Začátečník - pár dotazů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Tomas123
Příspěvky: 7
Registrován: 23 bře 2017, 07:25

Začátečník - pár dotazů

Příspěvek od Tomas123 »

Zdravím, jsem novým majitele Gallopera, r.1999, 2,5TD. Potřeboval bych poradit s následujícím...mám doma čepy na obě přední ramena. Ty stávající jsou těžce po smrti. Výměna se zdá na první pohled jednoduchá, povolit pár šroubů, vyndat, zandat a je to...ale obávám se, že narazím...máte někdo zkušenost? a pokud ano, je reálné toto zvládnout v domácích podmínkách?
Dotaz druhý...motor je relativně čistý, jen těsnění olejové vany je v háji. Na první pohled to ale vypadá, že v sundání vany mi brání jakási "trubka" (tyč řízení?). Otázka tedy zní, zda stačí jen povolit šrouby a vyndat, nebo jsou s tím spojené další práce na které bych příšel až v momentě, kdy pod tím budu ležet... :o)

Na auta jsem laik, ale naučit se to musím, takže kdyby někdo z Vás obětoval svůj čas a popsal co a jak, byl bych vděčný...Díky
Reklama
 

Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: Začátečník - pár dotazů

Příspěvek od Richard555 »

Nemám sice Challopera , ale ty čepy by neměl být velký problém. Pokud jsou čepy na rameni přišroubované, neměl by být problém, jediné kde bys mohl narazit je vyndání čepu ramene z těhlice. Nevím jak to má Chall ale jsou dvě možností buď je to na "konus" jako čep řízení (https://www.motora.cz/autodily?ArtNr=31 ... Gwod3CYCgw) a v tom případě budeš mít na konci čepu závit s matkou, potom budeš potřebovat stahovák čepů třeba něco jako toto: http://eshop.gmtechnik.cz/stahovak-pro- ... ru-az-19mm.
Pokud je čep válcovitý a zhruba uprostřed je drážka je jištěn v těhlici příčně šroubem (http://www.carsshop.cz/podpora-kloub-de ... GwodJaoICw)
V tom případě se povolí a vyndá ten příčný šroub, např. naklepnutím šroubováku trochu roztáhneš ten zářez na těhlici - jemně ne moc ! . na spodní rameno navlíkneš kus řetězu a sešroubuješ z něho oko, tím prostrčíš dvoumetrovou klidně i delší lešenářskou trubku, kterou opřeš o podlahu a necháš trubku vpředu koukat, většinou stačí tahle páka na to, aby čep z těhlice vyjel, když ne, stačí jen na volný konec zatlačit a je to venku :wink: Ono to rameno bývá na silentblocích a ty táhnou to zavěšení docela velkou silou k sobě, tak se to rukou blbě vyndavá....
Po výměně nech udělat geometrii, abys nezničil pneu.....
No a pokud na první pohled něco brání sundání vany, asi to bude bránit i po odšroubování vany, s tou musíš trochu dolů, abys ji demontoval, tak tu tyč bude třeba taky sundat, pokud je od řízení budou tam na čepech ty konusy a budeš potřebovat ten stahovák jak je výše uvedeno......
Když budeš mít vanu dole, vyčisti i sací koš olejového čepadla je tam takový sítko a to někdy bývá slušně zadělaný!
Samozřejmostí je absoulutní čistota ! dosedací plochy dokonale očistit, odmastit použít nové těsnění nebo speciální silikon a dotahovat vanu opatrně do "kříže" aby se nezkroutila....
Jestli jsi úplný začátečník, možná by bylo dobré kdyby se zastavil u tebe někdo kdo už něco podobného dělal :wink:
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Tomas123
Příspěvky: 7
Registrován: 23 bře 2017, 07:25

Re: Začátečník - pár dotazů

Příspěvek od Tomas123 »

moc díky za rozsáhlou odpověď, o víkendu na to vlítnu a nějak to dopadne :o)
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: Začátečník - pár dotazů

Příspěvek od Richard555 »

No uvidíš..... hlavně použij hlavu a cit,
úsloví : čím lepší mechanik, tím větší kladivo ne vždy platí :wink:
další podobné: když to nejde malou silou jde to velkou silou taky ne vždy pomůže ;-) dej vědět jak jsi dopadl
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Tomas123
Příspěvky: 7
Registrován: 23 bře 2017, 07:25

Re: Začátečník - pár dotazů

Příspěvek od Tomas123 »

Zdravím, poslední prosba, jsem ve fázi viz foto. Stačí mi lehce pohnout poloosou a čep vyndat + vložit nový. Dovedu s ní pohnout ale max 0,5 centimetru. Neznáte někdo nějaký fígl?
Tomas123
Příspěvky: 7
Registrován: 23 bře 2017, 07:25

Re: Začátečník - pár dotazů

Příspěvek od Tomas123 »

Obrázek mi bohužel nejde vložit. Prostě potřebuji zasunout poloosu více dozadu nebo do strany, jinak se mi čep nepodaří vyndat. Nemáte někdo zkušenost?
Tomas123
Příspěvky: 7
Registrován: 23 bře 2017, 07:25

Re: Začátečník - pár dotazů

Příspěvek od Tomas123 »

To je ono..
Přílohy
IMG_20170401_162144.jpg
IMG_20170401_162144.jpg (176.04 KiB) Zobrazeno 5444 x
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: Začátečník - pár dotazů

Příspěvek od Richard555 »

ten obrázek je vzhůru nohama? Tenhle způsob kloubu mi připadá poněkud zvláštní Vždy byl směrem k poloose šroub a kloub se vytahoval ven do prostoru :-( Kolik tam máš vlastně ramen? Horní a dolní ? tak asi budeš muset demontovat celou těhlici a vyjmout poloosu a nebo zkus sundat ten kloub z ramena a pak s těhlicí hnout tak abys dostal poloosu z náboje , nejlepší by bylo to zavěšení prostudovat.....
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Tomas123
Příspěvky: 7
Registrován: 23 bře 2017, 07:25

Re: Začátečník - pár dotazů

Příspěvek od Tomas123 »

Tak se zadařilo, musela ven celá poloosa...Ale aspoň se vyměnila praskla manžeta. Díky za rady !
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: Začátečník - pár dotazů

Příspěvek od Richard555 »

No nemáš zač.... stejně polovina mých rad byla na prd, na druhou stranu musím říct, že takhle blbě řešený přední zavěšení jsem ještě neviděl :wink:

Ale zas jsi se pocvičil a hnedtak tě něco nepřekvapí :-) a hlavně je třeba si uvědomit, že nejhorší smrt je z vyděšení :-)
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Odpovědět

Zpět na „GALLOPER“