Automatické dovieranie okien

Evropský nástupce Sonaty

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od robertbulko »

xpawlas píše:Perfektní práce Robe, klobouček. Škoda že to nehodláš distribuovat, měl bych zájem. Ikdyž nevím co by na to řekli v servisu kdyby to viděli :lol: jestli to vse zkompletujes das sem videjko?
Ahoj, samozrejme urobím video ako som sľúbil. :wink:
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Reklama
 

Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re:

Příspěvek od robertbulko »

kolecko píše:Udělej modul i pro ix35 a budu tě vždy a všude vychvalovat...i když...to už vlastně dělám za modul sklápění zrcátek :-)
Funguje sťahovanie okien aj po vypnutí motora a otvorení dverí? Vo vodičových dverách by si mal mať motorček s konektorom so 6 pinmi a na ostatných dverách len s 2 pinmi. Celkom by ma zaujímalo aké napätie máš na pine 2 vo vodičových dverách v čase keď máš ACC ON/ klúč v polohe 2 (keď svietia budíky).

Zapojenie modulu v tvojom aute: Na dovretie vodičovho okna budeš potrebovať priviesť k zemy pin UP. Samozrejme budeš tiež potrebovať zabezpečiť, aby bol motorček vo vodičových dverách v čase dovierania živý (napätie na pine 2). Pre ďalšie okná budeš potrebovať na každé okno relé s prepínacím kontaktom, kde v kľudovej polohe bude zapojenie ovládania pôvodné a v zapnutom stave sa odpojí jedna zem a prepne sa na +12V. Dôležité: Týmto sa okná dovrú, ale ak im príde niečo do cesty bude problém.

Okno vo dverách vodiča sa ovláda zemnením pinov UP/DOWN, alebo AUTO + UP/AUTO + DOWN na konektore motorčeka za predpokladu, že je motorček živý (napätie na pine 2).
Ostatné okná sa ovládajú prehadzovaním polarity na kontaktoch motorčekov.

Okno vodiča v stave AUTO má ochranu, ostatné okná sú bez ochrany (myslím ochranu proti privretiu cudzích predmetov).
Naposledy upravil(a) robertbulko dne 13 bře 2016, 12:38, celkem upraveno 11 x.
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od robertbulko »

Moduly určite distribuovať nebudem. Neviem zohnať konektory. Tie čo mám som zohnal náhodou a nechcem nikomu odpájať kábel z riadiacej jednotky, aj keď viem čo robím. Viem ponúknuť riešenie, ale pre každeho na vlastnú päsť a zatiaľ len pre i40. Nie je to jednoduché. :P
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od robertbulko »

UPDATE: Po zapojení modulu je potrebné ešte odpojiť šedo-čierny kábel z pinu 5 na konektore M02-C Body Control Modulu (BCM) a prepojiť ho so žltým káblom na pine 30 konektora I/P-D poistkovej skrine v palubovke. Viď obrázky. Túto úpravu je potrebné urobiť na zabezpečenie napätia na moduloch ochrany motorčekov. Po tejto úprave budú okná fungovať hneď po otvorení auta a ešte cca 40 sekúnd po zamknutí. :wink:
Přílohy
BCM, konektor M02-C, pin 5, šedo-čierny kábel.jpeg
BCM, konektor M02-C, pin 5, šedo-čierny kábel.jpeg (93.42 KiB) Zobrazeno 2040 x
BCM, konektor M02-C. pin 5.png
BCM, konektor M02-C. pin 5.png (68.06 KiB) Zobrazeno 2040 x
konektor IP-D, pin 30, červeno-oranžový kábel.jpeg
konektor IP-D, pin 30, červeno-oranžový kábel.jpeg (117.19 KiB) Zobrazeno 2040 x
poistková skriňa, konektor IP-D, pin 30 (nápajanie červených svetiel dverí).png
poistková skriňa, konektor IP-D, pin 30 (nápajanie červených svetiel dverí).png (90.53 KiB) Zobrazeno 2040 x
Naposledy upravil(a) robertbulko dne 30 bře 2016, 19:32, celkem upraveno 1 x.
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8994
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od idam.i »

Gratulujem :!: =D>
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od robertbulko »

idam.i píše:Gratulujem :!: =D>
Ďakujem :wink:
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
Radar
*
Příspěvky: 43
Registrován: 11 úno 2008, 14:03
Bydliště: Zvolen

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od Radar »

Zdravím ťa Robo. Ty máš automatický režim len na dverách vodiča, lebo ja mám na všetkých. Z toho potom pre mňa vyplýva, že mám na všetkých dverách motorček so safety modulom a tým pádom asi aj odlišný spôsob riešenia. Pri dovieraní okien v auto režime sa mi všetky okná pri dotyku s prekážkami vrátia späť.

