santa a sneh

Moderátoři: miooo, Moderátoři

tomki
**
Příspěvky: 282
Registrován: 05 srp 2006, 17:13

santa a sneh

Příspěvek od tomki »

ahoj takze dnes konecne napadol sneh a to pre santu nevestilo nic dobre :twisted:
takze som velmi chcel vediet ako sa s tym popasuje.
No a na moje pocudovanie sa s tym popasoval az neuveritelne s istotou.
1.faza bola bezna jazda na cerstvo napadnutom neodhrnutom snehu na beznej vozovke, niekde uz vyjazdeny niekde brecka.
No poviem vam ze to malo zaber ako svina, bez problemov som sa odpichol na snehu na plny plyn a auto vyrazilo akoby stalo na hline alebo strku. Skratka vtlacilo ma do sedacky a podho dopredu bez akehokolvek preklzu. Tam kde bezne krabicky na zimnych kolesach chodili ledva 60km/h a lietali hore dole ja som isiel bez problemov 90km/h a auto sa ani nehlo. Hladelo si svojej stopy a z miery ho vyviedli len prechody z pruhu do pruhu na dialnici kde som musel prerazit nahadzany sneh od kolaji v strede. Trochu to cuklo akoked vbehnete do väcsej mlaky a to bolo vsetko.
2. fazu som absolvolal s fiamom, mudrym to clovekom na nasom fore, ktory skonstatoval ze keby nevidel tak neuveri.
Takze o co islo??
Predstavte si poorane pole od traktora, kde je navrchu iba cista hlina a brazdy. Musim pripomenut ze prsalo vkuse asi tyzden bez jedneho dna sucha, takze si viete predstavit ako to vyzeralo. Na to este dnes napadlo asi 15cm snehu. Mam zimne pneu Cooper v ramcii akcii, par ludi to ma tiez, takze s autom sme narobili stopy hlboke asi 30cm v uplnom blate zmiesanom so snehom. Pripominam ze auto islo ako buldozer absolutne bez problemu, ci som ESP zapol, vypol alebo uzamkol pohon bolo upone jedno. Skoda ze iu bola tma boli by sme to natocili, auto prekvapilo uplne brutalne.
Co s toho plynie???
Ak patrite medzi tych ktori taketo nieco nerisknu aby nemali skrabanec na elektrone, tak na to sme tu my s fiamom. Absolvovali sme pole, kamene, strk, hnoj, bahno aj sneh.
Chcel som len vediet ako si auto poradi a s cim mozem ratat napriklad ked pojdem v zime do tatier. Teraz viem ze auto by bolo schopne vyst minimalne do polovice svahu interski na strbskom plese, takze ked budete mat pred sebou 30cm hlboky sneh a prudky kopec tak mozete ist smelo hore.
Tod vsetko z mojho prispevku. :wink:
Reklama
 

fiam
**
Příspěvky: 107
Registrován: 22 říj 2007, 10:42

Re: santa a sneh

Příspěvek od fiam »

tomki píše:ahoj takze dnes konecne napadol sneh a to pre santu nevestilo nic dobre :twisted:
takze som velmi chcel vediet ako sa s tym popasuje.
No a na moje pocudovanie sa s tym popasoval az neuveritelne s istotou.
1.faza bola bezna jazda na cerstvo napadnutom neodhrnutom snehu na beznej vozovke, niekde uz vyjazdeny niekde brecka.
No poviem vam ze to malo zaber ako svina, bez problemov som sa odpichol na snehu na plny plyn a auto vyrazilo akoby stalo na hline alebo strku. Skratka vtlacilo ma do sedacky a podho dopredu bez akehokolvek preklzu. Tam kde bezne krabicky na zimnych kolesach chodili ledva 60km/h a lietali hore dole ja som isiel bez problemov 90km/h a auto sa ani nehlo. Hladelo si svojej stopy a z miery ho vyviedli len prechody z pruhu do pruhu na dialnici kde som musel prerazit nahadzany sneh od kolaji v strede. Trochu to cuklo akoked vbehnete do väcsej mlaky a to bolo vsetko.

