Xenony i40

Evropský nástupce Sonaty

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Andy182
**
Příspěvky: 452
Registrován: 30 kvě 2011, 10:29
Bydliště: Bánovce nad Bebravou
Kontaktovat uživatele:

Re: Xenony i40

Příspěvek od Andy182 »

popravde neviem ako sa správa čína ...

ja hovorím o Osram LED používaných v OEM svetlách ktoré robíme ... a vždy je to proste "zostava" s doskou plošných spojov kde je kopec elektroniky ... nie nejaká jednoduchá hračka s ledkou bez akéhokoľvek rezistoru kondíku diody a podobne...

musíš to risknúť :)
i20 BC3, 1.0T-Gdi, 7DCT, Nline+, intense blue, 10/2022 -
i30 PD Wagon, 1.6CRDi, 7DCT, Style, Moon Rock, 6/2018 - 12/2023
Seat Ibiza FR 1.2 TSI, 81kw, Pirineos Grey - 3/2017-7/2018
i30 1.6 CRDi, 81kw, Creamy White - 8/2013 - 03/2017
i30 1.4 CVVT 80kw, Black - 6/2011-7/2013
Reklama
 

karelmrak
**
Příspěvky: 385
Registrován: 22 čer 2014, 13:38

Re: Xenony i40

Příspěvek od karelmrak »

JoKo píše:to platilo tak okolo roku 2000, s prvou generaciou xenonov, kedy sa pridavala k nim este obycajna ziraovka kvoli svetelnej hukacke.... ale odvtedy sa casy zmenili a xenony blikaju a uz sa k nim ziadne ziarovky nemontuju ;) myslel som, ze to vie kazdy! :lol: :lol:
konkrétní typ???
Uživatelský avatar
JoKo
****
Příspěvky: 1469
Registrován: 17 čer 2007, 09:53
Bydliště: BA/KE
Kontaktovat uživatele:

Re: Xenony i40

Příspěvek od JoKo »

karelmrak, co som v rychlosti prelistoval niektore manualy k autam, tak pri xenonoch sa mi nepodairlo najst typ aky pouzivaju, len pri hyu ioniq, alebi kia niro a tam to bola 25W D8S.
hyuion_xen_pl.PNG
hyuion_xen_pl.PNG (34.85 KiB) Zobrazeno 3966 x
hyuion_xen_tale.PNG
hyuion_xen_tale.PNG (35.46 KiB) Zobrazeno 3966 x
ale pozeral som napr. od bmw3 2012 bixenony. zial, nepodarilo sa mi nikde najst typ pouzitej vybojky, ale na dialkove nepouziva ziarovku
xen_bmw3_2012.PNG
xen_bmw3_2012.PNG (55.57 KiB) Zobrazeno 3966 x
to iste napriklad pri vozidle mercedes gla, kde tiez nie je pri dialkovom ziarovka
mbgla_2015_xen.PNG
mbgla_2015_xen.PNG (54.16 KiB) Zobrazeno 3966 x
genesis pouziva D1S
genesis_2016_xen.PNG
genesis_2016_xen.PNG (22.34 KiB) Zobrazeno 3966 x
seat tarraco 1.4 ehybrid xcellence

hyundai i30 {pd} 1.4t-gdi + dct now! + premium paket - predane
hyundai i30 {gd} 1.6gdi style {cz} - predane
hyundai accent {mc} 1.4 16v elegance - predane
RacerSK
**
Příspěvky: 181
Registrován: 28 led 2017, 20:50
Bydliště: Bratislava

Re: Xenony i40

Příspěvek od RacerSK »

Ahojte, sa pridam ak mozem:

1. LED: teplota ziaroviek led je rozna a je zavysla od pouziteho ledchipu, vypalovanie paraboli v projektore svetla sa deje aj u norm. ziaroviek a tak isto aj u xenon, je to sposobene skor nekvalitou svetiel a trpelo tym vela znaciek-modelov aut napr. BMW alebo FORD mondeo mk4co mam skusenosti - problem je v tom ze to sa deje mozno cca po 100 000 km a pod a potom clovek uz nevyreklamuje nic...

