TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Co se jinam nevešlo - výfuk, kola, údržba, akumulátor, příslušenství, manuály/schémata atd.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Zamčeno
Raoul
*
Příspěvky: 15
Registrován: 26 kvě 2014, 15:49

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od Raoul »

Volal jsem do :hyu: , nebyl jsem první překvapený člověk, nakonec jsem se dohodli že mi dají 10% slevou, všechna práce s tím spojená bude cca 800Kč (sundání kol z auta, zutí, výměna ventilků, obutí, vyvážení, nasazení na auto a spárování s řj.). Takže by se to mělo vejít do 6,5tis Kč.

ajrton píše:nechapem preco tu ludia siria take sprostosti ... samozrejme s poistenim a plnením to nema nic spolocne (pokial sa nepreukaze ze priamou pricinou nehody bol nefunkcny TPMS resp. podhustene pneu)
Já bych naopak řekl, že na podhuštěné pneu to může spousta pojišťováků uhrát celkem lehce.
Příklad: pošleš to na ledovce do stromu - rozbitý přední blatník, světlo a kapota, ohnutý ráfek (prázdné kolo), pohnutá osa - oprava bude stát ranec.
Přijde pojišťovák: "Ale pane, Vy jste neměl funkčí TPMS, tím pádem mohlo být podhuštěné kolo, z toho plyne špatná ovladatelnost..." a havarijní pojistka ti bude v lepším případě jen krácena.
Dohadovat se s nimi, shánět posudky a další blbosti kolem, budou nakonec větší vopruz něž ty ventilky koupit...
Reklama
 

ajrton
**
Příspěvky: 354
Registrován: 24 črc 2011, 16:10

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od ajrton »

Raoul píše: Přijde pojišťovák: "Ale pane, Vy jste neměl funkčí TPMS, tím pádem mohlo být podhuštěné kolo, z toho plyne špatná ovladatelnost..." a havarijní pojistka ti bude v lepším případě jen krácena.
Dohadovat se s nimi, shánět posudky a další blbosti kolem, budou nakonec větší vopruz něž ty ventilky koupit a mít klid...
ale takto to v realite nefunguje ... to kde by sme dosli, keby poistovak vyhlasil akukolvek blbost a poisteny by musel dokazovat opak, inac by nedostal plnenie ... ](*,) ](*,) ](*,)
ked poistovak nieco tvrdi, tak POISTOVNA to musi dokazat, inac musi platit ... a musela by dokazat nielen podhustene pneu, ale aj ich PRIAMY vplyv na pricinu nehody
takze ty nemusis robit vobec nic ... len pozadovat plnenie ... poistovakove hypotezy nebudu nikoho zaujimat, ani sud

btw: aj doteraz, bez TPMS, zakon ukladal vodicovi povinnost skontrolovat auto pred jazdou ... takze situacia ktoru popisujes je uplne rovnaka ako v pripade, keby doteraz poistovak vyhlasil ze "ale pane, vy ste neskontroloval pred jazdou pneu a tie mohli byt podhustene" ... a ty by si musel dokazovat ze si skontrolovoal a ze neboli podhustene ... nezmysel
Hyundai i30cw classic, 1,4 CVVT, 80kW, 4/2011
Raoul
*
Příspěvky: 15
Registrován: 26 kvě 2014, 15:49

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od Raoul »

Nevidim to tak jednoznacne, se svitici kontrolkou TPMS neni auto v takovem stavu, v jakem bylo schvaleno pro bezpecny provoz, z technicke by te taky vyhodili.

Myslis ze je pro pojistovnu velky problem sehnat znalecky posudek, ktery da do souvislosti nehodu a neodpovidajici technicky stav podvozku vozidla? Dobry pravnik si zatancuje na tvem hrobe a zdravy selsky rozum lehce odsune stranou...
ajrton
**
Příspěvky: 354
Registrován: 24 črc 2011, 16:10

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od ajrton »

Raoul píše:Nevidim to tak jednoznacne, se svitici kontrolkou TPMS neni auto v takovem stavu, v jakem bylo schvaleno pro bezpecny provoz, z technicke by te taky vyhodili.

