Kola,disky,pneu

Co se jinam nevešlo - výfuk, kola, údržba, akumulátor, příslušenství, manuály/schémata atd.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od Hardcam »

To tezko rict, zalezi, kolik tech tisicu km rocne najedes a hlavne - kde je najedes. Jestli celorocne jen v meste (nakupy, doktor, navsteva, do skoly, do prace), tak bych se tech celorocek nebal, mesta jsou udrzovana a hlavni tahy obzvlast. To bym ohly vyhovovat treba Kleber Quadraxer (to me ted tak napadlo, protoze celorocky jinak nesleduju).
Ale jestli s tim autem jezdis sice jednou za cas, ale dal nez po meste, pak bych volil jen ty zimaky a orientoval bych se spis podle ceny, protoze vykon ty pneumatiky pro tebe asi priorita nebude. Nevim, co mas za rozmer, ale financne by te nemusely zruinovat treba Semperit Speed-Grip, Firestone Winterhawk 2, Kleber Krisalp HP2.
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Reklama
 

Uživatelský avatar
Mates
****
Příspěvky: 1410
Registrován: 08 srp 2005, 19:45
Bydliště: Litvínov

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od Mates »

Mates už má taky nazuto na zimu. Gumy Barum Polaris 3.
Hyundai i30 Trikolor 1,4 s paketem plus a černou metalízou 6/2011
Hyundai Accent 1,3 12V 62 kW 2004/3 prodán
Hyundai Lantra combi GLS 1,6 16V r.v.96 Sněhurka je prodaná.
S0T0
***
Příspěvky: 508
Registrován: 09 říj 2010, 22:28

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od S0T0 »

s900: jak psali nademnou...vem slušné zimáky ( rozuměj ne číny) a budes spokojený...celoročky nejsou ani ryba ani rak...a dobrý, nebo aspoň jedny z mála které maj slušné výsledky v testech GY vector 5 tak stojí ranec... jinak už týden jezdím na A4 a je docela zajímavé sledovat změnu hlučnosti s teplotou...ráno +2°C ... člověk je neslyší, +6C a už si pískají....a jinak tento vzorek nemá rád nové cesty dělané z litého betonu, na tom je hlučný v každé teplotě...
EX - i30 1.4 CVVT Patriot BRC SQ 24
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od Hardcam »

Ty novy cesty me taky stvou...
Mates: nezapomen na ne v zime hodit hodnoceni, na ty trojky jsem zvedavej, to uz by mela byt ciste Continental guma.
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
Chasnik
******
Příspěvky: 4140
Registrován: 08 srp 2011, 19:23
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od Chasnik »

s900: o letní využití zimních pneu jsem se taky před nedávnem zajímal, faktem je, že za vyšších teplot mají o hodně delší brzdnou dráhu a i stabilita v zatáčkách je slabší. Jak velké máš ty pneumatiky? Ptám se kvůli ceně...

Ať už obuješ celoroční nebo zimní, v zimě bys je měl přestat používat po cca 4 letech, nezávisle na tom, jak vysoký je ještě vzorek. Vlastnosti pneumatiky se v čase mění a její výkonnost potom výrazně klesá :(

Pokud jsou pro tebe letní pneu drahé, zkus se mrknout po nějakých šikovných z druhé ruky. POZOR! spousta těch pneubazarů prodává staré a dost jeté gumy, ale dá se tam vybrat (např. letní 16" okolo 600 - 800). Zimní holt koupíš nový, na tom se šetřit nedá... Kupón na přezutí seženeš na slevíně okolo 400 Kč. Sumasumárum to není nic závratnýho, holt provoz auta něco stojí...

Taky jsem býval v situaci, kdy peněz nebylo nazbyt (teda ne že bych teď byl za vodou, ale aspoň na ty gumy mám...), ale tohle jsem vždycky nějak zajistil. Ono stačí jediná kilometrová jízda v zimě, jedno nedobrždění u přechodu a můžeš toho litovat celej život. Za těch pár ušetřenejch stokorun to nestojí :(
lada 71 píše:
Chasnik píše:Chasnik hlásí přezuto - Wintersporty 4D 195/65 91 T. Ještě musím zítra vytisknout tu nálepku na palubku, ať naplním literu zákona :)
A to je jako co? Že by mi něco uniklo? Jakou nálepku a proč na palubku? Můžeš mi to nějak vysvětlit, o co se jedná? Díky.
tady (14. 10. 19:15 v této sekci)
https://www.hyundaiclub.net/viewtopic.p ... 05#p335805

Ve zkratce jde o to, že zimní pneumatiky můžou mít nižší rychlostní index, než je určeno ve velkém TP, ale o této skutečnosti musí být řidič informován samolepkou umístěnou v zorném poli řidiče. Její podobu zákon striktně neurčuje, tak Hardcam našel nějaký vzor pro rychlostní index T.

