nový majiteĺ sonaty NF 2,4

Moderátoři: Lukino, Moderátoři

Odpovědět
berkym
Příspěvky: 3
Registrován: 21 kvě 2014, 13:18

nový majiteĺ sonaty NF 2,4

Příspěvek od berkym »

Zdravím.
Pred týždńom som kúpil Sonatu 2,4 NF. Už dávnejšie som po nej poškuľoval, ale obával som sa motoru 2,4.Prišla však ponuka ktorá sa neodmieta a kúpil som.
čo ma znervózňuje: Auto som kúpil s takmer suchým motorom. Musel som dolia´t takmer 2 litre. Priznám sa, že som vzhľadom na potencionálne zpridieranie váhal, ale cena bola skutočne bezkonkurenčná. podotýkam, že t nebolo od priekupníka, ale od štátnej inštitúcie, s poctivo vyplnenou serviskou (olej menený každých 10t km až na posledné dve výmeny po 15tkm). Predpokladám že znížený stav nastal tým, že auto poslednú dobu jazdilo iba po meste a krátke trasy a olej jednoducho spotrebovalo.
Olej som dlial a zatiaľ všetko OK. Diagnostika nevypísala žiadnu chybu.
Moja otázka: ako sa dá určiť, či motor nebol fatálne poškodený? nejaký zvláštny zvuk, jazdný prejav, či iné?
Má význam naliať do motoranejaké aditívum?

ďakujem za radu. Inak zatiaľ lepšie vozenie ako v sonate som nezažil.
Reklama
 

mikodim
****
Příspěvky: 1350
Registrován: 02 lis 2013, 11:37

Re: nový majiteĺ sonaty NF 2,4

Příspěvek od mikodim »

Ťažko takto na dialku radiť ,ale sledoval by som tu spotrebu oleja dost často, dalej zvuk motora - nejaky klepot... dalej startovanie,dymivost,zvuk motora za tepla aj studena.. Ale ked bol dobra cena,a auticko slape jak má tak si netreba robit starosti.. a jazdiť a užívať si :D
Aditivum by som nedaval, radsej kvalitny olej a castejsia vymena..
Accent 1.5CRDi,81kW ,2007
Fabia sedan 1.4
Megane classic 1.9dTi
Ibiza 1.9TDi,Xsara break 1.9HDi
Punto 1.1,Passat 1.8,Uno 1.3D
Prisma 1.6B,1.9D,Skoda 125GLS,Olcit
Draxx
*
Příspěvky: 59
Registrován: 06 pro 2010, 21:25

Re: nový majiteĺ sonaty NF 2,4

Příspěvek od Draxx »

Rozhodne do oleje zadny aditiva nepridavat. To spis zkrat interval vymeny, udelas lepe.
Sonata NF 2.4
Sonata NF 3.3 = )
SonataEF
*
Příspěvky: 22
Registrován: 29 lis 2013, 22:30

Re: nový majiteĺ sonaty NF 2,4

Příspěvek od SonataEF »

Ono je takym nepisanym pravidlom pri "novom" aute preventivne vymenit naplne aj filtre, pripadne rozvody.

Kazdopadne mnoho stastnych km bez nehod a poruch prajem. ☺
Uživatelský avatar
David PLEVA
****
Příspěvky: 1414
Registrován: 22 lis 2005, 18:35
Bydliště: Ostrava-Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: nový majiteĺ sonaty NF 2,4

Příspěvek od David PLEVA »

Mně olej zatím zaplať pánbůh nepapá, ale já aditivum přidávám.

Používám XERAMIC

http://www.carvin.cz/xeramic-engine-pro ... na-motoru/

Obrázek
NOW:
Hyundai Azera TG'07 3.8V6 LIMITED US
Hyundai Grandeur TG'09 3.3V6
HISTORY:
Hyundai Elantra XD'01 2.0GLS
Hyundai Sonata NF´05 2.4i ELEGANCE LPG
Hyundai Sonata Y-3B´96 2.0i 16V GLS
Hyundai Lantra J2 ´97 1.6 16V
mikodim
****
Příspěvky: 1350
Registrován: 02 lis 2013, 11:37

Re: nový majiteĺ sonaty NF 2,4

Příspěvek od mikodim »

