Návod - instalace onboard kamery (navigace atd)

Moderátoři: frawd, Moderátoři

Uživatelský avatar
kodlz
*
Příspěvky: 43
Registrován: 20 zář 2009, 22:19

Re: Návod - instalace onboard kamery (navigace atd)

Příspěvek od kodlz »

Ahojte.
Predem se omlouvam za muj laicky dotaz, ale po precteni tohoto vlakna sem se rozhodl namontovat napajeni na moji kameru ze stresniho svetla v kabine, pristup tam je paradni, mista habadej. jen by jsem potreboval poradit. Jedna se o druhou verzi i30ky, kdy je to stresni svetlo napajeno konektorem s 4mi dratky. no a ja by jsem potreboval poradit na ktere z tech dratku to napojit.
dekuji za radu.
Hyundai i30sw 1.4 r.12
Nissan Almera r.96
Hyundai Accent r.99
Skoda 120L
Reklama
 

mmv
*****
Příspěvky: 1702
Registrován: 06 kvě 2012, 22:50
Bydliště: skoro Praha

Re: Návod - instalace onboard kamery (navigace atd)

Příspěvek od mmv »

odpovím ti všeobecně neb i30 nemám, vem si žárovičku ( nebo měřák) a odzkoušej který z těch drátků je mínus (kostra)
pak další drát svítí jenom při otevřených dveřích (proti té kostře)
další drát má "trvalé" plus přes BCM (zhasne po cca 20ti minutách po zavření dveří - téměř okamžitě po zamknutí)
no a ten poslední netuším... světlo má 3 plohy, svítí se dveřmi, svítí "furt" , nesvítí... nebo má ještě něco navíc ??

napájení mám na tom co i při otevřených dveřích svítí těch 20 minut... samozřejmě při zapnutém klíčku to svítí trvale (furt)
odesláno z křesla u televize
ix20 1,4 MPI LPG 5/2012
Uživatelský avatar
nulda
**
Příspěvky: 458
Registrován: 03 led 2011, 11:11
Bydliště: Praha

Re: Návod - instalace onboard kamery (navigace atd)

Příspěvek od nulda »

a jaky je nocni zaznam?
Hyundai i30 1.4i CVVT, Comfort (2010/05/26), Indigo Blue
pepe pedro
**
Příspěvky: 426
Registrován: 13 dub 2011, 14:08
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Návod - instalace onboard kamery (navigace atd)

Příspěvek od pepe pedro »

kamera v spatnom zrkadle Anytek T 6.Na Youtube 056.Neviem to sem dat.https://youtu.be/hGVZnFcdsfQ
Hyundai IX 20 1.6. 1.4 crystal white-Šemík/+Š Felicia,Š Rapid,Š1203,VAZ2105,VAZ2102,Š100
Qetlan
Příspěvky: 2
Registrován: 11 črc 2017, 14:59

Re: Návod - instalace onboard kamery (navigace atd)

Příspěvek od Qetlan »

Ahoj, prosím o radu. Koupil jsem si kameru truecam a6 a ta má i zadní kameru. Potřeboval by jsem poradit kudy bude nejlepší táhnout kabel k zadní kameře. Budu rád za každou radu.
Zdenál49
*
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2015, 19:50

Re: Návod - instalace onboard kamery (navigace atd)

Příspěvek od Zdenál49 »

Nejkratší cesta od zadní interiérové kamery dopředu k zrcátku bude stropem. Vpředu nad zrcátkem je stropní obložení otevřené směrem k čelnímu sklu, tudy lze snadno vytáhnout konektor k zrcátku. Vzadu zase lze obložení opatrně uvolnit zpoza gumové lemovky, tím se otevře přístup do stropní dutiny zezadu. Kdyby to nešlo snadno, dá se vytáhnout prostřední plastový nýtek a případně i odšroubovat plastová stropní lemovka středního pásu. Na mém ix20 je stropní světlo uprostřed nad sedadly. Kryt svítilny se dá snadno opatrně vypáčit. Pak se odšroubují dva šrouby a svítilna vypadne ze stropu a zůstane viset na kabelech. Tím se zpřístupní celá délky stropní dutiny.

Pak nastane průzkum dutiny. Doporučuji aspoň 1,5 metru dlouhý drát o průměru do 1 mm. Na "útočném" konci zhotovte co nejmenší očko, které zabrání zapichování drátu do čalounění. Do očka uvažte pevný provázek. Prostrkujte drát od světla k přednímu oknu. Až vyleze, vytáhněte dostatečnou délku provázku a hlavně jej na obou koncích přivažte k pevné části interiéru. Pak vytáhněte drát a tentýž postup opakujte ve druhé polovině střechy, zde na směru postupu tak moc nezáleží. Práce vyžaduje spoustu trpělivosti a zručnosti.

Až budou obě etapy opatřeny provázkem, přivažte zadní konec provázku ke konektoru kabelu a opatrně jej vtahujte do otvoru po svítilně. Vhodné je zatočit kabel do tvaru podlouhlého oka a stabilizovat jej izolepou. Snažte se dosáhnout co nejštíhlejšího tvaru. Po vstupu do otvoru svítilny vtáhněte odzadu kabel téměř na hotovo. Pak pokračujte směrem k čelnímu sklu. Po vytažení kabelu přes přední okraj čalounění jej zastrčte do zrcátka a upravte jeho délku taky na hotovo. Zbylý kabel zastrkejte pod čalounění vedle stropní svítilny.

Doporučuji vždy tahat s kabelem i další provázek, abyste ho po skončení montáže kabelu měli protažený celou trasou. Nikdy nevíte, co tam za chvíli budete zase chtít instalovat.

