Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Přístrojovka, ovladače, sedadla, zavazadlový prostor.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

jarko85
*
Příspěvky: 76
Registrován: 16 kvě 2008, 00:22
Bydliště: Dolný Kubín-Slovensko

Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od jarko85 »

Zdravím, všimol som si nedávno na poľských cestách:), že keď prechádzam hoci aj minimálnou rýchlosťou výmoly a jamy na cestách alebo aj keď idem po starej rozbitej ceste tak mi z volantu počuť také nepríjemné lúpanie aj sa vo frekvencii toho lúpania volant mierne chveje . Ale robí to iba keď prechádzam aj krokom kamenistú cestu alebo dláždenú cestu, kde sú veľké nerovnosti. Je to normálne? Robí to niekomu z Vás? Ako keby to lúpanie šlo tam odniekiaľ ako sa nastavuje výška volantu...
Hyundai i30, 1,4, 80,2KW, Červená,
Suzuki SJ 413 (Samurai), 50 KW, Zelený
Fiat 850 Sport Coupé, 38 KW, Žltý
www.autickar.eu
Reklama
 

karel2
**
Příspěvky: 236
Registrován: 15 led 2007, 10:44

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od karel2 »

Lupani se mi neprojevuje. Ale na velkych kostkach se rizeni nepekne rozrezonuje - to jsem pak zpocenej az na zadku a nadavam na cesky silnice. Naproti tomu s malyma dlazebnima kostkama si auto poradi pekne, to me tesi.
Uživatelský avatar
štaflík
**
Příspěvky: 171
Registrován: 01 dub 2009, 10:08

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od štaflík »

Volant nelupe, ale auto zoufale nezvládá krátké příčné nerovnosti. Akusticky i pocitově. Prostě skáče a přitom rány, že se o něj bojím. Zvláštní je, že veliké a táhlé nerovnosti zvládá celkem v kliduv - trošičku lépe, než bežný standard, se kterým velmi často střídám (Octavia Tour, Fabia, Fiesta, Roomster).
ex i30cw 1.6 CVVT Classic; Ulsan
karel2
**
Příspěvky: 236
Registrován: 15 led 2007, 10:44

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od karel2 »

Prejezdy kratkych nerovnosti berou i30 zbytecne body. Ale po dvou mesicich jezdeni jsem si na to zvyknul a nevadi mi to. Pri testu Cruze upozornovali na to stejne. Problem je v tom, kdyz clovek strida vic aut, mimo to svoje, tak pak muze mit tendenci na nem videt spis nedostatky nez klady. Me treba tesi, ze velky nerovnosti to auto zvlada pekne. Zajimalo by me ale cim to je. Co by to mohlo vyresit? Je to konstrukci naprav nebo volbou pruzin a tlumicu? Jak jsi nekde psal o Mazde 3, tak tou jezdim taky a na tvrdost aut jsem si zvyknul. Tchanova Brava je taky kostitras. Je to proste trend, auta pritvrzovat.
karel2
**
Příspěvky: 236
Registrován: 15 led 2007, 10:44

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od karel2 »

Jeste mi to neda, ale ... par let zpatky se vzdycky psalo o francouzsky mekkych podvozcich a povetsinou to bylo negativum. Spravny podvozek byl tuhy a sportovni, auta pritom mela drzet stopu jako na kolejich. S rozsirenim viceprvkovych zadnich naprav do levnejsich aut se jizdni vlastnosti levnejsich aut zlepsily, zaroven si ale zacali pani novinari vsimat, ze na nasich cestach je vsechna ta sportovnost jaksi naprd, kdyz mame cesty jako mesicni krajinu a do popredi se zase dotava komfort, ktery uz nema najednou pejorativni vyznam. A abych obhajil i30, o tvrdych podvozcich se vedou diskuse i u radove drazsich aut nez ta nase (~1M Kc). V civilizovanejsich zemich tohle asi moc neresi, ale my jsme holt v ceske realite.
Uživatelský avatar
maco
**
Příspěvky: 341
Registrován: 22 bře 2009, 09:57

