Po pár km jazdy pukanie/vŕzganie

Tlumiče, nápravý, brzdy.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
dzano
Příspěvky: 8
Registrován: 22 pro 2015, 22:02

Po pár km jazdy pukanie/vŕzganie

Příspěvek od dzano »

Ahojte,
nemáte niekto skúsenosť s niečím podobným? Mám i30CW 1.4 2010 94t km. Posledný mesiac sledujem dva zvláštne zvukové prejavy auta od náprav / riadenia.
1. Pohnem sa a v prvých km jazdy absolútne ticho. Po niekoľkých km počujem pri nižších rýchlostiach (< cca 50km/h ) pukanie od nápravy, ktoré sa so znižujúcou rýchlosťou zvýrazňuje. Keď zastanem (napr. na križovatke) a pohnem sa počuť to naozaj zreteľne (také pukanie) a keď zastanem na mieste a točím volantom tak to isté (pukanie až vŕzganie). Zaujímavé ale je, že stačí na chvíľku zastať (nakúpim v obchode), všetky zvuky sú preč a opäť pár km absolútne ticho, ani pri točení volantom ani za jazdy.
2. Toto sa prejavuje skutočne sporadicky. Niekedy počas jazdy na nerovnosti, alebo niekedy dokonca pri razantnejšom pohnutí sa z miesta počujem zo zadu plechové buchnutie, akoby kladivom po nákove. Mám pocit, že sa to objaví častejšie ak som viac v zadu naložený, ale nie je to pravidlo, niekedy aj keď idem prázdny sám. Niekedy prejdem 200km trasu a nepočujem nič, inokedy aj dva krát za 10km.
Viete niekto tipnúť, čím to môže byť?

Vďaka za každú odpoveď
Hyundai i30CW LPG 1.4 80kW 2010 + Webasto
Reklama
 

dzano
Příspěvky: 8
Registrován: 22 pro 2015, 22:02

Re: Po pár km jazdy pukanie/vŕzganie

Příspěvek od dzano »

Chcem len trochu oživiť tému.
Vo viacerých servisoch mi to už chlapci pozerali, ale na nič konštruktívne sa zatiaľ neprišlo.
Najprv sme si mysleli, že to robia brzdové platničky, boli už celkom slušne zjazdené. Po výmene som aj mal pocit, že je to OK (cestou domov ZV->LC cca 50km som nepočul nič). Po pár dňoch som ale začal počuť to isté. Čo ma ale zaráža, pokiaľ auto stojí pár hodín, niekoľko minút jazdy nepočuť nič. Môžem skúšať koľko chcem. Až po dlhšej jazde to začne byť počuť. Už pri dobrzďovaní, spomaľovaní počuť jemné klepkanie z predu a potom po zastavení počuť pri potočení volantom to isté, ale aj pri pohnutí bez potočenia volantu. A potom opäť kľud. Čo je ale zaujímavé, ak chvíľu na mieste potočím volant niekoľko krát, aby som to lepšie počul, prestane to a opäť je potrebné nejakú trasu prejsť. Takisto ak to počuť na jednej križovatke, na druhej už väčšinou nie. Ja som z toho jeleň. Preto vylučujem brzdy, riadenie a pod... Môže to byť homokinetický kĺb?
A to druhé klepnutie zo zadu čo som opisoval, tiež netuším. Vymenili sme zadné tyčky stabilizátora, iné údajne všetko OK. Ale aj tak mám pocit, že je to niečo z karosérie, len neviem prísť na to, čo. Boli dni, kedy som to počul asi týždeň každých pár 100m, Teraz je už asi 2000 km ticho a zo zadu nič nepočuť.
Už si začínam sám pripadať paranoidný ](*,)
Hyundai i30CW LPG 1.4 80kW 2010 + Webasto
Uživatelský avatar
7ome
*
Příspěvky: 61
Registrován: 27 srp 2011, 21:29
Bydliště: Košice

Re: Po pár km jazdy pukanie/vŕzganie

Příspěvek od 7ome »

Ja som mal cudne zvuky tiez, pomenil som tycky stabilizatora,loziska a na koniec ked som vymenil letne kolesa za zimne a prestalo to,cize moj problem bol v samotnych kolesach,že vydavali tie zvuky. Nevravim,že to bude isto tvoj pripad,ale len na porovnanie,že cloveka vie niekedy auto prekvapit... :D/
Hyundai i30 1,4 VVTI 82kW 109HP, r.v.2010,
LPG system BRC + dochladzovanie ventilov JLM
mikodim
****
Příspěvky: 1350
Registrován: 02 lis 2013, 11:37

Re: Po pár km jazdy pukanie/vŕzganie

Příspěvek od mikodim »

Horné ulozenie tlmicov by bolo vymenit.. aj to zvykne vydavat take zvuky ak je uz lozisko chybné..
Accent 1.5CRDi,81kW ,2007
Fabia sedan 1.4
Megane classic 1.9dTi
Ibiza 1.9TDi,Xsara break 1.9HDi
Punto 1.1,Passat 1.8,Uno 1.3D
Prisma 1.6B,1.9D,Skoda 125GLS,Olcit
Ivo89
Příspěvky: 3
Registrován: 15 črc 2019, 18:22

Re: Po pár km jazdy pukanie/vŕzganie

Příspěvek od Ivo89 »

Ahoj chcem sa opitat co sposobovalo to vrzganie a pukanie lebo mam ten isti problem dakujem za odpoved
Uživatelský avatar
Tudy
****
Příspěvky: 1257
Registrován: 13 dub 2009, 10:10

Re: Po pár km jazdy pukanie/vŕzganie

Příspěvek od Tudy »

Horní uložení tlumičů, silentbloky na přední nápravě, uložení předního stabilizátoru homokinetický kloub - to vše a ještě víc může být příčinou.
Seat Leon 5F FR 1.8 TSi 162 kW
i30 II combi 1.6 GDi 99 kW (2013)
___________
i30 III 1.4 T-GDi 103 kW
i 30 I 1,4 l CVVT 80 kW crashed
Ford Focus combi 1,6 74 kW crashed
Suzuki Swift 1,3 50 kW
Suzuki Wagon 1,3 56 kW
Škoda 120 L, LPG
Ivo89
Příspěvky: 3
Registrován: 15 črc 2019, 18:22

Re: Po pár km jazdy pukanie/vŕzganie

Příspěvek od Ivo89 »

Horne ulozenie tlmice lozisko nove a vsetko skontrolovane vsetko pevne
Ivo89
Příspěvky: 3
Registrován: 15 črc 2019, 18:22

Re: Po pár km jazdy pukanie/vŕzganie

Příspěvek od Ivo89 »

Horne ulozenie tlmice lozisko su nove a stabilizacne ticky nove plus ulozenie nove a vsetko skontrolovane vsetko je pevne
dzano
Příspěvky: 8
Registrován: 22 pro 2015, 22:02

Re: Po pár km jazdy pukanie/vŕzganie

Příspěvek od dzano »

U mňa pomohla výmena všetkých predných čapov a stabilizačných tyčiek a samozrejme geometria. Odvtedy je predok ako vymenený, absolútne ticho.
Hyundai i30CW LPG 1.4 80kW 2010 + Webasto
Odpovědět

Zpět na „i30 Podvozek a řízení“