houk, pravda pravda biela tvár......


jelo to ako svina.....
2. fazu som absolvolal s fiamom, mudrym to clovekom na nasom fore, ktory skonstatoval ze keby nevidel tak neuveri.
Takze o co islo??
Predstavte si poorane pole od traktora, kde je navrchu iba cista hlina a brazdy. Musim pripomenut ze prsalo vkuse asi tyzden bez jedneho dna sucha, takze si viete predstavit ako to vyzeralo. Na to este dnes napadlo asi 15cm snehu. Mam zimne pneu Cooper v ramcii akcii, par ludi to ma tiez, takze s autom sme narobili stopy hlboke asi 30cm v uplnom blate zmiesanom so snehom. Pripominam ze auto islo ako buldozer absolutne bez problemu, ci som ESP zapol, vypol alebo uzamkol pohon bolo upone jedno. Skoda ze iu bola tma boli by sme to natocili, auto prekvapilo uplne brutalne.
Co s toho plynie???
Ak patrite medzi tych ktori taketo nieco nerisknu aby nemali skrabanec na elektrone, tak na to sme tu my s fiamom. Absolvovali sme pole, kamene, strk, hnoj, bahno aj sneh.
Chcel som len vediet ako si auto poradi a s cim mozem ratat napriklad ked pojdem v zime do tatier. Teraz viem ze auto by bolo schopne vyst minimalne do polovice svahu interski na strbskom plese, takze ked budete mat pred sebou 30cm hlboky sneh a prudky kopec tak mozete ist smelo hore.
Tod vsetko z mojho prispevku. :wink:
svata pravda, mal som malicku dusicku ci sa tam z toho neskor dostaneme, bol som neuveritelne prekvapeny s akou pohodou si auto poradilo, co clovek nevidi na vlastne oci, tak tomu len tazko uverit...
Cestou na skusku odvahy mladeho santu som mal srdce v gatach, a dufal som ze nebudem musiet priamo z role volat znamim aby vecer o pol osmej v nedelu startoval Krystal a siel nas tahat z cudzej role.. :)
bola by to hanba, dvaja stary blazni sa hraju ako male deti, ale co uz....
vsetko dopadlo super a auto sa drzalo statocne.........Len kto bude Santu umyvat......blato bolo vsade...... No bratislavske umyvarky pozor :)) Tomki tam niekde striehne , a narobí vam tam pekny bordel :D :D
Naposledy upravil(a) fiam dne 12 lis 2007, 07:24, celkem upraveno 1 x.
______________________________________
Uživatelský avatar
Sokyno
**
Příspěvky: 240
Registrován: 19 říj 2007, 06:04
Bydliště: Slovensko

Re: santa a sneh

Příspěvek od Sokyno »

