Výměna oleje u 1.6 GDI

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alf6
******
Příspěvky: 4963
Registrován: 26 srp 2013, 23:33
Bydliště: Klatovy

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od Alf6 »

Schvalen Hyundai je každý olej, který splnuje specifikaci. A je jedno, jestli je to 5w-30, 5w-40,50 ...10w-40 atd..

Vyhoda pro servis je ta, ze olej 5w-30 C3 tlaci do všech aut a vsemoznych znacek( pokud neservisuji jen Hyundai)

C3 znamena, že olej je "Low saps" - (nízký obsah sulfátového popele, fosforu a síry) tedy s nizkym obsahem slozek, který jsou pro motor "ty dobré". Tyto slozky jsou nosici alkalicke rezervy. Zjednodusene receno...lepe si vyrovnají s kyselym prostredim, prunikem paliva do oleje, atd....a diky snizenemu fosforu může být i nižší obsah protioděrových aditiv

Jednou dvakrát se nic zrejme nestane, ale z dlouhodobějšího hlediska je lepsi brat oleje oznacene jako High Saps. Cili "plnotucne" oleje A3 5w-40 , 5w-50

a znacka? třeba Eni, Elf, Fuchs, Liqui Moly, Millers oils, Mobil, Mogul, Motorex, Motul, Q8, Panolin, Petro-Canada, Petronas, Repsol, Sunoco, Texaco, Yacco, Valvoline....Na značce nesejde, jen je třeba dodrzet specifikaci 8)
normy API SM a ACEA A5 můžete použít ale doporučujeme oleje Shell dlouhodobý vývoj pro motory Hyundai.
Této specifikaci oleje se vyhni obloukem, pokud na ni není motor staven a timpadem vyrobcem primo doporucovan. Pokud je vyrobcem doporucen, muzes tento olej pouzit, ale muzes pouzit i normalni olej specifikace A3, který je pro motor to nejlepší(pokud mas benzinak)

Norma API SM uprednostnuje místo mazani ekologii - exhalace...Trida API SN je uz v poradku. API SL je ještě lepsi 8)
Hyundai ELANTRA 1,6 MPI STYLE 97 kw/132hp
Reklama
 

Radunov
**
Příspěvky: 166
Registrován: 11 zář 2016, 07:52

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od Radunov »

smazáno
Naposledy upravil(a) Radunov dne 01 pro 2016, 11:10, celkem upraveno 1 x.
I30 kombi GDi gdh
Uživatelský avatar
Alf6
******
Příspěvky: 4963
Registrován: 26 srp 2013, 23:33
Bydliště: Klatovy

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od Alf6 »

Lidem je to tady uplne fuk. Jedou striktne podle toho, co mají napsano v manualu. Vic je nezajímá. Osveta je zbytecna. Navíc tu clovek sklidi ještě posmech. :?
Hyundai ELANTRA 1,6 MPI STYLE 97 kw/132hp
Uživatelský avatar
JirkaN
***
Příspěvky: 791
Registrován: 25 led 2016, 21:31

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od JirkaN »

Ale M6 AD je snad v pořádku. Motory kam se tento olej dával vydržely stovky tis. km ...
Hyundai i30 kombi Tricolor Komfort 1,6 MPI 88kW 2016
Bývalá auta:
Renault Megane II 1,9 dCI Grandtour 88kW 2004
Renault Clio I 1.2 40kW 1995
Ford Sierra Combi 2,3 Indenor Diessel 1985
Mitsubishi Galant sedan 2,3 TD 1982
Škoda 100 L 1974
jjenda
**
Příspěvky: 257
Registrován: 27 bře 2014, 10:44

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od jjenda »

Co k tomu dodat.
Tabulku a jí podobné co tady dal Radunov znám řídím se podle nich a dalších článků od skutečných odborníků na tribotechniku olejů.
Alfe6 - máš pravdu. Je to marný, je to marný ... je to marný....... Jako házet perly sviním.

