Samovolné zvyšování otáček

Vše co se týká techniky, zapojení, ND

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sumo
*
Příspěvky: 23
Registrován: 28 srp 2009, 17:51
Bydliště: Orlová

Samovolné zvyšování otáček

Příspěvek od Sumo »

Ahoj lidi s :hyu: ;)
Trochu jsem to tady prolezl, jestli tady nenajdu problém, který se vyskytl mé drahé polovičce, ale nic moc a tak se zeptám... :roll:

:hyu: Atos 1.0 (r.v.2003) najednou sám si sobě zvyšuje otáčky.
Nastartuji, prošlápnu plyn, O.K. Chvilku si vrní a najednou pomaloučku zvyšuje a zvyšuje, aniž bych se plynu dotkl. Všiml jsem si toho, když jsem čekal v tomto počasí před pneuservisem a chtěl jsem si přitopit. :? Tak jsem to vypnul a po chvíli zkusil znova. Vše bylo tak 10min O.K. než jsem popojel ve frontě. Pak už nic.
Dnes (po dvou dnech) přijela má drahá z práce a říká mi, že si stojí na křižovatce a najednou auto řve! :shock: Tak jsem šel hned testnout co řve a ono to jsou ty otáčky. :( Start, v klidu si vrní a najednou začne přidávat. Třeba se zastaví a pak zase pomalu přidává. To se nedá vydržet tak hned Off! Na prošlápnutí plynu to reaguje, ale nikdy se to nevrátí na volnoběh! Třeba se to vrátí na ty zvýšené a pak to zase leze nahoru... Dolů nikdy... :shock:

Máte někdo nějakou radu co s tím??? :-k Dá se něco udělat svépomocně?
Je fakt, že je teď hrozně vlhko... :-k ¨

Předem díky za rady...
Reklama
 

janulika23
*
Příspěvky: 10
Registrován: 16 říj 2009, 21:04

Re: Samovolné zvyšování otáček

Příspěvek od janulika23 »

ahoj...riesim momentalne ten isty problem na elantre - je to "krokovym motorcekom", skus precistit, prefukat - moze to pomoct.......v horsom pripade vymenit. ja sa chystam na vymenu :(
Uživatelský avatar
Limitz
******
Příspěvky: 2719
Registrován: 16 dub 2008, 20:27
Bydliště: Kašava,Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Samovolné zvyšování otáček

Příspěvek od Limitz »

jj tohle dělá krokový motorek, u novějším aut volnoběžný ventil
:hyu: Hyundai Lantra 1.8 r.v. 1996 :hyu: R.I.P.
momentálně služební Audi A6 Avant 2,5tdi quattro 360 000km :D
Limitz89@seznam.cz
Uživatelský avatar
Sumo
*
Příspěvky: 23
Registrován: 28 srp 2009, 17:51
Bydliště: Orlová

Re: Samovolné zvyšování otáček

Příspěvek od Sumo »

Díky za tipy!
A není tu nějaký zkušený ATOSák, který mi poradil a navedl, kde tak asi ten motorek je a co s ním udělat??? :roll: Jestli to vůbec lze jednoduše vyndat v amaterských podmínkách atd.. Mám sice v compu nějaký servisák, ale ani nevím, jak je to v english nazvané... :(

No já si čím dál víc myslím na to vlhko... :-k Sice jsem tam ještě ani pořádně nekoukal (je to doma měsíc a mamina furt v práci), ale beztak tam není na plyn bowden, ale potenciometr! :-k A že by navlhl? :?
Ani nevím, jestli s tím maminu v pondělí pustit do provozu... [-o<
pinokio110
*
Příspěvky: 81
Registrován: 17 dub 2009, 14:28
Bydliště: mělnicko

Re: Samovolné zvyšování otáček

Příspěvek od pinokio110 »

Lambda sonda
Uživatelský avatar
Sumo
*
Příspěvky: 23
Registrován: 28 srp 2009, 17:51
Bydliště: Orlová

Re: Samovolné zvyšování otáček

Příspěvek od Sumo »

Tak dnes jsem tam do toho kouknul a trochu projel. Neprojevilo se to... :evil:
Každopádně mohu vyloučit "potenciometr plynu", poněvadž Atos z roku 2003 má bowden. Lanko vypadá O.K. Stejně tak jsem povytáhl a zastrčil všechny konektory, na které jsem narazil...

Takže dle Vašich tipů zbývá krokový motorek a lambda sonda...
Uvidíme, kdy se to zase projeví...

