Zvlnene brzdove kotuce

Tlumiče, nápravý, brzdy.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

onimko
*
Příspěvky: 31
Registrován: 12 lis 2012, 15:06

Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od onimko »

Nie som prilis velky odbornik co sa auta tyka, preto by som bol rad keby mi niekto znalejsi odpovie a poradi:
- Mozem nejako laicky spoznat, ze mam zvlnene zadne brzdove kotuce (ci uz viac alebo menej)?
- Moze mat zvlnenie zadnych brzdovych kotucov nejaky negativny dopad ci uz na komfort riadenia alebo stabilitu vozidla ?

Mal som tu nedavno prispevok o parkovani v ostrom kopci a nahlej zmene tlmenia. Pravdepodobne bola pricina inde - zistilo sa, ze som mal zvlnene predne brzdove kotuce, co mi sposobovalo trasenie volantu pri brzdeni, miernu nekludnost do volantu pri jazde bez brzdenia a ako keby kovove buchanie (platnicka o kotuc) pri prejazde vacsich priecnych nerovnosti, plus velky suchot pri brzdeni. Predne kotuce mi zbrusili (neviem ako sa tomu odborne nadava:) ) a je pokoj.

Pri tom parkovani som silnejsie stlacil brzdu, a bolo pocut nejake chrupnutie - pravdepodobne vtedy sa to stalo. Odvtedy bolo auto na vozovke nekludne. Stale mam ale pocit, i ked je na tom o moc lepsie, ze je trosku nekludne (a nejde to od prednej napravy) a ci netreba vyrovnat aj zadne brzdove kotuce. Ci nahodou nemozu sposobovat efekt ako ked je zle vyvazene koleso alebo podobne, ako keby na kolese bola "osmicka"... proste ci to nemoze mat negativny vlyv na celkovu stabilitu auta.

Za vsetky uzitocne rady dakujem.
Reklama
 

Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7901
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od Mexican »

zvlnene kotuce sposobuju nepravidelne brzdenie + kopanie do pedalu. samozrejme ich mozes vizualne skontrolovat, das dole koleso a brzdic a proste sa budes sustredit pri otacani. Ak mas malo km, je to na zaruku

poriesit to urcite treba, je to nebezpecne (aj ked ide o zadne)
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
onimko
*
Příspěvky: 31
Registrován: 12 lis 2012, 15:06

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od onimko »

Mexican píše:zvlnene kotuce sposobuju nepravidelne brzdenie + kopanie do pedalu. samozrejme ich mozes vizualne skontrolovat, das dole koleso a brzdic a proste sa budes sustredit pri otacani. Ak mas malo km, je to na zaruku

poriesit to urcite treba, je to nebezpecne (aj ked ide o zadne)
Nabehanych mam cca 26.000km (auto ma cca 1,5 roka). Predne mi stacali na zaruku, lebo sposobovali trasenie volantu. Kopanie do brzdoveho pedala pri brzdeni nejak nepocitujem, len mam pocit akoby to auto trosku plavalo (aj po rovnej zdanlivo bezhrobolatej sa je trochu nekludne, avsak omnoho menej nez pred opravou prednych kotucov). V servise sa pozerali na zadne kotuce opticky, ani koleso dolu nedavali, a povedali mi ze aj keby boli zvlnene, tak na jazdu to absolutne ziadny vlyv nema, maximalne mi bude kopat do pedalu.
onimko
*
Příspěvky: 31
Registrován: 12 lis 2012, 15:06

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od onimko »

Mozu teda zvlnene zadne brzdove kotuce ovplyvnovat jazdu aj pri nebrzdeni? (napr. kotuc moze trochu suchat pocas jazdy o platnicku, zahrieva sa, ...)
Vladak
**
Příspěvky: 140
Registrován: 15 pro 2010, 21:13
Bydliště: Břeclav

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od Vladak »

Mexican píše:zvlnene kotuce sposobuju nepravidelne brzdenie + kopanie do pedalu. samozrejme ich mozes vizualne skontrolovat, das dole koleso a brzdic a proste sa budes sustredit pri otacani. Ak mas malo km, je to na zaruku

poriesit to urcite treba, je to nebezpecne (aj ked ide o zadne)
Prosím upřesni mi, co to je málo km. Díky :x
Uživatelský avatar
Chasnik
******
Příspěvky: 4140
Registrován: 08 srp 2011, 19:23
Bydliště: Litoměřicko

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od Chasnik »

