Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7911
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo to neuhádne, bude mít smutný důchod

Příspěvek od Mexican »

Verxes hele, v investovani sa netrochari - bud sa velmi ziska alebo sa velmi strati. Nejake to princmrndavanie nema moc vyznam :-D
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Reklama
 

Odjinud
***
Příspěvky: 902
Registrován: 11 čer 2020, 15:30
Bydliště: Praha

Re: Kdo to neuhádne, bude mít smutný důchod

Příspěvek od Odjinud »

Taky premyslim, kam ted s penezma. Na barak ani na pozemek to neni, auto mam ted novy, vsechno vlastne mam, dluhy zadny...
červená i30 III/FL combi, 1,5 DPi / 81 kW, comfort
--- ex: ---
červený ford focus mk.I, 1,6i / 74 kW
červená škoda felicia Lxi, 1,3 MPI / 50 kW
červená škoda 130 GL, 1,3 / 43 kW
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8985
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: Kdo to neuhádne, bude mít smutný důchod

Příspěvek od idam.i »

Gratulujem,šťastný človek. :lol:
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
lumix
****
Příspěvky: 1381
Registrován: 03 říj 2016, 21:58

Re: Kdo to neuhádne, bude mít smutný důchod

Příspěvek od lumix »

slabostka píše: 06 led 2022, 12:47 čiže panel - baterka menič a spotreba priamo v dome... no tak potom tu nahoď nejaké info lebo si to celkom neviem predstaviť ako to utiahne chladničku, práčku, nejaké náradie, vysávač... som v tom teda absolútny laik ale zaujíma ma to lebo mám dom veľmi dobre orientovaný.... ale zatiaľ mi to ako návratný projekt nepripadá hlavne pri vstupných investíciách. To sa ale rokmi môže meniť.
FVE s 5,25KWp a v prosinci to vyrobilo 450w a třeba minuly rok v lednu 520kw takže úplný hovno s ohledem na pořizovací cenu a toho ze v lednu potřebuji měsíčně 3000kw teď mám 1kw za 2,34 Kč. V létě to výrobu tolik ze se to nespotrebuje. Takže při ceně po dotaci 220.000,- jsem skepticky.
Uživatelský avatar
i30mpact
***
Příspěvky: 771
Registrován: 15 zář 2021, 16:50
Bydliště: Praha

Re: Kdo to neuhádne, bude mít smutný důchod

Příspěvek od i30mpact »

Verxes píše: 06 led 2022, 12:58 Vávra hlavně v nějakém podcastu nedávno tvrdil, že stačí 1000Kč měsíčně pouze na 20 let a máme milion :!:
Vše je to o investici do ETF fondů (konkrétně zmiňoval obecně známý index S&P 500). Je fakt, že ten fond opravdu po dobu 20let neustále roste.. je to asi taková jistota, jak si uschovat peníze před inflací - 500 největších firem se asi jen tak nepoloží :-k
Ale, jestli to dá z 240tis. milion, tak to fakt netuším - nehledě na to, že tam nedám všechno najednou. To mě docela zarazilo a radši jsem to nějak nepočítal.. :shock:
Na tomhle je hrozný, že když ty peníze investuješ do nějakejch fondů, který se snažej maximalizovat zisk, tak ty fondy pak taky tlačej na firmy, aby maximalizovaly zisk a ty firmy pak ošulí, co se dá, takže ve výsledku sice získáš nějakej zlomek toho zisku a zároveň mnohem méně kvalitní výrobky.
milosh píše: 06 led 2022, 09:07 Pjotr1: Teď je BTC ve slevě, můžeš naskočit.
Jistota spoření už je z módy, teďka frčí spíš věci, který jsou víc o štěstí? :D
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7911
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo to neuhádne, bude mít smutný důchod