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od maco »

loupani od volantu se mi neozyva, problem muze byt v nakem volnem plastu v tech popsanych mistech...co treba zajit do servisu at se podivaji, jestli neni neco uvolnene....ikdyz to by asi ty razy nesli tolik do volantu primo...me osobne volant rezonuje spolu s motorem a to asi od 3800 - 4100 ot. pritom se dost taky zvysi akusticky hluk - skoro takove brneni, ale vys nebo niz otacky - tak to zase jde do normalu, divne...a co se tyce podvozku, tak to jsem spokojeny, nemam moc srovnani, jezdil jsem ze starym Meganem, ten se v zatackach dost naklanel a moc nedrzel stopu, take hluk pri jakychkoli nerovnostech byl obludny (tlumice ale byly udajne v poradku) naproti tomu i30 sedi krasne, jde sebejiste za volantem a to mam jen 15ky kola. Takze opravdu jsem s jizdnimi vlastnostmi spokojen :)
i30 1.6 CVVT/92,7kW - shine red solid - Nošovice - 2009
Uživatelský avatar
tatchwud
***
Příspěvky: 939
Registrován: 05 črc 2008, 23:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od tatchwud »

No mě se ozve občas lupnutí od volantu,či nápravy,když stojím na místě,nebo při pomalé rychlosti, zajíždím a otočím volantem skoro nadoraz.Nejedná se při tom o najetí na nerovnost. :-k
i30, Champaigne Silver, style, 1.6,benzín, 09/2008
old - Š-Felicia 1,3 MPi,10/2000
jarko85
*
Příspěvky: 76
Registrován: 16 kvě 2008, 00:22
Bydliště: Dolný Kubín-Slovensko

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od jarko85 »

No možno je to to o čom píšete, prechádzanie malých priečnych nerovností. Nenormálne to tam hrká v tom volante alebo niekde tam, akonáhle zídem na dobrú cestu tak OK, tak neviem. Dúfam, že to nie je závada. Možno máte pravdu a je to tým, že človek pri výmene auta niektoré veci , ktoré sú bežné považuje za chyby...
Hyundai i30, 1,4, 80,2KW, Červená,
Suzuki SJ 413 (Samurai), 50 KW, Zelený
Fiat 850 Sport Coupé, 38 KW, Žltý
www.autickar.eu
Uživatelský avatar
Laxius
**
Příspěvky: 420
Registrován: 04 led 2009, 17:51
Bydliště: Rovinka, SK

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od Laxius »

No mna skor napadlo dnes, ze ci to nie je to praskanie ktore sa ozyva pri zmenahc teploty v kokpite. To praskanie obcas moze zniet ako lupanie, skus sa zamerat nato, ci to robi aj pri vypnutej klime. Ono to praskanie/lupanie je pocut najma pri nerovnostiach, teda praska to aj ked clovek ide na fajn ceste, ale akonahle najde na vymol, tak zvukovy efekt sa mierne znasobi...
Hyundai Elantra, 1.6i Premium, 94kW, Marina Blue (2016)
Hyundai i30cw, 1.6CVVT Style, 92kW, Continental Silver (2009)
jarko85
*
Příspěvky: 76
Registrován: 16 kvě 2008, 00:22
Bydliště: Dolný Kubín-Slovensko

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od jarko85 »

Laxius píše:No mna skor napadlo dnes, ze ci to nie je to praskanie ktore sa ozyva pri zmenahc teploty v kokpite. To praskanie obcas moze zniet ako lupanie, skus sa zamerat nato, ci to robi aj pri vypnutej klime. Ono to praskanie/lupanie je pocut najma pri nerovnostiach, teda praska to aj ked clovek ide na fajn ceste, ale akonahle najde na vymol, tak zvukovy efekt sa mierne znasobi...
Fúha, to som si neuvedomil. Skúsim to odpozorovať. Díky za postreh.
Hyundai i30, 1,4, 80,2KW, Červená,
Suzuki SJ 413 (Samurai), 50 KW, Zelený
Fiat 850 Sport Coupé, 38 KW, Žltý
www.autickar.eu
Uživatelský avatar
Laxius
**
Příspěvky: 420
Registrován: 04 led 2009, 17:51
Bydliště: Rovinka, SK

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od Laxius »

tatchwud píše:No mě se ozve občas lupnutí od volantu,či nápravy,když stojím na místě,nebo při pomalé rychlosti, zajíždím a otočím volantem skoro nadoraz.Nejedná se při tom o najetí na nerovnost. :-k
Ahoj tatchwud, zhruba od 20.000km to lupanie/praskanie vo volante citim aj ja, ked ho tocim nadoraz. Pri jazdeni to vobec nepocut, ani sa to neprejavuje, ale vecer ked parkujem a otacam sa v nasej slepej ulicke, tak veru to praskanie pocut a dost ma to stve :( Pri nerovnostiach nemam problemy ani ja, je to najma vtedy, ked stojim, alebo idem velmi pomali a volant otacam takmer nadoraz. Riesil si to uz nejak, alebo Ti ten problem este pretrvava?

