Pokazená spojka na i 30

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
mozecek
**
Příspěvky: 394
Registrován: 02 bře 2023, 10:47
Bydliště: Olomouc

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od mozecek »

msifa píše: 13 dub 2023, 20:05 Jako, že díky bezazbestovým materiálům spojka smrdí pouze při jízdě do kopce a při jízdě po rovině nesmrdí?
Nebo jaký je rozdíl v tom, když jedu po rovině nebo do kopce (v obou případech mám zařazeno a neřadím a spojka je v plném záběru - nestojím na ní/nohu mám mimo pedál)?
Pokud spojka při jízdě prokluzuje (když na ní nestojím), tak to není žádná "vlastnost" auta, ale je něco špatně (jedná se o závadu).
pokud jedes do prudkeho kopce tak te dozadu tahne gravitace :) a cim vic si nalozeny tim je to horsi, takze musis pres spojku prenaset vice sily, coz logicky vidis i na spotrebe .. misto 7L to papka 15 i vic ze :( .. a souhlasim ze to neni "vlastnost"
i30 kombi family smart 1.5 DPI 2023 engine red
ex. VW Golf V 1.6 MPI 75kW trendline, Škoda Superb II 2.0 TDI 103kW DSG ambition, Škoda Felicia 1.3 MPI 50kW
Reklama
 

Uživatelský avatar
msifa
**
Příspěvky: 169
Registrován: 21 říj 2014, 09:03

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od msifa »

Ale ta vyšší spotřeba není dána tím, že by prokluzovala spojka. Ta spotřeba odpovídá potřebě více energie pro překonání větší síly.
I když pojedu teoreticky do velkého kopce na jedničku s plným plynem a motor nebude mít sílu ten kopec překonat, tak auto bude postupně zpomalovat (budou klesat otáčky motoru) až auto chcípne. Ale rozhodně nedojde k proklouznutí spojky (když jí samozřejmě záměrně nevyšlápnu).
Hyundai i30WG, 1,6 MPI, Trikolor + komfort, satin amber
Renault Grand Modus 1,2 TCE
Škoda Octavia IV 2.0 TDI DSG (pracovní stroj)
ex-auta
Renault Espace 2.0 16V
Toyota Corolla 1,4 XLI
Citroen BX 1,4 TGE
Fiat Ritmo 2.0 - Abarth
Škoda 1100 MB
Alex174
*
Příspěvky: 75
Registrován: 22 bře 2023, 12:34

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od Alex174 »

Ak by mi uznali reklamáciu, trnvat nárok aby mi vymenili komplet spojkovu sadu tj. Zotrvačnik,ložisko,Lamelu a pritlačny tanier?

Alebo to nechať na servis a ich rozhodnutí a diagnostike čo všetky musí ísť nové?

Auto má iba 19500 km a 2 roky a 2 mesiace

Vďaka
Hyundai i 30 combi-Family 1.5 DPI 2021
Škoda Octavia 1.9 TDI 81 KW 2001
Boryš
****
Příspěvky: 1094
Registrován: 30 bře 2019, 12:18

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od Boryš »

msifa píše: 13 dub 2023, 20:34 Ale ta vyšší spotřeba není dána tím, že by prokluzovala spojka. Ta spotřeba odpovídá potřebě více energie pro překonání větší síly.
I když pojedu teoreticky do velkého kopce na jedničku s plným plynem a motor nebude mít sílu ten kopec překonat, tak auto bude postupně zpomalovat (budou klesat otáčky motoru) až auto chcípne. Ale rozhodně nedojde k proklouznutí spojky (když jí samozřejmě záměrně nevyšlápnu).
Tak nevím jak přesvědčit servisáky aby s tím něco dělali. Tedy mimo další výměny, která problém úplně nevyřešila. Když jsem byl v autorizáku s brzdami, tak jsem nevypnul kameru (nechtěl jsem ji nechat zapnutou, jsem na ni zapomněl) a pak jsem se doma zíral jak ze mě měli servisák s vedoucím servisu srandu... Jsem po nich chtěl dobrozdání i ke spojce.

