Platba kartou nebo hotove?

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Odpovědět

Čím raději platíš?

Kartou / mobil / smartwatch
21
88%
Hotově / keš :)
3
13%
 
Celkem hlasů: 24

Uživatelský avatar
Maras
*****
Příspěvky: 1705
Registrován: 09 srp 2020, 14:44

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od Maras »

Příklad: šli jsme s bandou na výšlap na jednu turistickou chatu v Beskydech. Jeden kámoš si vzal jako obvykle, jak je zvyklý, sebou pouze kartu. Na chatě byl bez hotovosti a bez naší pomoci vyřízený. Nebyl tam ani signál, aby si chata mohla zřídit internet.
Prostě za sebe vždy mám u sebe minimálně 1500, abych podle úvahy a bez omezení byl cokoliv, kdekoliv zaplatit. A ano, jednou za čas si vyberu více peněz z bankomatu a z této rezervy si odebírám. Navíc zde jsou i další a podstatně hlubší důvody na které naráží oltcitak, ale to se mi zde nechce rozebírat.
Hyundai i30 HB 1.5 DPi 81 Kw Smart
Hyundai i30 HB 1.5 DPi 81kw Comfort
Hyundai i30 GDW 1.6 MPI 88 kW Ambassador
HONDA Jazz 1.4 73kW
Ford Focus II Combi 1.6 74kW
Š.120,Favorit,Fabia...
Reklama
 

Uživatelský avatar
oltcitak
****
Příspěvky: 1475
Registrován: 31 led 2010, 22:54

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od oltcitak »

milosh píše: 16 srp 2023, 10:43 Sice jsme na zakladce meli druzbu se Slovaky, ale cim dal vic mam pocit, ze vam nerozumim.

Vy zastanci hotovosti, to si po vyplate vzdy vyberete treba 10t na mesic cash nebo jak to delate?

Ad nakup a nefungujici terminal, proste bych ho tam nechal a sel jinam :wink:
Čo do toho ťaháš národnosť? Si názorný priklad nepochopenia celej problematiky cash vs online platba. Tu vôbec nejde o pohodlnosť vs nepohodlnost. Ale evidentne je to zbytočné vysvetľovať. Pretoze clovek, co sa aspoň trosku zaujima o geopolitiku a jej nástroje to má jasné hneď. A masoví konzumenti budu "békať" o nepohodlí a iných " odtieňoch očných tieňov " je to len strata času. ](*,)
"Rexik" 4WD,2,5l CRDi 103kW

Kód: Vybrat vše

http://oltcitak.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2048
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od milosh »

oltcitak píše: 16 srp 2023, 11:29
milosh píše: 16 srp 2023, 10:43 Sice jsme na zakladce meli druzbu se Slovaky, ale cim dal vic mam pocit, ze vam nerozumim.

Vy zastanci hotovosti, to si po vyplate vzdy vyberete treba 10t na mesic cash nebo jak to delate?

Ad nakup a nefungujici terminal, proste bych ho tam nechal a sel jinam :wink:
Čo do toho ťaháš národnosť? Si názorný priklad nepochopenia celej problematiky cash vs online platba. Tu vôbec nejde o pohodlnosť vs nepohodlnost. Ale evidentne je to zbytočné vysvetľovať. Pretoze clovek, co sa aspoň trosku zaujima o geopolitiku a jej nástroje to má jasné hneď. A masoví konzumenti budu "békať" o nepohodlí a iných " odtieňoch očných tieňov " je to len strata času. ](*,)
Nebud vztahovacny jak moje pubertalni dcera. Myslel jsem jazyk, nic jinyho.
Uživatelský avatar
Minko
***
Příspěvky: 950
Registrován: 08 říj 2017, 14:57
Bydliště: okr. Dunajská Streda

