neukazuje kontrolka nadrze

Osvětlení, signalizace, audio, pojistky.

Moderátoři: Farrael, Lhoty, Moderátoři

Damian
**
Příspěvky: 136
Registrován: 02 kvě 2010, 22:45
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od Damian »

Jednoduchá rada - neřeš to. Nebo výměna. Dneska jsem to měl rozebrané, kontrolka je řešena elektronicky, není to spínané podle polohy plováku jako u jiných aut, tohle je systém který předpokládá v případě potíží výměnu. Dám sem nějaké fotky, jen je musím zmenšit, 10MPix je trochu moc na umístění na fórum :wink:
Lantra 1,8GT 93kW, rok 94
Reklama
 

johnyklec
**
Příspěvky: 226
Registrován: 13 lis 2008, 22:57
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od johnyklec »

no nejak to vyresit musi jit mma druhy plovak a dela to same asi bude neco fakt s elektrikou
Damian
**
Příspěvky: 136
Registrován: 02 kvě 2010, 22:45
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od Damian »

Aha....tak to jsem nečekal. To ovšem znamená, že signál od plováku ještě někde něco zpracovává. Zkusím někde ulovit šéma elektroinstalace, třeba na něco přijdu...
Lantra 1,8GT 93kW, rok 94
Mikos121
Příspěvky: 2
Registrován: 08 črc 2010, 12:41
Bydliště: okr.Nový Jičín

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od Mikos121 »

Taky mi přestala svítit kontrolka.Žárovka je OK.Plovák s tím nemá nic společného-ten ovládá přes odporovou dráhu reostatu výchylku ručičky palivoměru.Problém je v tom stříbrném válečku ke kterému vede zelený drát.Podle schématu je uvnitř termistor.Po rozebrání válečku jsem zjistil,že termistor je zuhelnatělý.Změřil jsem jeho odpor-při cca 20 stupních 8200 ohmů,po zahřátí na 300 stupnů odpor klesne na asi 500 ohmů.Pro rozsvícení žárovky by měl být odpor několik ohmů,takže je vadný.Nikde nemůžu sehnat údaj jakou hodnotu má termistor mít a jaká je jeho závislost odporu na teplotě při průchodu proudu.Kdyby někdo tu hodnotu věděl, pak by nebyl problém termistor sehnat např. v GES,GM atd.Podle mně to funguje tak,že pokud je benzínu dostatek(váleček s termistorem je ponořený),tak je termistor ochlazován benzínem a má větší odpor-tudíž kontrolka nesvítí,nebo slabě žhne.Jakmile hladina benzínu klesá termistor se vynořuje nad hladinu,tím pádem není ochlazován,jeho teplota stoupá-tím pádem se jeho odpor snižuje a to znamená ,že kontrolkou teče větší proud.Její jas je tím vyšší,čím nižší je odpor termistoru(čím víc je vynořený).Proto signalizace není skoková, ale spojitá.Toto je moje úvaha,mohu se však mýlit.A těm,kterým kontrolka svítí pořád-vám se termistor zřejmě poškodil tak,že má zkrat.KDYBY SE NAŠEL NĚKDO,KDO BY ZNAL HODNOTU TOHO TERMISTORU BYL BYCH MU NESKONALE VDĚČNÝ.
johnyklec
**
Příspěvky: 226
Registrován: 13 lis 2008, 22:57
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od johnyklec »

