Klepanie prednej nápravy pri maximálne vytočených kolesách

Moderátoři: miooo, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ampo
Příspěvky: 9
Registrován: 28 dub 2014, 08:08

Klepanie prednej nápravy pri maximálne vytočených kolesách

Příspěvek od Ampo »

Zdravím,
pred 2 týždňami som si kúpil ojazdený Santa Fe rok 2006 (145 tisíc km) (parametre vidíte dole v podpise). Všimol som si, že keď parkujem a vytočím kolesá na MAXIMUM (maximálny raid), začnú mi pri pretáčaní klepať v rytme (so zvyšujúcou rýchlosťou klepajú rýchlejšie), je to dosť hlasné a znie to akoby sa koleso išlo rozpadnúť.

Navyše, okrem klepania sa tie kolesá (tiež len pri maximálnom vytočení do boku) akoby ťažšie pretáčali resp. zadrhávajú sa v istej polohe, potom sa koleso trochu otočí, a zase sa trošku zadrhne. Cítiť to akoby ste pri parkovaní prechádzali kolesom cez nejaký vyvýšený kopček alebo ako keď chcete kolesami vyjsť na mierne vysoký obrubník (treba vždy pridať trošku viac plynu). Obidva tieto javy sa dejú LEN pri maximálne vytočených kolesách a LEN pri pomalom pohybe auta dopredu/dozadu - to znamená, že pri otáčaní volantu naprázdno v stoji je všetko ok a nič nepočuť.

Viete mi prosím poradiť, kde môže byť problém, a koľko by ma stála oprava? Dočítal som sa, že by to mohol byť homokinetický kĺb, no mne to robí pri vytočení volantu do oboch strán. Manžety na kĺboch sú v poriadku, neviem, či už boli dakedy menené. Inak v aute nič nebúcha ani neklepe, ani v zákrutách ani pri jazde cez hrbolce. Čítal som, že napr. pri 1. generácii Santa Fe sa nedá kĺb vymeniť samostatne, ale treba vymeniť celú poloos či také niečo, cena cca 700e [-o< Prosím poraďte, čo to môže byť a ako je to pri mojom modely. Ďakujem za každú radu!
Naposledy upravil(a) Ampo dne 28 dub 2014, 09:39, celkem upraveno 3 x.
Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi VGT, 4WD, 110 kW, r.v. 2006, naj. 145 tisíc km
Foto: http://img24.eu/images/sjk1bt4.jpg
Reklama
 

mikodim
****
Příspěvky: 1350
Registrován: 02 lis 2013, 11:37

Re: Klepanie prednej nápravy pri maximálne vytočených kolesá

Příspěvek od mikodim »

Bude to asi ten homokinetický kĺb. Ak to klepe a praska pri otoceni volantu, ked auto nieje v pohybe tak to moze byt ulozenie tlmicov. Ale pri jazde a otocenom volante sa tým ,ako to popisujes prejavuje chybný kľb. Ten sa niekedy prejavuje aj vybrovanim ktore citis od prednej nápravy pri jazde rovno v urcitej rychlosti.
Accent 1.5CRDi,81kW ,2007
Fabia sedan 1.4
Megane classic 1.9dTi
Ibiza 1.9TDi,Xsara break 1.9HDi
Punto 1.1,Passat 1.8,Uno 1.3D
Prisma 1.6B,1.9D,Skoda 125GLS,Olcit
Uživatelský avatar
Ampo
Příspěvky: 9
Registrován: 28 dub 2014, 08:08

Re: Klepanie prednej nápravy pri maximálne vytočených kolesá

Příspěvek od Ampo »

mikodim píše:Bude to asi ten homokinetický kĺb. Ak to klepe a praska pri otoceni volantu, ked auto nieje v pohybe tak to moze byt ulozenie tlmicov. Ale pri jazde a otocenom volante sa tým ,ako to popisujes prejavuje chybný kľb. Ten sa niekedy prejavuje aj vybrovanim ktore citis od prednej nápravy pri jazde rovno v urcitej rychlosti.
Obidva tieto javy sa dejú LEN pri maximalne vytočených kolesách a LEN pri pomalom pohybe auta dopredu/dozadu - to znamená, že pri otáčaní volantu naprázdno v stoji je všetko ok a nič nepočuť.