Podľa tých schém by si pre dosiahnutie dovretia okien aj po otvorení dverí a hlavne kedykoľvek a nie len 40 sekúnd po vypnutí zapalovania mohol navzájom prepojiť na konektore motorčeka vodičových dverí piny 3 a 2 a samozrejme odpojiť pin 5 z BCM modulu. Pin 3 podľa tvojej dokumentácie má trvalé napätie po celý čas pokiaľ je batéria v aute zapojená (HOT AT ALL TIMES), tak prečo to nevyužiť? Ak máš tie dvere rozobraté, tak môžeš overiť či má pin 3 trvalé napätie. Aspoň z tej schémy to tak vyplýva. Tým pádom by si už nemusel prepájať vybratý pin 5 z modulu BCM s červeno-oranžovým káblom na pine 30 konektora I/P-D poistkovej skrine v palubovke. Tým by si zabil dve muchy jednou ranou. Nebol by si závislý na čase a nemusel rozoberať poistkovú skrinku v palubovke. Či ...?

Chcem sa opýtať k tomu obvodu, ktorý si navrhol. 1.) Odkiaľ berieš napájanie tvojho modulu (ACC)? a napájanie pre posuvný dekadický register +12V(SD)
2.) súčiastka označená ako vstupná kocka so 4 vývodmi, to je optočlen použitý pre galvanické oddelenie?
V každom prípade je to super, že ešte existujú ľudia ktorí sa vedia podeliť o svoje know how.
Hyundai i40 VF Bussiness Edition, 1.7 CRDi 100 kW, MT 10/2013

Hyundai ACCENT 1,5 CRDi VGT Elegance Wine Red 12/07 - SOLD
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od robertbulko »

Radar píše:Zdravím ťa Robo. Ty máš automatický režim len na dverách vodiča, lebo ja mám na všetkých. .....

Chcem sa opýtať k tomu obvodu, ktorý si navrhol. 1.) Odkiaľ berieš napájanie tvojho modulu (ACC)? a napájanie pre posuvný dekadický register +12V(SD)
2.) súčiastka označená ako vstupná kocka so 4 vývodmi, to je optočlen použitý pre galvanické oddelenie?
V každom prípade je to super, že ešte existujú ľudia ktorí sa vedia podeliť o svoje know how.

čau Radar, konečne sa môžem s niekým porozprávať k veci. Už mi to chýbalo. Mne fungujú okná presne ako tebe a tiež mám všetky s AUTO. Asi ťa zmiatol odkaz kolečkovi, ale ten má ix35. :wink:

Na pine 3 je stálych +12V (hrubý oranžový kábel). Ak by som prepojil pin 3 s pinom 2 poslúžilo by to funkčnosti, ALE okná by boli aktívne nonstop, aj keby bolo auto zamknuté. Ja si nemyslím, že je to dobrý nápad. :P Preto som sa rozhodol využiť +12V zo svetla dverí (to červené, čo svieti keď otvoríš dvere). Toto napätie je aktívne od odomknutia auta do cca 40 sekúnd po zamknutí. Ten 4-nohý IO je optočlen. Zamykací impulz je kladný a ovládanie IO 4017 funguje uzemnením. Zabil som tým 2 muchy jednou ranou. Za 1. oddelil som galvanicky impulz ako si napísal a za 2. +12V som vymenil za 0V. ACC beriem z konektora zrkadiel čo je hneď vedľa oknového a +12V SD ja napätie zo Svetla Dverí. :wink:
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
Radar
*
Příspěvky: 43
Registrován: 11 úno 2008, 14:03
Bydliště: Zvolen

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od Radar »

robertbulko píše:... ALE okná by boli aktívne nonstop, aj keby bolo auto zamknuté. Ja si nemyslím, že je to dobrý nápad.
Máš pravdu. Myslím si, že toto zapojenie by malo fungovať je jednoduché a účinné, len jedna vec mi nie je jasná.
robertbulko píše:... ACC beriem z konektora zrkadiel čo je hneď vedľa oknového ...
Podľa dokumentácie je na tomto konektore trvalé napätie, čo má za následok stále zopnuté 1. relátko. Akú úlohu toto relé plní. :-k
Hyundai i40 VF Bussiness Edition, 1.7 CRDi 100 kW, MT 10/2013

Hyundai ACCENT 1,5 CRDi VGT Elegance Wine Red 12/07 - SOLD
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od robertbulko »

Radar píše:.. ACC beriem z konektora zrkadiel čo je hneď vedľa oknového ...
Podľa dokumentácie je na tomto konektore trvalé napätie, čo má za následok stále zopnuté 1. relátko. Akú úlohu toto relé plní. :-k
ACC je v stave ON len v čase keď je auto naštartované, alebo sú rozsvietené budíky. Toto napätie používam na blokovanie modulu v čase keď ho nie je treba. Ak by modul bol aktívny stále, pri každom zamykacom impulze by sa dovreli okná. Napr. ak by si si stiahol okná hneď po štarte a rozbehol by si sa, o pár metrov by modul dovrel okná, pretože by sa zamkli dvere. To isté by sa stalo ak by si opustil na chvíľku auto a znova sa rozbehol. :wink:
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od robertbulko »

