Elektrická parkovací brzda

Santa Fe 4.generace, r.v. 2018+

Moderátoři: miooo, Moderátoři

Odpovědět
mixes
*
Příspěvky: 13
Registrován: 14 bře 2020, 09:55

Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od mixes »

U nového Santa Fe se elektrická parkovací brzda při nastartování uvolní jen se zapnutým pásem, anebo ručně tlačítkem. Už jsem ale narazil na to, že někdy při startování nemám zapnutý pás a auto se rozjede na D/R i bez odblokování parkovací brzdy. Pochybuji, že by zlobila elektronika, takže to bude nějaká vlastnost. Nevíte, čím to může být? Není to velký problém, jen chci aby auto bylo předvidatelné.
i20 6/2016, 1.4 benzin, 74 kw, 4AT
Reklama
 

Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od Richard555 »

Nebudu reagovat na tvoje sdělení o nepředvídatelném chování el. ručky, ale stejně bych se rád vyjádřil ke všem těm "vylepšením" kterými nás zásobují automobilky a dělají z nás řidičů nemyslící uživatele :-( A ti, pokud si navíc ještě neprostudují a nepochopí příručku pohybují se kolem nás nepředvídatelně reagující zbraně.......
Bohužel budeš muset důkladně prostudovat příručku dodávanou k vozidlu a nejspíš to nebude ani jednoduché ....... Má příručka k Mazdě CX3 má 700 stran a spousta věcí mě překvapila např. zastavím ve dne s běžícím motorem a zatáhnu ručku - naštěstí je mechanická tudíž vím přesně co udělá, ale ono to zatažení ručky způsobí vypnutí předního denního svícení - proboha proč ??????? Kdo tohle vymyslel ???????
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11579
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

Zrovna tohle dělají i i30 od 2017 :wink: .
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Uživatelský avatar
JoKo
****
Příspěvky: 1469
Registrován: 17 čer 2007, 09:53
Bydliště: BA/KE
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od JoKo »

mixes píše: 02 úno 2023, 11:50 U nového Santa Fe se elektrická parkovací brzda při nastartování uvolní jen se zapnutým pásem, anebo ručně tlačítkem. Už jsem ale narazil na to, že někdy při startování nemám zapnutý pás a auto se rozjede na D/R i bez odblokování parkovací brzdy. Pochybuji, že by zlobila elektronika, takže to bude nějaká vlastnost. Nevíte, čím to může být? Není to velký problém, jen chci aby auto bylo předvidatelné.
toto robila aj i30tka pd, co som mal. takto sa chova aj aktualne vozidlo...
bratova i30tka gd {manual} uvolni el. parkovaciu brzdu az po priputani, aspon co si spominam.
predpokladam, ze zmiernili kvoli situaciam, ako je napriklad cuvanie, ked podla legislativy nemusis byt priputany. mne to vyhovuje, pretoze ak idem vyparkovat auto z garaze, tak sa nepriputavam. ihned po vysunti auta z garaze vystupujem a zatvaram rucne garaz... nasledne sa uz priputavam.
Richard555 píše: 03 úno 2023, 11:44 Bohužel budeš muset důkladně prostudovat příručku dodávanou k vozidlu a nejspíš to nebude ani jednoduché ....... Má příručka k Mazdě CX3 má 700 stran a spousta věcí mě překvapila např. zastavím ve dne s běžícím motorem a zatáhnu ručku - naštěstí je mechanická tudíž vím přesně co udělá, ale ono to zatažení ručky způsobí vypnutí předního denního svícení - proboha proč ??????? Kdo tohle vymyslel ???????
mne sa to na i30 gd pacilo. ked som stal so zapnutym zapalovanim/motorom, tak som aspon v noci nesvietil ako vianocny stromcek :lol: ale zas na krizovatkach svetla zhasinali pocas dna.... #-o
seat tarraco 1.4 ehybrid xcellence

hyundai i30 {pd} 1.4t-gdi + dct now! + premium paket - predane
hyundai i30 {gd} 1.6gdi style {cz} - predane
hyundai accent {mc} 1.4 16v elegance - predane
Birdr
**
Příspěvky: 260
Registrován: 24 úno 2022, 13:28

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od Birdr »

Richarde, proboha, a čemu to vadí?
Mě přijde logicky, že když auto stojí, tak nemusí svítit.
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od Richard555 »

Promiň ale napadá mi třeba toto: zastavím zatáhnu ručku , nechám běžet motor (nebo i nechám motor chcípnout, když zapomenu vypnout SS) a obhlížím pneu jestli jsou ok protože se mi něco nezdá, něco mi cestou bouchlo do podvozku jdu se mrknout jestli je vše OK , nebo se jdu vylulat.... prostě nevidím jediný důvod proč by auto na silnici (i když na okraji) nemohlo svítit a být zřetelnější :wink:
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Mi.Ha.
**
Příspěvky: 300
Registrován: 18 led 2022, 23:40

