Elektromobilita pokec komplexně...

Moderátoři: frawd, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7958
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Mexican »

skolnik: skoda, ze sklzavas do urovne diskuzie, ktoru moc nemam rad. Tie prasky a chodenie do prdele si mohol asi odpusti. To by si slusne vychovany clovek, ktory je niekomu nadriadeny (a nie je to veduci party dlazdicov) asi nemal dovolit. Pretoze prave potom to posobi arogantne

logicky ludia hladaju pohodlnejsie riesenie, je to nasa prirodzenost. Mozno sa pohybujes v inej socialnej bubline ako ja. Mam okolo ludi co domov donesu rocne milion v cistom. A ani jedneho napriek tomu, ze mnoho z nich ma RD s vlastnym stanim to netaha k elektromobilite. Ti si bud kupuju nove auta alebo maju nove sluzobaky. Jazdia Octavkami, mame tu i40, bmw 2, Karoqa, focusa, CHR. Vsetko auta max 3 roky stare. potom mam znamych ktori donesu domov pol miliona a niektori z nich si urobili radost starsoupremiou, takze audi q5, Cayenne potom rozne Smaxy, xc70 a podobne. Ale su tam aj normalne nove i30 (kombiky, fasty), ceedy, P3008, Corrolly, yaris cross atd, atd a pripadne mierne jazdene superby. Tato mne prijmovo blizka skupina kupuje najma tie nove auta. Su to vsetko vlodborne vzdelani ludia, s dobrou pracou byvajuci vo svojom (najma v rodinnych domoch v okoli Brna, Ostravy a Ceskych budejovic). Hovorim o cca 30 rodinach s ktorymi udrzujem kontakt, poznam priblizne ich prijmy a vydaje. no a potom su to susediaod nas z obce, kde je to s novymi autami horsie, ked tak su to dacie, pripadne ojazdene 5-7 rocne auta alebo nasledne 10-20 rokov stare vrany (vratane mojho auta).

tak a aby som to zhrnul. Mne je fuk, ze si niekto ekonomicky spocita ze mu elektromobil s nakupkou 900+ dava ekonomicky zmysel. Mne osobne to zmysel nedava pretoze ako som tu pisal x krat, rozdiel je minimalne 300 000kc. A aj keby hypoteticky to auto 10 rokov jazdit vydrzalo, tak tych 300 000kc pokryje servis (100 000) a palivo 200 000kc. A za 10 rokov pri inflacii bude mat ten obnos penazi uplne inu hodnotu. O tom to je, to si ludia vedia spocitat a prave preto uvazujuca stredna trieda kym nebude zahnana do kuta prave statom a EU tak sa slobodne pre elektro proste nerozhodne. Preto tu bude par nadsencov, ktori budu stojcostoj propagovat tento ekonomicky nezmysel. Funguje to na principe kriciacej mensiny. Horsie je ze sa toho chytaju vlady citiace dalsi ekonomicky benefit z pripadneho zdrazenia tradicnej dopravy

a to pocitam nabijanie za nula. to bude tlacenica pred lidlom, pac doma to za nula nenabije nikto. Ani z fve, pac ako sme sa zhodli ani to cerpanie z virtualky nie je zdarma. A rocne clenstvo v ionity (len clenstvo) mi u spalovaku zaplati asi 3 nadrze paliva u klasickeho spalovaku. A to je hrozne moc kilometrov
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Reklama
 

Uživatelský avatar
Srandista
**
Příspěvky: 242
Registrován: 22 led 2022, 20:16
Bydliště: Brno

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Srandista »

Fyzika samozrejme nepusti a je tak pomerne logicke, ze rychlonabijanie bude na baterku vplyvat inak (a dost pravdepodobne horsie) ako nabijanie pomale. Lenze je tu pomerne velka skupina ludi, ktora si bude moct nabijat auto len rychlonabijanim. Pokial niekto totiz byva v panelaku, tak ten pomaly wallbox holt nema kam dat. A vzhladom na to, kolko ludi byva v panelakoch v pomere k tym, co byvaju vo vlastnych barakoch s garazou a namontovanym wallboxom, tak tu tie rychlonabijacky budu musiet fakt rast ako huby po dazdi, aby to malo pre tuto skupinu ludi nejaky vyznam. A dokym tu ta infrastruktura nebude, tak elektroauto je zatial fakt alternativa len pre tych najodvaznejsich (a dnes bohuzial aj len pre tych bohatsich).
Hyundai i30 1.5 T-GDI iMT Family Smart 2022, 117kW/253Nm, Engine Red - od 12.4.2022
Toyota Corolla 1.8 VVTL-i MT T-Sport 2003, 141kW/180Nm, Red
Uživatelský avatar
Školník
**
Příspěvky: 154
Registrován: 02 úno 2018, 14:27
Bydliště: Cheb

