svetlá pre denné svietenie- kam?

Moderátoři: vipe, Moderátoři

slabostka
*****
Příspěvky: 1731
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od slabostka »

Takže hneď prvú jazdu s drl som si užil... policajnú hliadku som nemohol presvedčiť o tom že je to legálne, že sa o tom v zákone píše.... " tie odrazky to čo máte?... a origo svetlá sú potom načo?.... len audi A4 to môže mať.... u nás to neplatí- naše zákony hovoria iné.... za takéto veci som dal pokút za státisíce...." proste gumy gumovaté, takže pokutu mi nedali ale odbijem si to asi priamo na inšpektoráte zrejme v správnom riadení? napísal som s čím nesúhlasím a ešte som si to overil v zákone.... dokonca min. dopravy má na svojej stránke vysvetlenie k denným prevádzkovým svetlám.... uvidím či sa domôžem pravdy a ak ano potom sa budem sťažovať ja- na neznalosť právnych predpisov u policajtov....
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
Reklama
 

Uživatelský avatar
mylys
Moderátor
Příspěvky: 321
Registrován: 19 dub 2005, 11:21
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od mylys »

Kdybyste nevymysleli ptakoviny a svitili tim co mate standartne na aute tak se do takove situace nemusite dostat :wink: .
S policajty je nekdy tezka domluva i bez svetel pro denni sviceni . . .
Uživatelský avatar
drakas
*
Příspěvky: 46
Registrován: 23 říj 2006, 13:35

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od drakas »

slabostka píše:Urobil som to ako ste radili... ale nie je to celkom elegantné... nedalo by so to pichnuť niekde do škatuľky s poistkami, kde ide tiež nejaký zvazok káblov? ale neviem ktorý je od svetiel.... len taký nápad... fakt pripojiť ten kábel je jediný problém.... ale ani napichovať tie svetlá do tej medzery nebola sranda... a káblov k svetlám tiež nedali ani o cm naviac...
Orig. přívody ke světlům se právě moc použít nedají. Lepší je, udělat si lepší vlastní instalaci, která bude přesně pasovat. S poj. boxu v motoru mám z volnejch konektorů přivedeno jen + nap. a + po zapnutí zapalování (k relé, nemám modul autom. spínání). Přívod z toho konektoru světla se mi zdál jako nejmenší zásah. Není to vůbec vidět a vlhkost se tam nedostane. Jinak by se to muselo asi natáhnout až do boxu pod palubkou.

Jinak první jízda - asi jen pech. V Česku už si švestky zvykli. Certifikát o schválení je ke stažení někde na webu.
Getz 1.4, 06/2006
i30N (standard 250k), 06/2019
slabostka
*****
Příspěvky: 1731
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od slabostka »

ad mylys: je jedno čo som si namontoval a čím svietim, ak je to zákonom dovolené a schválené.... tu je problém v tom že policajti neovládajú zákony a to je dosť blbé, ale na Slovensku by som sa skôr divil ak by to bolo naopak. Možno by ich skôr mali zaujímať tie všakovaké xeno a bixeno namontované kde kým do kde čoho ktoré v noci evidentne oslňujú.... Ďalšia vec na debatu by bola či denné svietenie má vôbec význam- prikláňam sa k tomu že za slnečného letného dňa je to hlúposť, ale keď už to schválili....problém na cestách sú arogantní bezohľadní vodiči a to denné svietenie ani 50 v obciach neporiešia.... vidno to denne, kto nejazdil predtým 60 nebude dnes jazdiť 50...
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
Zulu
*
Příspěvky: 58
Registrován: 15 čer 2008, 20:23

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od Zulu »

drakas píše:Já mám rok a čtvrt tyhle: http://www.stualarm.cz/produkt/sj-286ty ... omologace/
a umístil jsem je sem: (příloha)
Vešly se tak akorát. Někde se dají sehnat i za 2 000,-. Teď dělaj i meší 4×LED verzi nebo rovnou kulatý. Všechny maj už proudový zdroje nově v tělese světlometu (i ty SJ-286 - na webu maj starší obrázky) a i verze, kde se nemusí používat relé.
presne takove sem si ted udelal a vyslo to na 300kc .... homolagace ? ... na co --- vzivite to nikdo nebude kontrovat a i kdyby tak reknu ze se mi origo obal poskodil pri prejeti zajice ...:D
1,5 Glsi J1 92
Uživatelský avatar
mylys
Moderátor
Příspěvky: 321
Registrován: 19 dub 2005, 11:21
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od mylys »