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od Mi.Ha. »

Richard555 píše: 03 úno 2023, 11:44 Nebudu reagovat na tvoje sdělení o nepředvídatelném chování el. ručky, ale stejně bych se rád vyjádřil ke všem těm "vylepšením" kterými nás zásobují automobilky a dělají z nás řidičů nemyslící uživatele :-( A ti, pokud si navíc ještě neprostudují a nepochopí příručku pohybují se kolem nás nepředvídatelně reagující zbraně.......
Bohužel budeš muset důkladně prostudovat příručku dodávanou k vozidlu a nejspíš to nebude ani jednoduché ....... Má příručka k Mazdě CX3 má 700 stran a spousta věcí mě překvapila např. zastavím ve dne s běžícím motorem a zatáhnu ručku - naštěstí je mechanická tudíž vím přesně co udělá, ale ono to zatažení ručky způsobí vypnutí předního denního svícení - proboha proč ??????? Kdo tohle vymyslel ???????
Co to máš za manuál k Cx3?
Mám ji taky a ten má oproti Tucsonovi méně jak polovic stran. Tusik jich má cca850. Jsem se nestačil divit,když jsem si ho před koupí stáhnul a to je ještě k tomu navrch bluelink
Nechodíš na Mazdaklan?
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od Richard555 »

chodím, ale nejsem registrován, manuál mám origo - ten jsem ještě nevyndal z desek a je v šuplíku v autě, a stáhl jsem přímo z Mazdy (asi) návod pro cx3 2016 a ten v PDF má 675 stran před chvílí jsem to kontroloval
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
backslash
Příspěvky: 6
Registrován: 23 úno 2023, 21:17

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od backslash »

Bola ta ručka vôbec zatiahnutá? Mám nové Santa Fe a celkom ma prekvapilo, že ručka sa zatiahne pri vypnutí motoru len pokiaľ bol zapnutý AutoHold. V opačnom prípade si ju musím zatiahnuť sám. Na SantaFe som prešiel z Opel Grandland, kde sa ručka zaťahovala pri vypnutí motoru stoj čo stoj (niekedy na škodu veci).
4. (HYUNDAI 1.) Santa Fe 2022 1,6 T-GDi HEV
Uživatelský avatar
i30mpact
***
Příspěvky: 771
Registrován: 15 zář 2021, 16:50
Bydliště: Praha

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od i30mpact »

Richard555 píše: 03 úno 2023, 20:59 Promiň ale napadá mi třeba toto: zastavím zatáhnu ručku , nechám běžet motor (nebo i nechám motor chcípnout, když zapomenu vypnout SS) a obhlížím pneu jestli jsou ok protože se mi něco nezdá, něco mi cestou bouchlo do podvozku jdu se mrknout jestli je vše OK , nebo se jdu vylulat.... prostě nevidím jediný důvod proč by auto na silnici (i když na okraji) nemohlo svítit a být zřetelnější :wink:
Ale takhle se chovají skoro všechna auta, která mají světla pro denní svícení, protože tato světla mají zvyšovat viditelnost auta v pohybu.

Pokud potřebuješ parkovat a být vidět, na páčce světel je pro to speciální poloha - parkovačky.
synerb
*
Příspěvky: 46
Registrován: 16 bře 2018, 21:18
Bydliště: Hradec Králové

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od synerb »

Líp bych to neřekl =D>
Hyundai Tucson MY23 Smart; 1.6 T-GDI; 4x2; Silky Bronze;

Hyundai Tucson 1.7 CRDi; Trikolor + pakety; Polar White; 02/2018
Opel Mokka 1.6; Essentia; Velvet Red; 02/2015
Opel Corsa 1.2; Enjoy; Silver; 04/2010
Nissan Almera
Uživatelský avatar
kosto
Příspěvky: 1
Registrován: 05 pro 2022, 09:55

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od kosto »

Z toho co mam odsledovane zo svojho Santa Fe, tak zalezi akou rychlostou sa islo pred zastavenim a zatiahnutim rucnej brzdy.

Ak auto predtym stalo, tak sa po nastartovani uvolni rucna brzda aj bez zapnuteho pasu. Ak pokracujem nizkou rychlostou (napr. vyparkovanie z garaze/parkovacieho miesta) a potom zatiahnem rucnu brzdu, opat sa odblokuje bez zapnuteho pasu. Ak sa ale pohnem, chvilu idem rychlejsie (cca. viac ako 10km/h je jedno ci dopredu alebo cuvam), tak sa po aktivacii rucna brzda odblokuje uz len po zapnuti pasu.

