Test finančního zdraví

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2044
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Test finančního zdraví

Příspěvek od milosh »

Dnes jsem narazil na test finančního zdraví od České spořitelny. Tady na foru hodně z vás má nové auto, takže si to asi "umí spočítat", ale jsou sociální skupiny, kterým bych to vyplnění dal povinně, no zkuste si to, je to jen 13 otázek.

https://cdn.csas.cz/web/testfinancnihozdravi
Reklama
 

Uživatelský avatar
Mirus30
*****
Příspěvky: 1801
Registrován: 04 úno 2013, 19:53
Bydliště: Litoměřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od Mirus30 »

A výsledek testu má někoho naučit finanční gramotnosti?

Každý ať si dělá a utrácí svoje peníze za co chce a kdy chce. Jeden žije teď a tady a je mu fuk co bude ve stáří, co když se ho ani nedožije.
Druhý bude celý život spořit a dělat všechno "jak má" podle nějakého ideálu vzorce nakládání s příjmy, ale nikdy si nové auto nekoupí.
Třetí bude žít od výplaty k výplatě a pořídí si co si může dovolit nebo i něco navíc.
A taky čtvrtý může jet každý měsíc na dluh a jen zvyšovat svoje zadlužení.

Lidé jsou různí, byli a budou různí a snažit se je naučit jednotě v nakládání s penězi je přeci předem prohraný boj.
Nikomu z nás nepřísluší druhého soudit nebo na něho koukat skrz prsty za to, jakým způsobem to zrovna on dělá a víš proč?
PROTOŽE NÁM DO TOHO VŮBEC NIC NENÍ :-$ 8) [-o<
i30N Performance Sport, DCT 2023
Kia Proceed GT 2021
Škoda Scala MC 1.5TSI 2020
Kia Proceed GT 2019
i40 kombi 2,0GDI 2018
i30 kombi FL 2017
i30 kombi FL 2015
i30 1,6GDI 2012
Accent 1,3 2006
Uživatelský avatar
Minko
***
Příspěvky: 946
Registrován: 08 říj 2017, 14:57
Bydliště: okr. Dunajská Streda

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od Minko »

Jq to vidim trochu inak. Financne zdravie tak trochu (trochu viac) suvisi so zakladnou finacnou gramotnostou. A ta sa dnes brutalne opomina, v skolach sa neuci, zato logaritmicke funkcie (no offense) sa povazuju za dolezite do dalsieho zivota gymnazistu (aj ked nepojde studovat nic pribuzne s matematikou). Clovek ad absurdum nebude rozumiet primitivnym zakladom financneho sveta (ktorym sa vo svojom zivote nevyhne) ale bude vediet vyratat priklad zadanim cez 2 riadky. Tomu hovorim priprava do zivota. A netvarme sa ze skola do zivota pripravit nema. Skola je vychovnovzdelavacia institucia.
Dacia Duster TCe 100 LPG Arizona Orange Journey + country pack 01/2024-
Hyundai i20 1.2 62kw CHIC Phantom black + winter pack 8/2017
ex Škoda Fabia 7/2019 - 1/2024
ex Kia cee´d_SW 02/2015 - 08/2017
Uživatelský avatar
Jondre
**
Příspěvky: 117
Registrován: 03 říj 2020, 16:23

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od Jondre »

Dovolím si nesouhlasit s Mirus30. Respektive ano, je to každého věc, nicméně čím dál častěji čteme o tom, jak někoho zmlátili na ulici pro pár stovek v peněžence.. jakmile se jedinec dostane do nezvladatelné finanční situace, pak se společnost jako celek musí potykat s těmito dopady. Proto by aspoň nějaké povědomí budované být mělo..
Když člověka něco nenaučíte, je jasné, že to znát nebude. Viz vysvětlit dětem, že bankomat peníze netiskne :wink:
Hyundai i30 kombi 1.5 DPI, Smart
Uživatelský avatar
Stringo
******
Příspěvky: 2641
Registrován: 27 led 2019, 12:54
Bydliště: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od Stringo »

Jako já bych taky řekl, že nějaké základy by měl mít každý. Nemyslim někoho nutit a učit podle ideálu, ale třeba já bych určitě za těch 5 let co mám leasing mohl někde ušetřit (možná i nemalé) peníze, kdybych měl větší přehled a třeba by pomohlo jenom vědět, jak to někdo jiný řešil efektivněji, někdy stačí jen vědět na koho se obrátit a už se dá šetřit.

Musím se přiznat, že já jsem měl při koupi auta jen 2 dny na rozmyšlenou a tak trochu bezhlavě jsem kývl na nabídku prodejce, jen kvůli slevám, ale umím si představit, že kdybych auto kupoval za normálních podmínek, tak abych asi chtěl zjišťovat, kde a jak to vyjde v součtu (pojištění, úvěr, splátky)...

