Vymnena oleje

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátoři: nulda, 89majlo96, Moderátoři

Uživatelský avatar
caruser
****
Příspěvky: 1312
Registrován: 12 led 2011, 15:39
Bydliště: Slovenská republika

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od caruser »

Kam sa tá diskusia až zvrhla. Chlapi však tie autá nie sú malé decko :), a tou starostlivosťou to netreba tak preháňať
Naposledy upravil(a) caruser dne 18 kvě 2012, 11:44, celkem upraveno 1 x.
Hyundai i20 1,2 LPG BRC 02/2011 ice blue metallic 100.000 km
Reklama
 

Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7901
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od Mexican »

lockay mozno by si mal popri tej korporatnej anglo-cestine radsej venovat sem tak kratkej obhliadke auta. Ci z toho nieco netecie, ci stierace stieraju, smerovky blikaju. Je to vlastne aj povinnost. A pri nahodnom pohybe okolo auta je mozne skontrolovat aj servisny interval. A to nemusim byt ziadny fanusik do aut
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
Chasnik
******
Příspěvky: 4140
Registrován: 08 srp 2011, 19:23
Bydliště: Litoměřicko

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od Chasnik »

lockay: máš pravdu, že je určitá (zřejmě nadpoloviční) většina uživatelů, kteří na běžnou údržbu prdí. Potom taky tak ty auta vypadají. Proto bych takovým doporučil operativní leasing, aby se za ně staral někdo jiný o věci, které jsou potřeba řešit.
Jinak rozborku a sborku nedělám, to bylo naposledy u Š120 :D. I když - já jsem takový šroubovací typ, takže časem možná... :mrgreen: Ale pod kapotu mrknu tak 1-2x do měsíce (v zimě častěji, abych zkontroloval, jestli něco nesežrala zvířátka) a pneušky vizuálně skoro každý den. Tlaky kontroluju relativně často, protože při jízdě s naloženým kufrem nebo vozíkem opravdu na zadku přidávám tlak. Díky tomu se mi ten manometr objevuje v ruce častěji.

No ale to už jsme trošku asi mimo téma. Mě ta kontrolka je celkem jedno, když už, tak bych byl pro to, aby si mohl uživatel v nějakém setupu nastavit, jestli ji chce aktivovat nebo ne. Na tomto threadu jsem spíš zareagoval proto, že někteří se vyjádřili ve smyslu, že je to chyba automobilky, že tam taková věc není, o čemž ovšem nejsem přesvědčen.
i30 combi PDe 1.5 DPi 110k
i30 kombi CRDi Weekend Design 109 k (17-20), Cee'd SW 1.6 GDI 135 k (15 -17 )
i30 cw 1.6 CVVT 126 k (11 - 15), C-MAX 1.6 TDCI 109k (06 - 11), Punto 1.2 16V 80k (02 - 06)
6 x Š 120/125 (95 - 02)
lockay
*
Příspěvky: 56
Registrován: 28 říj 2011, 11:25
Bydliště: Brno ( Olomouc )

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od lockay »

mexican sem se ze zvedavosti ted dival na zakon a ona to uz asi povinnost neni :), jediny co tam je je : " ridic je povinnen .... užít vozidlo, které splňuje technické podmínky stanovené zvláštním právním předpisem" tos nevim, je otazka co je v tom zvlastnim pravnim predpisu

Preventivni udrzbu neflakam, ale holt mam jiny priority nez travit volnej cas poskakovanim kolem auta.

Ber to tak ze sem zhyckanej soucasnou pretechnizovanou dobou a snazim si zivot usnadnit maximalnim poctem ruznych udelatek.
Trouba ma rezimu ze krome 3 ani nevim na co, pracka ma asi 8 ruznych varovani ( nedovreny dvere, malej tlak vody, moc pradla, malo pradla, cisteni filtru1, filtr2,...), mycka tusim 4, termostat nepocitane, a ja akorat vyjadril udiv nad tim ze auto, ktery stoji x nasobne vic neumi po nastartovani pipnout a misto odometru zobrazit SERVICE a po minute to zhasnout.
Zadna kontrolka navic, ciste SW zalezitost obvykla u aut o tridu nizsich uz pred 10 lety.

