Politika a vše kolem ní

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Cvrček
**
Příspěvky: 266
Registrován: 30 črc 2011, 08:33

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od Cvrček »

S politikou to bude vždy na jakémkoliv foru na štíru, o tom není pochyb, ale jak už tady bylo mnohokrát zmíněno, úzce se POLITIKA dotýká mnoha témat, souvisejících s vozy a jejich provozem (vyjmenuju alespoň tři, o kterých se nejvíce diskutuje): 1) ZÁKON O PROVOZU NA POZEMNÍCH KUMINKACÍCH, 2) CENA POHONNÝCH HMOT a 3) POJIŠTĚNÍ VOZU.
Už na začátek chci říci, že v České republice DEMOKRACIE NEFUNGUJE jak by měla. Kdyby fungovala, jistě by mnoho zákonů potírající hospodářskou kriminalitu, korupci, atd. bylo přijato v krátké době a viníci jistě tvrdě potrestání.

Jenže tomu tak není, jednotlivé politické strany, Poslanecká Sněmovna i Senát jsou v zajetí nejrůznějších LOBBYSTICKÝCH SKUPIN A ZÁJMOVÝCH SDRUŽENÍ, kteří si přihřívají tu svou polívčičku na úkor nás všech - tedy těch ostatních. A to přece není demokracie, to je surový a nečestný lobbing, korupce a úmyslné pokřivení trhu, který by možná fungoval o dost lépe než nyní. A to vidíme jak u PHM (daně a marže, státem tiše tolerované kartelové dohody), tak u Pojišťoven (majitel vozu je povnnen se pojistit, musí platit, ale kolik ve výsledku dostane v případě škodní události už neví a neovlivní - není to trochu pokřivené? Proč nedostaneme každý rok nedostaneme od pojišťovny tabulku s výpočtem amortizace a případných náhrad???) a nakonec i u zákona o Provozu na pozemních komunikacích (ten může toto, ten toto ne, ale tamto zase ano.-...)

O co mi jde? Že jsme stádo. Že si všechno necháme těmi vlivnými vnutit, že je to v zájmu "nás všech" a výsledkem "politické dohody". Jak si to přeložit do češtiny: jednotlivec je v područí nadnárodních korporací a státu, který si z něj udělal dojnou krávu, která má držet hubu a krok a povinně platit daně a pokuď chce i volit. To je vše. A probůh, chtěl-li by náhodou něco kontrolovat!!! Dostane hned přes prsty. Tak to vidím já.
Ale aby to nebyla jen kritika bez řešení, pak jedno nabízím: jestliže proti nám stojí silné nadnárodní koncerny, i my bychom se jim měli silou vyrovnat: zakládat a vstupovat do sdružení, hající naše zájmy: nízké ceny, vysokou kvalitu, atd. S jednotlivcem si korporace i stát rychle poradí (rozmačká jej systémem), se silným uskupením už to NEJEDE tak jednoduše. Přemýšlejme nad tím.
I30, 1.6 CRDI (66kW), BLACK DEVIL, paket tRiKoLoR, 6°
Co mě baví a živí: KRIZOVÝ MANAGEMENT, POMOC PŘI NAVYŠOVÁNÍ OBRATU
VZDĚLÁVACÍ KURZY pro prodejce "JAK LÉPE A VÍCE PRODÁVAT", vytvoření argumentací při prodeji
Reklama
 

Uživatelský avatar
Skyline
****
Příspěvky: 1138
Registrován: 11 pro 2010, 16:48

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od Skyline »

=D> hezky napsane, ale vsichni jsme ovce a budem, dokud tam tu svoloc nevyhazeme, nezkasneme atd.. Podivejte kolik lidi chodi volit zu to je smutne, lidi si stezuji, ale stejne ty lidi na ktere si stezuji jdou volit, protoze muzeme byt strastni za to privilegium, ze muzeme volit grazly a zlodeje. Bud musi byt poradna revoluce se vsemi dopady a nebo je to zbytecne vlakno. Politiky nesnasim at modre, oranzove, cervene, zelene atd. delaji si z nas jen prdel.

