Ventilátor topení funguje jen na 4. stupeň - vadný rezistor

Moderátoři: frawd, Moderátoři

Odpovědět
leopardo
*
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2012, 13:25
Bydliště: Praha

Ventilátor topení funguje jen na 4. stupeň - vadný rezistor

Příspěvek od leopardo »

V šestém roce provozu (cca 10 měsíců po konci záruky) najednou přestal fungovat ventilátor topení - jede jen v poloze 4. Podle zkušeností s jinými auty je to vadný předřadný odpor ventilátoru. Nový se dá koupit za cca tisícovku na těch Ebayích, nebo se dá i opravit, ale problém je - nemůžu ho v autě najít.
Nevíte někdo, kde je v ix20 1,6 Tricolor namontován? Nejspíš bude někde poblíž ventilátoru a někde ve vzduchovém potrubí, aby se chladil, prohlídl jsem to všechno, kam jsem dokoukl, ale nenašel jsem ho...
Vypadá asi nějak takto:
Obrázek
Taky tam může být nějaký MOSFET tranzistor - ty informace se trochu rozcházejí. Ovšem - buď to rozlousknu do středy, nebo holt servis...
Ale KDE V TOM AUTĚ JE??? Někde za kastlíkem u spolujezdce? Nebo se tam leze od někudy od místa řidiče?
ix20 Trikolor 1,6, LPG, tažné zařizení
Reklama
 

leopardo
*
Příspěvky: 28
Registrován: 13 zář 2012, 13:25
Bydliště: Praha

Re: Ventilátor topení funguje jen na 4. stupeň - vadný rezis

Příspěvek od leopardo »

Tak opraveno.
Leze se tam velmi blbě - je to ze strany od řidiče, ned pedálem plynu, asi uprostřed palubky.
Rozpojila se tepelná pojistka, provizorně jsem ji zase zaletoval (ne cínem, ale zbytkem té pájky, co tam zbyla), a funguje to. Ale asi si z Ebaye koupím nový díl a až budu mít zase masochistický večer, vyměním to. Nechci, aby mi to odešlo, až budu někde na horách.
Copak vyndat to jakž-takž šlo, ale vrátit to tam zpět... nakonec jsem ten šroubek (jsou tam dva) přilepil vteřinovkou na šroubovák a až se to chytlo, tak to šlo od šroubováku odlomit (samozřejmě se to utrhlo na místě lepidla, takže ok). Montuje se to levou rukou a poslepu.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
ix20 Trikolor 1,6, LPG, tažné zařizení
Uživatelský avatar
petzl62
*******
Příspěvky: 5091
Registrován: 03 pro 2011, 17:09
Bydliště: Opava

Re: Ventilátor topení funguje jen na 4. stupeň - vadný rezis

Příspěvek od petzl62 »

Jsi pašák =D> Bravo i za dokumentaci :D/ =D>
KIA XCeed 1,5T-GDi 118kW 7°DCT - GT line
Dlouhodobá spotřeba od 8/9/2023 - 6,72 l/100km-dle tankování. Dle PP 6,0l/100km
Aktuálně 30250 km
palivo: EO N95,pokud možno bez biosložky.
dolezal.elektro
Příspěvky: 1
Registrován: 21 led 2019, 14:10

Re: Ventilátor topení funguje jen na 4. stupeň - vadný rezis

Příspěvek od dolezal.elektro »

Problém je špatné řízení otáček.Pomocí odporů nemá ventilátor sílu se rozběhnout.Pokud se nerozeběhne,tak se přehřejí odpory a vypne tepelná nevratná pojistka.Takto byly chráněny obvody televizorů před 50 lety. Je pravděpodobné že po opotřebení bude tato závada častější.
Lze se částečně bránit,že ventilátor nenecháte na 1,ale roztočíte jej na 4 a pak už je možno na 1.
Není problém toto nahradit spínaným regulátorem. Jenom by bylo třeba mít na stole ventilátor.
Opětné sletování pojistky není problém,ale vyndat a zandat to je problém.Nevím jak to dělají profíci.
Uživatelský avatar
Lubča
Příspěvky: 8
Registrován: 27 led 2012, 18:20

Re: Ventilátor topení funguje jen na 4. stupeň - vadný rezis

Příspěvek od Lubča »

petzl62 píše:Jsi pašák =D> Bravo i za dokumentaci :D/ =D>

Zdravím, mě so to stalo už třikrát, ještě že to mám v záruce. mezi druhou a třetí opravou byl měsíc a tak mi vyměnili ve ventilátoru uhlíky a už je to půl roku a zatím šlape.

Našel jsem na internetu za 223,-Kč.
Přílohy
Odpor s chladičem.jpg
Odpor s chladičem.jpg (11.5 KiB) Zobrazeno 5584 x
Naposledy upravil(a) Lubča dne 16 úno 2019, 18:47, celkem upraveno 1 x.
3213
*
Příspěvky: 25
Registrován: 14 pro 2010, 21:28
Bydliště: Hořovice okr.Beroun

Re: Ventilátor topení funguje jen na 4. stupeň - vadný rezis

Příspěvek od 3213 »

Zdravím,je to takové malé kurvítko.Na garanci se mění díl,jinak se opravuje celkem často.
Na fotce výše je vidět jak se odpojí letovaný spoj,stačí připájet zpátky,ale je nutné prohnout plíšek na opačnou stranu.Třeba přes šroubovák,má tendenci se sám odtrhnout.Po této úpravě se závada už neopakuje,není nutná výměna dílu.
Honza
Uživatelský avatar
Lubča
Příspěvky: 8
Registrován: 27 led 2012, 18:20

Re: Ventilátor topení funguje jen na 4. stupeň - vadný rezis

Příspěvek od Lubča »

Lubča píše:
petzl62 píše:Jsi pašák =D> Bravo i za dokumentaci :D/ =D>

Zdravím, mě so to stalo už třikrát, ještě že to mám v záruce. mezi druhou a třetí opravou byl měsíc a tak mi vyměnili ve ventilátoru uhlíky a už je to půl roku a zatím šlape.

Našel jsem na internetu za 223,-Kč.

Zapomněl jsem na odkaz: https://autodilos.cz/autodily/hyundai/i ... tId=271298
Chicago
Příspěvky: 1
Registrován: 07 čer 2020, 17:51

Re: Ventilátor topení funguje jen na 4. stupeň - vadný rezistor

Příspěvek od Chicago »

Ahoj, mám stejný problém, ventilátor běží pouze na 4. rychlost. Koukal jsem pod palubku podle návodu výše, ale nepodařilo se mi regulátor najít. Mohu poprosit znovu o fotky? Nejdou již rozkliknout ☹️
Díky
Odpovědět

Zpět na „ix20“