vyjádřete se k této situaci

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od Richard555 »

Ahoj, dostal jsem se za volantem do níže popsané situace, nic se nestalo, ale pokud jo, nevím kdo by byl "vinen" jedná se křižovatku s dvouproudovou vozovkou, která je vyznačena napříč celou křižovatkou (žlutá přerušovaná čára) já přijížděl jakoby ze spoda a odbočoval vlevo ve směru červených šipek samo na zelenou..... naproti mě jelo auto a odbočovalo doprava ale nezůstalo v pravém pruhu a poslalo to rovnou ještě v křižovatce do levého (viz modrá šipka) a tam jsem již byl já..... já ho protroubil, ale postupem času uvažuju, že tato situace není až tak úplně jasná. Co vy na to ? Oba jsme jeli na zelenou a já vím že mám dát přednost protijedoucím, ale na druhou stranu bychom oba v klidu mohli pokračovat, pokud by ten protijedoucí pán nebyl "levák" Co vy na to ?
Přílohy
křižovatka situace.png
křižovatka situace.png (8.41 KiB) Zobrazeno 3818 x
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Reklama
 

Uživatelský avatar
alarm
******
Příspěvky: 3685
Registrován: 08 kvě 2009, 21:31
Bydliště: BLAVA

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od alarm »

Protiiduci vodič by sa mal zaradiť do praveho pruhu, ale bez ohladu na to, by si asi bol vinný, pretože si vodič odbočujuci vlavo a si povinny dať prednosť protiidúcim.
Accent 94 .... 1998-2003
Favorit 135 ,Favorit 136
Škoda 100, Škoda 100
i 30 COMFORT 1,4 continental silver 2007 (predaný)

Accent LC 2004
Suzuki Vitara 2WD

alarm.ba@gmail.com
Uživatelský avatar
vorlajz
*******
Příspěvky: 9963
Registrován: 19 srp 2012, 08:21

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od vorlajz »

z mého pohledu by se správně měl řidič ze shora zařadit do pravého pruhu, pak dát znamení o změně směru jízdy a přejet do levého pruhu...

kdyby došlo k nehodě, tak si troufnu říct, že by za to mohl spíš řidič zespodu, protože musí dát přednost protijedoucímu autu, které odbočuje doprava...
Hyundai Tucson 4x4 - 1.6 TGDI MHEV, N-LINE Šéďa ve Stajlu... ;) - NA CESTĚ

Hyundai i30 combi aka Mysak - 1.6 GDI, CashB ve Stajlu... ;) - PRODÁNO
Hyundai i30 SW aka Mumínek - 1.6 CVVT, Bílá ve Stajlu... ;) - PRODÁNO
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od Richard555 »

No je otázka jestli použít pravidlo pro jízdu v pruzích, nebo pravidlo pro přednost při odbočování, teoreticky já v tom levým pruhu byl a pruh byl i v křižovatce vyznačen, protijedoucí (ten shora) řidič s blinkrem doprava jel přes 2 pruhy bez ohledu na provoz..... no každopádně je to situace nesnadno vysvětlitelná ..... nevím jestli by řidič měl se zapnutým blinkrem doprava měnit pruh a to doleva ! asi to byl nějakej "levák" ;-)

Logicky by nejlepší z hlediska plynulosti bylo, že každý z nás měl udržovat svůj pruh a jako další manévr si pruhy vyměnit nebo v městě i klidně ponechat....
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Uživatelský avatar
HOTHEAD
**
Příspěvky: 133
Registrován: 05 bře 2016, 06:42
Bydliště: Svitavy

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od HOTHEAD »

Předpokládám že oba pruhy do kterých jste vjížděli byli jedním směrem a že jsi nenajížděl
do protisměru. :shock: Pak musíš dát přednost protijedoucímu, tomu žádný předpis nenařizuje použít
pravý pruh pokud ten není určený pro např. nákladní auta a ten v protisměru asi nebyl , chce to
být ve střehu i když logicky čekáš jiné reakce okolních řidičů. #-o
HYUNDAI TUCSON 2.0 CRDI STYLE 100KW AWD WHITE SAND 3/2016
FIAT STILO 3 D 1.8 98 KW
FORD SIERRA 2.3 D 49kw r.v.1989 NEJHORŠÍ AUTO NA SVĚTĚ !!
prodáno do AAA ( omlouvám se novému majiteli )
Uživatelský avatar
jiri.vacha
***
Příspěvky: 771
Registrován: 24 led 2012, 22:33
Bydliště: Loučná-Lom