Si ten zápach nevymýšlím, cítí jej i manželka, když jsme dojeli na parkoviště na kopci tak se o tom bavili i z vedlejšího auta že nám smrdí brzdy. Do kopce nebrzdím...
Uživatelský avatar
mozecek
**
Příspěvky: 394
Registrován: 02 bře 2023, 10:47
Bydliště: Olomouc

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od mozecek »

msifa píše: 13 dub 2023, 20:34 Ale ta vyšší spotřeba není dána tím, že by prokluzovala spojka. Ta spotřeba odpovídá potřebě více energie pro překonání větší síly.
I když pojedu teoreticky do velkého kopce na jedničku s plným plynem a motor nebude mít sílu ten kopec překonat, tak auto bude postupně zpomalovat (budou klesat otáčky motoru) až auto chcípne. Ale rozhodně nedojde k proklouznutí spojky (když jí samozřejmě záměrně nevyšlápnu).
Jasne ze ta spotreba neni dana spojkou, jen poukazuje na vyrazne vetsi zatez. A i ta spojka tu vetsi zatez musi prenest. Asi malo tlaci na lamely nebo jsou ty ze spatnyho matrose ci necim napatlany .. no proste se pod tou vetsi zatezi asi nepatrne protaci.
i30 kombi family smart 1.5 DPI 2023 engine red
ex. VW Golf V 1.6 MPI 75kW trendline, Škoda Superb II 2.0 TDI 103kW DSG ambition, Škoda Felicia 1.3 MPI 50kW
Uživatelský avatar
mozecek
**
Příspěvky: 394
Registrován: 02 bře 2023, 10:47
Bydliště: Olomouc

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od mozecek »

Boryš píše: 13 dub 2023, 21:14 Tak nevím jak přesvědčit servisáky aby s tím něco dělali. Tedy mimo další výměny, která problém úplně nevyřešila. Když jsem byl v autorizáku s brzdami, tak jsem nevypnul kameru (nechtěl jsem ji nechat zapnutou, jsem na ni zapomněl) a pak jsem se doma zíral jak ze mě měli servisák s vedoucím servisu srandu... Jsem po nich chtěl dobrozdání i ke spojce.

Si ten zápach nevymýšlím, cítí jej i manželka, když jsme dojeli na parkoviště na kopci tak se o tom bavili i z vedlejšího auta že nám smrdí brzdy. Do kopce nebrzdím...
Presne vim o cem mluvis, ten smrad byl jako bych ten kilometrovej kopec jel dolu a celou dobu brzdil, dokonce sem osahaval brzdy v domneni ze se kousl nejakej pistek a celou dobu brousim kotouc, jenze brzdy byly logicky uplne studeny.

zalezi jak mas daleko poradnej kopec .. ja mam ten kopec 15 minut jizdy od autorizaku, tak jim reknu at si sednou ke me do auta a za pul hodiny jsme zpet, jestli kecam tak jim zaplatim technika za hodinovou sazbu a jestli ne tak to opravi .. no uvidim, je to novy auto treba si to vsechno nejak seda
i30 kombi family smart 1.5 DPI 2023 engine red
ex. VW Golf V 1.6 MPI 75kW trendline, Škoda Superb II 2.0 TDI 103kW DSG ambition, Škoda Felicia 1.3 MPI 50kW
dibarbora
*****
Příspěvky: 2105
Registrován: 05 úno 2018, 14:53
Bydliště: Žilina

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od dibarbora »

Alex174 píše: 13 dub 2023, 20:44 Ak by mi uznali reklamáciu, trnvat nárok aby mi vymenili komplet spojkovu sadu tj. Zotrvačnik,ložisko,Lamelu a pritlačny tanier?

Alebo to nechať na servis a ich rozhodnutí a diagnostike čo všetky musí ísť nové?

Auto má iba 19500 km a 2 roky a 2 mesiace

Vďaka
Čo sa vymení určuje servis a schvaľuje/platí impirtéŕ….zákazník dostane opravené auto,… nerozhoduje, čo a ako sa bude riešiť… viď garančná knižka.
Hyundai Tucson NX4 Shine+, 1,6TGDi, 110,1kW, 2WD MT6 bez náznaku hybridu
ex.Hyundai i30 kombi PDe Family 1.4 T-GDI 6st.
dibarbora
*****
Příspěvky: 2105
Registrován: 05 úno 2018, 14:53
Bydliště: Žilina

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od dibarbora »

Alex174 píše: 13 dub 2023, 09:31 Nebolo by lepšie prejsť na automatickú prevodovku?
Nikdy v živote som nejazdil na automate, čo to všetko obnaša?

Vďaka
Ak chceš riešiť problémy s dvomi spojkami, drahším/zložitejším zotrvačníkom a občas aj s mechatronikou… tak nech sa páči. Zivotnosť to zázračnú nemá..
Hyundai Tucson NX4 Shine+, 1,6TGDi, 110,1kW, 2WD MT6 bez náznaku hybridu
ex.Hyundai i30 kombi PDe Family 1.4 T-GDI 6st.
Uživatelský avatar
msifa
**
Příspěvky: 169
Registrován: 21 říj 2014, 09:03