V Německu to už asi používají dlouho, protože známý má P406 z roku raz-dva a podobou samolepku na palubce vedle budíků má taky...
i30 combi PDe 1.5 DPi 110k
i30 kombi CRDi Weekend Design 109 k (17-20), Cee'd SW 1.6 GDI 135 k (15 -17 )
i30 cw 1.6 CVVT 126 k (11 - 15), C-MAX 1.6 TDCI 109k (06 - 11), Punto 1.2 16V 80k (02 - 06)
6 x Š 120/125 (95 - 02)
Uživatelský avatar
walach
**
Příspěvky: 225
Registrován: 05 led 2011, 22:34

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od walach »

Tak mám taky přezuto -Continental ContiWinterContact TS 830 T 91 -195/65 R 15 za 1490.-za kus.Nálepku zatím neřeším ale měla by být k mání v prodejnách výrobce ,nebo lepších pneuservisech.Spíš mne naštvaly spadlé prachovky na předních tlumičích.Mám s tím otravovat v servisu , nebo si to spravit sám ?Mám takový matný dojem ,že slibovali nejaké kondiční prohlídky zdarma ,nebo se mýlím?
Hyundai i 30 comfort 1,6i (93 kw)šestikvalt, glowing red, 03 2011
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od Hardcam »

Jed s tim do servisu, tam ti to udelaji. Dokonce uz by meli vedet jak, aby to drzelo dyl nez par mesicu.
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
XMira
*****
Příspěvky: 1711
Registrován: 23 lis 2005, 10:11
Bydliště: CB

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od XMira »

s900 píše:Poraďte mi někdo, prosím :roll: .

Na mé druhé auto které má letní pneumatiky a které nepoužívám často, jsem uvažoval v této době nasadit celoroční pneumatiky. Jeden známej v pneuservisu mi ale řekl aby jsem místo celoročných nasadil zimní pneumatiky s jemným vzorkem které budu používat po celý rok, i v létě. Dle jeho názoru sice se tak pneumatiky rychleji opotřebují ale z druhého hlediska budu mít bezpečnější jízdu než z celoročnými které v zimě se nechovají jako správné zimní a v létě se nechovají jako správné letní pneumatiky.

Co je na tom pravda :-k ? Mám nasadit celoročné pneumatiky anebo zimní pneumatiky s "jemnym vzorkem"? Jestli zimní pneumatiky po celý rok, jakou značku mi doporučujete :shock: ?
Záleží taky, jaký rozměr plánuješ, ale třeba "Goodyear Vector 4Seasons" nevychází nejhůř ani ve srovnání se zimníma pneu.
http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... geId=31821
Kia Xceed GTline 1.5 T-GDI DCT
ex Opel Astra 1.4 110kW AT
ex i30 1.6 CVVT Tricolor Exclusive
ex Getz 1.4
ex Opel Vectra B 1.6
Uživatelský avatar
s900
*
Příspěvky: 12
Registrován: 16 zář 2011, 07:38

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od s900 »

Díky všem za vaše názory =D> . Auto je veliké trojlitrovka, sedmimístné, automat,žere benzín jako kráva ale na dlouhé tratě s tempomatem a automatem no ta jizda to je paráda a nežere jako ve městě (skoro polovinu spotřeby). Používám to na jízdu mimo město a to jen někdy, na chalupu a v létě na dovolenou k moři. Odhaduji že celoročně s tímto vozítkem jsem pod 7-8000km. Pneumatiky jsou široké 215x65xR15 a proto i drahé. Nechci do toho rvát prachy navíc, penízky bohužel nepřebývají.Asi koupím zimáky jak mi doporučujete. A každý druhý, možná i třetí rok nasadím nové zimáky.Jenom v létě s těmi vedry mám obavu aby ty zimní pneumatiky neselhali a nezradili mě v nějaké vyjímečné situaci ](*,) . Proto ještě nechci vyloučit tu možnost nasadit dobré celoroční pneumatiky jak se zmínil XMira .
PS.(to Hardcam) přestože modrá barva to je ta moje oblíbená, tak jsem text změnil na černou :wink:
Naposledy upravil(a) s900 dne 23 říj 2011, 00:09, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od Hardcam »

