EGR ventil

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátor: Moderátoři

dibarbora
*****
Příspěvky: 2105
Registrován: 05 úno 2018, 14:53
Bydliště: Žilina

EGR ventil

Příspěvek od dibarbora »

Takže sa nám pomaly asi kryštalizuje slabé miesto motorov 1,6TGDi SmartStream. Čo sledujem FB skupinu a prvý prípad aj tu na fóre... tak pribúda rozsvietených kontroliek motora a vymenených EGR ventilov a mechanici od :hyu: to už majú vraj ako hobby ;-) .

Od dnes som už aj ja na listine čakateľov na výmenu... Za ostatné cca. 3 týždne dva krát kontrolka MIL("grilované kura")... podľa EOBD pseudo diagnostiky chyba P0471 - uletené meranie gas pressure sensor (v prípade :hyu: sa zrejme jedná o rozdielový snímač tlaku plynov na EGR).

Takže som to dnes nahlásil ako zákaznícky podnet v rámci pravidelnej prehliadky po 30tkm.... a výsledok, je potrebná výmena EGR.

Očividne inžinieri v Kórei nezvládli implementáciu EGR ventilu do zážihového motora (asi robí vyššia teplota výfukových plynov divy)... doteraz to bolo na starších motoroch riešené asi len ako interné EGR cez strih ventilov... takže asi daň za Euro6 full.... :? .
Hyundai Tucson NX4 Shine+, 1,6TGDi, 110,1kW, 2WD MT6 bez náznaku hybridu
ex.Hyundai i30 kombi PDe Family 1.4 T-GDI 6st.
Reklama
 

Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7953
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: EGR ventil

Příspěvek od Mexican »

ouha, takze pri 30000km? mno budem to sledovat. ja som teraz na srandovnych 8000km a zaklopem si na drevenu nohu, zatial ani naznak splasenych kontroliek
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
casco
**
Příspěvky: 247
Registrován: 26 dub 2021, 20:10

Re: EGR ventil

Příspěvek od casco »

Potvrdzujem dibarborove slova.
U mna na tomto motore asi ako prvemu po 28000 diagnostikovany vadny EGR ventil a dnes bol aj vymeneny.
Len dufam, ze uz za niejaky technologicky novsi kus a dufam, ze pri 60000 to nebude potrebne o5 menit ....
Tucson NX4 1.6 T-GDI, 132kW, Premium, kozeny packet, 4x4, Adapt.Tlmice, logo vo dverach, osvetlenie noh (blue)
dibarbora
*****
Příspěvky: 2105
Registrován: 05 úno 2018, 14:53
Bydliště: Žilina

Re: EGR ventil

Příspěvek od dibarbora »

Patrilo by sa aby detské choroby EGR vyliečili.... orientačne som pozeral dostupné zdroje na webe... tak výmena EGR obnáša celkom solídnu logistiku vecí okolo motora
- vypustenie chladiacej kvapaliny
- demontáž katalyzátora
- demontáž chladiča EGR
- nejakú rozborku kabeláže
- odpájanie hadíc chladiaceho okruhu
- výmeny tesnení na prírubách
...

holt schovali to za motor pod turbo.... šťastie, že netreba zhadzovať nápravnicu ako pri výmene EGR na 2.0TDI 4x4... napr. Sharan/Alhambra.... :mrgreen:
Hyundai Tucson NX4 Shine+, 1,6TGDi, 110,1kW, 2WD MT6 bez náznaku hybridu
ex.Hyundai i30 kombi PDe Family 1.4 T-GDI 6st.
Uživatelský avatar
Pedro76
**
Příspěvky: 274
Registrován: 23 srp 2021, 08:55