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od jiri.vacha »

Je to tak,nikde nemáš přikázáno do jakého pruhu musíš zajet při odbočení vpravo.Celá vina by byla na tobě,odbočování doleva,protijedoucí má přednost .Samozřejmě i já jezdím po silnici tak,aby mohli i ostatní co nejrychleji projet,to samé i parkování,aby se vešlo co nejvíc aut.Ale jsou mezi námi nadutci který vidí jen sebe a ostatní ať si trhnou,podle předpisů jsou přeci v právu ne ](*,) .Bohužel se můžem na také jen rozčilovat a nic s tím neuděláme.Přiznám se ale když můžu tak si takové vychutnám :mrgreen: =D> .A s radostí :D/
WARTBURG 1.3 WV -prodáno
HYUNDAI TRAJET 2001 2.7 6V LPG -po smrti(srdíčko)
HYUNDAI TRAJET 2004 2.7 6V LPG
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od Richard555 »

Myslíš jako mě ( ze spoda- červená šipka) nebo toho zezhora (modrá šipka) já jen jestli si vychutnáváš řidiče normálně uvažující, nebo ty "méně bystré, ale o fous statečnější" ? :wink:
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Uživatelský avatar
jiri.vacha
***
Příspěvky: 771
Registrován: 24 led 2012, 22:33
Bydliště: Loučná-Lom

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od jiri.vacha »

Néé,někdy se stane,že řidič je méně bystrý,to se usměju,pokynu a jedem dál,ale většinou jsou to v nových kárách manažeři a myslí si že rodinný kombík nemá právo je nijak omezovat natož ještě troufale předjíždět. :mrgreen: :mrgreen:
WARTBURG 1.3 WV -prodáno
HYUNDAI TRAJET 2001 2.7 6V LPG -po smrti(srdíčko)
HYUNDAI TRAJET 2004 2.7 6V LPG
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7910
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od Mexican »

Pred 2 rokmi som robil Acko v Brne. Tiez som sa vzdy radil do mne blizsieho pruhu. To je chyba. Musis sa radit do praveho vzdy. To znamena ze by ste sa v tom pruhu zrazili. Ty mas povinnost mu dat prednost. Tolko pravidla

Logika a ustretovost vsak hovori inak :-) on sa mal zaradit dopraveho, ty do laveho. Ale pravidla su pravidla :-)
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
Bolo
*****
Příspěvky: 1598
Registrován: 29 pro 2007, 12:39
Bydliště: Čínský Těšín

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od Bolo »

Právě si rozšiřuji řidičák na BE. Řidič (modrá šipka) si může vjet do levého i do pravého pruhu, jak se mu zlíbí (pokud to není třeba souprava nad 3,5tuny, kdy nemá v levém pruhu co dělat, apod.). V případě nehody jsi vinen :wink:
Bylo: Hyundai Coupé 1.6 1997
Hyundai Trajet 2.0 CRDI 2005
Hyundai Lantra 1.6 J2 kombi
Uživatelský avatar
Espero
******
Příspěvky: 2764
Registrován: 02 srp 2007, 10:01
Bydliště: Tetín-Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od Espero »

Tato situace se mi z pohledu toho, koho si protroubil stává průměrně 4 x týdně ve Stodůlkách v Praze při cestách domů ze zaměstnání. Jde o to, že řidič odbočující vlevo je povinen dát přednost všem protijedoucím vozidlům. Neexistuje žádné ustanovení silničního zákona, které by nařizovalo vozidlům odbočujícím v pravo na vozovku o dvou a více jízdních pruzích odbočit výhradně jen do pravého jízdního pruhu (stejně jako neexistuje pro odbočující vlevo povinnost odbočit jen do levého). Proto ten protijedoucí, kterého jsi protroubil byl v právu a dopravní přestupek jsi udělal s nemalou dávkou arogance Ty.
Mně se toto stává pravidelně. Protože křižovatka, kde odbočuji vpravo je po levé straně dálnice D5 (Rozvadovská spojka) a po dalších asi 100 metrech po podjetí dálnice je pak odbočovací pruh vlevo na tu dálnici pro směr na Plzeń. Jenže tam bývají fronty i o několika desítkách vozů a když nenajedu do levého pruhu rovnou, už tam třeba nenajedu vůbec. Také bývám protouben podobnými "trouby" a kdyby se situace vyhrotila, volal bych asi benga. Jde o to, že na té mé každodenní křižovatce to mají vlastně ti, co odbočují vlevo do toho levého pruhu blíže, než ti co odbočují doprava. Trošku za to může i inženýrské řešení té křižovatky s ostrůvkem mezi pruhem pro odbočení doprava a pruhem pro jízdu rovně, (je tam kvůli přerušení chůze chodců přes křižovatku při různých světelných režimech semaforů), ale to nic nemění na tom, že pášou přestupky.
od 29.3.2018 Peugeot Boxer 3000 Blue HDi L2H1,barva červená Tiziano,obytný vůz s ložnicí 1,87x3,12 m.
od. 19.4.2017 Renault R 11,1,7i z 04/1985,barva červená (atestovaný veterán)
od 17.12.2021 Renault Fluence 1,6 16V z 08/2010, barva béžová metalíza
Uživatelský avatar
lada 71
***
Příspěvky: 537
Registrován: 08 úno 2011, 10:51
Bydliště: Nordböhmen