Zatím díky všem zúčastněným... ;)
Uživatelský avatar
mirpie
******
Příspěvky: 4138
Registrován: 29 zář 2007, 21:41
Bydliště: Brno, Nové Město na Moravě

Re: Samovolné zvyšování otáček

Příspěvek od mirpie »

pokud to má bovden, tak tam logicky musí být i potenciometr (při stříkačce), jak by pak asi jednotka poznala, kolik tam rveš plynu? Ale v potenciometru to stejně nebude.
Bud máš někde na hadicích volnej spoj, nebo díru, nebo netěsnost (samozřejmě až vše, co je za klapkou), zkrátka někde to může přisávat vzduch nebo pak ten zmiňovanej regulátor volnoběhu (servomotorek), nebo pak blbne nějaký čidlo a posílá ECU chybný data, na základě kterých pak ECU dá pokyn zvýšit otáčky. Nejdřív bych omkrnul ty spoje za klapkou a zkusil prostříknout konektory všech čidel a snímačů.
Pak bych omrnul to servo.
Opel Omega 2.2 16V Caravan, 2001 Elegance
ex: Hyundai Coupe 2.0, 1997
Uživatelský avatar
Sumo
*
Příspěvky: 23
Registrován: 28 srp 2009, 17:51
Bydliště: Orlová

Re: Samovolné zvyšování otáček

Příspěvek od Sumo »

Provedu! ;)
Uživatelský avatar
Sumo
*
Příspěvky: 23
Registrován: 28 srp 2009, 17:51
Bydliště: Orlová

Re: Samovolné zvyšování otáček

Příspěvek od Sumo »

Tak jsem zatím provedl testovací jízdu - zatím se neprojevilo... :|
Potom vizuální kontrolu hadic a konektorů (+zaviklání) - nic neshledáno... :-k
Dal jsem mamině instrukce "co by, kdyby" a budu čekat... :(
Uvidíme...
Uživatelský avatar
Sumo
*
Příspěvky: 23
Registrován: 28 srp 2009, 17:51
Bydliště: Orlová

Re: Samovolné zvyšování otáček

Příspěvek od Sumo »

Opět Vás :hyu: zdravím!
No a jelikož jsem včera odtáhl svou Zafiru do servisu :( (spojka - totalně volný pedál :cry: ), tak jsem si dnes půjčil :hyu: Atose do práce a...
Mamina furt mluví, že jí to škube... :-k No a já asi dnes zjístil co a proč. :?
Wono totiž při řazení (hlavně dolu) při sundání nohy z plynu, jakoby otáčky zůstaly stejné (motor řve) a velice pomalu klesají... Když pak člověk přeřadí rychle, tak to i "zaškube". Stejně tak při jízdě třeba na 4 a bez plynu. Až po chvilce člověk cítí, že ty otáčky klesnou a trošičku si to "škubne"... :(
Po zaparkování jsem pak zkusil plyn prošlápnout (takové ani sekundové) a fakt - po prvním otáčky zůstaly a po sekundě pomaloučku klesaly. Když jsem to udělal znova, tak znova a když 2x za sebou, tak už se otáčky nevrátily a motor řval a řval, až jsem to radši vypnul. Nechtěl jsem ho pokoušet... :-k
Asi to budu muset prohlédnout daleko více... 8-[ Hadice, konektory, krokáč...
Uživatelský avatar
Sumo
*
Příspěvky: 23
Registrován: 28 srp 2009, 17:51
Bydliště: Orlová

Re: Samovolné zvyšování otáček

Příspěvek od Sumo »

Zdravím a navracím se zpět k tomuto tématu... :(
Problém stále přetrvává, i když byl třeba týden klid. Manželka nevydržela a navštívila :hyu: autorizovaný servis. Tam připojili diagnostiku a "vyblikali" chybu škrtící klapky + chybu komunikace. Jen tak mimochodem mi tu klapku mi radil známý před pár dny - prej se prodává přímo spray na její čištění a prej je dobré to dělat při každé výměně vzduch.flitru. To tak na okraj...
V servisu klapku vyčistili, chyby vymazali, projeli, potrápili a autíčko předali s tím, že se to neprojevilo ani před, ani po zásahu... Naúčtovali symbolickou hoďku práce s tím, že se zřejmě ještě uvidíme... :-$
No a hned druhy den znova... :( Dokážete si představit příjezd ke křižovatce nebo lépe k přechodu, kde pouštíte chodce a auto začne přidávat plyn a řvááát!!!??? Nic moc pro chodce i pro řidiče! [-X
Takže teď nevím, jestli tam jet znovu, nebo to radši svěřit některému "garažmajstrovi", který si s vyčištěním více pohraje...
Co myslíte? Už jste tu klapaku někdo čistili? Je to náročné? Je to v Atosu snadno rozebratelné?
Co by jste dělali vy?! :-k
Uživatelský avatar
jarool
*
Příspěvky: 23
Registrován: 12 úno 2008, 16:03
Bydliště: KE

Re: Samovolné zvyšování otáček

Příspěvek od jarool »

mne to robilo na elantre a po vymene map senzoru (ma na starost plynuly chod, mi hovorili v servise) uz je vsetko v poriadku...
Hyundai Elantra 1.6 DOHC/2002
Odpovědět

Zpět na „Technická Sekce“