chladiaca kvapalina motora

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
casco
**
Příspěvky: 247
Registrován: 26 dub 2021, 20:10

chladiaca kvapalina motora

Příspěvek od casco »

Ahojte, minuly tyzden som chcel skontrolovat hladinu chladiacej kvapaliny. Nadobka uplne bledohneda a samozrejme hladinu kvapaliny nebolo mozne vidiet.
Siel som do servisu reklamovat, ze nadobka uplne zhnedla a nedokazem ani barerkou presvietit a skontrolovat hladinu ci jej je dost a ci netreba doliat.
Technik mi hned vravi, ze to sa nebude dat, pokial nie je prasknuta alebo niejako inak pokazena. No a samozrejme nevedel ani on s 2ma baterkami skontrolovat hladinu.
Pytam sa , ze preco to zhnedlo, ked nove auto ma pekne bielu nadobu, a ze to je sposobene EKOplastom, ktory postupne takto zhnedne.
Hovorim si OK, tak snad nadobka bude stat cca do 50e a , ze nech mi to pozru v nahradnych dieloch ... Technik pozera ,,,hlada a vravi mi... no pane , nebudete verit, ale nova stoji 384e ](*,) ...pre porovnanie nove origo celne sklo na premium NX4 stoji 600e.
Tak sa pytam, ze predsa musi byt sposob ako to servisaci meraju, ked dolievaju pri kontrole, a vravi, ze niektori svietia ked je auto v garazi v sere cez to nalievacie hrdlo...ale musi byt auto nie vonku na svetle ...vtedy to vidiet. Tak som to doma skusil a naozaj, az vtedy som to dokazal vidiet.

...no a samozrejme mal som hladinu pod MIN znackou, tak som dolial destilovanu vodu. Inac v mojej motorizacii je kvapalina zelena. Doma som mal len ruzovu G12 a modru G11. Ta zelena ani neviem aky typ je...
Tucson NX4 1.6 T-GDI, 132kW, Premium, kozeny packet, 4x4, Adapt.Tlmice, logo vo dverach, osvetlenie noh (blue)
Reklama
 

slabostka
*****
Příspěvky: 1728
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: chladiaca kvapalina motora

Příspěvek od slabostka »

Na Slovensku hnednu uz aj expanzky.... Ekoplast za 400E?
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
Uživatelský avatar
casco
**
Příspěvky: 247
Registrován: 26 dub 2021, 20:10

Re: chladiaca kvapalina motora

Příspěvek od casco »

presne tak ... a ze aj tak potom casom zhnedne ... #-o
Tucson NX4 1.6 T-GDI, 132kW, Premium, kozeny packet, 4x4, Adapt.Tlmice, logo vo dverach, osvetlenie noh (blue)
Uživatelský avatar
oltcitak
****
Příspěvky: 1475
Registrován: 31 led 2010, 22:54

Re: chladiaca kvapalina motora

Příspěvek od oltcitak »

Zelene(opalove) chladiace zmesi su typické pre Japan a Korea auta, napr.
https://www.predajolejov.sk/antifreeze- ... -g-jks-1l/
"Rexik" 4WD,2,5l CRDi 103kW

Kód: Vybrat vše

http://oltcitak.rajce.idnes.cz/
slabostka
*****
Příspěvky: 1728
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: chladiaca kvapalina motora

Příspěvek od slabostka »

By som len upozornil ze farba nemusi mat s normou nic spolocne. Ano zvykne byt G12 ruzovozlta a G11 zelena ale vobec nemusi....
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
dibarbora
*****
Příspěvky: 2087
Registrován: 05 úno 2018, 14:53
Bydliště: Žilina

Re: chladiaca kvapalina motora

Příspěvek od dibarbora »

casco píše: 03 dub 2024, 13:52 Ahojte, minuly tyzden som chcel skontrolovat hladinu chladiacej kvapaliny. Nadobka uplne bledohneda a samozrejme hladinu kvapaliny nebolo mozne vidiet.
Siel som do servisu reklamovat, ze nadobka uplne zhnedla a nedokazem ani barerkou presvietit a skontrolovat hladinu ci jej je dost a ci netreba doliat.
Technik mi hned vravi, ze to sa nebude dat, pokial nie je prasknuta alebo niejako inak pokazena. No a samozrejme nevedel ani on s 2ma baterkami skontrolovat hladinu.
Pytam sa , ze preco to zhnedlo, ked nove auto ma pekne bielu nadobu, a ze to je sposobene EKOplastom, ktory postupne takto zhnedne.
Hovorim si OK, tak snad nadobka bude stat cca do 50e a , ze nech mi to pozru v nahradnych dieloch ... Technik pozera ,,,hlada a vravi mi... no pane , nebudete verit, ale nova stoji 384e ](*,) ...pre porovnanie nove origo celne sklo na premium NX4 stoji 600e.
Tak sa pytam, ze predsa musi byt sposob ako to servisaci meraju, ked dolievaju pri kontrole, a vravi, ze niektori svietia ked je auto v garazi v sere cez to nalievacie hrdlo...ale musi byt auto nie vonku na svetle ...vtedy to vidiet. Tak som to doma skusil a naozaj, az vtedy som to dokazal vidiet.

...no a samozrejme mal som hladinu pod MIN znackou, tak som dolial destilovanu vodu. Inac v mojej motorizacii je kvapalina zelena. Doma som mal len ruzovu G12 a modru G11. Ta zelena ani neviem aky typ je...
Ja ti neviem.. ale už od nova pozerám chladiacu kvapalinu len večer až v noci... nikdy tam inak nebolo vidieť.

Čo sa týka použitej kvapaliny tak :hyu: píše "kvapalina na etýlénglykolovej báze pre hliníkové chladiče"... kia má v príručke "kvapalina na etýlénglykolovej báze s fosfátom pre hliníkové chladiče"..... stále sa jedná o ten istý motor 1,6TGDi či už v Tucson NX4 alebo Sportage NQ5.

Takže do Tucsona by stačila teoreticky aj niektorá s "G" čkových VW kvapalín.

Ale po nejakom pátraní po nete a fórach som našiel tieto možnosti..

https://omacz.cz/sk/produkty/1060-carli ... giDIj9bO-E

https://www.autokelly.sk/Product/NA-KA- ... 7;50287142

https://www.agrimex.cz/antifreeze-k-a

Posledné dve sú podľa mňa totožné

Pričom farbou sa nedá orientovať... ty máš zelenú kvapalinu, ja mám už ružovú z fabriky.. čo píše napr. aj autokelly v poznámke, že došlo k zmene farby...
Hyundai Tucson NX4 Shine+, 1,6TGDi, 110,1kW, 2WD MT6 bez náznaku hybridu
ex.Hyundai i30 kombi PDe Family 1.4 T-GDI 6st.
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7910
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: chladiaca kvapalina motora

Příspěvek od Mexican »

tiez mam obe nadobky(pac HEV) transparentne s ruzovou kvapalinou
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Odpovědět

Zpět na „Tucson III - Motor a převodovka“