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Školník »

Mexičan: Jestli to náhodou není tím, jak se v CZ ta elektromobilita prezentuje. Německo, Norsko,Čína, USA, Holanďani...atd, tam všude prudce stoupá prodej elektroaut. Můj šev z DE teď koupil sobě a své paní a už se jedná i o tom, že budeme ty baterkáče fasovat jako firemní auta...podotýkám, že primárně celá naše výroba jde do BMW a tím pádem i firemní auta jsou BMW. Klidně můžeš říct, že jsou na tom ty dotace a máš pravdu jsou, proto do toho taky jdou ale ty dotace jdou primárně hlavně těm výrobcům aut (nepřímo aby jsi zase nezačal chytat slovíčka) aby jim to kompenzovalo tu obrovskou investici do této technologie.
Hyundai Ioniq 5 Style, 160kW 4x2
ex Hyundai Tucson 1,7Crdi 85kW Trikolor stargazing blue
ex Citroën C-Elysée Shine 1,6 Vti 85kW
ex Škoda Roomster 1,6Tdi 77kW
ex Škoda Octavia 1,9Tdi 77kW
ex Kia Carens 2,0Crdi 103kW
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7958
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Mexican »

to sa ale znova tocime okolo toho isteho. CZ (ano Polsko ano Madarsko ano Slovensko) nemaju proste take to jadro obyvatelov (co som popisoval ako stredna trieda) ktora by mohla svoj zaujem o elektromobilitu nasmerovat sposobom ci mi dava elkologicky alebo prevadzkovy zmysel pretoze vacsina ludi skonci u toho, ze nemaju ani na nakupku. V nasom regione su platy tak male ze aj ako ty pises, vacsina ludi si nemoze dovolit zaplatit ani 400 000kc za nove auto. Proste pri 40 hrubeho ci kolko je teraz priemer je popri byvani a samotnom zivobyti aj tych 400 000kc celkom vela. A Je uplne jedno, ci bude dotacia 100 - 200 000kc lebo ta len nastve tych chudakov (pisem obrazne)ktori maju sice priemerny prijem ale nedokazu vylozit na drevo ani tych 400 000 za nove rodinne auto ale budu strkat prachy na daniach statu, ktory potom milosrdne zlacnie elektromobil vysokoprijmovym skupinam, ktore si ten BEV mozu dovolit, resp o nom uvazovat

A ak tie najlacnejsie pouzitelne elektromobili su okolo 800-900 tisic tak ani s 200 000kc dotaciou sa pod 600 000kc proste nedostaneme. A v tom je primarny kamen urazu elektromobility u nas. Proste nepomer medzi prijmamy a cenou. Samozrejme, do toho ludia poradia ze ak mas barak tak si urob FVE za dalsich 250 tycek (po priznani dotacii).

Navyse nalejme si citeho vina, nejake dramaticke cisla okrem Norska v predaji elektromobilov nie su. Su to narasty sice vo vacsich %, nie vsak v celkovch objemoch. Uvidime v 2022, ked sa snad svet vrati do bezne vyjazdenych kolaji po Covide. Cinu nebudem riesit, pretoze tak brutalne roztiahnute socialne noznice nema vyznam vobec menovat
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
Srandista
**
Příspěvky: 242
Registrován: 22 led 2022, 20:16
Bydliště: Brno

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Srandista »

Mexican: na druhej strane, NIKTO tu dnes tie elektroauta nikomu nenuti (ktokolvek tvrdi opak si vymysla) a za 10 rokov tie ceny a infrastruktura bude (aspon dufam) dakde inde. Fakt si zatial moze spalovak kupit kto chce, novy, jazdeny, je to jedno, a ze je k tomu aj elektricka alternativa, to je predsa nic proti nicomu.
Hyundai i30 1.5 T-GDI iMT Family Smart 2022, 117kW/253Nm, Engine Red - od 12.4.2022
Toyota Corolla 1.8 VVTL-i MT T-Sport 2003, 141kW/180Nm, Red
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7958
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Mexican »

ano, zatial to tak je. Zacal a vsak uz priprava aby sa verejnost pri rozhodovani uberala tym "spravnym" smerom