Re: EGR ventil

Příspěvek od Pedro76 »

ufff. nestrašte.... já mám nalítáno 46tisíc, za dva týdny mám dva roky od převzetí auta... grilovaný kuře jsem měl zhruba před rokem při jednom nastartování po týdenním stání v servise, ale při dalším to zmizlo a diagnostika nic neukázala... a od tý doby nic a dalších 20 tisíc nalítáno.... klepám na všechno dřevo co mám po ruce...
Hyundai Tucson NX4 1,6 T-GDI MHEV IMT 132kW/180k Style Premium Sunset Red
Hyundai i30 1,6 T-GDI Hatchback Go Czech Red 2016 (prodáno)
Uživatelský avatar
casco
**
Příspěvky: 247
Registrován: 26 dub 2021, 20:10

Re: EGR ventil

Příspěvek od casco »

Len pre zaujimavost viete niekto aspon priblizne ... Co moze stat pozarucna vymena EGR-ka na nasom type motora? Je mozne toto EGR-ko niejako precistit tak ako to bolo mozne na starsich naftakoch?
Tucson NX4 1.6 T-GDI, 132kW, Premium, kozeny packet, 4x4, Adapt.Tlmice, logo vo dverach, osvetlenie noh (blue)
Uživatelský avatar
oltcitak
****
Příspěvky: 1479
Registrován: 31 led 2010, 22:54

Re: EGR ventil

Příspěvek od oltcitak »

Kúpou nových "sraciek" automaticky prijimate aj tieto riziká. Napr. Vcera na mojom 20 ročnom "křápe" pocas výmeny palivového filtra , klimakompresora a vytiahnutej baterky som si všimol mastné škvrny pod EGR, reku skontrolujem zaslepený RGR, co som robil. No a za boha som nemohol povoliť matky príruby kvoli "uzasnemu" pristupu, pri tom som to zaslepoval, len neviem si spomenúť, ako sa mi to podarilo vtedy dať dolu. Asi pri výmene chladiacej kvapaliny, ked boli hadice dole. Fakt neviem, to je ta starecka senilita :mrgreen: tak som sa na to vyprdol, zrejme to ide cez tiahlo podtlakoveho ventila z . Ten bol relatívne cisty(za tie roky) len povlak. Na D4CB je EGR umiestnený na spodku, tak v podstate zbiera olej zo sania a hromadi sa na uzatvaracej klapke, takze ked odtial kape, treba vyčistiť. Po dovče spravime.
"Rexik" 4WD,2,5l CRDi 103kW

Kód: Vybrat vše

http://oltcitak.rajce.idnes.cz/
dibarbora
*****
Příspěvky: 2105
Registrován: 05 úno 2018, 14:53
Bydliště: Žilina

Re: EGR ventil

Příspěvek od dibarbora »

casco píše: 28 čer 2023, 08:05 Len pre zaujimavost viete niekto aspon priblizne ... Co moze stat pozarucna vymena EGR-ka na nasom type motora? Je mozne toto EGR-ko niejako precistit tak ako to bolo mozne na starsich naftakoch?
EGR OEM na pulte cca. 320€... + 4-5nh roboty v autorizáku + nejaké tesnenia + chladiacu kvapalinu..... v závislosti od servisu v hrubom odhade +/- 600€...

Vzhľadom na to, že to má v sebe elektrický pohon s prevodovkou a odporovú identifikáciu polohy, tak problém bude skôr na tej strane ako v sadziach niekde na klapke ventilu...... takže čistiť asi nebude čo....
Hyundai Tucson NX4 Shine+, 1,6TGDi, 110,1kW, 2WD MT6 bez náznaku hybridu
ex.Hyundai i30 kombi PDe Family 1.4 T-GDI 6st.
Uživatelský avatar
casco
**
Příspěvky: 247
Registrován: 26 dub 2021, 20:10

Re: EGR ventil

Příspěvek od casco »