Zulu, takovi jako ty jsou opravdu borci - na co homologace . . .
Minimalne na to abys neoslnoval protijedouci ridice nebo naopak ta svetla byla alespon trochu videt.
Navic na STK neprojdes.
Radeoon
*
Příspěvky: 17
Registrován: 26 zář 2005, 19:02

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od Radeoon »

DRAKASI prosimtě jak máš ty světla přišroubované. Máš to jenom k plastu nebo ke kovovému rámu. Mám světla doma a každá rada dobrá. El. zapojeni noo problenm. V mřížce vyřezat a vypilovat otvor to je jasne ale kam to uchytit zezadu. Nechtěl bych to nějak provrtávat pod světly skrz plast aby nebyly vidět hlavičky šroubků.Dík
Uživatelský avatar
drakas
*
Příspěvky: 46
Registrován: 23 říj 2006, 13:35

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od drakas »

Ani k plastu, ani k rámu. Otvor skrz plast (mřížku) mám jen v místě, kde mají světla žebrování (tj. po úchyty světel se závitem). Zezadu drží světlo pár úhelníků, který jsem seříznul a přibrousil tak, aby jejich plocha sedla přesně do prolisů plast. mřížky. Světla se ani nehnou a podařilo se je nastavit tak, aby svítily rovně a né mírně dolů, k čemuž mírný sklon mřížky sváděl. U LEDkovejch světel to je docela podstatný. Teď bych to asi udělal ale jinak a neváhal to přišroubovat s použitím origo. držáků..
Jestli máš 1.3, tak to budeš muset udělat stejně jinak. Lepší foto nemám, když tak můžu nafotit detailně a poslat někam na mail..
Přílohy
SPDS2.jpg
SPDS2.jpg (21.67 KiB) Zobrazeno 2095 x
Getz 1.4, 06/2006
i30N (standard 250k), 06/2019
Radeoon
*
Příspěvky: 17
Registrován: 26 zář 2005, 19:02

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od Radeoon »

Dík za vysvětlení. Mám 1.3 a tak to opravdu budu dělat jinak. Obrys světla vyřežu v mřížce a zezadu to přišroubuju ke kov. narazníku, tak aby předek světel lícoval z předkem mřížky. Až to budu dělat zkusim fotky. Prozatím je venku stále sníh.
Uživatelský avatar
Benedikt
*
Příspěvky: 72
Registrován: 04 říj 2005, 14:43
Kontaktovat uživatele:

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od Benedikt »

Podělím se se svým řešením - vlastní výběr, vlastní montáž.

Koupil jsem po nějakých měřeních rozměrů tyto diodovky: LED světlomety pro denní svícení (homologované) 20LED - automatické zapínání
Byla i 18ti diodová verze o pár Kč levnější, ale vzal jsem tyto. Snad je ta deklarovaná homologace platná.

Montáž: Vzal jsem schválně po rozmýšlení tyto diody, protože mi po přeměření rozměry krásně seděly do mřížky nárazníku - Getz 2005 (ne ten nejnovější). Osazení vychází cca 32cm nad vozovku a 37cm od obrysu vozidla. Pouze rozteč by měla být nad 60cm, tady vychází 57cm (snad to není na trest smrti). Výška světel je přesně škvíra mřížky, šířka vychází o něco menší než pole mřížky, takže se tam krásně vešly malé šroubky k uchycení na malé L profily. Světla neváží skoro nic, takže nemám obavy, že to udrží. Proti tomu teprve s montáží jsem si uvědomil, že jsou tam diody pěkně na raně - při sebemenším ťuknutí asi půjdou do háje. Dráty jsem vedl jak to šlo propletením v přední masce tak aby nebyly vidět. Docela v pohodě to šlo, nakonec jsem je na pár místech posvazkoval plastovými pásky (hlavně asi bacha na teplo, je to kolem chladiče). Konce drátů jsem soustředil u pojistkové krabice.