-> oslobodenie od dialnicnych poplatkov (co je blbost, pretoze to auto jazdi tak isto)
-> zvyhodne sadzby za parkovanie elektromobilov (co je blbost, pretoze to auto zabera rovnake miesto)
-> euro normy pre spalovaky, obmedzovanie konkretnych vozidel pri vjazde, resp ich vyraznesie zdanenie
-> rastuce zdanenie fosilnych paliv

Prichadza dodatocna "eko dan z paliv" , za 2-3 roky sa to bude stupnovat. Preto vlastne cakam s novym autom, lebo neviem ci nenastupim do podmienok ktore uz vtedy nebudu davat zmysel. To je dovod preco som par stranok dozadu pisal, ze nam mocipani sice daju vybrat ale ak sa rozhodneme podla nich zle, tak nam tu druhu moznost zlikviduju do tej miery, ze si vyberieme to spravne
Přílohy
Capture.JPG
Capture.JPG (58.56 KiB) Zobrazeno 240 x
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
Školník
**
Příspěvky: 154
Registrován: 02 úno 2018, 14:27
Bydliště: Cheb

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Školník »

Buď prosím tě fér a přiznej, že když ti sem dám link s autem z roku 2021 za cenu kolem cca 600tis, tak to hned odpovíš, že s tím nejde to a to a nejde na něj dát to a to. Prostě každý má určité preference co od toho auta chce, ty máš jiné, já mám jiné...nadarmo se neříká 100 lidí, 100 chutí.

Komu to ty preference nesplní, furt muže mít spalovák, nikde zatím není schváleno, že se zastaví prodej nových spalováku v roce 2035 a i kdyby se tak stalo, tak furt minimálně do roku 2050 budou v oběhu, takže pořád platí, že kdo chce spalovák, tak si ho může pořídit.

Ještě detail, nástupní plat manipulanta ve skladu je 30tis. hrubého a ještě jeden fakt, každý třetí mladý člověk co se přijde ptát na práci, má buď exekuci, nebo insolvenci...to také celkem dobře vypovídá o gramotnosti národa...hlavně té finanční.

Tady je ještě ten odkaz:
https://www.sauto.cz/osobni/detail/hyun ... /147632072
https://www.sauto.cz/osobni/detail/hyun ... /153051929
https://www.sauto.cz/osobni/detail/mazd ... /149986714

Tohle je už trochu dražší:
https://www.sauto.cz/osobni/detail/citroen/c4/151128326
https://www.sauto.cz/osobni/detail/peugeot/208/19187936
Hyundai Ioniq 5 Style, 160kW 4x2
ex Hyundai Tucson 1,7Crdi 85kW Trikolor stargazing blue
ex Citroën C-Elysée Shine 1,6 Vti 85kW
ex Škoda Roomster 1,6Tdi 77kW
ex Škoda Octavia 1,9Tdi 77kW
ex Kia Carens 2,0Crdi 103kW
Uživatelský avatar
Minko
***
Příspěvky: 950
Registrován: 08 říj 2017, 14:57
Bydliště: okr. Dunajská Streda

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Minko »

s tým dresscodom si si trochu riadne uletel mimo tému. Dresscode je štandardný prvok firemnej kultúry v mnohých firmách.
Dacia Duster TCe 100 LPG Arizona Orange Journey + country pack 01/2024-
Hyundai i20 1.2 62kw CHIC Phantom black + winter pack 8/2017
ex Škoda Fabia 7/2019 - 1/2024
ex Kia cee´d_SW 02/2015 - 08/2017
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od stefanpilat »

Já pořád nechápu smysl toho věčného lkaní, teda kromě potřeby si ulevit. Mocipáni jsou takoví, jaké jsme zvolili. Nějaké podmínky jsou podle toho nastavené. Nemusí se mi líbit, ale to je tak všechno, co s tím můžu dělat. Takže se podle těch podmínek a svých vlastních potřeb a možností rozhodnu, jestli pro mě má ještě smysl pořizovat spalovák nebo už elektro. Každý to má jinak a nedá se nic zevšeobecňovat. Když vím, že mě nějaká změna čeká a času na ni je dost, tak je to přece obrovská výhoda pro mě, že se ni můžu s předstihem připravit.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7958
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Mexican »