Nebo prosadit to, aby vladla jen jedna strana a to ta ktera dostane nejvice hlasu je jedno zda 60% nebo 25%, pokud bude i tech 25% nejvic ze vsech tak at vladne, at se neprizivuji mrnave pijavice a ktomu bych sebral vsem stranam ty velkoryse statni prispevky.
Škoda O III 1,6tdi 7°DSG
Hyundai i30 1,4 cvvt 2010 (prodáno)
Uživatelský avatar
Chasnik
******
Příspěvky: 4140
Registrován: 08 srp 2011, 19:23
Bydliště: Litoměřicko

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od Chasnik »

Cvrček: aspoň v něčem se shodneme :lol:

I když bych se neomezil jen na ČR - tohle je problém velké části světa, koncentrace kapitálu neustále postupuje a už existuje mnoho nadnárodních korporací, jejichž roční obraty násobně překračují rozpočty mnoha států. A podle toho se taky chovají :(
i30 combi PDe 1.5 DPi 110k
i30 kombi CRDi Weekend Design 109 k (17-20), Cee'd SW 1.6 GDI 135 k (15 -17 )
i30 cw 1.6 CVVT 126 k (11 - 15), C-MAX 1.6 TDCI 109k (06 - 11), Punto 1.2 16V 80k (02 - 06)
6 x Š 120/125 (95 - 02)
Uživatelský avatar
lada 71
***
Příspěvky: 537
Registrován: 08 úno 2011, 10:51
Bydliště: Nordböhmen

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od lada 71 »

Mě se chce blejt a wotvírá se mi kudla v kapse, hlavně zoufalstvím a bezmocí obyčejného človíčka, když si představím, že by se nějak do politiky dostal Andrej Babiš, kterej se dost jasně v poslední době vyjádřil, že by do vysoké politiky mooc rád. A díky jeho schopnostem (křivárnám a prasárnám) které má, tak má skutečně velkou šanci se do politiky přímo dostat. On už tam stejně teď je, ale jaksi v pozadí. Prostě taková naše šedá eminence.
Hyundai i30 Comfort, 1,6 CRDi VGT - 85kW, Vivid Blue, 07 / 2010.
Oil: Shell Helix Diesel Ultra 5W-30. Benzina - Verva Diesel / Euro Oil - Optimal Diesel (bez biosložky) + VIF
"Ať to má kozy nebo kola, vždy s tím budou problémy".
Uživatelský avatar
Nexus
***
Příspěvky: 865
Registrován: 14 bře 2010, 22:56
Bydliště: Velká Bystřice a Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od Nexus »

Skyline: to kolik lidí k volbám přijde je smutné a zoufalé, ale tím že nepůjdeš taky tomu nepomůžeš :roll: "příspěvky" (to z čeho by pohodlně žily stovky rodin) bych jim taky na minutu sebral. Mají svůj plat, nemusí přeci paroubek vyhodit 200milionů daňových poplatníků na svojí reklamu ](*,) ale to je způsobeno tím, že má přílišnou moc. A Kdyby tam byla jedna strana jak řikáš (ať oranžoví nebo modří (stejně jsou levičáci :-# )) tak si ty příspěvky schválí a nahraje sobě, když jich je víc, tak si je nahrajou sobě a to je ta chyba, že za nás rozhodují taková individua jako tam jsou a člověk si nemůže svobodně vybrat co by chtěl a věřím že většina lidí by si vybrala jinak než co nám přikážou oni...
k těm velkorysým státním příspěvkům, pozrušovat všechny nesmysly, tady je takový přibližný přehled. Zrušení těhle nesmyslů by do kasy přineslo mnohem víc, než zvýšení daní na 23% o čemž už uvažují #-o #-o vláda si musí uvědomit že lidem musí nechat peníze co si vydělají. Dříve se královi odváděly desátky, ale kolik je to dnes? Šedesátky? Sedmdesátky? Máš hrubý příjem 30tis, kolik ti zbyde opravdu čistá ruka poté co odečteš kolik utratíš na trojím zdaněním a o kolik tě okradou na sociálním a zdravotním pokud bych tomu řikal tak hezky jako oni.. 10? 11? Víc než 12tis asi ne a to nikam nevede. Musíš vydělávat 3x víc než chceš/potřebuje a to je prostě nad schopnost většiny lidí...
http://www.nechtenasbyt.cz/urad/?strana=1

lada 71: ano pan podnikatel, ať ty prachy má, já mu je přeju kdyby si je vydělal férovým přístupem a né jak k nim přišel přes agrofert a nařízení EU, že všichni mu povinně platíme za každý litr phm, to je hnus :!: :!:
Sonata V6 2.7 229tis LPG :)
Lantra rv. 94 1.6i 220tis LPG
Peugeot 301 1.6i allure+ 150tis LPG

†Toyota Corolla 1.4 rv. 97 LPG 414tis km
††† 3x Sonata V6 2.5 rv. 99 LPG (díly k dispozici)
Uživatelský avatar
lada 71
***
Příspěvky: 537
Registrován: 08 úno 2011, 10:51
Bydliště: Nordböhmen

