Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pjotr1
***
Příspěvky: 800
Registrován: 26 črc 2020, 17:51
Bydliště: ostrov pozitivní deviace

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Pjotr1 »

zabezpečením na důchod nemovitosti k pronájmu já teda nepovažuju. Ten nájem se pohybuje max kolem 5% to není žádné terno. Navíc se tam musí občas něco opravit. Je s tim spousta starostí (nájemníci, musí se to danit, ...). Jiná věc je hodnota nemo, to vypadá na setrvalý růst, ale abych z toho peníze dostal tak to musím prodat.
Mě spíš štve, že stát neustále vymýšlí nesmyslné důchodové reformy místo toho aby na rovinu řekl že každý dostane jen to aby přežil a pokud chce něco víc tak se o to občan musí postarat sám.
i30 kombi 2020- Style 1.4 t-gdi navi Olivine Grey
ex : Nissan Primera 2.0i
Reklama
 

motorol
***
Příspěvky: 726
Registrován: 20 srp 2016, 20:37

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od motorol »

Volební období je 4 roky, když někdo řekne jak to bude s penzi, tak už ani nemusí kandidovat… když to neřekne, tak je ještě spousty let než na to lidi přijdou sami. A to je spousty trafik a příležitosti k zisku pro ne.
Spousta lidi si bohužel mysli, ze stát má někde nějaké penize, jak vždycky řeknou “podařilo se nam najít” nějak jim nedochází, ze stát má jen to co vybere od nás a co najde pro jedny, chybí pro druhé…
Aktuálně: Hyundai i30 2014 new weekend 1,6 MPI
Dříve: Renault megane II sedan 1,6
Felicia 1,3
š105
Uživatelský avatar
Pjotr1
***
Příspěvky: 800
Registrován: 26 črc 2020, 17:51
Bydliště: ostrov pozitivní deviace

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Pjotr1 »

Mně vytáčí do běla, že armáda utrácí za nesmysly : BVP 52 mil, houfnice 8,5 mil, Gripeny 19 mil ... Toto je pro ČR zcela nesmyslné. Potřebujeme armádu, která bude chránit hranice, ale nebudeme tady po sobě střílet houfnicema nebo najíždět BVP do demonstrantů. Armáda by měla kupovat drony, rozvíjet kybernetickou a protichemickou obranu.
Promiňte, trocho off topic, nějak jsem se neudržel v reakci na nízké důchody. Motorol má s těmi volbami pravdu, jsme odsouzeni k chudobě vlivem toho že blbost není trestná
i30 kombi 2020- Style 1.4 t-gdi navi Olivine Grey
ex : Nissan Primera 2.0i
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od stefanpilat »

Nesouhlasím s tím, že investice do nemovitostí se nevyplatí, zvlášť když je to nemovitost v lukrativní oblasti - velká města a široké okolí Prahy. Naopak investice do nemovitostí se mi ze všeho vyplácejí úplně nejvíc. Kdybych si je pořizoval jen s investičním záměrem je pronajímat, tak by to bylo opravdu na dlouho s relativně nízkým výnosem, ale všechny z nich jsem kromě toho využíval, využívám nebo využiju já nebo moje rodina pro své potřeby.

Třeba byt v Praze jsem splácel deset let a bydlel v něm dvanáct let. Sice jsem platil hypotéku, ale současně jsem ušetřil náklady na nájemném, které bych musel jinde platit a nic z toho neměl. Takže po odečtení toho byla skutečná pořizovací cena relativně nízká. Nehledě na to, že se tržní hodnota toho bytu už ztrojnásobila. To je mi ale vcelku jedno, protože ho prodávat nehodlám. Teď z jeho pronájmu financuji hypotéku na další byt, ve kterém teď bydlíme, takže nás to téměř nic nestojí. Po čase ho také pronajmu. Vedle toho jsem ještě něco zdědil a vyženil.

Jasně, že to znamená i starosti a investice. Dobře vím, co je to za peklo, narazit na neplatiče. Zvlášť když jsou zákony na jejich straně. Ale i tak jsou nemovitosti vcelku bezpečný základ budování osobního kapitálu s trvalou hodnotou odolávající výkyvům na finančních trzích. Až mě nebude bavit se o ně sám starat, nechám to pronajímat agenturou. Sice se sníží výnosy, ale bude to bez starostí. Teď je to pravidelným a vcelku spolehlivým zdrojem příjmů a něco po mně aspoň zůstane i dětem.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
Uživatelský avatar
Pjotr1
***
Příspěvky: 800
Registrován: 26 črc 2020, 17:51
Bydliště: ostrov pozitivní deviace

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Pjotr1 »

no hlavně aby nějaký génius (jako paní Schillerová loni) nenavrhnul extra daň pro ty co mají 3 a více bytů.
i30 kombi 2020- Style 1.4 t-gdi navi Olivine Grey
ex : Nissan Primera 2.0i
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od stefanpilat »

To doufám, to by byla velká podpásovka. Zvlášť když všechny z mých nemovitostí jsou na trhu s bydlením, žádná neleží neobývaná ladem.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7912
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Mexican »

ak to budu davat na nejaky pocet nevoovitosti, tak sacnu zas fungovat cahcre/machre. Tam babka, tam vnuk, tam biely kon. Zbytocne, nic to nevyriesi

uprimne sa mi zdanenie nehnutelnosti zda srandovne, teraz som priznaval novoskolaudovany barak, par km od Brna