tomki píše:ahoj takze dnes konecne napadol sneh a to pre santu nevestilo nic dobre :twisted:
takze som velmi chcel vediet ako sa s tym popasuje.
No a na moje pocudovanie sa s tym popasoval az neuveritelne s istotou.
1.faza bola bezna jazda na cerstvo napadnutom neodhrnutom snehu na beznej vozovke, niekde uz vyjazdeny niekde brecka.
No poviem vam ze to malo zaber ako svina, bez problemov som sa odpichol na snehu na plny plyn a auto vyrazilo akoby stalo na hline alebo strku. Skratka vtlacilo ma do sedacky a podho dopredu bez akehokolvek preklzu. Tam kde bezne krabicky na zimnych kolesach chodili ledva 60km/h a lietali hore dole ja som isiel bez problemov 90km/h a auto sa ani nehlo. Hladelo si svojej stopy a z miery ho vyviedli len prechody z pruhu do pruhu na dialnici kde som musel prerazit nahadzany sneh od kolaji v strede. Trochu to cuklo akoked vbehnete do väcsej mlaky a to bolo vsetko.
2. fazu som absolvolal s fiamom, mudrym to clovekom na nasom fore, ktory skonstatoval ze keby nevidel tak neuveri.
Takze o co islo??
Predstavte si poorane pole od traktora, kde je navrchu iba cista hlina a brazdy. Musim pripomenut ze prsalo vkuse asi tyzden bez jedneho dna sucha, takze si viete predstavit ako to vyzeralo. Na to este dnes napadlo asi 15cm snehu. Mam zimne pneu Cooper v ramcii akcii, par ludi to ma tiez, takze s autom sme narobili stopy hlboke asi 30cm v uplnom blate zmiesanom so snehom. Pripominam ze auto islo ako buldozer absolutne bez problemu, ci som ESP zapol, vypol alebo uzamkol pohon bolo upone jedno. Skoda ze iu bola tma boli by sme to natocili, auto prekvapilo uplne brutalne.
Co s toho plynie???
Ak patrite medzi tych ktori taketo nieco nerisknu aby nemali skrabanec na elektrone, tak na to sme tu my s fiamom. Absolvovali sme pole, kamene, strk, hnoj, bahno aj sneh.
Chcel som len vediet ako si auto poradi a s cim mozem ratat napriklad ked pojdem v zime do tatier. Teraz viem ze auto by bolo schopne vyst minimalne do polovice svahu interski na strbskom plese, takze ked budete mat pred sebou 30cm hlboky sneh a prudky kopec tak mozete ist smelo hore.
Tod vsetko z mojho prispevku. :wink:
tak nova santa asi bude o niecom inom skusal som par vec zo starou santou po svahu v celku dobre ale ked som zastavil asi v 30 cm snehu proste sa to zahrabalo a trvalo asi pol hodiny kym som sa stoho dostal takze ma stara santa moc neoslovil musim skusit novu co to naroby :lol:
Obrázek
Obrázek Obrázek Hyundai Lantra 1,9 D. Hyundai Getz 1,3 Subaru Legacy 2,0 Honda Hrv 1,6
Uživatelský avatar
tom
***
Příspěvky: 751
Registrován: 14 bře 2007, 12:47
Bydliště: Kladno, Slaný

Re: santa a sneh

Příspěvek od tom »

Sokyno píše:
tomki píše:ahoj takze dnes konecne napadol sneh a to pre santu nevestilo nic dobre :twisted:
takze som velmi chcel vediet ako sa s tym popasuje.
No a na moje pocudovanie sa s tym popasoval az neuveritelne s istotou.
1.faza bola bezna jazda na cerstvo napadnutom neodhrnutom snehu na beznej vozovke, niekde uz vyjazdeny niekde brecka.
No poviem vam ze to malo zaber ako svina, bez problemov som sa odpichol na snehu na plny plyn a auto vyrazilo akoby stalo na hline alebo strku. Skratka vtlacilo ma do sedacky a podho dopredu bez akehokolvek preklzu. Tam kde bezne krabicky na zimnych kolesach chodili ledva 60km/h a lietali hore dole ja som isiel bez problemov 90km/h a auto sa ani nehlo. Hladelo si svojej stopy a z miery ho vyviedli len prechody z pruhu do pruhu na dialnici kde som musel prerazit nahadzany sneh od kolaji v strede. Trochu to cuklo akoked vbehnete do väcsej mlaky a to bolo vsetko.
2. fazu som absolvolal s fiamom, mudrym to clovekom na nasom fore, ktory skonstatoval ze keby nevidel tak neuveri.
Takze o co islo??
Predstavte si poorane pole od traktora, kde je navrchu iba cista hlina a brazdy. Musim pripomenut ze prsalo vkuse asi tyzden bez jedneho dna sucha, takze si viete predstavit ako to vyzeralo. Na to este dnes napadlo asi 15cm snehu. Mam zimne pneu Cooper v ramcii akcii, par ludi to ma tiez, takze s autom sme narobili stopy hlboke asi 30cm v uplnom blate zmiesanom so snehom. Pripominam ze auto islo ako buldozer absolutne bez problemu, ci som ESP zapol, vypol alebo uzamkol pohon bolo upone jedno. Skoda ze iu bola tma boli by sme to natocili, auto prekvapilo uplne brutalne.
Co s toho plynie???
Ak patrite medzi tych ktori taketo nieco nerisknu aby nemali skrabanec na elektrone, tak na to sme tu my s fiamom. Absolvovali sme pole, kamene, strk, hnoj, bahno aj sneh.
Chcel som len vediet ako si auto poradi a s cim mozem ratat napriklad ked pojdem v zime do tatier. Teraz viem ze auto by bolo schopne vyst minimalne do polovice svahu interski na strbskom plese, takze ked budete mat pred sebou 30cm hlboky sneh a prudky kopec tak mozete ist smelo hore.
Tod vsetko z mojho prispevku. :wink:
tak nova santa asi bude o niecom inom skusal som par vec zo starou santou po svahu v celku dobre ale ked som zastavil asi v 30 cm snehu proste sa to zahrabalo a trvalo asi pol hodiny kym som sa stoho dostal takze ma stara santa moc neoslovil musim skusit novu co to naroby :lol:
Zapůjči si nějakou předváděčku a vyzkoušej ji pokud možno s dealerem na:pole, kamene, strk, hnoj, bahno aj sneh :lol: :lol: :lol:
A pak jim to vrať zaflákaný od kol až po střechu... Co by asi říkali :?:
VOLVO V70 Summum 11/2013 D4 120kW
Peugeot 206cc 2.0i 100kW