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od msifa »

mozecek píše: 13 dub 2023, 22:56

Jasne ze ta spotreba neni dana spojkou, jen poukazuje na vyrazne vetsi zatez. A i ta spojka tu vetsi zatez musi prenest. Asi malo tlaci na lamely nebo jsou ty ze spatnyho matrose ci necim napatlany .. no proste se pod tou vetsi zatezi asi nepatrne protaci.
Přesně popsány možné příčiny problému =D>
Hyundai i30WG, 1,6 MPI, Trikolor + komfort, satin amber
Renault Grand Modus 1,2 TCE
Škoda Octavia IV 2.0 TDI DSG (pracovní stroj)
ex-auta
Renault Espace 2.0 16V
Toyota Corolla 1,4 XLI
Citroen BX 1,4 TGE
Fiat Ritmo 2.0 - Abarth
Škoda 1100 MB
Uživatelský avatar
i30mpact
***
Příspěvky: 772
Registrován: 15 zář 2021, 16:50
Bydliště: Praha

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od i30mpact »

Může bejt jen špatně zajetá. Stačí jí prý jednou smahnout a zesklovatí a prokluzuje.
Boryš
****
Příspěvky: 1094
Registrován: 30 bře 2019, 12:18

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od Boryš »

Dávám si na to pořádně bacha, abych spojku netrápil prokluzem. Jak po první výměně tak i po druhé. Gufero prý neteče. Při druhé výměně tam dal mechanik Sachs, prý s tímhle výrobcem má dobré zkušenosti.

A k tomu že by měla spojka "zamknout" spojení - není to žádná mechanická spojka, třeba zubová, ale je založená jen a pouze na tření. Nedochází k pevnému spojení hnacího a hnaného hřídele.

A to co mi řekl servis ohledně smradu a bezazbestových materiálů - možná že ví že bezazbestové materiály mají na oceli horší součinitel tření než azbestové...
Uživatelský avatar
msifa
**
Příspěvky: 169
Registrován: 21 říj 2014, 09:03

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od msifa »

Tak ještě jednou:
I když nemá spojka pevný zámek a přenáší výkon pouze třením, tak při plném sepnutí nedochází k prokluzu (tj. obě poloviny se točí naprosto stejně rychle).
Pokud to tak není, tak se jedná o závadu a ne o nějakou vlastnost (tak jak jsou někteří zřejmě přesvědčeni).
Hyundai i30WG, 1,6 MPI, Trikolor + komfort, satin amber
Renault Grand Modus 1,2 TCE
Škoda Octavia IV 2.0 TDI DSG (pracovní stroj)
ex-auta
Renault Espace 2.0 16V
Toyota Corolla 1,4 XLI
Citroen BX 1,4 TGE
Fiat Ritmo 2.0 - Abarth
Škoda 1100 MB
Uživatelský avatar
mozecek
**
Příspěvky: 394
Registrován: 02 bře 2023, 10:47
Bydliště: Olomouc

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od mozecek »

i30mpact píše: 14 dub 2023, 17:56 Může bejt jen špatně zajetá. Stačí jí prý jednou smahnout a zesklovatí a prokluzuje.
Mno nevím... otec měl v autoškole felicie, fabie, fiat tipo a při výcviku si spojky projdou peklem x-krát denně. Auto se zajelo tak možná tisíc km než dostalo druhou sadu pedálů a jelo "do práce". A co tu koukám že běžní lidi mají trable do 20tis, tak v AŠ by ji měnili 2x do měsíce :D :( A to se fakt nestávalo, takže nejspíš udělali soudruzi někde chybu.
i30 kombi family smart 1.5 DPI 2023 engine red
ex. VW Golf V 1.6 MPI 75kW trendline, Škoda Superb II 2.0 TDI 103kW DSG ambition, Škoda Felicia 1.3 MPI 50kW
Alex174
*
Příspěvky: 75
Registrován: 22 bře 2023, 12:34

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od Alex174 »

mozecek píše: 14 dub 2023, 20:05
i30mpact píše: 14 dub 2023, 17:56 Může bejt jen špatně zajetá. Stačí jí prý jednou smahnout a zesklovatí a prokluzuje.
Mno nevím... otec měl v autoškole felicie, fabie, fiat tipo a při výcviku si spojky projdou peklem x-krát denně. Auto se zajelo tak možná tisíc km než dostalo druhou sadu pedálů a jelo "do práce". A co tu koukám že běžní lidi mají trable do 20tis, tak v AŠ by ji měnili 2x do měsíce :D :( A to se fakt nestávalo, takže nejspíš udělali soudruzi někde chybu.
Veľmi dobre napísané!
Hyundai i 30 combi-Family 1.5 DPI 2021
Škoda Octavia 1.9 TDI 81 KW 2001
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 9008
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: Pokazená spojka na i 30

Příspěvek od idam.i »

Nie je žiadnym tajomstvom že :hyu: má dlhodobo problém so spojkami. :cry:
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
Odpovědět

Zpět na „i30 2016- Motor a převodovka“