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od Minko »

oltcitak píše: 16 srp 2023, 11:29
Čo do toho ťaháš národnosť? Si názorný priklad nepochopenia celej problematiky cash vs online platba. Tu vôbec nejde o pohodlnosť vs nepohodlnost. Ale evidentne je to zbytočné vysvetľovať. Pretoze clovek, co sa aspoň trosku zaujima o geopolitiku a jej nástroje to má jasné hneď. A masoví konzumenti budu "békať" o nepohodlí a iných " odtieňoch očných tieňov " je to len strata času. ](*,)
Nič v zlom ale či už dôchodok alebo plat dostávaš tak, že keby štát chcel, sa k nemu nedostaneš, pretože aspoň v jednom momente to je závislé na elektronických informačných systémoch. A žiadne používanie hotovosti ťa pred tým logicky nezachráni. zbytočne do toho miešaš politiku, nevyhneš sa tomu to je realita.
Dacia Duster TCe 100 LPG Arizona Orange Journey + country pack 01/2024-
Hyundai i20 1.2 62kw CHIC Phantom black + winter pack 8/2017
ex Škoda Fabia 7/2019 - 1/2024
ex Kia cee´d_SW 02/2015 - 08/2017
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7919
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od Mexican »

ja mam vas chalani takto virtualne (kedze sa nepozname osobne) celkom rad (velku vacsinu) - berte vsak v uvahu ze za cash a kartou sa skryva uplne to iste. To vam tvrdim ako clovek, ktory sa staral o clearing a sietove/komunikacne pripojenie ATM snad 6 rokov (zakaznik bola severonemecka banka, clen rodiny kde je aj Ceska Sporka).

karta/mobil bude vzdy pohodlnejsia. Ja samo nejaku hotovost nosim, ale k comu mi to vlastne je. Ked je zle, moze sa stat ze tych 1500 nebude stacit (ako priklad). Kedysi som vyplacal remeselnikov za omietky 95 000kc v cashu. Viem co za tym bolo. A je to suma, ktoru normalny beloch doma nema, takze musel som vyberat. Teraz prijde otazka kolko hotovosti je vlastne normalne - ak si denne kupujem 3 rohliky, vlasak a vecer dva lahvace, mam jasno kolko si mesacne vybrat. Ked som vyberal tu velku sumu, banka vedela ze vyberam a paradoxne som mozno sposobil viac cervenych svetiel takym vyberom akoby som platil fakturu. Snad v dnesnej dobe je jasne kazdemu ze off-grid uz moc zit nejde (da sa, ale..). Papierove peniaze proste umieraju podobne ako bartrovy obchod, realne nemaju ziadnu vyhodu. Ak ich chcete pouzivat, pouzivajte. Je to vasa vec. Ale nesudte a nesnazte sa riesit ludi, ktori platia tri rohliky a vlasak kartou a najma sa neohanajte tym, ze ste mimo radaru ak niekde vytiahnete bozenu nemcovu. Ja si po zaplateni kartou od minci nemusim umyvat ruky (hepatitida ze ano) a jednak mi napr v cyklobrasne nasledne necinka 3 dvadsat korunacky , tri patkorunacky a dve dvojkoruny ked ten vlasak a rozky zaplatim stovkou
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
Maras
*****
Příspěvky: 1705
Registrován: 09 srp 2020, 14:44

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od Maras »

Aha a PIN asi mačkáš přes sáček, co? :roll: Jinak za sebe nevím proč bych se měl připravit o svobodnou možnost volby a omezit se jen na placení převodem.
Hyundai i30 HB 1.5 DPi 81 Kw Smart
Hyundai i30 HB 1.5 DPi 81kw Comfort
Hyundai i30 GDW 1.6 MPI 88 kW Ambassador
HONDA Jazz 1.4 73kW
Ford Focus II Combi 1.6 74kW
Š.120,Favorit,Fabia...
Uživatelský avatar
sytamj
**
Příspěvky: 146
Registrován: 22 kvě 2013, 09:49
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od sytamj »

V dnešnej dobe PIN ??? :D :D
Hyundai i30, 1,4 T-GDI STYLE + 7DCT+Safety pack+Style Pack - 5/2017 - ???
Hyundai 130, 1,4i CVVT 2/2012 - 2017 predané
Škoda Fabia sedan 1,4 atmo 2002 - 2012 predané
Škoda 120L 1982 - 2002 predané
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7919
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od Mexican »

cez gpay (karta v mobile) som pin zadavat nemusel snad nikdy (naskocil som neskor, nemal som NFC takze asi pred covidom)
ked uz dojde na lamanie chleba a okolo skacu jednorozci a chce to na terminale PIN, da sa vzdy namackat aj pre bakteriofogov cimkolvek co je poruke, kbbom prsta a podobne :-)
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
oltcitak
****
Příspěvky: 1475
Registrován: 31 led 2010, 22:54

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od oltcitak »

