Nenastartoval jsem - baterie / starter?

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátoři: nulda, 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
miz012
Příspěvky: 5
Registrován: 03 črc 2021, 01:48

Nenastartoval jsem - baterie / starter?

Příspěvek od miz012 »

Ahoj vsichni, jdu si pro radu.

i30 mam 10 let a stale se stejnou baterii. Minulou stredu jsem prisel do garaze, auto neslo odemcit pomoci DO. Kdyz jsem natocil klicek nenaskocily zadne kontrolky. Tak si rikam, ze je baterka po smrti.

Zabouchl jsem auto a musel jsem jej trosku odtlacit abych se dostal pro nabijecku do skrine. A najednou auto zacalo houkat, blikat... Slo normalne zamcit / odemcit pomoci DO... kdyz jsem zasunul klic, naskocily kontrolky ale ve startovaci pozici jen zhasly, nic se nestalo a uz se nerozsvitily zpatky. Tak si rikam vazne baterka.

Baterii jsem nabijel cca 8h. Nasedl jsem natocil klicky ale ve startovaci pozici se nic nestalo, jen pohasly kontrolky a zase se rozsvitily - i pokakovane. Zarazilo me taky, ze se ani neroznul interier, radio a ani nesly pustit vystrazna svetla.

Kdyz jsem klic vytocil a znovu natocil tak naskocilo vse (interier, radio....) a uz de dalo i startovat, ale misto toceni motoru jsem slysel jen cvakani starteru (takove rychle cvak cvak cvak cvak)... Slo to i opakovane (baterka drzela).

Vcera prijel jeste kamarad a zkusili jsme auto nastartovat pomoci kabelu, ale stale to same - cvak cvak cvak...


Kazodpadne zase se mi stalo, ze jednou po natoceni klicku interier svitil (i vystrazna svetla sla pustit), po opakovanem natoceni uz ne....

Dalsi natoceni a zase svitil interier a radio... A radio teda ukazovalo, ze beterie je vybita at nastartuju a dobiju ji.

Takze se snazim zjistit, zda mam objednavat novou baterii popr. rovnou i starter? A pripadne jakou znacku?

Sam to nezvladnu, dam auto do servisu - ale musim ho tam nejak dostat... muzu ho nechat roztahnout na lane?

Diky moc za kazdou radu.

Ondra
Reklama
 

mklouda
*
Příspěvky: 16
Registrován: 25 srp 2019, 22:57

Re: Nenastartoval jsem - baterie / starter?

Příspěvek od mklouda »

Tipoval bych na smrt akumulátoru. Měnil jsem původní po devíti letech. Ty příznaky co popisuješ jsou typické pro mrtvý akumulátor. Jestli je špatný lze zjistit speciálním testerem. Jde koupit v číně nejlevnější za asi 400,-. Startování přes kabel nepůjde. Teda ne s obyčejnými startovacími kabely. Ty propustí málo proudu na start auta s mrtvým nebo totálně vybitým akumulátorem. Abys měl jistotu, že je to akumulátor tak ten tester nebo dát/půjčit přímo do auta jiný dobrý akumulátor.

Roztahování na laně se nedoporučuje. Sice máš motor s rozvodovým řetězem, ale mohl by se poškodit katalyzátor.

Rozhodně bych auto netáhnul do servisu kvůli mrtvému aku.
Hyundai i30 CW 2011, 1.6 benzin, LPG
miz012
Příspěvky: 5
Registrován: 03 črc 2021, 01:48

Re: Nenastartoval jsem - baterie / starter?

Příspěvek od miz012 »

Diky za info

A diky baterce by "cvakal" starter? Ja mysel, ze by to spis bylo takovy to "uhm uhm" a nic :)

Jako psal jsem do autorizovaneho servisu... napsali mi jen baterku za 4-8k :) A to se mi nechce.

Kdyztak teda objednam baterku a uvidim. Jeste musim nastatudovat, jak ju vymenit..., nejspis budou na zakladne nejake klinky a dotahnute sroubem. Vcera uz jsem na to nekoukal, jen ze kolem baterky je nejaky latkovy navlek.

Mam v planu vzit bud Vartu nebo Bosch - obe 54ky s 530A.
mklouda
*
Příspěvky: 16
Registrován: 25 srp 2019, 22:57

Re: Nenastartoval jsem - baterie / starter?