Zapojení: Chvíli jsem hledal kam to tam nejlíp píchnout. Zapojují se 3 dráty - zem na konstru, plus za spínací skříňku pro rozsvícení, a plus na obrysovky pro automatické zhasnutí při zapnutí světel. Vše je vidět na fotce. Zem jsem vyřešil kulatým očkem a umístěním pod šroubek u blatníku. Plus za obrysovkami jsem nakonec protáhl formou vypilované drážky k obrysovkové žárovce a tam napájení do objímky (no nic extra řešení, ale nechtěl jsem kuchat svazky drátů Getze), a plus za klíčkem jsem našel v neosazeném relé v pojistkové skříňce (dokonce tam to plus má po vypnutí klíčku 6 vteřin zpoždění, diody zhasnou samy až těch 6 vteřin po vypnutí zapalování - takový nechtěný docela hezký efekt).

Po dokončení montáže zatím velká spokojenost - šlo to líp než jsem čekal. Ostatní efekty zatím nevím - úspora na pokutách, příp. na spotřebě.
Přílohy
Pohled jak to svítí.
Pohled jak to svítí.
490_9042.JPG (78.78 KiB) Zobrazeno 814 x
Detail osazení světel
Detail osazení světel
490_9046.JPG (58.48 KiB) Zobrazeno 814 x
Foto montáže drátů - vpravo na konstru, dole objímka obrysovky a nahoře bílý drát v neosazeném relé v pojistkách
Foto montáže drátů - vpravo na konstru, dole objímka obrysovky a nahoře bílý drát v neosazeném relé v pojistkách
490_9039.JPG (98.26 KiB) Zobrazeno 814 x
Naposledy upravil(a) Benedikt dne 25 kvě 2014, 11:42, celkem upraveno 1 x.
Getz 1.3 - 09/05 - silver, vlastní přibastlení centrálu a komplet vytlumení mirelonem
Uživatelský avatar
Amalfi
***
Příspěvky: 832
Registrován: 17 bře 2009, 08:25
Bydliště: Ostrava

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od Amalfi »

Parada =D> vypada to jako svetla delana na miru. Protoze jsem mel Getze s mlhovkama tak jsem si kolikrat rikal, dat to tam a usetrit neco za denni sviceni potkavackama - ale kam s tim, ale proste nebylo podle mne misto. Ale jak vidno ty sis pohral s plastem a pekne. Jen ta elektrika se mi nelibi.
Kia Sportage 2016 aktualne
Uz uplne bez Hyundai, ale bylo to fajn.
i10 1.2 - byvavalo
i20 1.6 - byvavalo
Getz 1.6 - byvavalo
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7916
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od Mexican »

Benedikt krasna praca
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od Hardcam »

Tak to ziram...vcera jsem zrovna obhlizel naraznik, kam bych ty LED dal a zadny misto jsem neasel...tohle je nadhera....super :D
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
vipe
Moderátor
Příspěvky: 993
Registrován: 17 lis 2007, 17:24
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od vipe »

Je to hezký šikovně umístěný, ale pochybuju že tyto světla mají homologaci (na skle vyraženou značku RL).
Hyundai I30 MY14 White Creamy 1.6 CVVT 88kW + Parking, 16" Alu
Hyundai Getz 1,3 2005 G4E-A Hiphop Red HL
Zázraky na počkání, nemožné do tří dnů.
Uživatelský avatar
Benedikt
*
Příspěvky: 72
Registrován: 04 říj 2005, 14:43
Kontaktovat uživatele:

Re: svetlá pre denné svietenie- kam?

Příspěvek od Benedikt »

Re Vipe: kouknul jsem na ně a je to tam. Do jaké míry je to dostačující nebo není nevím.
Přílohy
490_9071.JPG
490_9071.JPG (117.51 KiB) Zobrazeno 1618 x
Getz 1.3 - 09/05 - silver, vlastní přibastlení centrálu a komplet vytlumení mirelonem
Odpovědět

Zpět na „GETZ“