičky a že soustavy jsou propojené atd., ale jestli se dostaví aspoň ještě nějaký ten blok v Dukovanech, tak budeme asi ještě na docela dlouho v klidu i v éře elektromobility. Zato Němci si po zavření svých JE nadělají do gatí a ještě u nás budou škemrat o trochu šťávy z našich atomovek.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
willy50
****
Příspěvky: 1095
Registrován: 16 lis 2009, 13:11

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od willy50 »

cernymotyl
"Já věřím, nebo spíš chci věřit, že elity v EU vědí, co dělají"
Je to ironie že? Nemyslíš to vážně?
To je to poslední čemu bych věřil. V EU se rozhoduje podle jiných pravidel než "vše pro rozvoj".
A možná (a já tomu věřím) že Evropa není svéprávná a je řízena odjinud.
Sakra, zase ta politika!
Konec
Uživatelský avatar
Maras
*****
Příspěvky: 1695
Registrován: 09 srp 2020, 14:44

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Maras »

cernymotyl píše: 16 bře 2021, 18:21 Já věřím, nebo spíš chci věřit, že elity v EU vědí, co dělají a v budoucnu bude elektřiny dost, když tlačí elektromobiltu a špinavé zdroje energie včetně jaderných vyřazují z provozu. Je cesta do budoucna cesta skrz malé modulární reaktory, nebo spoléhají jen na zelenou energii s velkými úložišti pro vykrývání špiček? Na fúzi moc nevěřím. No, nějak to dopadne. :shock:
Možná nevěříš na fúzi ale měl bys. Ve vesmíru vse funguje na spojování a ne štěpení.
Hyundai i30 HB 1.5 DPi 81 Kw Smart
Hyundai i30 HB 1.5 DPi 81kw Comfort
Hyundai i30 GDW 1.6 MPI 88 kW Ambassador
HONDA Jazz 1.4 73kW
Ford Focus II Combi 1.6 74kW
Š.120,Favorit,Fabia...
Odpovědět

Zpět na „IONIQ“