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od lada 71 »

Nexus: Osobu pana Babiše znám již delší dobu (samozřejmě že né osobně), ještě z doby, kdy jsem si zlepšoval životní úroveň obchodováním na burze cenných papírů a vlastnil jsem i akcie Unipetrolu. V momentě, kdy Andrej Babiš usiloval o privatizaci Unipetrolu a jeho ovládnutí, tak bylo vše špatně. Akcie začaly nezadržitelně padat hlavně z důvodu obav zahraničních investorů, co Babiš s Unipetrolem zamýšlí. Články o Babišovi, jeho aktivitách a různých podivných propojeních, nikoho nenechávali v klidu. Kdyby jste ho někdo někdy potkaly, tak mu vyřiďte, že HO PROSTĚ NEMÁM RÁD [-X :evil: .
Hyundai i30 Comfort, 1,6 CRDi VGT - 85kW, Vivid Blue, 07 / 2010.
Oil: Shell Helix Diesel Ultra 5W-30. Benzina - Verva Diesel / Euro Oil - Optimal Diesel (bez biosložky) + VIF
"Ať to má kozy nebo kola, vždy s tím budou problémy".
Uživatelský avatar
Gandalf
*****
Příspěvky: 2059
Registrován: 07 říj 2008, 19:22
Bydliště: Brno-venkov

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od Gandalf »

A co to udělat takhle:
- zákonodárná moc - malý parlament - tvořený zástupci (např. hejtmany) jednotlivých krajů
- výkonná moc - vláda - úředníci s odbornou kvalifikací pro svůj resort
- soudní moc - stávající struktura bez vrchních soudů (3 úrovně + ústavní soud)

Přímá demokracie - přímá volba členů parlamentu a vlády občany státu. Možnost kdykoliv odvolat člena parlamentu nebo vlády a také kteréhokoliv soudce (za jeho neuspokojivé výsledky nebo selhání) v celostátním referendu, které by mohlo proběhnout na základě podnětu kohokoliv a současně shromáždění podpisů (cca 25 -50 000) občanů. Referendum by se pořádalo také při změně Ústavy. Při hlasování v referendu by platila prostá většina hlasů, nikoliv absolutní nebo kvalifikovaná (kdo má zájem se zúčastnit nebude doplácet na pasivitu nebo ignoranci jiných). Referenda by samozřejmě probíhala sofistikovanější (rychlejší a levnější) metodou než stávající nákladná forma celonárodních voleb.

Politické strany by mohly nadále fungovat a prezentovat své kandidáty do vlády, parlamentu i samosprávy, ale nečerpaly by žádné příspěvky ze státního rozpočtu na svoji činnost nebo předvolební kampaň.

Napsal jsem to za 5 minut, takže tam bude ještě spousta prostoru k vyladění... :mrgreen:
Accent 1.4i Active - Continental Silver (10/2008-4/2015) prodáno
Uživatelský avatar
Tringi
Moderátor
Příspěvky: 1853
Registrován: 01 kvě 2007, 19:23
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od Tringi »

Gandalfe, něco velmi podobného tomu co navrhuješ ty, si nedávno přidali Svobodní do programu, část XIV, bod 1.
Hyundai Coupé 2007 Tuscani, 2.0i CVVT
Obrázek
--
blog | cv | www
Uživatelský avatar
Skyline
****
Příspěvky: 1138
Registrován: 11 pro 2010, 16:48

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od Skyline »

Odstranit politiky v 50% zemi, znarodnit spekulativne rozkaradene majetky a to na co si nemohl nikdo rozumnou cestou vydelat a zpretrhat tak vazby i do ostatnich zemi. Politici by se meli trochu bat a nezit v naprostem klidu. Na Slovensku uz rozhaneli lidi vodnim delem, tak kde to zase jsem jedna totalita skoncila a zacina druha, do toho ACTA a nevic co vse jeste, stacilo mi kdyz jsem se dival na EXPZITURU!!! Ctaruhlenik Policie, soudci, politici a podnikatele :evil:
Škoda O III 1,6tdi 7°DSG
Hyundai i30 1,4 cvvt 2010 (prodáno)
Uživatelský avatar
Farrael
*****
Příspěvky: 2161
Registrován: 01 bře 2010, 21:33
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od Farrael »