Příspěvek od Mexican »

lumix píše: 06 led 2022, 13:43
slabostka píše: 06 led 2022, 12:47 čiže panel - baterka menič a spotreba priamo v dome... no tak potom tu nahoď nejaké info lebo si to celkom neviem predstaviť ako to utiahne chladničku, práčku, nejaké náradie, vysávač... som v tom teda absolútny laik ale zaujíma ma to lebo mám dom veľmi dobre orientovaný.... ale zatiaľ mi to ako návratný projekt nepripadá hlavne pri vstupných investíciách. To sa ale rokmi môže meniť.
FVE s 5,25KWp a v prosinci to vyrobilo 450w a třeba minuly rok v lednu 520kw takže úplný hovno s ohledem na pořizovací cenu a toho ze v lednu potřebuji měsíčně 3000kw teď mám 1kw za 2,34 Kč. V létě to výrobu tolik ze se to nespotrebuje. Takže při ceně po dotaci 220.000,- jsem skepticky.
ak potrebujes mesacne 3MWh, tak FVE v danom konfigu nedava moc zmysel - ja mam v najhorsom mesiaci (leden) mesacnu spotrebu max 1,4 MWh a to schli podlahy. Posledne roky je maximalna mesacna spotreba okolo 1,1MWh (vzdy v lednu), peak okolo 45kWh za den. U teba u
tak vysokej mesacnej spotreby premyslal by som skor nad TC a zateplenim domu namiesto investicie do FVE
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
lumix
****
Příspěvky: 1381
Registrován: 03 říj 2016, 21:58

Re: Kdo to neuhádne, bude mít smutný důchod

Příspěvek od lumix »

Mám průměrnou denní spotřebu za rok od 25 do 33kw, což je max tak +/- 1mwh měsíčně v průměru, bohužel v zimě mám spotřebu velkou v létě malou a proto je FVE pro mě zbytečná, zatím. Mám vše na elektřinu.
Naposledy upravil(a) lumix dne 06 led 2022, 14:22, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2044
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Kdo to neuhádne, bude mít smutný důchod

Příspěvek od milosh »

i30mpact píše: 06 led 2022, 13:51
Jistota spoření už je z módy, teďka frčí spíš věci, který jsou víc o štěstí? :D
Pokud jsi to myslel vážně, pak to je stejný, jako kdybys celý život chodil do práce a nadával na to že máš málo peněz (takových lidí mám v okolí opravdu dost). Naopak kdo podniká, taky postupuje určité riziko, když se třeba někdy nedaří, ale když ano, může být výdělek mnohem lepší než pravidelná výplata jako když jsi zaměstnanec.

To samý spoření (stavebko, penzijní) kde platíš hlavně ty úředníky, ale výnos z toho teda moc není.

Vedle toho máš akcie, ETF, dluhopisy, kde máš teoreticky vyšší zisk, ale tam už jsou potřeba trošku znalosti. Takže jak se říká, kdo se bojí, nesmí do lesa :)

Zde je pěkný historický graf jak se dařilo ETF SP500... (když máš investiční horizont třeba 20 let to už může být pěkné přilepšení na důchod).

https://www.macrotrends.net/2324/sp-500 ... chart-data
willy50
****
Příspěvky: 1097
Registrován: 16 lis 2009, 13:11

Re: Kdo to neuhádne, bude mít smutný důchod

Příspěvek od willy50 »

Název vlákna je trošku zavádějící.
Uhádne, neuhádne, smutný důchod bude mít tak jako tak. :^o
Alespoň tedy 95% lidí.
A Bůh ví, jak dlouho ještě bude důchodový systém fungovat!
:cry:
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2044
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Kdo to neuhádne, bude mít smutný důchod

Příspěvek od milosh »

Jako bylo by bláhové spoléhat se na to že budeme mít důchod takový jako je nyní i za 20,30,40 let, samozřejmě když se připočte každoroční navýšení.

Parádní podcast, doporučuju osvětu :)

Od 8 minuty tam je vysvětlení k tomu 1 příspěvku v tomto tématu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audi ... tky-184893
Uživatelský avatar
i30mpact
***
Příspěvky: 771
Registrován: 15 zář 2021, 16:50
Bydliště: Praha

Re: Kdo to neuhádne, bude mít smutný důchod

Příspěvek od i30mpact »

milosh píše: 06 led 2022, 14:20
Pokud jsi to myslel vážně, pak to je stejný, jako kdybys celý život chodil do práce a nadával na to že máš málo peněz (takových lidí mám v okolí opravdu dost). Naopak kdo podniká, taky postupuje určité riziko, když se třeba někdy nedaří, ale když ano, může být výdělek mnohem lepší než pravidelná výplata jako když jsi zaměstnanec.