Bylo: S80 3,2 LPG, C4 1,6 LPG, Accent 1,5 CRDi, Favorit 1,3 LPG, Škoda Pick-Up 2000 1,9D
fiam
**
Příspěvky: 107
Registrován: 22 říj 2007, 10:42

Re: santa a sneh

Příspěvek od fiam »

Sokyno píše:
tomki píše:ahoj takze dnes konecne napadol sneh a to pre santu nevestilo nic dobre :twisted:
takze som velmi chcel vediet ako sa s tym popasuje.
No a na moje pocudovanie sa s tym popasoval az neuveritelne s istotou.
1.faza bola bezna jazda na cerstvo napadnutom neodhrnutom snehu na beznej vozovke, niekde uz vyjazdeny niekde brecka.
No poviem vam ze to malo zaber ako svina, bez problemov som sa odpichol na snehu na plny plyn a auto vyrazilo akoby stalo na hline alebo strku. Skratka vtlacilo ma do sedacky a podho dopredu bez akehokolvek preklzu. Tam kde bezne krabicky na zimnych kolesach chodili ledva 60km/h a lietali hore dole ja som isiel bez problemov 90km/h a auto sa ani nehlo. Hladelo si svojej stopy a z miery ho vyviedli len prechody z pruhu do pruhu na dialnici kde som musel prerazit nahadzany sneh od kolaji v strede. Trochu to cuklo akoked vbehnete do väcsej mlaky a to bolo vsetko.
2. fazu som absolvolal s fiamom, mudrym to clovekom na nasom fore, ktory skonstatoval ze keby nevidel tak neuveri.
Takze o co islo??
Predstavte si poorane pole od traktora, kde je navrchu iba cista hlina a brazdy. Musim pripomenut ze prsalo vkuse asi tyzden bez jedneho dna sucha, takze si viete predstavit ako to vyzeralo. Na to este dnes napadlo asi 15cm snehu. Mam zimne pneu Cooper v ramcii akcii, par ludi to ma tiez, takze s autom sme narobili stopy hlboke asi 30cm v uplnom blate zmiesanom so snehom. Pripominam ze auto islo ako buldozer absolutne bez problemu, ci som ESP zapol, vypol alebo uzamkol pohon bolo upone jedno. Skoda ze iu bola tma boli by sme to natocili, auto prekvapilo uplne brutalne.
Co s toho plynie???
Ak patrite medzi tych ktori taketo nieco nerisknu aby nemali skrabanec na elektrone, tak na to sme tu my s fiamom. Absolvovali sme pole, kamene, strk, hnoj, bahno aj sneh.
Chcel som len vediet ako si auto poradi a s cim mozem ratat napriklad ked pojdem v zime do tatier. Teraz viem ze auto by bolo schopne vyst minimalne do polovice svahu interski na strbskom plese, takze ked budete mat pred sebou 30cm hlboky sneh a prudky kopec tak mozete ist smelo hore.
Tod vsetko z mojho prispevku. :wink:
tak nova santa asi bude o niecom inom skusal som par vec zo starou santou po svahu v celku dobre ale ked som zastavil asi v 30 cm snehu proste sa to zahrabalo a trvalo asi pol hodiny kym som sa stoho dostal takze ma stara santa moc neoslovil musim skusit novu co to naroby :lol:
ty brdo to ti poviem........je to az neuveritelne ake veci sa stým daju robit v takych podmienkach kde by si z osobakom s pohonom 4x4 skoncil......cumel som ako blazon......., takze po ceste cez dedinu bez upravenej vozovky sneh 10 cm + brečka, no problem 80 - 90 km/h, auto ide tam kde ma ....ostatných to hadzalo pri 40 km/h. auto zabrzdi skoro ako na suchej vozovke...ku koncu brzdenia sem tam kopne ABS.
No a to najlepsie nakonec...rozpustajuci sa sneh na skapackovanom poli va to vsetko v stupaku do kopca. este jemne prsalo a do toho slabo snezilo. auto do toho huplo tak ze sa zaborilo s kolesami asi 30 cm do oraciny...normalne bolo vydiet ako sa preliev sneh z blatom a vodou
cez elektrony. Nedokazem popisat co tam po nas zostavalo.....predstavtesi ako tank beha po mokrej roli.....blato len lietalo... ked som zastavil a aauto sa pomaly zabaralo do zeme, nebol problem sa pohnut tak aby kolesa neprehrabli....je jedno si so zapnutým esp alebo nie.... Pouzite pneu Zimne Cooper 235/60 r 17.....
Bolo to huste ako svina....
Ale aspon takto cloviek vie co si moze s autom dovolit a do akých pre ine auta broblemových si´tuacii moze zajst...