Na normálně fungujícím brzdiči se destičky podle potřeby odtáhnou od kotouče, takže i zvlněný kotouč by si je měl po pár otočeních odtlačit a potom už by se kolo mělo točit normálně.
Možná, že ten zvlněný kotouč při svém nepravidelném pohybu působí podobně, jako nevyvážené kolo. Ale to tady od stolu nevymyslíme. To musí vidět servis, nebo aspoň ty sám.
i30 combi PDe 1.5 DPi 110k
i30 kombi CRDi Weekend Design 109 k (17-20), Cee'd SW 1.6 GDI 135 k (15 -17 )
i30 cw 1.6 CVVT 126 k (11 - 15), C-MAX 1.6 TDCI 109k (06 - 11), Punto 1.2 16V 80k (02 - 06)
6 x Š 120/125 (95 - 02)
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7901
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od Mexican »

Vladak malo km je termin ako velky hlad. Ak mas stastie a prijmaci technik to vidi rovnako, tak to vymeni. Ist so zvlnenymi koucmi, ktore maju 70 000, IMHO nepohodis. Ale ak maju 5 - 10 - 15 tisic, urcite to pojde vymenit na zaruku
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Vladak
**
Příspěvky: 140
Registrován: 15 pro 2010, 21:13
Bydliště: Břeclav

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od Vladak »

Sám jsi s tím termínem přišel, promiň.
Takže jaký je rozdíl ve zvlněném kotouči s 10ti, 40ti nebo 70ti tisíci, když rozdíl bude jen v tomto?
BTW kotouč jsem nenašel v garančce mezi rychleji opotřebovatelnými díly.
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7901
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od Mexican »

zvlneny kotuc v 10 000km sa da klasifikovat ako vyrovna vada materialu. V 70 000 to moze byt zobrane ako nevhodne pouzivanie. Preto som pisal ze zalezi od prijmacieho technika. Pretoze ten to spise korporatnou hyundaistinou a ak mu to dovozca odklepne, vymenia to na zarukui
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Vladak
**
Příspěvky: 140
Registrován: 15 pro 2010, 21:13
Bydliště: Břeclav

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od Vladak »

Vidím, že jsi řádně načichlý hnůjdajštinou - dá sa klasifikovat, moze byt zobrane ako. Zkus si ty věty otočit. Tvrzení proti tvrzení nebo dokonce v záruce všechno nebo nic.
Technik je jen člověk a je to jen první nárazová linie. A i Velký vezír v Praze se může mýlit.
Takže nestahuj kalhoty, když brod je ještě daleko. :mrgreen:
Uživatelský avatar
bembek
**
Příspěvky: 138
Registrován: 13 črc 2010, 22:23

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od bembek »

onimko píše:Nie som prilis velky odbornik co sa auta tyka, preto by som bol rad keby mi niekto znalejsi odpovie a poradi:
- Mozem nejako laicky spoznat, ze mam zvlnene zadne brzdove kotuce (ci uz viac alebo menej)?
- Moze mat zvlnenie zadnych brzdovych kotucov nejaky negativny dopad ci uz na komfort riadenia alebo stabilitu vozidla ?

Mal som tu nedavno prispevok o parkovani v ostrom kopci a nahlej zmene tlmenia. Pravdepodobne bola pricina inde - zistilo sa, ze som mal zvlnene predne brzdove kotuce, co mi sposobovalo trasenie volantu pri brzdeni, miernu nekludnost do volantu pri jazde bez brzdenia a ako keby kovove buchanie (platnicka o kotuc) pri prejazde vacsich priecnych nerovnosti, plus velky suchot pri brzdeni. Predne kotuce mi zbrusili (neviem ako sa tomu odborne nadava:) ) a je pokoj.

Pri tom parkovani som silnejsie stlacil brzdu, a bolo pocut nejake chrupnutie - pravdepodobne vtedy sa to stalo. Odvtedy bolo auto na vozovke nekludne. Stale mam ale pocit, i ked je na tom o moc lepsie, ze je trosku nekludne (a nejde to od prednej napravy) a ci netreba vyrovnat aj zadne brzdove kotuce. Ci nahodou nemozu sposobovat efekt ako ked je zle vyvazene koleso alebo podobne, ako keby na kolese bola "osmicka"... proste ci to nemoze mat negativny vlyv na celkovu stabilitu auta.