Neslo by psat cerne?
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
s900
*
Příspěvky: 12
Registrován: 16 zář 2011, 07:38

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od s900 »

Zalíbil se mi výpočet-argument který jsem našel na netu od jednoho který má jako já veliké auto a který používá celoročné zimní pneumatiky které mění po třech letech jízdy.
Jeho výpočet má svoji logiku.Uvádím ho:

1/ zimáky na celý rok = 4x3500kč,- na 3 roky (cca 20000km/rok) = 4660kč/ročně
2/ letní a zimní = 4x3000kč + 4x3500kč na 4 roky (shodné km) = 6500kč/ročně, k tomu je nutné přičíst 2x ročně servisní výměnu a připadně skladování pneu v servisu (většina řidičů nemá garáž) tj 2x 800kč + 200kč = 1800kč,- / rok.
Jednoduše pro SUV platí že zimáky celý rok = 4660kč,- a zimní/letní = 8.300kč,-/rok


Jak vidíte jeho výpočet je na 3 roky použití zimních pneumatik s 20.000km/ ročně.
Já jelikož najezdím nanejvíc 8000km/ročně možná to dotáhnu na 4 roky i dokonce 5 let což znamená ještě větší úspora :wink: .

Zde je můj výpočet na 4 anebo 5 roků jízdy:
4 roky: zimáky na celý rok = 4x3500kč,- na 4 roky (cca 8000km/rok) = 3500kč/ročně
5 roků: zimáky na celý rok = 4x3500kč,- na 5 roků (cca 8000km/rok) = 2800kč/ročně

S takovou úsporou by jsem mohl dopřát svému šestiválcovému miláčku ty nejlepší zimáky :D/ . Samozřejmě vše záleží na tom jak se pneumatiky sjedou, to jest zda vzorek zimáků po 4 anebo dokonce 5 let ještě bude nad 1,6mm :-k ?

Věříte že do toho (zimní pneumatiky po celý rok) mám nakonec jít [-o< ?
Uživatelský avatar
lada 71
***
Příspěvky: 537
Registrován: 08 úno 2011, 10:51
Bydliště: Nordböhmen

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od lada 71 »

Zajímavý výpočet. Můj názor? Pokud budeš použítat zimáky celoročně, tak se ti i zároveň dost svýší spotřeba PHM, pokud bude venkovní teplota více jak 10°C. Podle mě to bude určitě minimálně o 1l / 100km.
Hyundai i30 Comfort, 1,6 CRDi VGT - 85kW, Vivid Blue, 07 / 2010.
Oil: Shell Helix Diesel Ultra 5W-30. Benzina - Verva Diesel / Euro Oil - Optimal Diesel (bez biosložky) + VIF
"Ať to má kozy nebo kola, vždy s tím budou problémy".
Uživatelský avatar
XMira
*****
Příspěvky: 1711
Registrován: 23 lis 2005, 10:11
Bydliště: CB

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od XMira »

s900 píše:Věříte že do toho (zimní pneumatiky po celý rok) mám nakonec jít [-o< ?
To už budeš muset risknout sám. Asi těžko Ti někdo řekne, co se stane na velikým, naloženým a silným autě se zimákama cestou k moři po dálnici.
BTW, zahrnul jsi do toho výpočtu taky nějaký slušný rychlostní index? Nebo počítáš s "T"?
Kia Xceed GTline 1.5 T-GDI DCT
ex Opel Astra 1.4 110kW AT
ex i30 1.6 CVVT Tricolor Exclusive
ex Getz 1.4
ex Opel Vectra B 1.6
skubi
*
Příspěvky: 23
Registrován: 10 čer 2011, 15:19
Bydliště: Praha

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od skubi »

Taxikáři na letišti to tak prý dělají... Před zimou nový zimáky a pak je po zimě přes léto utahaj... A pak před zimou koupí zase nový... :)
i30 CW 1.6, rok výroby 2011, kráska z Nošovic
Daewoo Nubira Wagon 1.6, rok výroby 1998, kráska z Koreje
;)
Uživatelský avatar
Bill1
**
Příspěvky: 127
Registrován: 30 pro 2010, 17:08
Bydliště: Trnava / Slovensko

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od Bill1 »

chalani čo hovoríte na zimne: Matador MP 59 195/65R15 91T ?? rozmyšlam, že si ich kupim, moje jazdenie je skoro stale len po rovine a v meste...
1.4 MPI DOHC CWT i30CW
Odpovědět

Zpět na „i30 Ostatní“