A este jedna vec, ak je nejaka vec co by mohla neskor na aute vyskocit a uz by bolo neskoro uplatnovat zaruku, tak teraz sa urcite ukaze:))
Naposledy upravil(a) fiam dne 12 lis 2007, 09:38, celkem upraveno 1 x.
______________________________________
zdenek76
******
Příspěvky: 3297
Registrován: 27 led 2006, 19:12

Příspěvek od zdenek76 »

:D na Slovensku přece taky platí zákony fyziky, santa na sněhu brzdí stejně blbě jako každé jiné auto, možná i hůře kvůli vyšší hmotnosti, nemůže to být stejné jako na suché vozovce ani náhodou. Jinak ESP nemá co dočinění s tím, jestli ti to při rozjezdu hrabe nebo ne. Taky bych přibrzdil to off roadové nadšení, kterého se u santíka nedočkáš. Jestli jste nechali 30 cm koleje v 15 cm sněhu, tak byste vzhledem k světlosti vozu museli rýt 10 cm hlíny do hloubky, což je blbost. Jak santa sedne na břicho, tak s tím nehneš - možná pohledej tady na foru, byla tady tuším fotka zapadnutýho santíka.
Jako nedělejme aspoň mezi sebou z toho auta něco, co není. Kdo jel letošní off road vložku na H Off Road Days, tak ví, co santa ještě zvládne, ale zároveň ví, že omezení nájezdovými úhly i koncepcí 4x4 má své hranice.
Audi A8 4.2Q
Saab 9-5 3.0 V6 Turbo kombi

+ Hyundai SantaFe 2.4-T r.2006 (nyní brázdí silnice na Slovensku)
tlumiče Monroe CZ - http://www.tlumice-monroe.cz
tlumiče Kayava - http://www.kayaba-tlumice.cz
fiam
**
Příspěvky: 107
Registrován: 22 říj 2007, 10:42