Příspěvek od mklouda »

Mně když zdechla baterka tak mi taky cvakaly relátka a přístrojovka blikala jak vánoční stromeček. Možná i trochu cvakal startér, ale to už si nepamatuji. Aku koupíš dobrou za cca 1500,-. Já koupil třeba Exide. Nesmíš to řešit s autorizovaným servisem. Originál je neskutečně předražený. Netvrdím, že není kvalitní, ale určitě nevydrží tolik co původní co se dávala do nového auta. Do nových aut si většinou výrobci nechávají dělat mnohem kvalitnější aku co normálně nekoupíš.
Naposledy upravil(a) mklouda dne 24 kvě 2023, 10:37, celkem upraveno 1 x.
Hyundai i30 CW 2011, 1.6 benzin, LPG
Boryš
****
Příspěvky: 1088
Registrován: 30 bře 2019, 12:18

Re: Nenastartoval jsem - baterie / starter?

Příspěvek od Boryš »

Máš naftu nebo benzín? Ono na startování nafty jsou potřeba pořádné kabely. Dát třeba 2x paralelně pokud máš nějaké slabé. Ale je fakt že pastorek by to mělo zasunout, problém je že to neutáhne odpory v motoru - velká ztráta v kabelech s malým průřezem.
miz012
Příspěvky: 5
Registrován: 03 črc 2021, 01:48

Re: Nenastartoval jsem - baterie / starter?

Příspěvek od miz012 »

Mam benzin 1.6 (88kW jestli se nepletu).

Me zarazilo to cvakani starteru... uz jsem si rikal, ze je po nem. A vybirat jiny je pro me zlo, nektere maji 8 zubu, nektere 9... a vsechny pro I30.

Tak ja objednam baterku (tu bych stejne menil) a uvidim, jestli neco uvidim :)
hudyss77
**
Příspěvky: 103
Registrován: 07 dub 2023, 06:11
Bydliště: Liberec

Re: Nenastartoval jsem - baterie / starter?

Příspěvek od hudyss77 »

třeba to ještě zkusit přes kvalitní jumper. Já si vozím Noco genius, už jednou mě zachránil, baterie měla 7,6V (řídící jednotka airbagu po přehrátí SW přestala komunikovat a neustále vybíjela baterii). Už jsem ani DO neodemkl, připojil Noco a za 2min jsem odjížděl. Baterie se za cestu dobila a pak držela již 12,7V. Ale již jsem neměl důvěru, když byla tak podvybitá a koupil novou. A to se stalo během 3 dnů co bylo auto odstavené na dovolené.
Taky zaleží jestli již máš inteligentní dobíjení? Nová baterie se stejně ještě musí nabít venku doplna, přijde tak na 80% dobitá. A pak se muselo v parametrech nastavit, že byla dána nová baterie s plnou kapacitou. Tohle tedy jen v případě inteligentního dobíjení. Pokud nemáš, tak jen čistá výměna.
Tucson 1,6 T-GDi Smart - 07/2021
Martinsp
****
Příspěvky: 1399
Registrován: 25 zář 2010, 09:59
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Nenastartoval jsem - baterie / starter?

Příspěvek od Martinsp »

Rozhodně bych novou baterii začal a staré poděkoval že vůbec tak dlouho vydržela. Kdyby to baterií nebylo,tak je to stejně otázka týdnu kdy pro novou půjdeš.
Hyundai I30 kombi, 1.6gdi, weekend. Tucson 2022, 1,6 T-gdi, 110kw, 4x4, smart
Honda Jazz, 1,4, 2008- prodaný
Hyundai Getz, 1.3, 2003- prodaný
miz012
Příspěvky: 5
Registrován: 03 črc 2021, 01:48

Re: Nenastartoval jsem - baterie / starter?

Příspěvek od miz012 »

Baterka koupena :) Ted uz jen shanim lepsi gola sadu, protoze nemam ten dlouhy nadstavec a se svou se tam nedostanu :(

I ze servisu mi psali, ze to vidi jasne na baterku, ze startery se u i30 nekazi. Ze bych byl pry druhy clovek od zacacku prodeje (u nich).
Odpovědět

Zpět na „i30 Motor a převodovka“