Mikos121 píše:Taky mi přestala svítit kontrolka.Žárovka je OK.Plovák s tím nemá nic společného-ten ovládá přes odporovou dráhu reostatu výchylku ručičky palivoměru.Problém je v tom stříbrném válečku ke kterému vede zelený drát.Podle schématu je uvnitř termistor.Po rozebrání válečku jsem zjistil,že termistor je zuhelnatělý.Změřil jsem jeho odpor-při cca 20 stupních 8200 ohmů,po zahřátí na 300 stupnů odpor klesne na asi 500 ohmů.Pro rozsvícení žárovky by měl být odpor několik ohmů,takže je vadný.Nikde nemůžu sehnat údaj jakou hodnotu má termistor mít a jaká je jeho závislost odporu na teplotě při průchodu proudu.Kdyby někdo tu hodnotu věděl, pak by nebyl problém termistor sehnat např. v GES,GM atd.Podle mně to funguje tak,že pokud je benzínu dostatek(váleček s termistorem je ponořený),tak je termistor ochlazován benzínem a má větší odpor-tudíž kontrolka nesvítí,nebo slabě žhne.Jakmile hladina benzínu klesá termistor se vynořuje nad hladinu,tím pádem není ochlazován,jeho teplota stoupá-tím pádem se jeho odpor snižuje a to znamená ,že kontrolkou teče větší proud.Její jas je tím vyšší,čím nižší je odpor termistoru(čím víc je vynořený).Proto signalizace není skoková, ale spojitá.Toto je moje úvaha,mohu se však mýlit.A těm,kterým kontrolka svítí pořád-vám se termistor zřejmě poškodil tak,že má zkrat.KDYBY SE NAŠEL NĚKDO,KDO BY ZNAL HODNOTU TOHO TERMISTORU BYL BYCH MU NESKONALE VDĚČNÝ.
a kdyz mi sviti kontrolka kdyz mam plnou nadrz?? :D cim to je pak?menil jsem druhy plovak a dela to tosame
Uživatelský avatar
mirpie
******
Příspěvky: 4138
Registrován: 29 zář 2007, 21:41
Bydliště: Brno, Nové Město na Moravě

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od mirpie »

asi 10x je tu jasně napsaný, že plovák ale vůbec nesouvisí s kontrolkou :!: :!: :!: , ten je jen na ručičku.

Pokud ti to svítí pořád, nebo naopak nesvítí vůbec. je v háji ten termistorovej rezistor, o kterém psal Mikos. Jedině vyrabovat z nádrže vyměnit, nebo jednoduššeji, vyndej si žárovku a spoléhej se jen na ručičku.
Ty hodnoty odporů závislé na teplotě jsem se snažil najít, ale bezúspěchu. Našel jsem vše ostatní (hodnoty teplotního čidla chl.kapaliny, čidla teploty nasaváného vzuduchu, lambda, čidlo vačky a hřídele), ale tohle prostě ne.
Ale obejít se to dá. Tá žárovka je krmená 12V, hodnotu odporu při kterém nesvítí si změříš doma na stole s multimetrem na zdroji s potencimetrem pro změnu napětí a podle toho koupíš nějakej v GME nebo v GESu, na test to šoupneš do petlahve s benzinem a uvidíš, co to dělá....:-).
Já nevim, tohle opravovat je blbý, dostaneš na tom zkrat a blafne ti celý auto. Raději někde sehnat origo, třeba z vrakáče celou nádrž, na výměnu je to i jako celek jednodušší
Opel Omega 2.2 16V Caravan, 2001 Elegance
ex: Hyundai Coupe 2.0, 1997
Mikos121
Příspěvky: 2
Registrován: 08 črc 2010, 12:41
Bydliště: okr.Nový Jičín

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od Mikos121 »

Taky jsem nic nenašel.Kvůli termistoru v ceně do 20 Kč nebudu kupovat kompletní čerpadlo s plovákem.Uvažuji o jiné možnosti.Pokusím se sehnat mikrospínač v provedení do výbušného prostředí (kvůli nebezpečí přeskoku jiskry) a ten přimontuji v prostoru dolní polohy plováku.Jakmile plovák klesne ke dnu nádrže, sepne mikrospínač,ten mi ukostří kontrolku a ta se rozsvítí.Signalizace bude skoková tak jako u většiny vozů.Pro jistotu by bylo vhodné nahradit kontrolní žárovku LED diodou žluté barvy s předřadným rezistorem a to proto,že proud procházející LEDKOU je asi 10 x menší (5-15 mA),než proud tekoucí kontrolní žárovkou (cca 100 mA). Tím by se riziko přeskoku jiskry výrazně snížilo.Až něco vykoumám ,dám vědět.Momentálně jsem časově vytížený(praskla mi trubka mezi domácí vodárnou a studnou ,takže místo páječky a měřáku mi naskakují mozoly od krumpáče a lopaty).Zatím čaute.
Uživatelský avatar
mirpie
******
Příspěvky: 4138
Registrován: 29 zář 2007, 21:41
Bydliště: Brno, Nové Město na Moravě