Hmm, jasne výhody bezhotovostnej platby su jasné, sam som ju v casom, ked to bolo este nezvyklé podporoval. Pred mesiacom som v Srbsku platil1,80E za mlieko kartou. Pretoze nikde v pekárni nemali terminal( a ze som ich obehol, aj policajti si ma začali viacej všímať, ked som lietal od ATM, ku ATM... :mrgreen: a keďže som nemienil platit 10% za vyber hotovosti, ktory si pytali, tak som v núdzi v samoske zaplatil kartou za to mlieko. Nastastie potom otvorili zmenáreň a tam som vybral srbské denare a konecne si mohol kúpiť obľúbené pekarske výrobky v normálnej malej pekarni(a dostal som normálny receipt z pokladne). Alebo v Macedonsku sice predaju zeleninu na trhu aj za eura(iba cash) ale vždy je to so stratou. Tak som vybral 10000 MKD z ATM a bolo vystarane. Vcera som pozeral čerstvé videjko z Bosny, tam sa prakticky nedá platit kartou v malých podnikoch, ale hotovostné Eura beru, ze áno. A doma? Sa Miloš pytal ako to riešime? Jednoducho, dochodok si beriem na poste, zena vyplatu na účet, raz za mesiac-dva vyberie mensi obnos a vsetko sa platí hotovosťou. SIPO, poistky idu bezhotovostne. Ale hovorim nieje to o pohodlí, ide o princíp. Dokial budu z titulu štátnej moci prikazovat zrušenie hotovosti(garantovanej ustavou) budeme vždy proti. Pamätajte, cesta do pekla je vždy dláždená peknými slovami. To, ze prevažná väčšina reštauračných služieb chce hotovosť je pochopiteľné, tam ide len o krátenie daňových výdavkov a o platenie zamestnancov. Len malá časť to chápe tak ako tu píšem (principialne). Keby bol svet normálny, nasi vládcovia slúžili ľudu, vládla by ľudskosť, empatia a poctivosť, tak nemam nič proti bezhotovostnej platbe. Ale dalsia vec, teraz sú platby kartami(a ekvivalentami) len predvoj pred digitálnymi CBDC menami a to je celkom iné ako platba kartami a veľa ludi nevie pochopiť, v com ten rozdiel spočíva. Takze sa ludia, co podporujú hotovost(prevažná vacsina) snaží v tomto prechodnom období aspon spomaliť ten prechod tým bojkotovanim bezhotovostnych platieb. Pri vacsinovom odpore sa ten proces môže spomaliť, alebo uplne zvrátiť. Je to o budovaní informačného riadiaceho pola. Pretože ja, moji potomkovia a spustu premyslajucich ludi nechcú zit v dystopickych projektoch riadenej spoločnosti prezentovaných verejne(cez Overtonove okná) kreaturami ako Hatali, Schwab a spol. "Poňali malčiki?"
"Rexik" 4WD,2,5l CRDi 103kW

Kód: Vybrat vše

http://oltcitak.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Espero
******
Příspěvky: 2764
Registrován: 02 srp 2007, 10:01
Bydliště: Tetín-Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od Espero »

Já nevím, ale celý život používám peníze v hotovosti, i když poslední dobou stále méně a nikdy jsem hepatitidu ani jinou nemoc z toho nedostal, jak tady někdo o kus výše píše. U nás v bance jsem se ptal jedné pokladní, jak tohle riziko řeší a říkala, že to chce v průběhu směny jen po sobě nehmatat a nic nehladit a pak si umýt ruce.
od 29.3.2018 Peugeot Boxer 3000 Blue HDi L2H1,barva červená Tiziano,obytný vůz s ložnicí 1,87x3,12 m.
od. 19.4.2017 Renault R 11,1,7i z 04/1985,barva červená (atestovaný veterán)
od 17.12.2021 Renault Fluence 1,6 16V z 08/2010, barva béžová metalíza
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7919
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od Mexican »

a co robite s cashom ked jazdite napr napriec balkanom? ja doma susim snad 900 forintov a nejake srbske dinare asi 3 roky. Pred cestou na balkan by som si mal sadnut, pozriet pokladnicku co doma mame a vytahat dinare, forinty, leky a podobne. V casoch ked som si vyberal, tak mi proste ostavalo moc papieru a plechu. Ano, da sa to riesit tak, ze na hraniciach clovek utrati za hovadiny, dotankuje alebo to da na charitu. Je to vsak peklo. Ak bude v europe jedna mena (napriklad Euro, bude to davat vacsi zmysel mat so sebou hotovost) - takto je to extremne otravne. Bezne jazdime tak, ze za jeden den prejdeme 4-5 krajin pocas tranzitu. Presypat cash a hladat to spravne - na to by som sa fakt vykaslal. Bezne prejdeme napr cez srbsko, tankujeme, dame obed, kafe, navstivime nieco zaujimaveho (kanzen/zoo) a zaplatim to kartou. ziadne dinare vyberat/menit nemusim, neostavaju mi nasledne v Bulharsku. A tak dalej...