Podle návodů v jiných příspěvcích se dá zajistit napájení zrcátka, kamery apod. ze stropní svítilny. Detaily neuvádím, snad jen to, že ve stropě v okolí svítilny je spousta místa na originální napáječ i s cigaretovou zásuvkou na kabelu.

Zdeněk
Qetlan
Příspěvky: 2
Registrován: 11 črc 2017, 14:59

Re: Návod - instalace onboard kamery (navigace atd)

Příspěvek od Qetlan »

Děkuji moc za radu Zdeňku. Zkusím to přesně podle toho návodu a uvidím.
Zdenál49
*
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2015, 19:50

Re: Návod - instalace onboard kamery (navigace atd)

Příspěvek od Zdenál49 »

Ještě dodám pár drobností: Mezi čalouněním a stropem je množství různě dlouhých gumových vložek, které jsou přilepené na čalounění. Jakoby měly chránit hlavy posádky při převrácení vozu na střechu. Zejména v nejbližším okolí vstupních otvorů mohou zavazet, stačí na ně zapůsobit patřičnou silou, lep povolí a guma se uvolní.
Při postupu odzadu pomohlo vyjmout 2 nýtky a vysunout rámeček stropního pásu (není šroubovací, jak jsem chybně avizoval, ale pouze zacvakávací) a uvolnit hranu čalounění z lemovky. Jednou rukou čalounění opatrně odtlačíte od stropu, ruku můžete prodloužit vhodnou laťkou, pravítkem, tyčkou apod., a druhou prostrkujete onen průzkumný drát. I když se na líci čalounění při popsaném násilí objevily podezřelé vrásky, nakonec se vše vrátilo do původní hladké podoby.

O montáži zařízení do stropu je pojednání v jiném vlákně:

https://www.hyundaiclub.net/viewtopic.p ... n%C3%A1l49

Zdeněk
Uživatelský avatar
lake
Příspěvky: 9
Registrován: 06 bře 2015, 08:17

Re: Návod - instalace onboard kamery (navigace atd)

Příspěvek od lake »

Po delším váhání jsem si také zakoupil autokameru. Nelíbí se mi kamery na různých kloubech, zato řešení kamery Blaupunkt DVR BP 2,5 FHD se mi zdá skvělé. Kamera je například zde:
https://cerne-skrinky.heureka.cz/blaupu ... p-2_5-fhd/
Kamera se krásně vejde do začernění nad vnitřním zpětným zrcátkem, objektiv je pak těsně pod začerněním. Kameru je nutné dát vlevo od zrcátka, aby byla ve stírané oblasti, lépe se také připojuje micro USB konektor. Kamera se velice snadno snímá i nasazuje na držák. V balení ke kameře jsou dva držáky, takže výhoda pro majitele dvou aut. Kamera má dnes již standardní parametry Full HD 1080P, 30fps. Objektiv se dá svisle naklonit v závislosti na sklonu předního okna. Jde to poněkud ztuha, aby se zamezilo samovolnému pohybu objektivu při jízdě.
Pro napájení jsem nevyužil přibalený napáječ, koupil jsem tento:
https://www.alza.cz/connect-it-incarz-c ... 923748.htm
Jednoduše jsem jej „rozloupl“, odpájel pérové kontakty a místo nich připájel kabely. Dále je potřeba koupit kabel USB-USB micro se správně natočeným koncem USB micro, aby kabel po zastrčení do kamery šel nahoru:
https://usb-kabely.heureka.cz/delock-83 ... ly-270-1m/
Napájení jsem vzal z pojistek. Napětí spínané klíčkem jsem našel na jedné z mezikabelových pojistek, které mi přidávali v servisu při koupi přídavného příslušenství (tažné zařízení, couvací kamera…). Koupil jsem mezikabelovou pojistku:
https://www.gme.cz/pojistkovy-drzak-pro ... tku-fh-007
Přidané pojistky jsou pájené, takže jsem jenom jednoduše připájel další pojistku. Kabel od pojistky lze natáhnout pod plastovým obkladem předního levého sloupku a podhledem do místa předního kabinového světla (po sejmutí části těsnění dveří se lze dostat pod plastový obklad, podhled je dopředu volně otevřený). Mezi střechou a držákem světla je prostor, do kterého USB zdroj krásně zapadne a navíc na držáku světla jsou otvory využitelné pro připojení mínus pólu. Kdo nemá přední kabinové světlo, může USB zdroj nechat u pojistek a ke kameře natáhnout USB kabel, který ovšem musí být delší.
Náročnější si mohou pořídit podobně koncipovanou kameru Cel-Tec CD30X GPS:
https://cerne-skrinky.heureka.cz/cel-tec-cd30x-gps/
Ta má lepší rozlišení, GPS modul a také lépe řešené připojení USB kabelu. Ten je totiž zapojen do držáku, takže se při odejmutí kamery nic neodpojuje. Kamera je ovšem téměř dvaapůlkrát dražší. Bylo by potřeba také ověřit, jak „sedne“ do ix20.
Jízdu bez nehod přeje lake
Přílohy
IX20c.jpg
IX20c.jpg (204.22 KiB) Zobrazeno 5024 x
IX20b.jpg
IX20b.jpg (208.49 KiB) Zobrazeno 5024 x
IX20a.jpg
IX20a.jpg (193.13 KiB) Zobrazeno 5024 x
ix20 cross, I.2015
old: R19 Chamade 1992, Dacia 1300 1972, Škoda 1200 sedan 1956, Mercedes 170V 1938
Odpovědět

Zpět na „ix20“