Myslis ze je pro pojistovnu velky problem sehnat znalecky posudek, ktery da do souvislosti nehodu a neodpovidajici technicky stav podvozku vozidla? Dobry pravnik si zatancuje na tvem hrobe a zdravy selsky rozum lehce odsune stranou...
este raz, to ze nefunguje TPMS NEZNAMENA ze pneu su podhustene alebo ze je auto nebezpecne pre jazdu ...
rovnako by si to tvrdil pri nefungujucom tempomate ? alebo nefunkcnom tachometri ? aj vtedy by poistovak mohol tvrdit ze pricinou nehody bola rychlost a ze vyplynula z nefunkcneho tempomatu/tachometru a smitec, ziadne plnenie ... ](*,) :mrgreen:
a co odstraneny DPF ? ked na to poistovak pride, tiez automaticky zamietne akekolvek plnenie z akehokolvek dovodu havarie ?
Hyundai i30cw classic, 1,4 CVVT, 80kW, 4/2011
Raoul
*
Příspěvky: 15
Registrován: 26 kvě 2014, 15:49

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od Raoul »

//Pokud bude pricinou nehody prekroceni limitu rychlosti, je celkem sumak jak k tomu doslo.//

Kazdopadne za svim nazorem si stojim a fakt nemam potrebu, ani cas, do toho tahat dalsi coby/kdyby, pripad od pripadu je jiny.

Preju at to nikdy nemusis resit v realu.
serak
**
Příspěvky: 123
Registrován: 17 říj 2014, 13:26

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od serak »

K pojistnému plnění:
http://www.pneurevue.cz/aktuality/obcho ... stihu.html

Zajímavý rozbor v podstatě jednoznačné věci konkrétního případu zde:
http://www.profipravo.cz/index.php?page ... m=05b4e1d7
Dokonce i u alkoholu se nic neděje automaticky.

Ve věci krácení pojistného plnění se vždy dokazuje příčinná souvislost a velikost krácení se odvíjí od velikosti vlivu daného pochybení na pojistnou událost. Mluvím ale pouze o věci krácení pojistného.
Konkrétě u absence TPMS na autě s povinným vybavením je toto auto podle vyhlášky technicky nezpůsobilé. Neprojde technickou, může vás za to policajt pokutovat a když ho moc naserete tak i odstavit auto, ale z hlediska krácení pojistného je pojišťovna povinná zjistit, jestli byly kola podhuštěné a jestli to mělo přičinnou souvislost s pojistnou událostí.
Je každého věc, jak dalece chce co riskovat. Já osobně, jakmile mi příští týden dorazí pneu, je nasadím bez TPMS. Nicméně předpokládám, že příští léto koupím čidla v číně a příští zimu už je budu mít i na zimních.
_________________
Tucson 1.6 T-GDI 4x4 Icebreaker 5/2020 -
i30 1.6 GDI kombi Weekend 10/2014 - 05/2020 prodáno
Renault megane I break 2006 - 2015 prodáno
Renault R19 II 1999 - 2006 prodáno
Dacia 1300 1995 -sešrotováno
Uživatelský avatar
jouda22
*
Příspěvky: 88
Registrován: 09 zář 2014, 19:20

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od jouda22 »

tak jsem taky v klubu těch co ani netušili že mají TPMS a přišli na to až po přehození na zimní :roll: Taková perlička, na to, že mám TPMS na letních a na zimních ne jsem přišel dnes při kondiční prohlídce. Technik mi to ukazoval na vystavených modelech a vysvětluje mi, že to mají všechna auta z roku 2014. A já mu po chvíli ukazuji na vystavenou novou i20 rok výroby samozřejmě letos a ta TPMS neměla. Technik na to koukal a pak opáčil:"No jo, ta je vyrobená v Koreii".
Takže to jako, co je vyrobeno mimo EU nemusí splňovat legislativu EU? :shock:

Když koupím ty ventily z Číny, budou vůbec pasovat na plechové kola? http://www.rajpneu.cz/disk-ocel/8100008147/ Není tam třeba nějaký větší otvor?
Hyundai i30 II 1.6 CVVT 88kW-Parking, bílá
http://www.spritmonitor.de/en/detail/649608.html
Uživatelský avatar
Hanes
*
Příspěvky: 13
Registrován: 13 říj 2008, 23:08
Bydliště: Praha

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od Hanes »

Koupil jsem tyhle disky s kódem 8147 a senzory z Číny a pasuje to bez problému.
i30 1,6i CVVT TRIKOLOR WEEKEND 9/2014 - Sleek Silver
i30 1,6i CVVT Comfort - Continental Silver do září 2014
Uživatelský avatar
Linux
**
Příspěvky: 143
Registrován: 15 črc 2014, 09:27
Bydliště: Poběžovice/Domažlice
Kontaktovat uživatele:

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od Linux »

jouda22 píše:tak jsem taky v klubu těch co ani netušili že mají TPMS a přišli na to až po přehození na zimní :roll: Taková perlička, na to, že mám TPMS na letních a na zimních ne jsem přišel dnes při kondiční prohlídce. Technik mi to ukazoval na vystavených modelech a vysvětluje mi, že to mají všechna auta z roku 2014. A já mu po chvíli ukazuji na vystavenou novou i20 rok výroby samozřejmě letos a ta TPMS neměla. Technik na to koukal a pak opáčil:"No jo, ta je vyrobená v Koreii".
Takže to jako, co je vyrobeno mimo EU nemusí splňovat legislativu EU? :shock:

Když koupím ty ventily z Číny, budou vůbec pasovat na plechové kola? http://www.rajpneu.cz/disk-ocel/8100008147/ Není tam třeba nějaký větší otvor?
No, já mám i30 z CZ, výroba 2014 a TMPS ještě nemám. Takže i ten technik v tom má trochu hokej :)
Hyundai i30 kombi, paket parking, weekend, barva Aqua Blue, 07/2014.
Co ještě mám:
Tabant 601 S 1971
Trabant 601 de Luxe 1989
Trabant 601 S 1989
ČZ 125 Sport 1964
Jawa 50 typ 20 1968
Suzuki Ignis 1.3 VVT, červená, 2004
rcc
**
Příspěvky: 144
Registrován: 13 úno 2012, 12:34

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od rcc »

Jo a tací vám pak servisují auta. Ať žije autorizovaný servis :hyu: :D
Škoda Fabia 1.0 Junior
Hyundai i20 1,2i/57kw Inclusive Plus New 10/2011 sold 12/2013
Uživatelský avatar
jouda22
*
Příspěvky: 88
Registrován: 09 zář 2014, 19:20

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od jouda22 »

Linux píše: No, já mám i30 z CZ, výroba 2014 a TMPS ještě nemám. Takže i ten technik v tom má trochu hokej :)
Otázka kdo v tom má hokej. O těch TMPS a legislativě je to dokonce i v manuále. Nechci kecat ale je to myslím stránka 6/33. Je tam napsáno, že všechny nové modely to musí mít od roku 2012. A nové auta starých modelů uvedených před rokem 2012 to musí mít od roku 2014 (tak nějak to tam je). Musí to mít všechna auta, která se prodávají v EU.