Vieš mi prosím povedať, koľko ten kĺb môže stáť dokopy a či stačí vymeniť len kĺb, alebo niečo väčšie?
Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi VGT, 4WD, 110 kW, r.v. 2006, naj. 145 tisíc km
Foto: http://img24.eu/images/sjk1bt4.jpg
mikodim
****
Příspěvky: 1350
Registrován: 02 lis 2013, 11:37

Re: Klepanie prednej nápravy pri maximálne vytočených kolesá

Příspěvek od mikodim »

treba pozriet ceny, mozes ich najst aj s foto napr. na autokelly.sk autodielygafa.sk autodielysd.sk e-cat.sk atd tam podla typu auta si najdi ceny aj fotky. Staci vymenik klb a malo by to byt OK. Len najskor by som siel za mechanikom nech sa na to pozrie ci je to 100% klb.
Accent 1.5CRDi,81kW ,2007
Fabia sedan 1.4
Megane classic 1.9dTi
Ibiza 1.9TDi,Xsara break 1.9HDi
Punto 1.1,Passat 1.8,Uno 1.3D
Prisma 1.6B,1.9D,Skoda 125GLS,Olcit
Uživatelský avatar
Ampo
Příspěvky: 9
Registrován: 28 dub 2014, 08:08

Re: Klepanie prednej nápravy pri maximálne vytočených kolesá

Příspěvek od Ampo »

No ja si to určite nebudem robiť sám, do áut sa po praktickej stránke veľmi nevyznám. A čo sa týka ceny, asi je lepšie ísť do nejakého obyčajného servisu, nie do autorizovaného Hyundai, že? A ten náhradný diel nemusím zháňať ja, zoženie ho priamo servis?
Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi VGT, 4WD, 110 kW, r.v. 2006, naj. 145 tisíc km
Foto: http://img24.eu/images/sjk1bt4.jpg
mikodim
****
Příspěvky: 1350
Registrován: 02 lis 2013, 11:37

Re: Klepanie prednej nápravy pri maximálne vytočených kolesá

Příspěvek od mikodim »

takto, nieje to náročná práca takze ju zvladnu aj v :hyu: mechanici :D/ Ale samozrejme musis pocitat ze cena prace a dielov bude o dost vyssia.. Ja by som siel do nejakeho bezneho "rodinneho" servisu , nech sa na to pozru v com je chyba. ND objednaju aj v servise alebo sam si ho donesies. Staci ist do hocijakej predajne a na 2. den maju takmer vsetko. ked sme mali rodinny servis diely som objednaval od dodavatelov za taku cenu ako objednavaju aj predajne a niekedy este lacnejsie,takze zalezi od konkretneho servisu ci si da rabat a ak ano tak kolko = cena v servise nemusi byt vecsia ako keby si ho kupil v obchode.
Accent 1.5CRDi,81kW ,2007
Fabia sedan 1.4
Megane classic 1.9dTi
Ibiza 1.9TDi,Xsara break 1.9HDi
Punto 1.1,Passat 1.8,Uno 1.3D
Prisma 1.6B,1.9D,Skoda 125GLS,Olcit
jakub199
Příspěvky: 4
Registrován: 21 lis 2017, 11:53

Re: Klepanie prednej nápravy pri maximálne vytočených kolesách

Příspěvek od jakub199 »

Dobry den, kupil som SANTU 1. gen (SM) rv 2003 2.0 CRDI (potrebovla som nieco n a5km po poli), tiez mam problem pri plnom vytoceni do prava na aku sumu sa prosim pripravit pri vymene Homok. klbu a pripadne aj repas prednej/zadnej napravy?

Dakujem Kubo
Odpovědět

Zpět na „Santa Fe - Podvozek a řízení“