Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Moderátoři: vipe, Moderátoři

Mr.Nut
*
Příspěvky: 16
Registrován: 12 bře 2020, 15:00

Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od Mr.Nut »

Dobrý den, opravdu bych byl někomu vděčný, kdyby mi poradil co dělat.

Problém začíná před několika týdny, kdy jsem ráno zjistil, že mi v noci překousala kuna zapalovací kabely. Protože se mi to stalo už dřív, měl jsem nějaké v kufru a vyměnil je. Auto jezdilo dál a myslel jsem si, že bude vše v pořádku. Po týdnu se rozvsvítila kontrolka motoru a tak jsem jel k automechanikovi... Diagnostika ukázala celou řadu možných příčin ale protože jsem si vzpomněl, že jsme měnili kabely, tak jsme začali kabelama.. vyměnil jsem je za nové a pomohlo to. Auto zase jezdilo normálně. Nejspíš kabely probíjeli protože byli někde nakousané a nebylo to vidět. Dva dny jsem s tím jezdil až mě to po cestě do práce nechalo na půl cesty, kde jsem zjistil, že si kuna na kabelech pochutnala znovu (tentokrát jsem s těma nakousanýma kabelama jel asi 4 km a jelo to celkem normálně, než to najednou zpomalilo a zastavilo) Koupil jsem nové kabely, tentokrát ty nejlevnější od starline s tím, že to zase sežere ta kuna. Auto od té doby jezdilo špatně. Výkon žádný a především při rozjezdech nebo jízdě do kopce a to i do mírného to byl hrozný problém. Začal jsem to řešit a došel jsem k tomu, že jsem se kouknul pod kapotu v noci a zjistil jsem, že ty nové, nenakousané kabely (starline) mezi sebou a mezi blokem jiskří jako diskotéka. Koupil jsem teda zase kvalitenější kabely a vyměnil. Asi po dvou kilometrech jízdy s kvalitnějšíma kabelama najednou auto jelo normálně a krásně plynule. Jel jsem asi 10km a krása, pak jsem asi hodinu stál a jel zase 10km zpět, kde jsem musel natankovat u shelky. (špatným benzínem to asi nebude, protože od té doby, co se problém objevil jsem bral u ona, benziny a shelky a pořád je to stejné) .Od té doby auto zase ztratilo výkon a jede jak když nejede. Výkon žádný, spotřeba větší a je to opravdu za trest :( Koupil jsem nové svíčky a vyměnil. Po výměně svíček se podle mě zlepšily rozjezdy ale výkon to pořád nemá a spotřebu má větší. Vím, že je to dlouhý příspěvek ale doufal jsem, že celý příběh pomůže k lepšímu odhadu, co s tím je :/ Děkuji mnohokrát každému, kdo odpoví.

Závěrem:

1- Kuna sežrala kabely (několikrát)
2- Auto netáhne a divně zní
3- Dal jsem nové kabely, zlepšilo se to, a pak zase zhoršilo (cca po 20km a natankování).
3- Dal jsem nové svíčky
4- Auto pořád divně zní, netáhne a žere.

PS: Zkoušel jsem třeba vytočit motor a zahrabat.. ozve se jen přidušený zvuk a auto se líně rozjede :/
Pokud jsem zapomněl na nějaké důležité info tak prosím napište a doplním... Děkuji.



Pavel
Reklama
 

motorol
***
Příspěvky: 721
Registrován: 20 srp 2016, 20:37

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od motorol »

Mrknul bych i na ostatni kabely, možná kuně naposled chutnalo i neco dalšího...
Aktuálně: Hyundai i30 2014 new weekend 1,6 MPI
Dříve: Renault megane II sedan 1,6
Felicia 1,3
š105
Mr.Nut
*
Příspěvky: 16
Registrován: 12 bře 2020, 15:00

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od Mr.Nut »

Koukal jsem a nic nevypadá poškozené :/
Durino
**
Příspěvky: 208
Registrován: 01 úno 2017, 13:19