A malem me tady ukrizujete za to, ze se dostatecne nevenuju autu ...
i30 III 1.5 DPi, Engine Red, Family Comfort
i30 1.4 CVVT, Glowing Red, Trikolor Plus, LPG
jarin15
Příspěvky: 3
Registrován: 15 kvě 2012, 13:03

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od jarin15 »

Chlapy ja vas tu nehtel pobourit ja sem chtel vedet jen jestli si ten olej muzu vimnenit sam aniz bych musel do servisu u starsich aut sem to delal bezne diky.
Uživatelský avatar
Chasnik
******
Příspěvky: 4140
Registrován: 08 srp 2011, 19:23
Bydliště: Litoměřicko

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od Chasnik »

v pohodě, nikdo není pobouřen, jenom si tak povídáme... :)
i30 combi PDe 1.5 DPi 110k
i30 kombi CRDi Weekend Design 109 k (17-20), Cee'd SW 1.6 GDI 135 k (15 -17 )
i30 cw 1.6 CVVT 126 k (11 - 15), C-MAX 1.6 TDCI 109k (06 - 11), Punto 1.2 16V 80k (02 - 06)
6 x Š 120/125 (95 - 02)
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od Hardcam »

jo, my se takhel bezne hasterime :mrgreen:
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
pietro32i
***
Příspěvky: 750
Registrován: 19 zář 2010, 02:01

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od pietro32i »

Kurňa chlapi, ma serete 8), auto nie je malé decko, že by som musel pamätať na preventívku ako u zubára. U nás to funguje tak, že po absolvovaní preventívky (ak nie sú žiadne kazy) si hneď dohodneme najbližšiu. Ak sa tak nestane, zavolá :!: mi v dostatočnom predstihu zubár sám (jeden by neveril, že to je možné u nás). Pre mudrlantov, že mám tam štítok na stĺpiku: nie, nemám a to som bol doteraz vždy v servise hyundai, nie v garáži u Jana z Hornej-Dolnej. Mal som voľakedy v starom aute nalepený štítok v motorovom priestore, ten sa však vplyvom zmien teplôt vždy odlepil a bol v prdeli. Pre mudrlantov, že predsa nie je žiadna veda si pamätať násobky 20 tisícov: je, pokiaľ si mal vymenený prístrojový štít a stalo sa tak zrovna v čase, keď na pôvodnom nebolo nejaké okrúhle číslo (čo by bola priveľká náhoda). Pre tých, čo odporúčajú zbaviť sa hyundai a kúpiť HTP: nepíšem, že hyundai je úplne nanič, je to relatívne dobré auto (aj keď mám určité výhrady). Ani fabka, či okta nie sú úplne zlé autá (hlavne ak sú služobné :lol:).
Ja len tvrdím, že v roku 2010 - 12 by taká drobnosť naozaj nemala chýbať v žiadnom aute, nielen v hyundai. Je to presne ako píše lockay, drvivá väčšina majiteľov sa o autá nestará a je jedno prečo (serie na to, nevie o tom, nechce sa mu,...). O auto sa starám maximálnme tak, že skontrolujem príležitostne hladinu oleja, prevádzkových kvapalín, tlaku vzduchu v pneumatikách a občas ho nechám umyť alebo umyjem sám, ak je taká možnosť. Viem presne, kedy mám meniť olej, dokonca si ho sám mením po 10 tisícoch. Na druhej strane na služobných autách (ani na tom, ktoré mám pridelené ja sám) nikdy neviem, kedy mám meniť olej (ani kolegovia) a preto som vďačný za tú drobnosť, ktorá nás upozorní, že je čas prehliadky/výmeny oleja (často len neveriacky krútime hlavami a kontrolujeme v servisnej knižke, či je to naozaj pravda). Preto sa prikláňam k tomu, že je nezmysel to nemať a ešte väčší ten stav obhajovať.
i30 1.4 CVVT, 80 kW (2010) Obrázek
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7901
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od Mexican »

pietro32i podla tej udalosti so zubarom by logika velila, ze sa ti ozve autoservis, kam pravidelne jazdis. Ak vsak nie su schopni oznacit auto nalepkou kedy bol vymeneny olej, aky olej tam je a kedy je nadchadzajuca vymena, pochybujem ze ti zavolaju, ze mas dojst na vymenu.