No a Jirko N - co nato říci.
Máš pravdu, ale na M6 AD jsem jezdil naposled s MB 1000 a doléval jsem 1l /1000 km. V jejich posledních letech života (prosím nekamenujte mne), jsem ani neměnil, jen doléval a jezdila pořád. Sešla věkem na oxid železa :mrgreen: Dnes bych ten olej do moderních motorů asi nedával .
I 30, 1,6 CVVT 88 kW HB, Trikolor + Paket Parking + 16", Sleek Silver
Renault Thalia 1.2 silver
Š Felicia 1.3 MPI GL
ex:Mitsubishi Lancer Wagon
Š 1000 MB
Uživatelský avatar
Neo-Mike
****
Příspěvky: 1261
Registrován: 12 kvě 2016, 15:07

Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od Neo-Mike »

Nerekl bych, ze osveta je zde zbytecna. Samozrejme vetsina lidi se o to nezajima a necha si tam nalit co maji v servisu a je jim jedno co to je. Ale kdyz mam v servisce uvedeny dva typy oleju, tak proc nepouzit to co je pro auto nejlepsi. Chci aby nejakou dobu vydrzelo (a to neni rozhodne do konce zaruky). Spoustu informaci si nactu sam, ale potom se uz v tom zacnu nekdy ztracet. Takze jsem rad, ze tu jsou uzivatele jako Alf co dokazi a jsou i ochotni poradit s vyberem.
Peugeot 308 SW 2024, 1.5 BlueHDi 96 kW
Hyundai i30 kombi 2016, 1.6 CRDi 81 kW
Uživatelský avatar
Alf6
******
Příspěvky: 4963
Registrován: 26 srp 2013, 23:33
Bydliště: Klatovy

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od Alf6 »

pokud se budeme bavit o benzinaku :
Spoustu lidi si myslí, ze třída A5 je lepsi nez A3. Ale je tomu práve naopak. Kdo chce vedet vic, at si zagooglí.

Nikdo ale netuší, že pokud je muj motor delany na oleje A5( většinou oleje se snizenou viskozitou( ne však každý) - viskozita pod 3,5 mPa, které mají za úkol usetrit par ml paliva a tim zlepsit emise - ale kdo tech par ml paliva v realnem provozu pozna, ze?), tak je samozrejme mohu pouzit, ale mohu pouzit i oleje tridy A3. Nikdy! to ale není naopak! Do motoru na A3 nesmí prijit A5- motory na A3 nejsou na A5 kontrukcne uzpusobeny). Nerozumim tomu, proc si někdo dobrovolne leje do GDI A5? :shock: proc si budu lit do motoru olej, který ma za úkol vylepsit emise naproti oleji, který ma za hlavni úkol mazat? Jen protože to mam napsano v manualu a sem linej si o tom zjistit vice?

A pokud chce někdo lepsi olej, vybírejte podle trid základových oleju. Cili prave syntetiky. Shell 5w-30 a dalších 90% oleju na trhu nejsou syntetiky. Shell 5w-30 je vyrobeny z 3. tridy základových oleju.

Pokud někdo chcete pravou syntetiku, vybírejte z 4 a nebo 5 tridy základových oleju.(PAO a estery)

Nehlede na to, ze cenove tyto lepsi oleje stoji stejne jako rozlevane sudove sragory typu Shell 5w-30 v aut.
servisech.


Jak nachytat ryby zde jiz bylo receno, ale každý si je musí nachytat už sám :wink:
Hyundai ELANTRA 1,6 MPI STYLE 97 kw/132hp
Uživatelský avatar
JirkaN
***
Příspěvky: 791
Registrován: 25 led 2016, 21:31

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od JirkaN »

jjenda píše:Co k tomu dodat.
Tabulku a jí podobné co tady dal Radunov znám řídím se podle nich a dalších článků od skutečných odborníků na tribotechniku olejů.
Alfe6 - máš pravdu. Je to marný, je to marný ... je to marný....... Jako házet perly sviním.