Já hlavně nechápu pořád jednu věc. Proč politici nejsou za svoji práci trestně odpovědní. Pokud něco podělaj a ještě se jim to náhodou omylem dokáže, tak se nic nestane. Jen trocha mediální masáže, troška bubu od ostatních politiků v televizi a novinách (beztak si v zákulisí poklepou po ramenech jak to zase Venda zvládl a jak si nahrabal). Prostě žádná odpovědnost, postih nic.
Já a většina ostatní populace, když něco podělá v práci tak dostane čestnej výkop za ohradu, případnou škodu mi napařej k proplacení a ještě mi to sníží reputaci u dalšího zaměstnavatele.
Když to podělá podnikatel, tak zkrachuje či v lepším případě přijde o zákazníky a potáhne bídu z nouzí po delší dobu, než se z toho vyhrabe.
Ale oni? Ti jsou nedotknutelní, my přece nic, to samo. Já za nic nemůžu.

Takže za mne hlavně zavést tu odpovědnost. Mimochodem jsou tam voleni námi a tedy by sami lidé toto měli chtít. Měli by být stejně tak vyhoditelní jako ostatní. My národ jsme jejich zaměstnavatel. To není prestižní funkce pro pár nenažraných. Nebo by alespoň neměla být.
V tom se mi mimo jiné líbila Radičová od bratrů ze Slovenska. Chtěla tohle zavést, ale asi to byl jen populismus, neboť to pak tak nějak vyšumělo do ztracena. Nebo že by jí to někdo vysvětlil? No asi to druhý.

Další věc, kterou tu chci, je aby měli politici daleko nižší platy. Beztak si je nezasloužej a nechápu proč by měl mít každej frceň co je v poslanecký sněmovně 60 hadrů a k tomu hromadu náhrad. Proč za co?

Dal bych jim max 30tis čistýho v tý poslanecký sněmovně a ani o korunu navíc. Když to matka se dvěma dětma je schopná všechno utáhnout z 12tis čistýho platu pokladní. Proč by to neutahli oni i s bočníma výdajema? Samo že utáhnou. Pokud budou dobří a budou opravdu dělat svoji práci dobře rád jim přidám. Do tý doby ani fň.

Stejně tak další vládní funkce. Víte kolik by se tim ročně ušetřilo? Jen na těch 30tis ze základního platu za každýho to je 200 x 30tis x 12 = 72Mil ušetřenejch prostředků ročně jenom na základním platu dvěstě neužitečnejch blbců co převážně chrápou ve sněmovně.
K tomu si takhle přičtěme náhrady a hromadu dalších podobně nadhodnocených funkcí ve vládě a myslim, že za pár let by to umořilo víc než půlku státního dluhu. Možná i více.
A to napříč celým spektrem včetně úředníků. To by bylo.

Stejně tak by měl být ten člověk na tu funkci kvalifikovaný, ne že chemik, bude dělat finančníka apod. To by taky za chvilku mohla dělat tu práci kdejaká kráva nebo vůl od pastvy. I když už to tak někdy vypadá.

Hlavně že však nějaká banda tří trotlů odsouhlasí ACTA bez souhlasu občanů. No paráda. Prostě totalita hadr.

Teda možná bychom si měli založit vlastní stranu (i když to berte spíš jako vtip, ač by to možná nebylo od věci)
Hyundai Sonata NF r.v. 2005 2.4i LPG Dark Elegant Red ;-)
Než založíte další téma, raději třikrát použijte tlačítko hledat (vpravo nahoře), než zmačknete nové téma. + Název nového tématu musí být výstižný. Děkujeme.
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od Hardcam »

Tringi: do tematu se michat nechci a je to doufam muj posledni post, od roku 2005 jsem si dal na VS tri roky politologie a zjistil jsem, ze ani na komunalni urovni bych ji nemohl delat, protoze demokraticky, ekonomicky a lidsky smyslejici clovek na politicky scene CR nema uplatneni.. Ale co tim chci rict je to, ze Svobodni na 99% dostanou muj hlas v pristich volbach, za sebe jako cloveka i jako podnikatele. A budu bedlive sledovat, co se bude dit. Na pokusy uz totiz nemame moc casu, kazdy volby jsme o ctyri roky starsi.
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
Tringi
Moderátor
Příspěvky: 1853
Registrován: 01 kvě 2007, 19:23
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od Tringi »

Hardcam píše:demokraticky, ekonomicky a lidsky smyslejici clovek na politicky scene CR nema uplatneni.
A nedej bože když se tihle tři potkají :lol:
Hardcam píše:Ale co tim chci rict je to, ze Svobodni na 99% dostanou muj hlas v pristich volbach, za sebe jako cloveka i jako podnikatele. A budu bedlive sledovat, co se bude dit. Na pokusy uz totiz nemame moc casu, kazdy volby jsme o ctyri roky starsi.
Když to položíš takhle, tak je to až děsivé :(
Hyundai Coupé 2007 Tuscani, 2.0i CVVT
Obrázek
--
blog | cv | www
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od Hardcam »