Ok,cize podla teba to bude skor technologicka chyba niecoho v tom EGR ventile. Tak snad to uz menia za novsi vyladenejsi typ.
Tucson NX4 1.6 T-GDI, 132kW, Premium, kozeny packet, 4x4, Adapt.Tlmice, logo vo dverach, osvetlenie noh (blue)
dibarbora
*****
Příspěvky: 2105
Registrován: 05 úno 2018, 14:53
Bydliště: Žilina

Re: EGR ventil

Příspěvek od dibarbora »

Ventil ako taký, je primitívna klapka otočná okolo kolmej osi v kruhovom priereze, čo som našiel obrázky, Žiadne labyrinty a ani iné somariny tam nie sú. Ale má to zrejme cez nejaký prevod riešené ovládanie elektromotorom + sledovanie polohy klapky pre spätnú väzbu RJ.... keďže je to zašité pod turbom a kúsok od katalyzátora, tak osobne tipujem skôr problém s ovládaním vplyvom teploty okolia a teploty výfukových plynov....
Hyundai Tucson NX4 Shine+, 1,6TGDi, 110,1kW, 2WD MT6 bez náznaku hybridu
ex.Hyundai i30 kombi PDe Family 1.4 T-GDI 6st.
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7953
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: EGR ventil

Příspěvek od Mexican »

obalte to alobalom a bude to v cajku! :P
teraz som cestoval na Slovensko (uzasna cesta cez Valachy) a premyslal som, ze ci sa ten EGR zanasa bordelom ako u dieslov alebo je to teda mechanika. takze teda mechanika. No to asi talianskou udrzbou urobit nepojde :-/
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
slabostka
*****
Příspěvky: 1734
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: EGR ventil

Příspěvek od slabostka »

Priamy vstrek rovna sa sadze- to uvidite na oleji.... A sadze plus egr rovna sa postupne zanasanie a zhorsenie ovladania egr. Egr je otvoreny pri nizkej zatazi cize kto jazdi viac dynamicky tomu sa zanesie neskor. Este je mozne ze obmedzenie otvarania ventilu poskodi elektromotor ci prevod. Takze vycistenie nemusi stacit.
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
dibarbora
*****
Příspěvky: 2105
Registrován: 05 úno 2018, 14:53
Bydliště: Žilina

Re: EGR ventil

Příspěvek od dibarbora »

Zanesenie pochopím pri trochu inom čísle na tacho... a nie 30tkm.... podľa niektorých príspevkov na FB to niektorý "šťastlivci" riešili aj pri menšom nájazde.....
Inak ak sa mám orientovať podľa farby oleja... tak z bývalej i30 bol olej po 15tkm poznateľne černejší ako teraz pri tucsone....
Hyundai Tucson NX4 Shine+, 1,6TGDi, 110,1kW, 2WD MT6 bez náznaku hybridu
ex.Hyundai i30 kombi PDe Family 1.4 T-GDI 6st.
slabostka
*****
Příspěvky: 1734
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: EGR ventil

Příspěvek od slabostka »

Zase nie je najazd ako najazd. 30 000 v meste a priemerne 5km na jazdu vs 30 000 na dialnici je z pohladu recirkulacie nieco ine. A olej - ja rozdiel vidim obrovsky. Preto na priamom vstreku menim v polovicke intervalu.
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
Uživatelský avatar
casco
**
Příspěvky: 247
Registrován: 26 dub 2021, 20:10

Re: EGR ventil

Příspěvek od casco »

No ja jazdim denne iba dialnicu cca 75km a EGR sa zasekol pri cca 28 500 najazdenych. Olej menim podla predpisu po 15 000 v autorizovanom servise. Jazdim na ECO rezime, kedze sa zapina ako prvy. Otazka je, ci mi tam dali taky isty aky tam bol, alebo uz vylepseny. Vie to niekto zistit?
Tucson NX4 1.6 T-GDI, 132kW, Premium, kozeny packet, 4x4, Adapt.Tlmice, logo vo dverach, osvetlenie noh (blue)
Odpovědět

Zpět na „Tucson III - Motor a převodovka“