Jdu si udělat ten test, ať zjistím jak moc "dobře" na tom jsem :D
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDi 103kW MR.2019 (Polar White, Style, NAVI)
Obrázek
Mi.Ha.
**
Příspěvky: 300
Registrován: 18 led 2022, 23:40

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od Mi.Ha. »

Tak je to potřeba,trošku lidi ,aby byl u nich přehled o financích. Za mě jedině,když je potřeba ,tak na bydlení nějaký ten úvěr,ale na TV, dovolené,auto atd.,tak to je blbost dotyčného ,že takovou kravinu přeplatí. Pak se něco stane a dotyčný brečí,že nemá na splátky.
Martinsp
****
Příspěvky: 1399
Registrován: 25 zář 2010, 09:59
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od Martinsp »

Sice já jsem dopadl dobře, ale test moc neřeší že někdo prostě peněz moc nevydělá a on i blbý byt v paneláku stojí přes 3 míče a co pak s tím. Takže nájem a ten zase sežere z toho mála velkou část. A šetřit se má tedy z čeho?
Hyundai I30 kombi, 1.6gdi, weekend. Tucson 2022, 1,6 T-gdi, 110kw, 4x4, smart
Honda Jazz, 1,4, 2008- prodaný
Hyundai Getz, 1.3, 2003- prodaný
Uživatelský avatar
Minko
***
Příspěvky: 946
Registrován: 08 říj 2017, 14:57
Bydliště: okr. Dunajská Streda

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od Minko »

Ono problemom napr.na Slovensku (neviem ako v ČR) najom atakoval este tak pred 2 rokmi cenu hypo. Proste najomny trh je znacne zdeformovany v prospech prenajimatela.
Dacia Duster TCe 100 LPG Arizona Orange Journey + country pack 01/2024-
Hyundai i20 1.2 62kw CHIC Phantom black + winter pack 8/2017
ex Škoda Fabia 7/2019 - 1/2024
ex Kia cee´d_SW 02/2015 - 08/2017
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od stefanpilat »

Ten test může být ještě jednodušší. Stačí si představit, že získám nějaký větší obnos peněz. Finančně negramotný bude přemýšlet, za co ho utratí, finančně pologramotný, na co si ušetří, finančně gramotný, jak ho investuje. A do čeho nejlépe investovat? Jak pravil Warren Buffett: "Zdaleka nejlepší investicí, kterou můžete udělat, je investice do sebe sama." A skvělé je, že na takovou investici nejsou zpočátku potřeba ani žádné peníze. Stačí si na to najít trochu času, vůle a odhodlání.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11579
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

=D>
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Boryš
****
Příspěvky: 1089
Registrován: 30 bře 2019, 12:18

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od Boryš »

Nejlepší je výsledek - mám k nim zajít, protože oni jsou přece odborníci...
Jj. Odborníci. To nyní vidím na výpise důchodového spoření...
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2044
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od milosh »

Stefane presne, on kazdy breci, jak je co drahy nebo ze vydelava malo, ale neudela nic pro to, aby zmenil svoji financni situaci - vyuka jazyku, zmena prace, kurzy, skola atd.

Uz ale ve skole na zakladce nebo nejpozdeji na stredni by se mela ucit financni gramotnost, ale mnohdy kdyz ani rodice nevyjdou s vyplatou, pak si tezko to dite vezme dobry priklad.
lumix
****
Příspěvky: 1381
Registrován: 03 říj 2016, 21:58

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od lumix »

stefanpilat píše: 17 led 2023, 18:42 Ten test může být ještě jednodušší. Stačí si představit, že získám nějaký větší obnos peněz. Finančně negramotný bude přemýšlet, za co ho utratí, finančně pologramotný, na co si ušetří, finančně gramotný, jak ho investuje. A do čeho nejlépe investovat? Jak pravil Warren Buffett: "Zdaleka nejlepší investicí, kterou můžete udělat, je investice do sebe sama." A skvělé je, že na takovou investici nejsou zpočátku potřeba ani žádné peníze. Stačí si na to najít trochu času, vůle a odhodlání.r
Kdybych dostal větší obnos penez, hypoteticky třeba 3 milony, tak budu z tech co přemýšlí co bych si koupil, já bych si koupil 911 z 80 let za cca 1 -2 mil. auto mi bude dělat radost a lehce poroste na ceně (jistě nějaký servis bude, ale hodne toho umím sám udělat) jsem tedy finančně negramotny, nebo spis finančně gramotny v tomto případě?
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11579
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

911 je investice :wink: .

Finanční gramotnost je na některých ZŠ regulérní předmět na 2. stupni.
Dobrým začátkem jsou pohádky Zlatý poklad od Markéty Šichtařové =D> .
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8985
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: Test finančního zdraví

Příspěvek od idam.i »

Určite je dobrá aj tá :"O troch grošoch." :wink:
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
Odpovědět

Zpět na „Pokec“