O olejoch hovorí Štefan Jánošík, vedúci oddelenia olejov

Na benzínových čerpadlách sa predávajú prísady do olejov, ktoré by mali zlepšiť stav motora - aj starý motor v zlom stave majú prísady po naliatí do oleja tak zlepšiť, že bude ako nový. Majú pravdu výrobcovia, ktorí takéto zázračné zlepšenie sľubujú v reklame?
"Buď to nepomôže vôbec, alebo to je len psychologický pocit. Prípadne zlepšenie trvá veľmi krátko, ale aké následky bude mať použitie prísady do oleja o štvrť roka, nevedno. Prísady zvyčajne zlepšujú mazivosť. Problém je, čo to urobí s ostatnými vlastnosťami. Olej musí spĺňať desiatky ďalších vlastností. Nevedno, čo prísada urobí napríklad s tesniacimi materiálmi, alebo či nebude motor náchylný na koróziu. Výrobcovia prísad do olejov preukážu zlepšenie v jednom parametri a navyše skúškami, ktoré nie sú predpísané. Prísady obyčajne okrem jednej pozitívnej vlastnosti majú veľa negatívnych. Mám zbierku stanovísk výrobcov motorov, olejárskych firiem, ktoré s týmito prípravkami nesúhlasia."
Lenže aj niektorí mechanici hovoria, že keď naliali do oleja v starom motore nejakú prísadu, zvýšil sa tlak v motore a išiel viditeľne lepšie.
"Prísady sú často vysokomolekulárne látky, ktorými sa zväčší viskozita oleja, a ten na chvíľu lepšie utesní piestne krúžky. Ale to si rovno môže majiteľ auta kúpiť o triedu viskóznejší olej a netreba kupovať prípravok, ktorý stojí veľa peňazí a nevedno, čo v motore po čase urobí. Testovali sme tri také prísady, z toho jedna ani nezlepšila, ani nezhoršila vlastnosti a dve zhoršili. Je to naozaj len psychologický trik."
Accent 1.5CRDi,81kW ,2007
Fabia sedan 1.4
Megane classic 1.9dTi
Ibiza 1.9TDi,Xsara break 1.9HDi
Punto 1.1,Passat 1.8,Uno 1.3D
Prisma 1.6B,1.9D,Skoda 125GLS,Olcit
berkym
Příspěvky: 3
Registrován: 21 kvě 2014, 13:18

Re: nový majiteĺ sonaty NF 2,4

Příspěvek od berkym »

Páni ďakujem za rýchle odpovede.
Olej samozrejme idem meniť v dohľadnej dobe a potrpím si na kvalitné oleje.Po najazdení cca 1000km musím povedať že som čím ´dalej spokojnejší. zvuky z motora žiadne, olej je v norme, akurát sa mi zdá že motor je na tie kw trošku lenivý, hlavne okolo 2000otáčok. Dokonca sa mi zdá, akoby okolo 2100 ot. jemne trhal, ale to pripisujem deravému výfuku pri katalizátore.
Musím sa pochváliť spotrebou. 7,9 na zimných, včera som prezul na originál letné a spotreba je na 7,5 . Jazdím však výrazne defenzívne, max 125km.
Draxx
*
Příspěvky: 59
Registrován: 06 pro 2010, 21:25

Re: nový majiteĺ sonaty NF 2,4

Příspěvek od Draxx »

Lenivy pises ? Praveze ta 2.4 mi pride od 2k otacek pekne svizna na 4 valcovou atmosferu. Zamer se na ten deravej vejfuk. A vzduchovej filtr, preventivne vymenit svicky. Sou to stokorunovy polozky = )
Sonata NF 2.4
Sonata NF 3.3 = )
PALI-PALI
**
Příspěvky: 191
Registrován: 09 říj 2013, 17:27

Re: nový majiteĺ sonaty NF 2,4

Příspěvek od PALI-PALI »

olej netreba precenovat - hlavne sa drzat specifiklacie vyrobcu a menit max po 15tkm, resp. raz rocne. A samozrejme, sledovat spotrebu. Pokial sa vsak nezadrel doteraz - je ok, len si to musis sledovat.

Inak moja byvala NF 2,4 olej zrala takmer neznatelne a to mala teda fakt dost km navalane..
Spotrebu som mal 8,5 litra - jazdim svizne, vela dialnica okolo 130kmh na tempomate.

Pre mna to bolo vela, preto som ju aj predaval, ale inak nemozem na NF povedat ani pol kriveho slova.

Nech sluzi.
ix20, 1,4b, 2013
Odpovědět

Zpět na „SONATA“