2. Ak chcete menit co ja viem h7 h4 za led, treba hladat led ziarovky ktore maju podobnu konstrukciu ako normalna ziarovka, presne ako sa tu pise aby rozptyl svetla bol ako u klasickej h4 h7 ziarovky.
Dalsou podstatnou vecou je vyber ledchipu, osobne by som doporucoval na h7 h4 iba CREELED CHIP.
Co sa tyka predpisu, svetla niesu homologizovane na LED tak ze vy si mozete kupit homologizovanu LEDku a dat ju do svetiel ale kedze svetlo nie je urcene pre LED tak Vam mozu zobrat papiere alebo nemusite prejst cez TK.... vsetko je to o tom ci sa niekto vyzna a dojde Vam na to. Kazdopadne ak chcete skusat, tak po vymene za LED by som nechal autu nastelovat a pozret svetla - hlavne preto aky to ma kuzel - tvar svetla!!!

Ak budete pouzivat lacne alebo nevhodne LEDchip, moze sa presne stat ze ako sa tu pise , naprsi a ste slepy. Moze sa stat aj to ze LEDka nebude mat vobec taki intenzitu svetla ako povodna h7.

edit:
3. Xenon u i40 aspon co mam ja v aute je BiXenon ale funguje nasledovne. Svetlo ma svetelnu hukacku - ziarovka 9005 HB3, ak chcete niekoho vyblikat, blika ziarovka nie xenon!!!( toto je zle...) Dialkove svetla su tie iste ako stretavacie xenonove, a ked som pozeral ako funguju, tak luc svetla meni parabola - elektronika vo svetle, presne tak ako riadi cele svetlo. Ked idete do nejakej pomalej rychlosti tok svetla sa sustreduje tesne na cestu pred auto, ked sa ide rychlejsie mimo mesta alebo po dialnici auto upravuje tok svetla viac na dialku a potom mate moznost prepnut na dialkove, vtedy parabola nadstavi luc uplne na dialku a smerom hore. Ked idete v meste v premavke a zastanete na semafore, auto sklopi svetla do zeme a od seba aby neoslepovalo druhe auta a ani Vas od odrazu auta pred Vami. 8)

- edit: teraz som to pozeral este raz a musim potvrdit ze blika aj xenon a aj normalna ziarovka - normalna ziarovka HB3 ma asi funkciu prisvecovania do zakrut. Skusal som z nej vypojit konektor lebo ma zaujimalo ci ju bude auto detekovat ako vypalenu ziarovku co je dolezite pri vymene za LED aby Vam potom auto stale nehlasilo vypalene ziarovky. V tomto pripade auto ziarovku HB3 vobec neregistruje.

co sa tyka zameny h7 za LEDky tak tam budete mat urcite detekciu vypalenia, ak vymenite za LED ktore niesu CANBUS, tak Vam auto bude stale hlasit vypalene ziarovky.
i40 combi 1,7 manual CRDi PREMIUM 2015

HYUNDAI je uplna katastrofa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
karelmrak
**
Příspěvky: 385
Registrován: 22 čer 2014, 13:38

Re: Xenony i40

Příspěvek od karelmrak »

JoKo píše:karelmrak, co som v rychlosti prelistoval niektore manualy k autam, tak pri xenonoch sa mi nepodairlo najst typ aky pouzivaju, len pri hyu ioniq, alebi kia niro a tam to bola 25W D8S.

Dík za obsáhlou přílohu, netušil jsem ovšem dodnes, že D8S zná každý :D ! Já ji tedy neznám a proto se nemohu vyjádřit k tomu, zda bliká. V každém případě níže uváděná D1S nebliká! Měl jsem ji v Mercedesu E v bixenonu, ale právě kvůli blikání měl ještě mimo bixenon normální žárovky, protože jsem je neměnil, netuším, zda to byly H7, asi ano. To samé asi ta uváděná Genesis, pokud má bixenony, u i40 považuji za hrubku, že bixenony nemá. D1S je tak u i40 využita jen z poloviny, tedy jen pro klopená světla.
Pokud ale vím, tak život výbojky je dán počtem sepnutí, ať už ten náběh probíhá pomalu, jako u D1S, nebo snad tedy rychle, jako údajně D8S. Proto přeji časté blikání houkačkou... asi to trochu odnese peněženka.
karelmrak
**
Příspěvky: 385
Registrován: 22 čer 2014, 13:38