No a Jirko N - co nato říci.
Máš pravdu, ale na M6 AD jsem jezdil naposled s MB 1000 a doléval jsem 1l /1000 km. V jejich posledních letech života (prosím nekamenujte mne), jsem ani neměnil, jen doléval a jezdila pořád. Sešla věkem na oxid železa :mrgreen: Dnes bych ten olej do moderních motorů asi nedával .
:mrgreen: ... kdyby neschnila, jezdila by do dnes .... takový to byl olej ....
Taky bych jí do moderních motorů nedal, ale zase by se to s tím olejem nemělo přehánět ... Motory, které máme v běžných autech nejsou jednokusový speciály. Po tu dobu, co výrobce předpokládá životnost auta, by to vydrželo i na olej na fritování ... :mrgreen: A neznám nikoho, kdo by si u auta kontroloval půlením motoru opotřebení ... a jak jinak poznat, co jaký olej dokáže ... a to by musel být ještě pro porovnáni jiný motor ježděný s naprosto stejným parametry.
Dodržet předepsaný nebo doporučovaný olej výrobcem. A čas nad vymýšlením, vymyšleného využít jinak.
Hyundai i30 kombi Tricolor Komfort 1,6 MPI 88kW 2016
Bývalá auta:
Renault Megane II 1,9 dCI Grandtour 88kW 2004
Renault Clio I 1.2 40kW 1995
Ford Sierra Combi 2,3 Indenor Diessel 1985
Mitsubishi Galant sedan 2,3 TD 1982
Škoda 100 L 1974
Uživatelský avatar
Alf6
******
Příspěvky: 4963
Registrován: 26 srp 2013, 23:33
Bydliště: Klatovy

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od Alf6 »

co výrobce předpokládá životnost auta
Pruser je v tom, ze u výrobce vozu znamena "zivotnost vozu" nebo pojem "dozivotni napln" obdobi na dobu záruky + 1, max 2 roky navíc.

Pokud někdo toci auta v zaruce, tak no problem( chudak ten, co si vuz koupi po nem).
Pokud chci aby mne auto dobře sloužilo i dalších par let, tak je třeba, abych mu dal něco navíc. To "navíc" je ten rozdíl mezi pojmem "zivotnost vozu- dozivotni napln" kterou ma na mysli výrobce a kterou mam na mysli já.
Proto si kazdou napln ( motorovy, prevodovy olej, brzdová kapalina), svicky a filtry vybiram sám. Vse samozrejme odpovida dane specifikaci výrobce vozu. Ctu recenze, testy, postřehy uzivatelu a nasledne se snazim vybrat v pomeru kvalita/cena to nejlepší. Samozrejme mne vždy vyjde něco uplne jiného, nez bych mel z aut. servisu. :-k :D
Hyundai ELANTRA 1,6 MPI STYLE 97 kw/132hp
Uživatelský avatar
t0x!n
****
Příspěvky: 1333
Registrován: 01 říj 2013, 21:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od t0x!n »

obratim to z jinyho uhlu pohledu, rocne 15tkm, vetsina po meste = nedostatecne prohratej motor, co bude lepsi ten super A3 menit po roce a 15tkm nebo si v pulce rocniho najezdu sam vymenit olej (A5 Total G310) a filtr a nasledne podruhe pri rocni servisce (tj. vzdy cca v 7,5tkm), myslim, ze to druhy bude lepsi :D

P.S. je pravda ze 1. vymenu jsem mel v 2tkm 1/2016, a 1. servis 11/2016 jsem mel v 14,5tkm, premyslel jsem jestli to kolem 10ti nemam vymenit, ale to uz mi prislo moc pritazeny za vlasy, ted to necham presne po 6ti mesicich
Kia Ceed 2015 1.6 GDI TOP - bílá WD
i30 II 1.4 CVVT 73kW - "původní" Komfort - prodáno
Obrázek
Uživatelský avatar
Alf6
******
Příspěvky: 4963
Registrován: 26 srp 2013, 23:33
Bydliště: Klatovy

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od Alf6 »

Není to super olej. Je to jen olej, který neni zatizen ekonesmysly ale ma za úkol ještě mazat. Na nejake emise se zde nehraje.

