Chování ESP, zvuk spojky/převodovky

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
thaischumi
**
Příspěvky: 191
Registrován: 05 srp 2020, 09:03

Chování ESP, zvuk spojky/převodovky

Příspěvek od thaischumi »

Dobrý den,

Mám i30 kombi 1.4 t-gdi skoro nové (v provozu od 6.2019, koupeno jako předváděcí 5000km, teď mám 12000km)

Předtím jsem měl starší slabší (a hlučný) turbodiesel, takže tyto problémy a chování jsem vůbec nevnímal.

Regulace prokluzu kol funguje nějak agresivně (např. plný plyn na jedničku + mokrá vozovka), že se fakticky ozvou rány jako kdyby najelo na hlubší díry.

A druhý problém: ve tichém prostředí, když už je motor zahřátý (ztichl se), jsou slyšet zvuky z spojky/převodovky. Pro představu, je to takový zvuk jako co má zpátečku a k tomu cvakání jako špatné ložisko, je slyšet i na neutrál, když sešlápnu spojku se tyto zvuky zmizí. V běžném provozu už nejsou slyšet protože převálcujou zvuky z kol, motoru a okolí.

Děkuji za odpovědi a rady.
i30 kombi 2019 1.4 T-GDI Comfort "Clean slate blue"
Focus mk2 kombi FL 2008 1.6 TDCi 66kW 28x xxx km
RIP Focus mk1 kombi 2004 1.8 TDCi 74kW 414xxx km
Reklama
 

Uživatelský avatar
XMira
*****
Příspěvky: 1711
Registrován: 23 lis 2005, 10:11
Bydliště: CB

Re: Chování ESP, zvuk spojky/převodovky

Příspěvek od XMira »

To bouchání při zásahu TC a ESP je, IMHO, vlastnost. U i30 jsem to tak měl od nového auta. Až u Astry jsem s údivem zjistil, že lze tyhle zásahy dělat i bezhlučně :-)
Kia Xceed GTline 1.5 T-GDI DCT
ex Opel Astra 1.4 110kW AT
ex i30 1.6 CVVT Tricolor Exclusive
ex Getz 1.4
ex Opel Vectra B 1.6
Azazel
*
Příspěvky: 13
Registrován: 11 črc 2018, 18:15

Re: Chování ESP, zvuk spojky/převodovky

Příspěvek od Azazel »

Za 25 tis km se mi stalo jen jednou, že by mi ESP zasáhlo u fordu focus, co mám je dle mého citlivost mnohem vyšší.

Co se týče spojky a převodovky tak jsem to řešil na garančce a tam mi řekli, že se jedná o normální průběh. Není to nic, co by bylo nějak rušivé, ale zajímalo mě jestli ty zvuky jsou normální. Čistě pro zajímavost - když dáš spojku opět pomalu nahoru (na netruál :) ) tak ti zvuk zmizí? Já když plynule dávám spojku zpět tak ty zvuky zmizí. Když dám naopak rychle spojku nahoru tak se opět ozvou.
thaischumi
**
Příspěvky: 191
Registrován: 05 srp 2020, 09:03

Re: Chování ESP, zvuk spojky/převodovky

Příspěvek od thaischumi »

Děkuji moc za reakce.

Ty zvuky jsou tam prostě pořád když se točí druhá část spojky. Mě hlavně vadí to cvakání, jestli jsem nenarazil na nějaký páteční kus u kterého pracovník šikovně zničil třeba kuličky ložiska spojky.

Zajímalo by mě jak se bude chovat ESP u tohoto auta na sněhu/ledu (auto mám teprve od března), nebo musím ho zase vypnout před každou jízdou :D
i30 kombi 2019 1.4 T-GDI Comfort "Clean slate blue"
Focus mk2 kombi FL 2008 1.6 TDCi 66kW 28x xxx km
RIP Focus mk1 kombi 2004 1.8 TDCi 74kW 414xxx km
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: Chování ESP, zvuk spojky/převodovky

Příspěvek od Richard555 »

No nevím, ale abych se s autem někam na sněhu nebo mokré trávě dostal, vypínám ESP ono se mi totiž stalo, že ESP spolu s TCS mi v kopci na sněhu ubralo plyn, tak , že jsem skoro zastavil a měl jsem docela problém s jeho vyjetím. Tak pouze spínám 4WD LOCK a vypínám ESP :wink: Na silnici toto ovšem nedělám, ale ESP mi do jízdy zasáhlo snad jednou v životě a je to docela divný pocit....... Jezdím asi prostě tak, abych tyhle berličky nepotřeboval :wink:
Pokud si pamatuju u Mondea bylo jen TCS a žádné rány se nekonaly, řekl bych spíš při funkci jen takové drnčení, či vrnění
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Uživatelský avatar
XMira
*****
Příspěvky: 1711
Registrován: 23 lis 2005, 10:11
Bydliště: CB

Re: Chování ESP, zvuk spojky/převodovky

Příspěvek od XMira »

Tak to já si zas dobře pamatuju cestu na Pomezní boudu. Ono se tam nesolí a ráno bývá čerstvý, neujetý sníh. Parádně jsem si vychutnával několik kiláků klikatý silnice... Až nahoře, v takových dlouhých táhlých zatáčkách, jsem dostal chuť malinko zazlobit, tak jsem chválně trochu utáhl zatáčku, abych dostal auto do smyku. Ozvalo se jen kopnutí do zadního kola, auto ubralo plyn a jel jsem zas rovně. Mrcha zlá, trochu radosti nedopřeje. Tehdá jsem si říkal, že by bylo super, kdyby šla vypnout stabilizace, ale ponechat kontrolu trakce. To by bylo žůžo.
V tomhle je Astra povolnější a spíš hlídá u auta trakci a dělá jej hodně neutrální. Člověk vlastně pozná zásahy až když všechno vypne a cítí rozdíl.
Kia Xceed GTline 1.5 T-GDI DCT
ex Opel Astra 1.4 110kW AT
ex i30 1.6 CVVT Tricolor Exclusive
ex Getz 1.4
ex Opel Vectra B 1.6
Odpovědět

Zpět na „i30 2016- Motor a převodovka“