Příspěvek od fiam »

zdenek76 píše::D na Slovensku přece taky platí zákony fyziky, santa na sněhu brzdí stejně blbě jako každé jiné auto, možná i hůře kvůli vyšší hmotnosti, nemůže to být stejné jako na suché vozovce ani náhodou. Jinak ESP nemá co dočinění s tím, jestli ti to při rozjezdu hrabe nebo ne. Taky bych přibrzdil to off roadové nadšení, kterého se u santíka nedočkáš. Jestli jste nechali 30 cm koleje v 15 cm sněhu, tak byste vzhledem k světlosti vozu museli rýt 10 cm hlíny do hloubky, což je blbost. Jak santa sedne na břicho, tak s tím nehneš - možná pohledej tady na foru, byla tady tuším fotka zapadnutýho santíka.
Jako nedělejme aspoň mezi sebou z toho auta něco, co není. Kdo jel letošní off road vložku na H Off Road Days, tak ví, co santa ještě zvládne, ale zároveň ví, že omezení nájezdovými úhly i koncepcí 4x4 má své hranice.
nerobim tu ztoho tazky OFFroad....len pisem ze som bol dost vyhukaný ztoho co to auto dokaze na to ze neni lahke a neni to terenak.....
S tým brzdenim nemas pravdu...naozaj to brzdi velmi dobre na snehu....pri uzsich pneu by bol ucinok este lepsii...naozaj je to dost dobre...clovek by to necakal......zo starým santikom je to 100 a 1.....naozaj mam ztoho dobry pocit.....trakcia na takomto podlozi fakt dost dobra...nerobim ztoho auto snov a prekonavaca kazdeho terenu, len to ze som to necakal...

auto nesedelo na podlahe, to je jasne ze od tial by bol potom problem vyhrabat sa.....to mi je jasne.....

skoda ze bola tma , urcite na buduce nieco take natocime....
urcite nepatrime medzi ludi co by auto setrili, dame mu to co donho vojde, samozrejme neprekracujeme hranice fyziky....

takze to je moj objektivny nazor na vec...treba raz vyskusat a potom sa uvidi.....

este jedna otazocka... to ti kto povedal ze s tým nema ESP nic do cinenia.....je to elektronicky stabibilizacny system ktory kontroluje trakciu jednotlivzch kolies, a je jedno ci pri rozbehu jazde alebo dojazde.......ta kontrola tam je.......

Zdenko. nevies kde je ta foto...rad by som pozrel ale nejako sa mi to tu nechce hladat....
______________________________________
zdenek76
******
Příspěvky: 3297
Registrován: 27 led 2006, 19:12

Příspěvek od zdenek76 »

Dle mě ESP jako stabilizační systém umí korigovat přetáčivost/nedotáčivost vozu, což se děje především při jízdě v zatáčkách či smyku tím, že ubírá motoru výkon a přibržďuje příslušné kolo(a), aby směr pohybu auta vyrovnal. Kdežto o rozjezd se stará TCS, který při prokluzu pouze ubírá výkon, aby hané kolo chytlo adhezi. Konkrétně u novýho santíka to zkusí několikrát a teprve poté připojí náhon 4x4.
S tím brzděním si trvám na svém. Na sněhu to nemůže brzdit stejně jako na suchu, koeficient tření guma/asfalt - guma/sníh je nebe a dudy. I kdybys to při nejlepším na sněhu probzdil až na asfalt, stále bude brzdná dráha delší než na suchu. Jediná šance na kratší brzdnou dráhu je měkké podloží, kdy utopíš čumák.
Audi A8 4.2Q
Saab 9-5 3.0 V6 Turbo kombi

+ Hyundai SantaFe 2.4-T r.2006 (nyní brázdí silnice na Slovensku)
tlumiče Monroe CZ - http://www.tlumice-monroe.cz
tlumiče Kayava - http://www.kayaba-tlumice.cz
fiam
**
Příspěvky: 107
Registrován: 22 říj 2007, 10:42