Za vsetky uzitocne rady dakujem.
Ak si prejdeš toto vlákno, zistíš, že je takých ako ty viac. Je tam aj môj príspevok ohľadom kotúčov.

https://www.hyundaiclub.net/viewtopic.p ... &start=180
aktuálne - Ford Focus III Turnier, 2,0 TDCi, 103kW, strieborná, Titanium
:hyu: i30 1.4CVVT, Indigo Blue, Classic plus - predané
Uživatelský avatar
Chasnik
******
Příspěvky: 4140
Registrován: 08 srp 2011, 19:23
Bydliště: Litoměřicko

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od Chasnik »

Vladak: nevím, proč se do Mexicana navážíš - on není přijímací technik a o tomto nerozhoduje. Jenom se snaží připravit lidi, kteří s takovým problémem přijdou do servisu, na případnou argumentaci technika...
i30 combi PDe 1.5 DPi 110k
i30 kombi CRDi Weekend Design 109 k (17-20), Cee'd SW 1.6 GDI 135 k (15 -17 )
i30 cw 1.6 CVVT 126 k (11 - 15), C-MAX 1.6 TDCI 109k (06 - 11), Punto 1.2 16V 80k (02 - 06)
6 x Š 120/125 (95 - 02)
Uživatelský avatar
alarm
******
Příspěvky: 3685
Registrován: 08 kvě 2009, 21:31
Bydliště: BLAVA

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od alarm »

k zvlnenie kotúčov dochádza väčšinou tak, že vodič prejde po predzádzajúcom intenzívnom brzdení cez kaluž... skratka idem a zbadám kaluž, zabrzdím, ale vletím aj tak a "poumývam" podvozok. Samozrejme, kotúče ešte nevychladli po predchádzajúcich brzdeniach. A je to....
Robili sa aj testy, a máloktoré vozidlo, myslím, že len jedno, alebo dve prešlo na výbornú...
Accent 94 .... 1998-2003
Favorit 135 ,Favorit 136
Škoda 100, Škoda 100
i 30 COMFORT 1,4 continental silver 2007 (predaný)

Accent LC 2004
Suzuki Vitara 2WD

alarm.ba@gmail.com
onimko
*
Příspěvky: 31
Registrován: 12 lis 2012, 15:06

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od onimko »

Chasnik píše:Na normálně fungujícím brzdiči se destičky podle potřeby odtáhnou od kotouče, takže i zvlněný kotouč by si je měl po pár otočeních odtlačit a potom už by se kolo mělo točit normálně.
Možná, že ten zvlněný kotouč při svém nepravidelném pohybu působí podobně, jako nevyvážené kolo. Ale to tady od stolu nevymyslíme. To musí vidět servis, nebo aspoň ty sám.
Ja mam taky subjektivny pocit, ze mi to zadne kolesa robia - ale nie som si tym na 100% isty a neviem ako si to overit. Kedze sa jedna o zadnu napravu, neoverim si to na traseni do volantu. BTW nekludnost vo volante som mal uz od 1.600km od novoty, teraz sa mi to zvlnenie prednych kotucov asi uz len vyhrotilo - podla clankov co som cital, Hyundai asi nezvladol technologiu/material brzd.

Nevies mi teda poradit, ako by som si toto overil? Ci mi hadze kolesom a sposobuje mi to mierny nepokoj auta na vozovke? V servise mi pri zbrusovani prednych kotucov na zadne pozreli a skonstatovali, ze aj keby boli zvlnene na jazdu to vplyv nema, max. kope do pedalu.

Mojim hlavnym cielom je zistit, ci zvlnene zadne brzdove kotuce mozem pri jazde nejako citit, a ako to potom overit pre seba/dokazat technikom:) Pretoze nebyt toho, ze pri brzdeni mi triaslo volant, necitili ani ten mierny nepokoj vo volante, ktory bol v dosledku zvlnenych kotucov.
Naposledy upravil(a) onimko dne 12 úno 2013, 08:14, celkem upraveno 2 x.
onimko
*
Příspěvky: 31
Registrován: 12 lis 2012, 15:06

Re: Zvlnene brzdove kotuce

Příspěvek od onimko »

bembek píše:
Ak si prejdeš toto vlákno, zistíš, že je takých ako ty viac. Je tam aj môj príspevok ohľadom kotúčov.

https://www.hyundaiclub.net/viewtopic.p ... &start=180
Jo, toto vlakno som uz davnejsie presiel, len mi neodpovedalo na moju specifickejsiu otazku ohladom konkretne zadnych kotucov. Ale diky za odkaz.
Odpovědět

Zpět na „i30 Podvozek a řízení“