Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Odpovědět
lumix
****
Příspěvky: 1381
Registrován: 03 říj 2016, 21:58

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od lumix »

Mělo by být stále 3 roky.
Reklama
 

Martinsp
****
Příspěvky: 1398
Registrován: 25 zář 2010, 09:59
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Martinsp »

Rád bych věděl jak někdo může vědět že budoucí důchodce bude brát 1/4 průměrného platu, když ani nevíme co bude za rok.
Stejně pokud jsou dnes dva v důchodu i s méně než průměrným důchodem, tak ho ani při běžné měsíční útratě nestihnou utratit a ještě z něj tedy dost ušetří.
Já jsem docela při zemi a šetřím po startu, tedy pod polštář a už teď když ráno vstanu,tak mám hlavu úplně v předklonu, takže na co ještě zhodnocovat. 8-[
Hyundai I30 kombi, 1.6gdi, weekend. Tucson 2022, 1,6 T-gdi, 110kw, 4x4, smart
Honda Jazz, 1,4, 2008- prodaný
Hyundai Getz, 1.3, 2003- prodaný
lumix
****
Příspěvky: 1381
Registrován: 03 říj 2016, 21:58

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od lumix »

Protože mě to třeba i baví.
Mi.Ha.
**
Příspěvky: 294
Registrován: 18 led 2022, 23:40

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Mi.Ha. »

Martinsp

Taky to tak vidím a mám to do důchodu relativně blízko cca 7 a něco a nebo 2 a něco predduchod,to co mi dá nájem z polí a co si ještě sem tam v garáži,tak to mi žádný fond nedá,ale dnes se nikomu nechce dělat rukama, maximálně tak žít z finančních spekulací .
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2040
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od milosh »

Kdo má do důchodu pár let, řešit to nemusí, má to "jistý". Ale komu zbývá 20 let, nebo nedejbože víc, ten se o sebe už prostě postarat musí, pokud nebude chtít živořit. Ale třeba se mýlím a důchodová reforma se povede a vše bude zalité sluncem :)

Je to ale na každém, jak se rozhodne, někdo stěží vyjde s výplatou a někdo je rád, když má na účtě 6 platů, pro strýčka příhodu :D
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od stefanpilat »

Do důchodu mi zbývá ještě čtvrt století a rozhodně se na to, že nějaký vůbec dostanu, spoléhat nehodlám. Nikdo neví, co inflace ještě v těch pár dalších desetiletích provede, takže mít jenom úspory by také mohlo znamenat nemít brzy třeba nic. Takže investování pokládám pro mou generaci v podstatě za nutnost. Na to, že nás budou živit příští generace, se nedá spoléhat a vlastně jim ani nechci takové břímě věšet na krk, budou mít vlastních starostí dost.

Snažím se investovat průběžně, hlavně do dividendových akcií (ty neprodávám), nějaký obnos si ale vždy nechávám na období velkých slev. Myslel jsem si, že už přijdou v tomhle kvartále. Už to kvůli těm bankám i vypadalo, že je to na "dobré" cestě, ale je možné, že si ještě nějaký ten měsíc na pořádné slevy počkáme. Při stále rostoucích úrokových sazbách (v USA i v EU) je jen otázkou času, kdy se v ekonomice něco rozbije, a může se to stát náhle a tam, kde to nikdo nečeká. Nemyslím si, že to tentokrát budou banky. Tam to totiž každý očekává a vlády se budou hodně snažit je sanovat, aby se neopakoval rok 2008. Že by to byly letos třeba pojišťovny? Nevím, čas ukáže. Na měkké přistání ale už věří asi jen FED sám.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
lumix
****
Příspěvky: 1381
Registrován: 03 říj 2016, 21:58

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od lumix »

Taky porad čekám na slevy, sice to pomalu jde dolu, par titulů vyklesalo (3M, Verizon, Intel) ale chtelo by to víc.
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od stefanpilat »

3M je nízko i kvůli soudním tahanicím s vojáky kvůli vadným špuntům do uší. Může to sice znít úsměvně, ale odškodnit 300 000 poškozených může s tou společností docela zamávat. Ale myslím, že se z toho nakonec vyhrabe a ta současné cena za to riziko stojí. Ale může být nakonec ještě levnější. Intel tak trochu nezvládl udržet krok s AMD a bude se teď muset hodně snažit, aby se dostal znovu na výsluní. Musel kvůli tomu i dost skrouhnout dividendu. Z dlouhodobého hlediska si ale myslím, že to za ten hřích stojí. Ale také se může podívat ještě mnohem níž. Verizon je asi za současnou cenu dost v pohodě.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
lumix
****
Příspěvky: 1381
Registrován: 03 říj 2016, 21:58

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od lumix »

Intel to nezvládl, navíc od nej přestal brat i Apple, který už teď má své čipy do Macu. 3M to asi bude stát hodne penez, na druhou stranu platí vysoké daně a je to velká společnost, tak nejspíš nebude úplně maximální tlak a záměr , aby zbankrotovala. Jsem zvědavý kam se cena podívá, ještě stále neklesly pod 100$.
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od stefanpilat »

Ani u jedné z těchto společností se bankrotu nebojím, ale dno může být ještě hluboko a cesta zpátky na vrchol dlouhá a svízelná. Ale s investičním horizontem dvaceti let se asi není čeho obávat. Mám je na svém buy listu a při dalších poklesech budu po malých částkách přikupovat.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2040
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od milosh »

Trošku se nám ty akcie zase probraly =D> BTC spadnul, čas na nákup.
lumix
****
Příspěvky: 1381
Registrován: 03 říj 2016, 21:58

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od lumix »

Já kupuji pravidelne, jen jsem začal bohuzel pozdě před 17 měsíci, po doplaceni hypotéky už jsou konečně peníze navíc, no deti na studiích sice taky něco stojí, ale místo hypotéky kupuji akcie a BTC, teď se akorat chystám opustit Portu.
lumix
****
Příspěvky: 1381
Registrován: 03 říj 2016, 21:58

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od lumix »

Tak se nam zase akcie zvetily, s BTC jsem taky hezky v +. Tedy jsem zvědavý na tento týden, kdy proběhne zasedání FEDu a ECB.
Uživatelský avatar
Pjotr1
***
Příspěvky: 800
Registrován: 26 črc 2020, 17:51
Bydliště: ostrov pozitivní deviace

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Pjotr1 »

Máte někdo pořádně zanalyzovaný Groupon (jestli se p. Ponrtovi už podařilo společnost otočit správným směrem a není tam ještě nějaký kostlivec ve skříni) ? Před půl rokem mi to FIO doporučovalo a koukám že začíná růst, tak přemýšlím jestli nastoupit.
i30 kombi 2020- Style 1.4 t-gdi navi Olivine Grey
ex : Nissan Primera 2.0i
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8980
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od idam.i »

Manželka pracuje v banke a každý rok je ponúkajú akcie za 50% trhovej ceny.No nekup to. :lol:
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
Odpovědět

Zpět na „Pokec“