Modul ešte nebol v aute a teda neviem s určitosťou povedať, či bude fungovať tak ako je momentálne navrhnutý a vyrobený. Teoreticky to musí fungovať, ale prax býva často iná. Poučil som sa z modulu ALT. 2 na sklápanie späťákov. Už počas laborovania som musel doplniť, alebo pozmeniť určité komponenty. Ak vydrží počasie, tak koncom týždňa by mal ísť do auta. [-o< :D

Prikladám aktuálnu schému.
Přílohy
IMG.jpg
IMG.jpg (133.21 KiB) Zobrazeno 1947 x
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
Radar
*
Příspěvky: 43
Registrován: 11 úno 2008, 14:03
Bydliště: Zvolen

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od Radar »

robertbulko píše:ACC je v stave ON len v čase keď je auto naštartované, alebo sú rozsvietené budíky. Toto napätie používam na blokovanie modulu v čase keď ho nie je treba. Ak by modul bol aktívny stále, pri každom zamykacom impulze by sa dovreli okná. Napr. ak by si si stiahol okná hneď po štarte a rozbehol by si sa, o pár metrov by modul dovrel okná, pretože by sa zamkli dvere. To isté by sa stalo ak by si opustil na chvíľku auto a znova sa rozbehol. :wink:
Ja som predpokladal, že myslíš pin č.4 a ono to je pin č.6 na konektore zrkadiel. V tomto prípade to chápem a má to aj logiku. =D>
Držím palec aby sa tvoja teória uplatnila na 100%. Myslím si že by to malo vyjsť. Daj potom vedieť. :D
Hyundai i40 VF Bussiness Edition, 1.7 CRDi 100 kW, MT 10/2013

Hyundai ACCENT 1,5 CRDi VGT Elegance Wine Red 12/07 - SOLD
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od robertbulko »

Prikladám fotku modulu tesne pred finálnym zatvorením. Zajtra by mal ísť do auta. Prešiel som si celé vlákno a prišiel som na to, že modul v podstate už meno dávno dostal. Volá sa ALT. 4, ale s pôvodným návrhom nemá nič spoločné. Snáď len to, že má slúžiť na dovieranie okien. :D
Přílohy
ALT. 4.JPG
ALT. 4.JPG (149.27 KiB) Zobrazeno 1887 x
IMG_1983.JPG
IMG_1983.JPG (105.31 KiB) Zobrazeno 1887 x
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od robertbulko »

UPDATE: Operácia sa vydarila, pacient je O.K. Bola to drina. Najskôr som zhodil ten lesklý čierny plast čo je okolo NAVI. Keď som uvidel, že BCM modul je stále mimo dosah rúk, demontoval som aj šuflík na spolujazcovej strane. No ani odtial to nebola žiadna výhra. K spodnému konektoru M02-C sa nedalo dostať. Jediná možnosť bola demontovať BCM modul. Pre stiesnené podmienky to bolo pracné, ale nie nemožné. Keď už som mal konektor voľný, nasledovalo vytiahnutie pinu 5. Tu som sa tiež trošku potrápil, pretože som taký konektor ešte neriešil. Podarilo sa aj to. Ďalší krok bolo naspajkovanie kábla na prepojenie s pinom 30 na I/P-D konektore. Tu bolo treba demontovať plast okolo kolenného airbagu pod volantom. Toto bola už pohoda a nasledovalo naspájkovanie kábla. Potom modul. Na 1. krát sa nerozbehol. To bolo dosť blbé. Prebehol som celé zapojenie a ako jediný problém sa javil pretekajúci prúd cez tranzistor, resp. odpor cievok relátok. Na stole som to testoval iba s jedným, kde bol odpor 360Ω. 4 paralelne zapojené majú spolu 90Ω. Vymenil som rezistor na báze tranzistora a modul je v poriadku. :P

Pridávam aj zopár fotiek
Přílohy
IMG_1994.JPG
IMG_1994.JPG (122.95 KiB) Zobrazeno 1852 x
IMG_1995.JPG
IMG_1995.JPG (120.38 KiB) Zobrazeno 1852 x
IMG_1996.JPG
IMG_1996.JPG (167.76 KiB) Zobrazeno 1852 x
IMG_1986.JPG
IMG_1986.JPG (161.79 KiB) Zobrazeno 1852 x
IMG_1987.JPG
IMG_1987.JPG (136.43 KiB) Zobrazeno 1852 x
Naposledy upravil(a) robertbulko dne 18 bře 2016, 08:10, celkem upraveno 4 x.
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Automatické dovieranie okien

Příspěvek od robertbulko »

moduly + samorezné spojovacie konektory

a sľubované video, zatiaľ len veľmi na rýchlo: https://youtu.be/9Dy17cFdY0w
Přílohy
IMG_2005.JPG
IMG_2005.JPG (201.31 KiB) Zobrazeno 1848 x
IMG_2004.JPG
IMG_2004.JPG (179.79 KiB) Zobrazeno 1848 x
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Odpovědět

Zpět na „i40“