Příspěvek od fiam »

zdenek76 píše:Dle mě ESP jako stabilizační systém umí korigovat přetáčivost/nedotáčivost vozu, což se děje především při jízdě v zatáčkách či smyku tím, že ubírá motoru výkon a přibržďuje příslušné kolo(a), aby směr pohybu auta vyrovnal. Kdežto o rozjezd se stará TCS, který při prokluzu pouze ubírá výkon, aby hané kolo chytlo adhezi. Konkrétně u novýho santíka to zkusí několikrát a teprve poté připojí náhon 4x4.
S tím brzděním si trvám na svém. Na sněhu to nemůže brzdit stejně jako na suchu, koeficient tření guma/asfalt - guma/sníh je nebe a dudy. I kdybys to při nejlepším na sněhu probzdil až na asfalt, stále bude brzdná dráha delší než na suchu. Jediná šance na kratší brzdnou dráhu je měkké podloží, kdy utopíš čumák.
zas som o nieco mudrejsi.... :)
samozrejme ze to neni ako na suchcej vozovke, ale je to naozaj velmi dobre.....

ESP pomáha vodičovi zvládať kritické situácie pri riadení auta, v ktorých by sa vozidlo mohlo dostať do šmyku. Kým samotné ABS iba vyrovnáva brzdnú silu medzi kolesami na základe informácie zo senzoru otáčok na kolesách, ESP spracúva informácie z ABS a zo senzora natočenia volantu, gyroskopu (umiestneného zvyčajne v strede vozidla) a spolu s virtuálnym softvérovým modelom vozidla potom cielene pribrzďuje oddelene zadné alebo odbrzďuje predné kolesá auta a tým ho nielen vo fáze brzdenia, ale i vo fáze zrýchľovania, či prechádzania zákruty udržiava mimo šmyku. Tým je auto ovládateľnejšie a stabilnejšie. Niektoré verzie systému zasahujú i do riadenia rýchlosti a v prípade potreby upravia výkon motora podľa modelu.

Vo vývoji je systém ESP II, ktorý bude zasahovať i do samotného riadenia a to hydraulickým akčným členom na volante.

Len tak do povedomia ostatnym: :D

ESP - Electronic Stability Program. Neustále porovnáva hlavne hodnoty priečneho zrýchlenia, uhol natočenia volantu, rýchlosť vozidla a vopred pomáha pribrzdením kolesa eliminovať začínajúci šmyk

TCS - Traction Contlol System. Zabraňuje prešmykávaniu poháńaných kolies napríklad pri zrýchľovaní. Obmedzí v okamihu výkon motora, prípadne s využitím snímačov otáčania pre ABS koleso pribrzdí.

EBD - Elektronické rozdeľovanie brzdného tlaku, reguluje tlak pri kolese, ktoré môže byť viac odľahčené alebo zaťažené. Eliminuje napríklad rozdielnú účinnosť brzdenia pri jazde s prázdnym alebo naloženým vozidlom.

EDS - Elektronische Differenzial Sperre. Nemecká skratka pre systém, ktorý pribrzdením prekĺzávajúceho kolesa napodobňuje činnosť uzávierky diferenciála

ABS - Systém, ktorý zabraňuje zablokovaniu kolies pri intenzívnom brzdení. Ak zistí, že ktorékoľvek koleso stojí, zníži brzdný tlak.

ABC - Active Body Control - zariadenie, ktoré by najmä v zákrutách malo eliminovať nakláňanie karosérie.

ETS - Elektronická regulácia prešmykovania kolies.

MSR - Motors Schleppmoment-Regelung. Systém reguluje brzdiaci moment, ktorý motor vytvára pri spomaľovaní. Ak vodič podradí alebo uberie plyn, na šmykľavej vozovke, môže sa auto šmýkať. MSR rozozná túto tendenciu a brzdnie motora zmierni.
______________________________________
zdenek76
******
Příspěvky: 3297
Registrován: 27 led 2006, 19:12

Příspěvek od zdenek76 »

Každopádně je ESP o tom, jak tu někdo psal v jiném příspěvku - krade ti kontrolu nad autem, na což si člověk musí občas hodně zvykat. Když jsem to zažil poprvé a navíc jsem nevěděl, že tam ESP je, docela mě to vylekalo a připomělo dobu, kdy mi učitel v autoškole omylem šlápl na brzdu - absolutní bezmoc, někdo řídí auto a přitom to nejsem já sedící za volantem :D
Tím nechci říct, že bych byl vyloženě odpůrce ESP, určitě má svůj smyl a spoustě lidí zachrání život. Jenže lidi si na to moc zvykají a o to víc si dovolují "však ona to elektronika pohlídá", pak si ráno člověk zapne teletext a jsou tam tři stránky o vážných nehodách.
Audi A8 4.2Q
Saab 9-5 3.0 V6 Turbo kombi