ja ta ale rozumiem. Mal si to, zvykol si si. Tiez by ma asi mrzela drobnost na ktoru som bol zvyknuty (napr trojblik). Funguje to ale na otazke priorit. Proste to to auto nema a treba sa s tym zmierit a najst nahradne riesenie. Bud im v servise povies ze tam ten stitok chces, napises si poznamku do tidlifonu, vycapis si poslednu fakturu na chladnicku vedla obrazkov co namalovali decka, alebo das manzelke na celo Post-it s terminom kedy mas menit olej. Alebo si to proste zapamatas

Niekto tu spominal ze si musi pamatat viac hesiel. Toz to vam prajem pracovat v IT, kde si by voko musim len pracovne na dennej bazi pamatat asi 20 hesiel, ktore vo vacsine nesmu byt rovnake a nefunguje tzv psw store. Existuju apps nieco ako Password vault, to doporucujem tym zabudlivym :-)
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
Chasnik
******
Příspěvky: 4140
Registrován: 08 srp 2011, 19:23
Bydliště: Litoměřicko

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od Chasnik »

pietro: No na jedné straně tě chápu, na druhé si furt trvám na tom, že když někdo neví, kdy má jít na garančku, tak se o auto stará špatně.

Žádná technika nedokáže pamatovat na všechny alternativy. Můj kolega např. jel na první garančku už při 18,5tkm, protože jej čekala dlouhá zahraniční cesta a po návratu by už překročil určitě 20 tkm a možná i 21... Na případnou námitku, že si mohl auto nechat odservisovat v cizině ti řeknu, že když už jsem na služebce, tak s autem potřebuju objezdit co nejvíc dodavatelů a ne uprostřed Itálie nechat auto půl dne trčet v servisu.
Takže další garančka nebude ve 40, ale v 39. V případě, že bychom se dostali až na hranici toho tolerovaného tisíce km (tedy ke 41000 km), tak už by interval byl téměř 23 tkm. Mezi námi, myslím, že by se hovno stalo, ale v případě reklamací by se na tom mohl někdo vozit. Pokud bychom se spoléhali na fixně nastavené intervaly od výrobce (20,40...), tak by nám to stejně nepomohlo. A když by to bylo na technikovi v servise, aby nastavil stav km při další prohlídce, tak do toho zase vstupuje lidský faktor s vysokou pravděpodobností chyby.

A pokud častěji střídáš služební auta, tak se ti o to má starat oddělení logistiky, ne ty sám.

A navíc, vy v autě nevozíte servisní knížky? Já ji mám v kastlíku furt. Tam je napsáno jak datum poslední prohlídky, tak stav tachometru.

Pamatujte, že čím víc za vás auto myslí, tím větší je pravděpodobnost, že se v něm něco posere. Životnost dnešních aut je víc limitována elektronikou než mechanikou...

Ale je to pěkná debata :mrgreen:
i30 combi PDe 1.5 DPi 110k
i30 kombi CRDi Weekend Design 109 k (17-20), Cee'd SW 1.6 GDI 135 k (15 -17 )
i30 cw 1.6 CVVT 126 k (11 - 15), C-MAX 1.6 TDCI 109k (06 - 11), Punto 1.2 16V 80k (02 - 06)
6 x Š 120/125 (95 - 02)
pietro32i
***
Příspěvky: 750
Registrován: 19 zář 2010, 02:01

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od pietro32i »