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od mirpie »

pokud to připojíš na plovák, pak to celkem postrádá smysl, když se stačí podivat na ručičku. U origo systému je fajn, že je to nezávislý a pokud se ti sekne plovák, kontrolka pořád funguje, je-li tedy vše ok.
Opel Omega 2.2 16V Caravan, 2001 Elegance
ex: Hyundai Coupe 2.0, 1997
Sentry
Příspěvky: 9
Registrován: 23 říj 2012, 20:14

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od Sentry »

Cus, mam problem s Lantrou 1.6 16V 1992, taky s ukazatelem, sice ukazuje, ale prijde mi ze sidi a nechce se mu nahoru, kdyz natankuju. Chtel jsem najit to ukostreni zda nebude problem tam, ALE nevim jak vyndat zadni sedacky abych se k tomu dostal :D poradte prosim ;) Diky
Hyundai Lantra J1 1992 1.6 16V GLS
Uživatelský avatar
Limitz
******
Příspěvky: 2719
Registrován: 16 dub 2008, 20:27
Bydliště: Kašava,Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od Limitz »

To mi dělalo taky, půl nádrže se neukazovalo jako půl nádrže, ale plná už jo. Když sem z té plné vyjel cca půlku, tak mi palivoměr ukazoval cca 3/4 a pak to začalo jít rychle dolů.
:hyu: Hyundai Lantra 1.8 r.v. 1996 :hyu: R.I.P.
momentálně služební Audi A6 Avant 2,5tdi quattro 360 000km :D
Limitz89@seznam.cz
Sentry
Příspěvky: 9
Registrován: 23 říj 2012, 20:14

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od Sentry »

Takže myslíš, že častějším tankováním a vyjižděním se rozhybe ?
Hyundai Lantra J1 1992 1.6 16V GLS
Uživatelský avatar
Limitz
******
Příspěvky: 2719
Registrován: 16 dub 2008, 20:27
Bydliště: Kašava,Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od Limitz »

to ne, spíš sem to bral jako vlastnost toho plováku, prostě neukazoval moc přesně :)
:hyu: Hyundai Lantra 1.8 r.v. 1996 :hyu: R.I.P.
momentálně služební Audi A6 Avant 2,5tdi quattro 360 000km :D
Limitz89@seznam.cz
Sentry
Příspěvky: 9
Registrován: 23 říj 2012, 20:14

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od Sentry »

Takze kanystr do kufru, kdyby nahodou ze ? :D :D :D
Hyundai Lantra J1 1992 1.6 16V GLS
Uživatelský avatar
Limitz
******
Příspěvky: 2719
Registrován: 16 dub 2008, 20:27
Bydliště: Kašava,Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od Limitz »

pokud ti funguje kontrolka rezervy, tak není třeba :-) po jejím rozsvícení máš cca 30km než ti dojde benzín, ta kontrolka má svůj vlastní nezávislý plovák
:hyu: Hyundai Lantra 1.8 r.v. 1996 :hyu: R.I.P.
momentálně služební Audi A6 Avant 2,5tdi quattro 360 000km :D
Limitz89@seznam.cz
rade622
***
Příspěvky: 980
Registrován: 08 črc 2005, 21:26
Bydliště: UH
Kontaktovat uživatele:

Re: neukazuje kontrolka nadrze

Příspěvek od rade622 »

Nerozhýbe a není to vada odporu v nádrži. To samé se mi stalo na mé teď již prodané lantře. Nesvítila kontrolka minima. Předělal jsem
z rozebraného auta, co koupil Radek, kompletní čerpadlo a plovák. Tam to chodilo dobře. Výsledek nic. Při ukostření uzlu na konektoru u nádrže svítila pěkně. Podle mě, je chyba někde za palubní deskou v ukostření.
Mohl bych to najít ve schématu, ale nechám možnost i jiným.
Rade622
Už sem nechodím, pokud mě chcete nakontaktovat, pak na mail.
Odpovědět

Zpět na „Lantra - Elektronika“