Školník ja chcem byt fer a preto tvrdim, ze ojazdene / predvadzacie auto (hoci rocne) nie je vypovedacia hodnota. Tiez sme kupovali auto s cenikovkou 498 000kc za 450 s tym, ze malo 1300km. Nikomu ale netvrdim, ze nove auto v tej vybave kupi za 450. Pretoze pravdepodobne nekupi

Bud sa proste budeme bavit o novych auta a nie predvadzackach. Pretoze vsetci dobre vieme akym sposobom funguju predvadzacky a podmienky si musime nastavit rovnako. Podobne vyhodnejsie kupis samozrejme aj bezny spalovak

ja sa osobne na zmenu pripravujem. Preto to tu citam a diskutujem, co je na tom zleho? To chcete mat vlakno o tom ako sa poplacavate po ramenach ako ste dobre kupili? tak to som zjavne za tie roky nepochopil o com to forum je

minko: nemyslel som dress code. Myslel som tym taku tu "freedom of choice". Ze ta volnost vyberu sice naoko je ale vlastne v reale nie je. (ci je uz dany dresscode alebo nie)
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
oltcitak
****
Příspěvky: 1482
Registrován: 31 led 2010, 22:54

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od oltcitak »

IMG_20220214_125633_415.jpg
IMG_20220214_125633_415.jpg (61.07 KiB) Zobrazeno 209 x
"Rexik" 4WD,2,5l CRDi 103kW

Kód: Vybrat vše

http://oltcitak.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Minko
***
Příspěvky: 950
Registrován: 08 říj 2017, 14:57
Bydliště: okr. Dunajská Streda

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Minko »

chápem tvoj kontext ale freedom of choice v zmysle tebou prezentovaného obrázku je viac než si 90% drescodových retailových zamestnancov môže v rámci dresscodu dovoliť.

Tak ako bolo napísané, minimálne v horizonte 10 rokov (ak nie viac) spaľovacím motorom neodzvoní. teda dosť času vyhumpľovať nové auto :mrgreen:

Napr. pri mojom ročnom nájazde (vzhľadom na bratislavsko je pre denne autom dochádzajúceho vodiča porovnateľný údaj) by to znamenalo, že ak teraz kúpim nové auto, za 10 rokov bude mať nalietané 300 tisíc+ km.
Dacia Duster TCe 100 LPG Arizona Orange Journey + country pack 01/2024-
Hyundai i20 1.2 62kw CHIC Phantom black + winter pack 8/2017
ex Škoda Fabia 7/2019 - 1/2024
ex Kia cee´d_SW 02/2015 - 08/2017
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7958
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Mexican »

no a este k tym autam, co daval Skolnik. Beriem, ze ten C4 Electric asi ako jediny je financne fajn, je to nove auto a rozumne pouzitelne aj na nejaky ten vylet a podobne. Je to ale nejake podozrive, pretoze to iste auto v tej vybave na strankach citroenu je za 973 000kc (a to som nechal bielu farbu bezpriplatku a jedine extra je vyhrievany volant). Takze ma to kratkodobo nadchlo a hned som nazpat v realite :-D
Přílohy
Capture.JPG
Capture.JPG (19.72 KiB) Zobrazeno 191 x
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Boryš
****
Příspěvky: 1094
Registrován: 30 bře 2019, 12:18

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Boryš »

Běžte již s dotacemi pro bohaté někam...
Boryš
****
Příspěvky: 1094
Registrován: 30 bře 2019, 12:18

Re: Elektromobilita pokec komplexně...

Příspěvek od Boryš »

motorol píše: 14 úno 2022, 09:25 Ale lidé se toho boji, jen si to priznej :wink: když byl ve světě motoru článek o tom, jak DPF a věci okolo toho stoji na i30 v naftě kolem čtvrt mega, tak tu nikde nikdo nepsal, ze lidé nebudou mít cim jezdit, protože jako ojeté si to nikdo nekoupí. Když někdo napíše, ze nová baterka stoji 200 tis, tak ty povídačky jsou. Takže nikdo se nebojí koupit olitanou naftu, kde do servisu snadno zahuci vic než u baterek, ale olitanejch baterek se boji…
Takze se opravdu nic nezměnilo a lidé se jen boji nového…
Tak já jsem zrovna člověk, který kvůli nákladům na údržbu a opravy nikdy nechtěl dízla. A to již od doby, kdy DPF byl hudba daleké budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „IONIQ“