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od Durino »

Vyzera to na bud poskodenu inu kabelaz k inemu snimacu (snimac otacok klukovky, vaha vzduchu), vadny konektor k snimacom, vadny zapalovaci modul, alebo v dosledku zleho spalovania (=zle zapalovanie) mozno poskodena lambda sonda. Ked to divne znie, moze byt rozpadnuty katalyzator a dusit motor. Keramicke katalyzatory su pravdepodobne na to zle zapalovanie haklive.
Kolko to ma najazdene?
Ake chyby to vypisalo na diagnostike?
Mr.Nut
*
Příspěvky: 16
Registrován: 12 bře 2020, 15:00

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od Mr.Nut »

Zkusím nějak ještě jednou pořádně zkontrolovat veškerou kabeláž :/ Má to naježděno cca 130 tis. Diagnostika proběhla už docela dávno a od té doby to chvíli jelo dobře :/ bohužel si to už nepamatuju ale vím, že tam bylo hodně možností. Lambda, váha vzduchu... až řidící jednotka. Je možné nějak zjistit, zda je to zapalovací modul nebo lambda sonda? Kromě toho, že to člověk vymění? Díky moc.
Mr.Nut
*
Příspěvky: 16
Registrován: 12 bře 2020, 15:00

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od Mr.Nut »

Znovu jsem prošel snad všechny kabely a podle pohmatu a oka není nikde nic špatně. Pak jsem zkusil odpojit lambda sondu a jet a jelo to tak nějak stejně na prd. Pořád nevím, čím by to mohlo být :/. Mám pár otázek a prosím Vás o pomoc. Kde najdu u hyundai getz 2005 palivový filtr a váhu vzduchu? Dá se zjistit jestli je třeba váha vzduchu poškozená nebo je potřeba ji vyměnit a uvidí se? Nechce se mi kupovat mraky věcí a zkoušet měnit :(. Kéž by se našel někdo šikovnej, co má zkušenosti a pomohl. Klidně se spojím na mesengeru. Děkuji mnohokrát.


Ještě mě napadlo, jestli to nemohli odnést cívky, když jsem někoilkrát jel s nakousanými kabely. Dá se nějak poznat, jestli cívky fungují dobře?
Pavel
Uživatelský avatar
Деревенский
**
Příspěvky: 305
Registrován: 29 črc 2018, 18:45
Bydliště: Дальневосточный округ

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od Деревенский »

Filtr paliva na getzíkovi je v nádrži na čerpadle: https://www.youtube.com/watch?v=tLX_IXpy1nA

Je na čerpadle i PCV ventil na tlak paliva, stříbrný klobouk co po něm jezdí rukama při rozborce. Ale to nebude tvůj problém, to by ti chcípalo při startu.
директор путаницы
Uživatelský avatar
Деревенский
**
Příspěvky: 305
Registrován: 29 črc 2018, 18:45
Bydliště: Дальневосточный округ

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od Деревенский »

A nemáš náhodou v čoudu MAP sensor: https://www.youtube.com/watch?v=DWFdu8qjn5o

Chvíli mě trvalo vyhledat v encyklopedii videjka, tak proto 2 příspěvky. Váhu vzduchu tam asi mít nebudeš, neznám tohle auto z paměti.
директор путаницы
slabostka
*****
Příspěvky: 1725
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od slabostka »

nejakú váhu vzduchu to musí mať, inak by nešlo regulovať prípravu paliva... skús ešte poctivo skontrolovať všetky káble... lambda by bola na výmenu - otázka či budeš vedieť odpojiť, najlepšie by bolo ju zdiagnostikovať ... osciloskopom - v našom ostala lebo nie je možné ju demontovať - zapečená ... ešte mám pocit že cievky rady odchádzali... neviem poradiť čo presne, chcelo by to diagnostiku parametrov inak si odkázaný na pokus-omyl. Ale ak by si sa dostal k lacným dielom z búračky možno by to nebolo tak cenovo náročné...
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
Mr.Nut
*
Příspěvky: 16
Registrován: 12 bře 2020, 15:00