+ Hyundai SantaFe 2.4-T r.2006 (nyní brázdí silnice na Slovensku)
tlumiče Monroe CZ - http://www.tlumice-monroe.cz
tlumiče Kayava - http://www.kayaba-tlumice.cz
fiam
**
Příspěvky: 107
Registrován: 22 říj 2007, 10:42

Příspěvek od fiam »

zdenek76 píše:Každopádně je ESP o tom, jak tu někdo psal v jiném příspěvku - krade ti kontrolu nad autem, na což si člověk musí občas hodně zvykat. Když jsem to zažil poprvé a navíc jsem nevěděl, že tam ESP je, docela mě to vylekalo a připomělo dobu, kdy mi učitel v autoškole omylem šlápl na brzdu - absolutní bezmoc, někdo řídí auto a přitom to nejsem já sedící za volantem :D
Tím nechci říct, že bych byl vyloženě odpůrce ESP, určitě má svůj smyl a spoustě lidí zachrání život. Jenže lidi si na to moc zvykají a o to víc si dovolují "však ona to elektronika pohlídá", pak si ráno člověk zapne teletext a jsou tam tři stránky o vážných nehodách.
toto je moja rec......tiez som neni zastanca elektronickych systemov....akceptujem ich, ale urcite sa na ne nespolieham a nevkladam im do ruk vlastny zivot, a ani zivot spolujazdcov..... urcite netreba viest auto do takych krajsnosti stým, ze nam ostal len spolah na elektronicke systemi....
ovsem radsej bez nich.....
______________________________________
zz
**
Příspěvky: 178
Registrován: 27 srp 2006, 13:44
Bydliště: Severní Morava

Příspěvek od zz »

TSC je u Santíka součástí ESP, takže elektronika ovlivňuje rozběh
Dříve: ..... a Santa Fe 2,4, manuál
nyní khaki Santa 2,2 Dynamic, manuál
fiam
**
Příspěvky: 107
Registrován: 22 říj 2007, 10:42

Příspěvek od fiam »

zz píše:TSC je u Santíka součástí ESP, takže elektronika ovlivňuje rozběh
Dakujem za ujasneni mojich doterajsich znalosti.....

hou hou na sneh
______________________________________
Uživatelský avatar
Sokyno
**
Příspěvky: 240
Registrován: 19 říj 2007, 06:04
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od Sokyno »

Jejda ale ste se rozepsali kluci co???? sem rad ze o svih atuech vite vice

vcera sem z hondou HRv 4*4/real time pohon delal taky blbinky a se mi stalo ze mne to v zakrute smyklo a tak se ptam znalcu stvorkolesovych tatosu hlavne bez elektrickych asistentu kdyz sem najel do zakruty v otackach a pak v smyku slapnul na plyn auto mne ze zakruty vytahlo ale kdyz sem mnel trojku a slabe otacky auto ani neprislo nato ze sem v smyku a zakrutu sem projel dvermi napred sice hezky pohled ale jenom na cvicisti na silnicy koukat tak na kamion okinkom spolujezdce zadna vyhra :lol:

tak otazky to 4x4 u real timu se zapne jenom pri presmyku kola nebo i pri bocnim smykani vsech kol/ :?:
Obrázek
Obrázek Obrázek Hyundai Lantra 1,9 D. Hyundai Getz 1,3 Subaru Legacy 2,0 Honda Hrv 1,6
Uživatelský avatar
macháček
***
Příspěvky: 632
Registrován: 14 lis 2005, 23:30
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od macháček »

Santa a sneh, to přeci k sobě patří, vždyť brzy už budou vánoce ne? :lol:
Hyundai Lantra kombi 1.5 12V GLS/r. v. 2000
Odpovědět

Zpět na „Santa Fe - Kola a pneu“