inak neviem kto kde nabral ze a bude rusit hotovost (potom hoaxami zblbli ludia zacnu organizovat peticie ze chcu mat v ustave, ze si rohliky mozu kupovat za cash. Meny su uz davno digitalne, nie su kryte zlatom. Vacsinou dlhopismi, bondami. Rozhodnutia centralnych bank, pripadne silnych zaujmovych skupin neberu na ohlad, kto ma a nema hotovost. Ak by Blackrock chcel, tak masivnymi intervenciami urobi z koruny (Kc) to co je forint. Takze za tych 1500kc co nosite si kupite mozno 2l benalu. A je uplne jedno, ci ho zaplatite cashom alebo kartou (alebo okamzitou plabou)
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
jirkajiri
*
Příspěvky: 22
Registrován: 23 čer 2022, 10:13

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od jirkajiri »

Nedávno jsem byl v Českém Švýcarsku v Divoké soutěsce. Místo bez signálu, takže karty brát nemohli. Lidi, kteří přišli bez hotovosti tak nemohli využít místní atrakci - projet se na lodičce. Prostě odešli bez zážitku, bylo jich tam nekolik.
V barech, kam chodím, většinou karty neberou nebo až nad nějakou částku - třeba 500 Kč. Lidi platící kartou totiž nemůžou dát dýško, teda můžou ale dýško nejde obsluze, ale podniku.
Co se týče politiky, tak v Kanadě protestujícím kamioňákům a jejich podporovatelům zablokovala vláda bankovní účty, takže nemohli platit kartou. Kdyby neexistovala hotovost, tak si nekoupí ani rohlík. Vlády se mění, stačí nemít aktuální názory a blokování účtu se může týkat každého z nás.
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7919
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od Mexican »

takze znova ta otazka - kolko hotovosti vam da tu istotu, ze sa budete "nad vecou" nad nami digitalnymi mimonmi? 1000kc, 6000kc, 85 640kc, 211 536 kc?

pozeral som sa do srajtofle a mam tam teraz 217kc a 100kc stravenku za darovanie krvi. Ak mi bloknu ucet, vydrzim asi tri dni :-) potom zacne hladovka
ak by som mal tisicku, tak hladovka zacne o 4 dni na to. Myslim, ze by ma to neprinutilo susit doma hotovost a cakat na digitalnu-zombiea-pokalypsu

EDIT: to mate ako s nakupmi - niekto ma potraviny na 3-5 dni, niekto ma doma dva extra mraziaky a sklad plny konzerv trencianskych parkov s fazulou. A nezabudnite na 30 litrov mlieka a baliky toaletaku pretoze co ked dojde :-) (vid panicke nakupy pocas covidu)
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
oltcitak
****
Příspěvky: 1475
Registrován: 31 led 2010, 22:54

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od oltcitak »

Mexican: zľahčuješ a dehonestujes ľudí, ktorí na danú problematiku hľadia inými očami. Pre niekoho je prepperstvo spôsob zivota, bez ohľadu aka je situácia okolo nich. Niektorí to preháňajú, ale v podstate to vychádza z historickej skusenosti. Je to analogicky situacia, ako ked ideš "nadivoko" na dovolenku do Tebe neznámych krajín. Niekto ide so zaplatenou asistenciou, poistkamo a kreditkou a niekto nabaleny a pripravený na skoro väčšinu situácii a s hotovosťou. Otazka. Kto v prípade vážnych komplikacii vyjde z toho lepsie? Viem diskutabilne.... ale co viacej cloveka posunie vpred v jeho vývoji? Skratka niekto sa spolieha na externe služby, a niekto iba na seba samého.
"Rexik" 4WD,2,5l CRDi 103kW

Kód: Vybrat vše

http://oltcitak.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8991
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od idam.i »

=D> bavíte ma =D>
#-o
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
Odpovědět

Zpět na „Pokec“