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od Mr.Nut »

Na ten MAP senzor se určitě podívám důkladněji. Je nějaký způsob jak ověřit, že je s ním něco špatně? Ve videu zkouší různě protáčet motor a zesilovat a zeslabovat ofuky v autě ale nějak mi to nedává smysl :/ :D. Každopádně by mě zajímalo, jestli je nějaký způsob jak tomu přijít na kloub a jestli poškozený map senzor může způsobit to co se mi děje? Výkon je na prd, když jedu po rovině nebo z kopce a rozjedu to na stovku tak to i jede ale stačí sebemenší kopeček rychlost se ztrácí... Podřadím a stejně to netáhne :D A když jedu se studeným motorem z práce, tak se hned napojím na hlavní a musím zrychlit.. Vytočím to trošku víc a značně v tom poškubává a nejede to vůbec plynule. Osobně z mého úplně laického pohledu se mi prostě zdá, jak kdyby ten motor byl přidušený :/. Jo a ještě jsem se chtěl zeptat na škrtící klapku... kde jí najdu a jestli by to mohla dělat také?

Díky za Váš čas chlapi
Uživatelský avatar
Деревенский
**
Příspěvky: 305
Registrován: 29 črc 2018, 18:45
Bydliště: Дальневосточный округ

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od Деревенский »

A právě to co popisuješ by mohl dělat MAP. Když ho odpojíš, tak se hned rozsvítí grilující kuřátko( check). Diagnostika by ho měla odhalit hned. Je to jako váha vzduchu, měří podtlak. Škrtící klapku máš hned na sání za gumovou hadicí co vede ze vzduchového filtru do sacího potrubí. Máš na ní zapojené lanko od plynu a s druhé strany je snímač, to by ti nešel přidat plyn- nezvýšily by se otáčky.
Zajeď na diagnostiku, obyčejné OBD by mělo stačit. Getz není žádný centrální mozek lidstva.
директор путаницы
Mr.Nut
*
Příspěvky: 16
Registrován: 12 bře 2020, 15:00

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od Mr.Nut »

Zkusím odpojit a připojit, Na diagnostiku ke známému zajedu ale musím vydržet až nebude karanténa :D
slabostka
*****
Příspěvky: 1725
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od slabostka »

pokiaľ váhu vzduchu odpojíš a nestane sa nič - bude to rovnaké - tak to bude v nej... môžeš ešte na skúsku ju prestrieknúť čističom, ja mám akože origo na váhy neviem či iná chémia neurobí problém....
zdiagnostikovať sa dá len počítačom - vidíš dáta ale treba vedieť aj tie "normálne" aby sa dali porovnať...
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
Mr.Nut
*
Příspěvky: 16
Registrován: 12 bře 2020, 15:00

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od Mr.Nut »

Dokážete mi říct, kde je ta váha vzduchu? Případně další klíčové části, které bych mohl řešit :/ ? Třeba nějak označit na obrázku :) Děkuju moc lidi...
Přílohy
IMG_20200323_150019.jpg
IMG_20200323_150019.jpg (93.91 KiB) Zobrazeno 13547 x
Uživatelský avatar
Venca
*
Příspěvky: 38
Registrován: 16 srp 2005, 08:34
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Hyundai getz 1.1 - Kuna, kabely, svíčky a výkon v háji :(

Příspěvek od Venca »

Váha vzduchu (MAP - Manifold Absolute Pressure senzor) je umístěna shora na přívodním vzduchovém potrubí.
Přílohy
Hyundai Getz 1.1_MAP.JPG
Hyundai Getz 1.1_MAP.JPG (98.3 KiB) Zobrazeno 13428 x
Hyundai Getz 1,3i SOHC/60 kW, Sea Side Blue, Elegance, r.v. 2003
Odpovědět

Zpět na „GETZ“