Dom 2 poschodia 87m2 (celkovo 140m2), garaz pre motorky, stanie pre dve auta a zahrada 270m2. Dan mi vysla asi 650kc za rok
To je proste nanic, fakt malo. Uprimne. Furt sa tu premyslaju zbytocne komplikovane veci, ale ak by tu dan zdvihli v mojom pripade napr 10x na 6000kc, vobec by ma to netrapilo ak by to pomohlo obci a kraju. Cestu tu mame zufale (ako priklad)

Inak, vcera som detailne sledoval svoje uctovnictvo a zistil som, ze na zaklade investicneho dotazniku u FIO (tam je fakt brutalny a tak by som si ho predstavoval vsade) nemozem obchodovat s ETF. K certu s nimi :-). U ostatnych bank (napr Air, Equa) je ten ivesticny dotaznik len taka srandicka a vybrat si mozem zo vsetkeho.

momentalne mam nasypane prachy ak neratam v penzijku v troch oblastiach:
-> stredoeuropske tech akcie, FIO EUR, riziko 6 - teraz to lieta (nepredavam) ale minuly rok cca 25% zisk
-> Slovensky realitny fond , 365 invest, riziko 2 - garantovany vynos 1% p.a, rastie to stabilne ale pomaly
-> fond zodpovedneho investovania, SLSP asset, riziko 3 - garantovany vynos 1% p.a, ziadne poplatky za spravu a nakup, moc sa to posledny rok nehybe

Zazracne na to nezbohatnem, ale to ani nechcem - chcel by som skoncit v zamestnani do 10 rokov (tz na 50. narodeniny dam vypoved a uz si nebudem hladat job) a zvysok zivota prezijeme so zenou cestovanim. Tiez si nemyslim, ze statom vyplacany dochodok bude stat za rec
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2046
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od milosh »

Doplnil bych, že každý by měl vydělávat na tom, co ho baví a čemu rozumí :wink:
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2046
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od milosh »

Stringo píše: 06 led 2022, 20:30 ...nemůžete mluvit česky? :lol:
Pro tebe by bylo ideální Portu.cz, což je česká investiční platforma, pošleš jednou měsíčně peníze, oni zainvestují za tebe podle toho, jak sis nastavil rizikový profil a o víc se nestaráš.

A pak za 10 (20,30) let vybereš tu hromadu peněz :)

3 měsíce zdarma (bez poplatků za správu) získáš přes TENTO ODKAZ.
Uživatelský avatar
Stringo
******
Příspěvky: 2641
Registrován: 27 led 2019, 12:54
Bydliště: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Stringo »

:D
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDi 103kW MR.2019 (Polar White, Style, NAVI)
Obrázek
Uživatelský avatar
Stringo
******
Příspěvky: 2641
Registrován: 27 led 2019, 12:54
Bydliště: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Stringo »

stefanpilat píše: 07 led 2022, 10:11 Teď z jeho pronájmu financuji hypotéku na další byt, ve kterém teď bydlíme, takže nás to téměř nic nestojí. Po čase ho také pronajmu.
Jak je to s daněním za výnos z pronájmu? Máš to všechno v nájmu včetně energií, nebo něco si hradí zvlášť nájemník a ty Danis jen čistý příjem bez záloh na provoz bytu jako takového (teplo, voda, apod.)

Díky za info.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDi 103kW MR.2019 (Polar White, Style, NAVI)
Obrázek
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od stefanpilat »

Zálohy na provoz se nedaní. Jen roční čistý příjem z pronájmu se daní 15 %. Od něj se dají ještě odečíst výdaje na dopravu měsíčním paušálem 5000,- Kč.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
Uživatelský avatar
Stringo
******
Příspěvky: 2641
Registrován: 27 led 2019, 12:54
Bydliště: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Stringo »

5000kč měsíčně nebo ročně? Resp. Když bude nájemné ve smlouvě 15000kč z toho bude 5000kč na provozní náklady (předpokládám že to bude muset být doloženo rozpisem záloh z družstva vlastníků) tak budeš za rok danit kolik celkem? 12x10000kč nebo 12x5000kč? Mě to totiž nejspíš bude čekat za rok nebo dva...
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDi 103kW MR.2019 (Polar White, Style, NAVI)
Obrázek
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od stefanpilat »

Ve smlouvě musí být nájemné a zálohy na služby uvedeny zvlášť. Čili v tvém případě bude nájemné 10 000 Kč. Zálohy na služby nevytvářejí zisk, ty se musí po roce rozúčtovat podle reálných nákladů a případné přeplatky vrátit, čili tam nevzniká žádný zisk ke zdanění. Daní se jen to samotné nájemné. Takže to bude za rok dejme tomu 120 000 Kč. Za měsíc můžeš uplatnit daňový paušál na dopravu 5 000 Kč, takže za rok 60 000. To se z toho odečte, takže ve výsledku daníš 60 000 Kč daní 15 %, čili zaplatíš 9 000 Kč, pokud nemůžeš uplatnit nějaké další slevy.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
Uživatelský avatar
Stringo
******
Příspěvky: 2641
Registrován: 27 led 2019, 12:54
Bydliště: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetříte, investujete, spoříte na důchod?

Příspěvek od Stringo »

No a ještě do nějaké výše se danit nemusí ne?
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDi 103kW MR.2019 (Polar White, Style, NAVI)
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pokec“