To samý spoření (stavebko, penzijní) kde platíš hlavně ty úředníky, ale výnos z toho teda moc není.

Vedle toho máš akcie, ETF, dluhopisy, kde máš teoreticky vyšší zisk, ale tam už jsou potřeba trošku znalosti. Takže jak se říká, kdo se bojí, nesmí do lesa :)

Zde je pěkný historický graf jak se dařilo ETF SP500... (když máš investiční horizont třeba 20 let to už může být pěkné přilepšení na důchod).

https://www.macrotrends.net/2324/sp-500 ... chart-data
No jasně, o tom nepochybuju.

Ale je dobře, že se posunujeme od doby, kdy spoustě lidem nestačí chodit do práce a spořit? Že se každej snaží investovat? Jak jsem už psal, vytváří to určitej tlak jehož výsledky nemusej bejt vždy dobrý (ano, tobě třeba nějakej investiční fond přinese spoustu peněz, ale zároveň taky třeba donutí firmy, jejichž akcie vlastní, aby se snažily více vydělat za každou cenu - třeba se přestěhovaly někam, kde ušetří a ve výsledku tím napáchají mnohem větší škody).

A třeba ty dříve zmíněný kryptoměny, to je prostě letadlo, kde se napakujou jen ti první.
Uživatelský avatar
Pjotr1
***
Příspěvky: 800
Registrován: 26 črc 2020, 17:51
Bydliště: ostrov pozitivní deviace

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Pjotr1 »

Jako přátelé, nejlepší investice jsou prý do dětí, tak víte co máte večer dělat.
Jinak nejbezpečnější je mít peníze v bance. Jakékoli investice jsou riziko a to i když to dáš do fondu, který spravují slovutní makléři. Jako velké riziko vidím, že Amerika vygenerovala ohromné množství peněz, který jsou teď v akciích a ty jsou nadhodnocené. To je typická bublina, jen nikdo neví kdy to praskne.
Já zkouším investice na přímo. Jak se objevil covídek, tak český banky velmi klesly, tak jsem si koupil. Teď jsem asi +50%, to je super. Zkusil jsem i BTC, ale tam jsem zase hodně v mínusu, naštěstí v menším objemu. Za mě při investování je nejtěžší co dělat když to klesá ? Prodat aby nebyla větší ztráta nebo koupit a čekat až to stoupne. Je to hodně psychicky náročný. Taky je psychicky docela těžký to prodat, dyť to jsou moje zlatíčka co mi hezky rostou. No před investováním bych jako průpravu doporučoval poker.
i30 kombi 2020- Style 1.4 t-gdi navi Olivine Grey
ex : Nissan Primera 2.0i
Uživatelský avatar
Kamílek
**
Příspěvky: 427
Registrován: 29 čer 2018, 19:47
Bydliště: skoro Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Kamílek »

Sebevražedný může být vsadit vše na "jednu kartu". Ideální je mít širší portfolio rozložený podle toho, jaký jsem ochotný akceptovat riziko (poměr ETF vs akcie vs dluhopisy atd.) . Co se kryptoměn týče, tak tam si hrát s penězi, o který když přijdu, tak to nebude tolik bolet - nižší procenta z celkovýho portfolia.
Hyundai i30 II kombi FL 1.6 GDI Weekend
Obrázek
Uživatelský avatar
Stringo
******
Příspěvky: 2641
Registrován: 27 led 2019, 12:54
Bydliště: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Stringo »

...nemůžete mluvit česky? :lol:
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDi 103kW MR.2019 (Polar White, Style, NAVI)
Obrázek
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od stefanpilat »

Pro mě jsou zabezpečením na důchod hlavně nemovitosti k pronájmu a pak akcie, kde mám v plánu postupně portfolio stále více přesouvat od růstových titulů ke konzervativním dividendovým. Kryptoměny mám zatím jen v malém spíše na hraní, ale to může blízká budoucnost změnit. Na co ale rozhodně nespoléhám, je důchod od státu. :)
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
Odpovědět

Zpět na „Pokec“