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od lada 71 »

Zcela jednoznačně je to tak, jak píše Vorlajz. Tedy, modrá šipka odbočující vlevo, jede ve svém levém pruhu a po projetí křižovatkou se OPĚT řadí do levého pruhu. Červená šipka, odbočující vpravo, má POVINNOST se po odbočení OPĚT zařadit do pravého jízdního pruhu a teprve po tomto zařazení obou vozidel, může každý dle své potřeby měnit svou jízdu v jízdních pruzích. Pokud modré po odbočení vlevo pokračuje rovně, nemusí nikomu dávat přednost a červená šipka, která by chtěla z pravého pruhu přejet do levého, MUSÍ dát přednost vozidlu, které jede ve svém průběžném pruhu a nemění směr jízdy. Pokud by se stala nehoda v této fázy, jak je namalováno, tak by se to neposuzovalo jako nehoda při nedání přednosti v jízdě při průjezdu křižovatkou (obě auta už jsou mimo hranici křižovatky), ale jako nehoda s nedáním přednosti v jízdě, při změně směru jízdy v souběžně vedoucích jízdních pruzích.
Hyundai i30 Comfort, 1,6 CRDi VGT - 85kW, Vivid Blue, 07 / 2010.
Oil: Shell Helix Diesel Ultra 5W-30. Benzina - Verva Diesel / Euro Oil - Optimal Diesel (bez biosložky) + VIF
"Ať to má kozy nebo kola, vždy s tím budou problémy".
Uživatelský avatar
HOTHEAD
**
Příspěvky: 133
Registrován: 05 bře 2016, 06:42
Bydliště: Svitavy

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od HOTHEAD »

:idea: ](*,) Zjistil jsem že jsem asi barvoslepý. A ten co odbočuje vlevo se musí řadit do levého
pruhu ? To si osobně nemyslím, ale jsem dlouho z autoškoly.
HYUNDAI TUCSON 2.0 CRDI STYLE 100KW AWD WHITE SAND 3/2016
FIAT STILO 3 D 1.8 98 KW
FORD SIERRA 2.3 D 49kw r.v.1989 NEJHORŠÍ AUTO NA SVĚTĚ !!
prodáno do AAA ( omlouvám se novému majiteli )
Uživatelský avatar
vorlajz
*******
Příspěvky: 9963
Registrován: 19 srp 2012, 08:21

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od vorlajz »

Richarde, hoď sem odkaz na mapu... chci se na tu křižovatku podívat ... díky
Hyundai Tucson 4x4 - 1.6 TGDI MHEV, N-LINE Šéďa ve Stajlu... ;) - NA CESTĚ

Hyundai i30 combi aka Mysak - 1.6 GDI, CashB ve Stajlu... ;) - PRODÁNO
Hyundai i30 SW aka Mumínek - 1.6 CVVT, Bílá ve Stajlu... ;) - PRODÁNO
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: vyjádřete se k této situaci

Příspěvek od Richard555 »

Je to Vypich, já jel od Motola (Kukulovou) a odbočoval jsem vlevo na Bílou horu (samo na zelenou) ten dle červený šipky jel od Petřin (Ankarskou) a taky na Bílou horu a taky na zelenou..... akorát že k té situaci, kdy se mi ten řidič nacpal do levýho pruhu došlo až za tím přechodem a tam by to už nemělo být o přednosti, ale o jízdě v pruzích, prostě plynule zvolil oblouk končící v levým pruhu.......
https://www.google.cz/maps/@50.0786321, ... !1e3?hl=cs
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Odpovědět

Zpět na „Pokec“