Re: Xenony i40

Příspěvek od karelmrak »

RacerSK píše:Ahojte, sa pridam ak mozem:
Dobrý příspěvek, jen pár poznámek:
ad 1. Nese nadpis LED, ale řeší teplotu xenonu a obyčejných žárovek - nedosvedu si představit, že by LED byla schopna vypálit reflektor, když z principu LED se musí čip velmi dobře chladit, jinak odejde!
as . Plně souhlasím, H4 LED jsem musel o dost přenastavit. Souvisí to jen s fyzickou polohou čipu.
ad 3. Pokud nemáš i40 nějak inovovanou (mám ročník 2014), je to celé špatně. U i40 se nepohybuje parabola, jako třeba u VW, ale před D1S je pouze otočná clonka s proměnlivým cloněním dle sklonu auta. Protože není padací, nemůže to fungovat jako bi-xenon, vždy musí stínit. Mám kvůli tomu dokonce jeden reflektor rozebraný, protože jsem z toho chtěl za každou cenu bi-xenon udělat. Mám tu na stole i elektroniku, která tu clonku natáčí, tuším, že jsem fotku v některém tématu tady zveřejnil. Chtěl jsem tam implantovat tu padací clonku z reflektoru Passata, který tu mám rozebraný také, bohužel to z principu nejde. Proto jsem nakonec skončil na dálkových u LED, které místo H7 či HIR2 (dle podtypu) svítí na úrovni xenonu. Pokládám za málo pravděpodobné, že by u STK někdo prověřoval dálková světla. A kdyby, není tolik práce před STK ty původní nasadit, jsou velmi dobře přístupné.
D1S nebliká, to bliká ta žárovka vedle! A žádné hlášení o vypálené žárovce není, zřejmě není v CANBUS ochraně.
Uživatelský avatar
JoKo
****
Příspěvky: 1469
Registrován: 17 čer 2007, 09:53
Bydliště: BA/KE
Kontaktovat uživatele:

Re: Xenony i40

Příspěvek od JoKo »

karel, i40 po facelifte ma bixenony, ale ma aj h7 {ak sa nemylim} pre svetelnu hukacku... ale ako som pisal vyssie vela novych, modernych aut uz ziadnu ziarovku na blikanie nepouziva...

hyui40fl_sv.PNG
hyui40fl_sv.PNG (56.92 KiB) Zobrazeno 3907 x
hyui40fl_table.PNG
hyui40fl_table.PNG (14.8 KiB) Zobrazeno 3907 x
seat tarraco 1.4 ehybrid xcellence

hyundai i30 {pd} 1.4t-gdi + dct now! + premium paket - predane
hyundai i30 {gd} 1.6gdi style {cz} - predane
hyundai accent {mc} 1.4 16v elegance - predane
Stonepet
**
Příspěvky: 271
Registrován: 30 říj 2013, 16:06
Bydliště: Ostrava

Re: Xenony i40

Příspěvek od Stonepet »

Přesně, jak píše Karel, vypálenou žárovku v hlavním světlometu, tedy potkávací a dálkovou by to hlásit nemělo, už jen z principu:
"stěrače stírají, ale to mi nemusíte hlásit to vidím", na předchozích autech jsem to měl také tak, že to hlásilo vypálené žárovky na zadních svítilnách a na parkovačkách, protože na hlavních světlech to vidíš.
Jinak asi vyměním žárovky za osram cool blue a bude. Nevím, kde bych nastavoval světla, tak aby svítila, jak mají.
Hjú i40 sedan 2016, 2.0 121kW Premium Sleek Silver
Hjú Tucson 2.0CVVT 4WD LPG 2007
RacerSK
**
Příspěvky: 181
Registrován: 28 led 2017, 20:50
Bydliště: Bratislava

Re: Xenony i40

Příspěvek od RacerSK »

Karel:
Mam i40 po Face CZ auto PREMIUM a je tam uvadzane ze to ma BIxeonon + natacanie do stran. (Bi-xenonové adaptivní přední světlomety)

z obr. od JoKo:
č.1. Xenon su D3S
č.2. je jedina normalna ziarovka v tom svetle typ HB3 9005