Ale je to pravda, my nemam cas kazdy ctyri roky testovat nasi trpelivost s jinou bandou korytaru. Program, jaky vytvorili Svobodni, je urcite shudny pro drtivou vetsinu populace, protoze je v nem presne to, co chceme. Vime vsichni, ze nejde jen o velmi dobre propracovany marketing, ale i o dobry umysl? A co budouci koalice? Ten hlas jim dam, jelikoz uz neni moc co ztratit. A neber to jako moji posledni moznost, tak to neni, jak jsem psal, libi se mi, ale po volbach se tak nejak vzdycky neco zvrtne, tu jeden prebehlik od Veverek, tu vyplave kauzicka, tu dalsi prebehlik, co zjistil, ze vlastne cely svuj zivot ma stejne nazory jako Svobodni. A muzeme by razem tam, kde jsme.
Ja se dodnes snazim rozlisovat tu komunalni od vrchovole, zatimco s komunalni (ODS) jsem velmi spokojen a vidim, ze se pro nas dela maximum, tak ve vrcholove se dela pravy opak.
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
Tringi
Moderátor
Příspěvky: 1853
Registrován: 01 kvě 2007, 19:23
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od Tringi »

Máš naprostou pravdu, a taky už ztrácím naděje, proto vlastně ta lehká propagace strany, která v minulých volbách dostala 0,74%. Téměř nikoho z těch, co dostali víc už tam nechci. Ale to procento říká i to, že pokud jsou Svobodní jen marketing, tak velmi špatný. To VV byl hodně dobrý marketing, založený podnikateli za účelem přisát své firmy na státní penězovody, zainvestovaly se milióny, vyvěsily desetitisíce plakátů a stovky billboardů, sladké kecy, sliby, a procenta ve volbách byla zajištěna.

S tím rozlišováním komunální a vrcholové politiky taky souhlasím. Nedá se to sice říct stoprocentně, ale komunálním politikům jde spíš více o město a lidi, protože mezi ně patři i oni sami, než o politikaření a pseudofilozofické striktní barikádování mezi stranami. Mám tu zkušenost, že často je ve vedení okresu/města strana, s jejichž základními principy do morku kosti nesouhlasím, nebo strana, která je ve vrcholové svéře prorostlá korupcí, aférami a svinstvy (ehm asi všechny), ale v tom konkrétním místě dělá opravdu dobrou práci. Tohle mě když jsem začínal mít rozum hodně šokovalo.

Většinou chtějí slušní lidé to samé, jen mají odlišný názor a argumenty jak toho dosáhnout, a pointou politických diskuzí by mělo být, sebrat všechny argumenty, protiargumenty a hlavně zkušenosti, vzít v úvahu to, že člověk je od přírody chamtivý predátor, a vybrat takové uspořádání, které v reálném světě může fungovat ...nebo bude fungovat alespoň o trochu lépe než ten bordel teď.
Hyundai Coupé 2007 Tuscani, 2.0i CVVT
Obrázek
--
blog | cv | www
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Politika a vše kolem ní

Příspěvek od Hardcam »

Tringi: marketing strany asi opravdu moc dobry neni, jelikzo nebyt Tve propagace uz pred lety, tak o nich temer nevim. Nedavno jsem koukal na jejich stranky, kde maji financni bilanci a ani se nedivim, ze na poradny marketing neni. Veverky to u me meli spocitany uz na zacatku, pres Johna proste nejede vlak, to mi byl vzdycky tak strasne nesympatickej clovek, ze i kdyby ve strane byla vlastni matka, tak bych je nevolil. Jeste se zminim k jedne veci, kdyz uz jsem zacal psat (a presto se mi porad nechce) a tim je pozadi a lobby. Opravdu jsi presvedcen, ze pokud by se SS dostali do snemovny a jeste lip - dostali vetsinu kresel - nezacali by se po prazskych restauracich schazet s lobbisty a podobnou verbezi, ktera si z nich udela loutky? Ja jsem totiz presvedcen, ze ve vrcholove politice je i v soucasnosti nekolik lidi (radove treba i desitky), co to mysli dobre, ale jaksi se jejich prvoplan zmenil v nazory nekoho, kdo ma uplne jiny zajem a bud jim sakra dobre plati nebo vyhrozuje.
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Odpovědět

Zpět na „Pokec“