Ak ma pamat neklame, tak mas tiez korejca, rovnako ako ja...
Hyundai Elantra, 1.6i Premium, 94kW, Marina Blue (2016)
Hyundai i30cw, 1.6CVVT Style, 92kW, Continental Silver (2009)
Uživatelský avatar
alarm
******
Příspěvky: 3685
Registrován: 08 kvě 2009, 21:31
Bydliště: BLAVA

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od alarm »

Mne to lúpe vo volante od začiatku, prechody nerovností detto. Neriešim. Pripadá mi to totiž ako keby bola volantová tyč vedená v nejakom pomocnom plastovom púzdre s väččšou vôlou. Keby som mal ten zvuk charakterizovať, asi najbližšie sú k tomu vymlátené guláky na hrbolatej ceste, alebo, ak ste niekto mali favorita, tak klepot v hornom závese tlmiča. Riadenie vôlu nemá, stopu drží, tak neriešim.
Keby som mal hladať zdroj zvuku, asi by som išiel po systéme pruženia/tlmenia. S "Teorie motorových vozidiel" si pamätám na túto sústavu, a jej úlohu utlmiť hmotnosť pri danej frekvencii. A tá budiaca frekvencia nie je konštantná, ale záleží od rychlosti vozidla, ktoré sa pohybuje po priečnych roletách. Existujú frekvencie [-o< , ktoré, pri danej hmotnosti telesa, danom tlmiacom účinku, a danej pružine sú náchylné na rozkmitanie v úzkom frekvenčnom pásme.
Pokial idem po známej ceste, o ktorej viem, že bude hrbolatá, spomalým automaticky (a myslím, že aj vy) a možno sme práve pri nejakej 40km/h. Skúšal niekto prejsť s autom takúto inkriminovanú oblasť inou rýchlosťou?
Accent 94 .... 1998-2003
Favorit 135 ,Favorit 136
Škoda 100, Škoda 100
i 30 COMFORT 1,4 continental silver 2007 (predaný)

Accent LC 2004
Suzuki Vitara 2WD

alarm.ba@gmail.com
matysekul
Moderátor
Příspěvky: 3020
Registrován: 04 říj 2008, 17:50
Bydliště: Česko

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od matysekul »

Loupání ve volantu způsobuje vůle v převodce řízení.Už se to řešilo a dořešilo.Zkuste hledat.
i30cw 1,6 CRDi VGT comfort,85kW,Vivid blue, 12/2008 bývávalo
Kia Cee´d SW 1,6 GDi,Exclusive,Sand Track,10/2014 bývávalo
Hyundai Tucson 1,6 T-GDi 110 kW, Smart, SUNSET RED Pearl, 06/2021
Uživatelský avatar
maco
**
Příspěvky: 341
Registrován: 22 bře 2009, 09:57

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od maco »

tak jak jsem onehdy psal, ze mi ve volantu neloupe tak uz loupe, nejlepe pozorovatelné pri stani na miste a toceni volantem, staci otocit o 1/3 na jednu stranu a pak zpet a ozve se to. Kdyz mam nohy polozene na podlaze tak dokonce citim levou nohou to lupnuti. V patek jsem objednanej v servisu na Bubeničkove (Brno). Najeto 12000.
i30 1.6 CVVT/92,7kW - shine red solid - Nošovice - 2009
Uživatelský avatar
De&d
**
Příspěvky: 158
Registrován: 11 říj 2008, 19:35

Re: Volant-Lúpanie pri prechádzaní hrubých nerovností nerovností

Příspěvek od De&d »

maco píše:tak jak jsem onehdy psal, ze mi ve volantu neloupe tak uz loupe, nejlepe pozorovatelné pri stani na miste a toceni volantem, staci otocit o 1/3 na jednu stranu a pak zpet a ozve se to. Kdyz mam nohy polozene na podlaze tak dokonce citim levou nohou to lupnuti. V patek jsem objednanej v servisu na Bubeničkove (Brno). Najeto 12000.
To by mě potom zajímalo jak jsi tam dopadl.
i30 1.4 Cmf KimShit
Odpovědět

Zpět na „i30 Interiér“