Súhlasím, kto nevie, znamená, že sa nestará dobre. Zodpovedá to aj tomu môjmu príkladu so služobnými autami. Tam to ozaj nikto z nás nesleduje. Vodiči sa v nich striedajú podľa potreby a sme vďační za tú drobnosť, ktorá ohlási, že už je čas. Že oddelenie logistiky :mrgreen:... sme síce veľká firma, ale toto si musíme uhlídat sami. Od nich potom len potrebujeme objednávku na servis, kde je zároveň aj limitujúca cena, takže ak sa vyskytne niečo neočakávané, nad túto cenu, tak je ďalší problém. Jediné čo sledujú sú pneumatiky, na nákup ktorých nám sami pošlú objednávky.
To mexičan: taká už je doba, že si musíme heslovať heslá. V mobile mám chránenä poznámku, kde mám vypísané všetky dôležité PIN kódy, heslá a pod. Mám to aj v PC v nejakom chránenom súbore. Čo však, ak zabudnem heslo k tej poznámke v mobile alebo k tomu súboru v PC alebo by sa s tými súbormi niečo stalo? Bol by som asi v prdeli... Naozaj sme spohodlneli a ako píše chasník, pamätám si len zopár tel. čísel a pin kódov, u ostatných sa spolieham na techniku.
Bohovská debata, ktorú určite neočakával ani zakladateľ témy :mrgreen:.
i30 1.4 CVVT, 80 kW (2010) Obrázek
Uživatelský avatar
Skyline
****
Příspěvky: 1138
Registrován: 11 pro 2010, 16:48

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od Skyline »

Hlavne taky ti co se nestaraji, tak se nestaraji ani kdyz jim to auto hlasi a pise, u nas ve firme jsou experti, kteri nemaji porad cas a pak servisuji ne po 30.000 ale treba po 35.000 a olej dolijou az jim sviti kontrolka, a to uz je spise pozde.
Škoda O III 1,6tdi 7°DSG
Hyundai i30 1,4 cvvt 2010 (prodáno)
severtom
***
Příspěvky: 731
Registrován: 21 pro 2010, 11:25

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od severtom »

Chasnik píše:lockay: máš pravdu, že je určitá (zřejmě nadpoloviční) většina uživatelů, kteří na běžnou údržbu prdí. Potom taky tak ty auta vypadají. Proto bych takovým doporučil operativní leasing, aby se za ně staral někdo jiný o věci, které jsou potřeba řešit.
Malinko se musím smát. Příklad: půjčené auto v USA, ujeto 2000 km, rozsvítila se kontrolka OIL CHANGE, volám do půjčovny, zda s tím můžu projet Údolí smrtí (60 ve stínu, bez mobilního signálu atd.) a pak dalších 4000 km a oni na to '"jo, klidně tu výměnu přetáhněte, nic se nestane". Že by to bylo tím, že v AVISu při jejich velikosti flotily nebyli profíci? To dost těžko. Moc ty oleje řešíte.
I 30 CW Plus 1,4 CVVT LPG 08/2010
Netvrďte, že jdu za každou cenu proti proudu, myslete si, že si rád udělám vlastní názor :-)
lockay
*
Příspěvky: 56
Registrován: 28 říj 2011, 11:25
Bydliště: Brno ( Olomouc )

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od lockay »

No tak treba zrovna v USA v NationalCar musim auto vzdycky po 30 dnech vymenit za jiny, zrovna kvuli te udrzbe.
A to ze ti rekli ze muzes najet dalsich 4000km se celkem divim, pac amici meni olej co 5000mil.
I kdyz vlastne se nedivim, vzhledem k tomu kdo v tech pujcovnach pracuje ... latinos, ...
i30 III 1.5 DPi, Engine Red, Family Comfort
i30 1.4 CVVT, Glowing Red, Trikolor Plus, LPG
severtom
***
Příspěvky: 731
Registrován: 21 pro 2010, 11:25

Re: Vymnena oleje

Příspěvek od severtom »

Chyba v úvaze. Nevoláš na přepážku půjčovny - voláš technickou podporu, což jsou autoopraváři co se vyznají v hláškách elektroniky nebo by alespoň měli. Nejspíš to jsou rodilí provozovatelé odtahovek apod. Přízvuk byl rozhodně anglosaský.
I 30 CW Plus 1,4 CVVT LPG 08/2010
Netvrďte, že jdu za každou cenu proti proudu, myslete si, že si rád udělám vlastní názor :-)
Odpovědět

Zpět na „i30 Motor a převodovka“