To druhé je samozrejme lepsi, ale to uz si muzes koupit Mogul (který je kvalitativne stejny jako jiné zahranicni znacky) a menit ten
Hyundai ELANTRA 1,6 MPI STYLE 97 kw/132hp
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od Richard555 »

No když tu zmiňujete ten fritovací olej dám tu k dobru jednu historku. Kdysi dávno kdy ještě snad zmiňovaný M6AD ani nebyl :lol: měl kamoš Pobědu (kdo chce vygooglí jak to vypadalo) no a tam bylo z nějakého důvodu zařízeno mazání hlavy venkem z bloku takovou trubičkou, ta kámošovi praskla a všechen olej vytek..... trubičku v práci nějak vyměnili ale olej nebyl a protože pracoval v kuchyni měl plno oleje ve friťáku, tak ho tam nalil a protože Poběda (vítězství) nebyla v nejlepší kondici a žrala olej statečně, tak nakonec u tohoto způsobu mazání zůstal, lil tam tak půllitr na 100 a protože ho měl zadarmo tak mu to nějak nevadilo, akorát když se jelo za ním byly cejtit smažené hranolky :D
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Uživatelský avatar
t0x!n
****
Příspěvky: 1333
Registrován: 01 říj 2013, 21:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od t0x!n »

nevim ale ten mogul me bude stat jak ten total (kupuju ho z ofiko dist za 150/litr), po tom co jsem ted zjistil ze na vymenu staci rovny 3 litry, tak 450 + 250 za filtr, no zustanu u totalu kterej je presne dle manualu, p.s. mel si videt jak mi v servisu ted zkoumali tento total, ktery jsem mel sebou vlastni, pani vedouci (cumel jsem baba) se semnou dohadovala jak muzu vedet co mam v motoru z prvovyroby :mrgreen: cela diskuze byla proto, ze jsem jim odmitl jejich sudovej shell neznameho niceho, ani sami nevedeli jen pry 5W30, urcite za povedenych aspon 500Kc/l :D

sice me o neco stala vic prace, chtel jsem aby dele vykapaval olej, ale mel jsem 1. servisku za 1144Kc vc materialu + teda muj olej
Kia Ceed 2015 1.6 GDI TOP - bílá WD
i30 II 1.4 CVVT 73kW - "původní" Komfort - prodáno
Obrázek
ulthar
**
Příspěvky: 393
Registrován: 02 čer 2015, 15:15
Bydliště: Novy Jicin

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od ulthar »

Alf6 píše: Pokud někdo chcete pravou syntetiku, vybírejte z 4 a nebo 5 tridy základových oleju.(PAO a estery)
Alfe, mohl bys mi, prosim, uvest par prikladu takovych oleju? Respektive jak poznat z ceho jsou vyrobeny? Kdyz mam na webu dostupne pouze takoveto udeje? http://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusio ... A92UCG.pdf
Taky jak poznam jestli to je low/mid/full saps olej? Z toho co jsem se zatim docetl soudim, ze A1, A5, C1, C4 jsou low saps, C3, C4 jsou mid saps, zbytek je full saps?

Taky co je dobra prasarna je, ze vyrobci maji ZAKAZANO uvadet jaky aditivacni balicek pouzili, tj. jestli je to A3/B3-08 nebo A3/B3-12
Jak mam potom sakra vedet jaky olej si kupuju, kdyz ani v technickem listu nejsou schopni uvest takovehle veci.
i30 WG 1.6 GDI, New weekend, Cool red, MY 2015
only_one
**
Příspěvky: 465
Registrován: 19 úno 2014, 10:57

Re: Výměna oleje u 1.6 GDI

Příspěvek od only_one »

třeba nakupovat tam, kde se za vlastnosti svých výrobků nestydí a když to něco umí tak to taky řádně popíšou.. včetně aditivačních balíčkl.. viz třeba Millers oil..
Odpovědět

Zpět na „i30 2012- Motor a převodovka“