Toto mi az tak nevadi ani to, ze sa neaktivuje automaticky po odstaveni vozidla (naopak to mi vyhovuje, na rovine/v garazi je zbytocna. Skor mi vadi, ze sa AutoHold neaktivuje automaticky po nastartovani vozidla (resp. ze si nepamata ci bol predtym zapnuty alebo vypnuty). Ak by niekto prisiel na to ako zmenit nastavenie AutoHold, dajte vediet :)
Santa Fe 2.2 CRDi, 142kW, Smart, 2023
4x4santa
Příspěvky: 4
Registrován: 11 bře 2023, 16:07

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od 4x4santa »

kosto píše: 10 kvě 2023, 09:44 Z toho co mam odsledovane zo svojho Santa Fe, tak zalezi akou rychlostou sa islo pred zastavenim a zatiahnutim rucnej brzdy.

Ak auto predtym stalo, tak sa po nastartovani uvolni rucna brzda aj bez zapnuteho pasu. Ak pokracujem nizkou rychlostou (napr. vyparkovanie z garaze/parkovacieho miesta) a potom zatiahnem rucnu brzdu, opat sa odblokuje bez zapnuteho pasu. Ak sa ale pohnem, chvilu idem rychlejsie (cca. viac ako 10km/h je jedno ci dopredu alebo cuvam), tak sa po aktivacii rucna brzda odblokuje uz len po zapnuti pasu.

Toto mi az tak nevadi ani to, ze sa neaktivuje automaticky po odstaveni vozidla (naopak to mi vyhovuje, na rovine/v garazi je zbytocna. Skor mi vadi, ze sa AutoHold neaktivuje automaticky po nastartovani vozidla (resp. ze si nepamata ci bol predtym zapnuty alebo vypnuty). Ak by niekto prisiel na to ako zmenit nastavenie AutoHold, dajte vediet :)
Koupil jsem si v Hyundai automatické vypnutí start /stop a součástí je automatická aktivace auto hold. Asi jedině řešení.

Uz někdo přišel na to, čím to je. Občas bez pasu se brzda zatáhne a občas ne. Vůbec nedává, žádný smysl.
Hyundai 2.2 crdi Htrack 2023
Huska
*
Příspěvky: 26
Registrován: 15 říj 2022, 20:27
Bydliště: Brno

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od Huska »

Mám taky SantaFe a je to bezpečnostní funkce když nestojí auto na rovině.. stačí mírný náklon a ruční brzda se drží i po nastartování. jinak u mého auta se zatáhne vždy, ale při startu se odbrzdi pokud stojím na rovině. každopádně při prvním servise budu chtít preprogramovat nějaké funkce (při koupi jsem nechal deaktovovat pouze autostop), ale někteří asistenti aktivování po startu mi vadí. Jinak musím říct že oproti předchozímu grand SantaFe je toto o hodně dal hlavně spotřeba o 1,7l/100km nižší což mě u stejného motoru prekvapilo.
344ic E30+i30N Fastback+Hyundai SantaFe IV+Š1000MB+2CV+Jawa+ DAF LF+Volvo FM a EC55B,Atego, Hilux, Boxer,7x Caddy, Komatsu,JCB EX:MGA, E30 318i,325e,318i, E36 323i/LPGi,318iA,328i, E46 328iT-320d-320dT 
4x4santa
Příspěvky: 4
Registrován: 11 bře 2023, 16:07

Re: Elektrická parkovací brzda

Příspěvek od 4x4santa »

Huska píše: 03 zář 2023, 23:27 Mám taky SantaFe a je to bezpečnostní funkce když nestojí auto na rovině.. stačí mírný náklon a ruční brzda se drží i po nastartování. jinak u mého auta se zatáhne vždy, ale při startu se odbrzdi pokud stojím na rovině. každopádně při prvním servise budu chtít preprogramovat nějaké funkce (při koupi jsem nechal deaktovovat pouze autostop), ale někteří asistenti aktivování po startu mi vadí. Jinak musím říct že oproti předchozímu grand SantaFe je toto o hodně dal hlavně spotřeba o 1,7l/100km nižší což mě u stejného motoru prekvapilo.
Sleduji, ale nepřijde me, že by bylo rovinou. Hlavně nechápu proč musím mít pásy pro odbrzdeni.
Obávám se, že preprogramovat nepůjde. Start/Stop mám taky, ale tak jednou z 10 startovani zazlobi a nevypne ho. Už jsem řešil s výrobcem modulu.
Hyundai 2.2 crdi Htrack 2023
Odpovědět

Zpět na „SANTA FE IV“