Stonepet:
Auta ktore som mal:
BMW e46: vypaleny xenon auto hlasilo
VOLVO V40 vypalenu ziarovku hlasilo
OCTAVIA II vypalenu h7 hlasilo
Mondeo mk4 vypalenu h7 hlasilo
i40 combi 1,7 manual CRDi PREMIUM 2015

HYUNDAI je uplna katastrofa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Stonepet
**
Příspěvky: 271
Registrován: 30 říj 2013, 16:06
Bydliště: Ostrava

Re: Xenony i40

Příspěvek od Stonepet »

Je možné, že na jiných autech to hlásí i spálené žárovky v hlavních světlometech, jsou auta, která mají dokonce hlášení konkrétní žárovky, ale to je výjimka. A jak říkám na hlavních světlometech to moc nechápu, protože to je vidět, že světlo nesvítí. I když jsou lidé, co to asi nepoznají....
Hjú i40 sedan 2016, 2.0 121kW Premium Sleek Silver
Hjú Tucson 2.0CVVT 4WD LPG 2007
karelmrak
**
Příspěvky: 385
Registrován: 22 čer 2014, 13:38

Re: Xenony i40

Příspěvek od karelmrak »

RacerSK píše:Karel:
Mam i40 po Face CZ auto PREMIUM a je tam uvadzane ze to ma BIxeonon + natacanie do stran. (Bi-xenonové adaptivní přední světlomety)
Aha, i40 po facelift neznám, zajímá mne teď, jestli se dají reflektory použít i pro můj, tzn. jestli mají stejný tvar a rozměr. Natáčení do stran s tím nesouvisí, to mám taky. Dneska ráno jsem byl v servisu, kdybych to byl tušil, zeptal bych se... :(
karelmrak
**
Příspěvky: 385
Registrován: 22 čer 2014, 13:38

Re: Xenony i40

Příspěvek od karelmrak »

Stonepet píše: Nevím, kde bych nastavoval světla, tak aby svítila, jak mají.
Každý malý servis dneska má optiku k nastavení. Také jsem to nenastavoval sám. A poplatek 50 Kč člověk přežije...
Uživatelský avatar
PanHouska
*
Příspěvky: 28
Registrován: 26 říj 2016, 20:17

Re: Xenony i40

Příspěvek od PanHouska »

Ahoj, chtěl bych se trošku poptat na fungování xenonů na i40 (konkrétně před faceliftem). Můžete mi popsat, co vám dělají xenony po rozsvícení? Jestli u nich probíhá nějaká kalibrovací sekvence, kdy se nastaví výška apod? Já totiž nic takového nepozoruju, jen se rozsvítí a trochu jakoby zaostří. Dále by mě zajímalo jak funguje to jejich natáčení. Nebo se jedná jen o přisvětlování do zatáček? Jde mi o to, že mi svítí do zatáčky jen, když zatáčím doprava. Je to tak správně? Díky za odpovědi. :) :hyu:
Hyundai i40 CW 1,7CRDi 100kw Style Navi
Uživatelský avatar
Beri
**
Příspěvky: 253
Registrován: 26 led 2014, 09:30

Re: Xenony i40

Příspěvek od Beri »

Když auto stojí na místě, tak se xenony natáčí jenom doprava. Doleva se natočí jenom když je auto v pohybu. Pokud přijíždím ke křižovatce a mám rejd doleva a zastavím tak je krásně vidět jak se světla vrátí do "nulové" polohy. Je to asi z důvodu oslňování při stání na krajnici apod., ale prostě se to tak chová.
Hyundai i40 CW, Premium, 1,7 CRDi, 100kW, 6A/T
Uživatelský avatar
PanHouska
*
Příspěvky: 28
Registrován: 26 říj 2016, 20:17

Re: Xenony i40

Příspěvek od PanHouska »

že by to přisvětlovalo doleva jsem si ještě nevšiml. Budu se na to muset více zaměřit. A je to teda i natáčení světel nebo jen přisvětlování mlhovkou nebo čím?
Hyundai i40 CW 1,7CRDi 100kw Style Navi
Odpovědět

Zpět na „i40“