Takže je s podivem, že to tam nemáš. Možná holt nemáš letošní rok výroby, ale buď rád.
Hyundai i30 II 1.6 CVVT 88kW-Parking, bílá
http://www.spritmonitor.de/en/detail/649608.html
serak
**
Příspěvky: 123
Registrován: 17 říj 2014, 13:26

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od serak »

Ve hře jsou pouze dva datumy.
Povinně to musí mít všechny auta jejichž model byl uveden na trh od 1.11.2012. To není náš případ, protože druhá generace i30 je z přelomu roku 2011/2012. Na nás se vztahuje druhé datum a to 1.11.2014. Tady platí že bez ohledu na modelový rok, musí mít všechny auta vyrobené (vyjeté z výrobní linky) po tomto datumu TPMS.
A pak tu máme postoj hyundai, který se z rozličných důvodů rozhodl montovat TPMS už z předstihem v průběhu roku 2014.
_________________
Tucson 1.6 T-GDI 4x4 Icebreaker 5/2020 -
i30 1.6 GDI kombi Weekend 10/2014 - 05/2020 prodáno
Renault megane I break 2006 - 2015 prodáno
Renault R19 II 1999 - 2006 prodáno
Dacia 1300 1995 -sešrotováno
Uživatelský avatar
Linux
**
Příspěvky: 143
Registrován: 15 črc 2014, 09:27
Bydliště: Poběžovice/Domažlice
Kontaktovat uživatele:

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od Linux »

jouda22 píše:
Linux píše: No, já mám i30 z CZ, výroba 2014 a TMPS ještě nemám. Takže i ten technik v tom má trochu hokej :)
Otázka kdo v tom má hokej. O těch TMPS a legislativě je to dokonce i v manuále. Nechci kecat ale je to myslím stránka 6/33. Je tam napsáno, že všechny nové modely to musí mít od roku 2012. A nové auta starých modelů uvedených před rokem 2012 to musí mít od roku 2014 (tak nějak to tam je). Musí to mít všechna auta, která se prodávají v EU.

Takže je s podivem, že to tam nemáš. Možná holt nemáš letošní rok výroby, ale buď rád.
To že mám rok výroby 2014 jsem si sakra jistý :) A jsem teda moc rád, ze je nemám.

Je to tak, jak píše serak, TMPS se začaly montovat do všech i30 až někdy kolem poloviny (myslím) roku 2014...

Kitrab má úplně stejné auto jako já, jen ho kupoval asi o měsíc dříve, Kitrabe, jak jsi na tom ty?
Hyundai i30 kombi, paket parking, weekend, barva Aqua Blue, 07/2014.
Co ještě mám:
Tabant 601 S 1971
Trabant 601 de Luxe 1989
Trabant 601 S 1989
ČZ 125 Sport 1964
Jawa 50 typ 20 1968
Suzuki Ignis 1.3 VVT, červená, 2004
jjenda
**
Příspěvky: 257
Registrován: 27 bře 2014, 10:44

Re: TPMS - tlak pneu v chladnom obdobi

Příspěvek od jjenda »

SERAK má naprostou pravdu a nehledejte žádný jiný výklad. Bohužel :hyu: byl papežštější než papež a začal montovat ventilky dříve ke smůle jejich nových majitelů, protože ti už musí dodržet standard podle velkého techničáku. Je to jako se zástěrkami za zadními koly. Dnes už nejsou povinné, ale musí je mít ty vozidla, která je měla už z výroby, např. Felicie. Mám i30 z dubna 2014 a naštěstí tam ještě ty ventilky nebyly, zato jen jednozónová klima, ale stavitelné i sedadlo spolujezdce a kamera. :D
I 30, 1,6 CVVT 88 kW HB, Trikolor + Paket Parking + 16", Sleek Silver
Renault Thalia 1.2 silver
Š Felicia 1.3 MPI GL
ex:Mitsubishi Lancer Wagon
Š 1000 MB
Uživatelský avatar
Linux
**
Příspěvky: 143
Registrován: 15 črc 2014, 09:27
Bydliště: Poběžovice/Domažlice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Linux »

Tak to máme stejnou výbavu.
Hyundai i30 kombi, paket parking, weekend, barva Aqua Blue, 07/2014.
Co ještě mám:
Tabant 601 S 1971
Trabant 601 de Luxe 1989
Trabant 601 S 1989
ČZ 125 Sport 1964
Jawa 50 typ 20 1968
Suzuki Ignis 1.3 VVT, červená, 2004
Zamčeno

Zpět na „i30 2012- Ostatní“